Let’s travel together.

Zgwałcił i zamordował. Mimo silnych dowodów będzie wolny, ponieważ… nie słyszy i nie mówi.

0

6 grudnia 2018  roku, Sąd Najwyższy Wirginii orzekł, że nie może rozpatrzyć sprawy domniemanego gwałciciela i mordercy, ponieważ oskarżony, przetrzymywany bez procesu przez 13 lat, jest zarówno głuchy, jak i niemy.

Oskarżony, Oswaldo Elias Martinez, 46-letni nielegalny imigrant z Salwadoru, został oskarżony o gwałt i zabójstwo 16-letniej dziewczyny w 2005 roku.

DNA i co z tego?

Chociaż istnieje bogactwo dowodów DNA, które sugerują, że Martinez jest winny, nie może stanąć przed sądem, ponieważ nie jest on w stanie skutecznie komunikować się ze swoimi prawnikami i pozostawał przez ten cały czas osadzony w więzieniu Centralnego Szpitala Państwowego w Petersburgu w Wirginii.

Stan przyznał, że Martinez może nigdy nie nauczyć się języka migowego na tyle dobrze, aby kompetentnie komunikować się ze swoim zespołem prawników aby ci mogli pomóc mu w  jego obronie, gdyby proces miał się rozpocząć.

Ocena kompetencji

Przypadek Martineza jest niezwykle wyjątkowy, ponieważ jest on oceniany pod kątem kompetencji w nauce języka migowego co sześć miesięcy. Decyzja ta została podjęta przez sąd niższej instancji po początkowym aresztowaniu i procesie Martineza (pozwalając państwu na trzymanie go za kratkami, dopóki ocena jego zdolności nie będzie pozytywna), ale mężczyzna nigdy nie zrobił w tej sprawie postępów.

Pętla

Ten sześciomiesięczny cykl, po którym sprawdza się jego kompetencje edukacyjne powtórzył się co najmniej kilkanaście razy. Martinez wpadł w pętlę, której zdaniem niektórych prokuratorów nigdy się nie przerwie.

Adwokat Martineza, Timothy G. Clancy, argumentował w stanowym Sądzie Najwyższym w październiku 2018, że sędziowie powinni oddalić zarzuty przeciwko Martinezowi, a także unieważnić orzeczenie sądu niższej instancji, które postawiło Martineza na niekończącym się sześciomiesięcznym cyklu kontroli edukacji.

Spory

Clancy stwierdził, że prawo wymaga, aby oskarżeni otrzymali odpowiednie leczenie medyczne – a nie edukacyjne – w celu przetrzymywania za kratami bez procesu i że orzeczenie sądu niższej instancji nie powinno w tym przypadku obowiązywać.

Biuro prokuratora generalnego stanu Wirginia argumentowało jednak, że prawo nie wymaga, aby przedmiotowe leczenie miało charakter ściśle medyczny i że stanowy Sąd Najwyższy nie jest właściwy do podjęcia decyzji w tej sprawie, ponieważ wyrok, który już zapadł nie jest prawomocny.

Nie ma kategorii

Ta wyjątkowa sprawa wprawia zatem w zakłopotanie umysły prawników, które są zarówno zaangażowane, jak i po prostu zainteresowane sprawą Martineza.

„Prawo nie ma kategorii dla tego człowieka” – powiedział Steven Emmert , prawnik z Virginia Beach i ekspert ds. Procedur odwoławczych. „To nie do pomyślenia dla większości ludzi, w tym dla mnie, że ktoś, kto jest oskarżony o morderstwo, na które jest wystarczająco dużo dowodów, może zostać uwolniony – po prostu jesteś wolny”.

Butelka

Domniemana ofiara Martineza została zidentyfikowana jako Brittany Binger. Brutalny atak na dziewczynę miał miejsce na poboczu drogi, pewnej styczniowej nocy 2005 roku. Kiedy policja przybyła na miejsce zdarzenia, znalazła w pobliżu ciała Binger niedokończoną butelkę Minute Maid Strawberry Passion (napoju owocowego).

Dowody bez wartości

Policja namierzyła etykietę na butelce i dotarła do sklepu ogólnospożywczego, z którego uzyskano nagranie z monitoringu, na którym widać jak Martinez kupował właśnie tę butelkę napoju.

Po aresztowaniu, przeprowadzono testy, które wykazały zgodność DNA Martineza z nasieniem i innymi śladami biologicznymi pozostawionymi na ciele dziewczyny. W wyniku czego, został skarżony o morderstwo. I tak zaczęło się błędne koło, w którym oskarżony utknął.

Wolny?

Prawnicy Martineza mogą mieć tylko jedną realną opcję: złożyć wniosek o wydanie nakazu sądowego w celu zakwestionowania jego zatrzymania.

„Wygląda na to, że następnym logicznym krokiem w tej sprawie jest stwierdzenie, że jego dalsze przetrzymywanie w areszcie jest nielegalne oraz, że ma prawo być postawiony w stan oskarżenia lub zwolniony” – powiedział Emmert.

Jeśli sprawa zostanie rozpatrzona przez Sąd Najwyższy, Martinez może wyjść z sali sądowej jako wolny człowiek i nigdy nie odbyć odpowiedniego wyroku za domniemane zbrodnie – pomimo tak silnych dowodów przeciwko niemu.

Nie jest wiadomo jakie w tej sprawie poczyniono kroki od tamtej pory. Wielce prawdopodobne jest natomiast to, że obecnie człowiek ten cieszy się wolnością.

Ofiara
Oskarżony

Autor: Kasia Magierska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.