Let’s travel together.

47-dniowe piekło ośmiolatki

1

Pięcioosobowa rodzina Groene padła ofiarą bezwzględnego bandyty. Brutalny atak przeżyła tylko jedna osoba – ośmioletnia Shasta.

 

Krwawa masakra

16 maja 2005 roku do domu rodziny Groene włamał się uzbrojony mężczyzna, 42-letni Joseph Duncan. Nakazał on dorosłym zwołać wszystkich członków rodziny do jednego pokoju. Wkrótce w salonie pojawiła się Brenda, Mark i trójka ich dzieci: 13-letni Slade, 9-letni Dylan i 8-letnia Shasta. Wszyscy zostali związani sznurem, co uniemożliwiło jakąkolwiek ucieczkę. Po chwili Duncan wpadł w furię i na oczach najmłodszych dzieci zabił całą rodzinę.

Po tym zdarzeniu zabrał Dylana i Shastę do auta i odjechał w kierunku stanu Montana.

 

W niewoli

Porywacz osiedlił się wraz z dziećmi w obozie znajdującym się około 250 km od domu rodziny Groene, z dala od jakichkolwiek ludzi. Brakowało pożywienia, wody i elektryczności. Codziennie, przez 47 dni, Shasta i Dylan byli wykorzystywani sek*sualnie. Przez ten czas żywili się owocami z puszek i spali w samochodzie Duncana, który od czasu do czasu przywiązywał ośmiolatkę do drzewa, aby uwolnić ją po dwóch dniach.

Pewnego dnia Duncan obiecał dzieciom, że zabierze je do domu. Po chwili, bez żadnego ostrzeżenia, postrzelił Dylana w brzuch. Kiedy chłopiec upadł na ziemię, ten „dla pewności” strzelił mu w głowę i zmusił Shastę do podpalenia ciała zmarłego brata. To wydarzenie sprawiło, że dziewczynka nie była w stanie mówić przez kilka następnych dni.

Ośmiolatka panicznie bała się swojego oprawcy. Obawiała się, że może ją skrzywdzić tak, jak resztę jej rodziny. Raz nawet „pozwolił” dziewczynę wybrać, w jaki sposób chce umrzeć: poprzez uduszenie, czy strzał w głowę. Shasta, pamiętając nadal o tragicznej śmierci rodziców i braci, wybrała powieszenie. Duncan obwiązał szur wokół jej szyi i zaczął dusić – dziewczynka straciła przytomność. Po chwili odzyskała świadomość i zorientowała się, że porywacz siedzi obok niej i płacze:

Nie jestem w stanie cię zabić.

Tego samego dnia opuścili obóz i wybrali się na stację benzynową, czego dowodem są nagrania z monitoringu.

 

Amber Alert

W międzyczasie jeden z sąsiadów rodziny Groene zauważył, że drzwi do ich mieszkania od kilku dni pozostają otwarte. Kiedy wszedł do środka zobaczył zmasakrowane ciała Brendy, Marka i Slade’a. Powiadomił policję, która wydała Amber Alert.

To system ostrzegania o uprowadzeniu dziecka. (…) Informacje rozpowszechniane są za pośrednictwem komercyjnych i publicznych stacji radiowych, radia internetowego, radia satelitarnego, stacji telewizyjnych, wiadomości tekstowych i telewizji kablowej.

Plakaty zaginionej Shasty i Dylana obiegły całe Stany Zjednoczone.

2 czerwca porywacz zabrał dziewczynkę na obiad. Ta w przypływie odwagi „nawiązała intensywny kontakt wzrokowy” z klientami restauracji. Jeden z mężczyzn rozpoznał ją i poprosił obsługę o wezwanie policji. Zanim funkcjonariusze pojawili się na miejscu, jedna z kelnerek zajmowała Duncana aby ten niczego się nie domyślił. Podczas aresztowania nie stawiał oporu.

Szczątki Dylana znaleziono kilka dni później, w odizolowanym miejscu w pobliżu St. Regis, MT.

 

Wyrok

Jak się okazało, w przeszłości Joseph Duncan odsiadywał wyrok 20 lat pozbawienia wolności za napad z bronią i gw*łt na 14-letnim chłopcu. W 1994 roku wyszedł na wolność i założył bloga „The Fifth Nail” , na którym opisywał swoje doświadczenia jako przestępca sek*sualny.

Podczas przesłuchania mężczyzna nie był wstanie wyjaśnić, dlaczego włamał się do domu rodziny Groene. Według Shasty, Duncan obserwował ją i jej brata dwa lub trzy dni przed porwaniem.

Joseph Duncan został skazany na trzy kary śmierci i jedenaście dożywoci.

 

Śmierć

W 2020 roku, zdiagnozowano u niego glejaka wielopostaciowego. Po operacji mózgu zrezygnował z dalszego leczenia. Zmarł 28 marca 2021 roku, o godzinie 17:30 czasu lokalnego, w szpitalu.

W związku z tymi wydarzeniami, Shasta Groene wydała oświadczenie:

Jedno jest pewne, on już nie istnieje. Teraz mogę żyć spokojnie. Tak długo zmagałam się z nienawiścią do tego człowieka” (…) „Dzisiaj obudziłam się z myślą, że moja dusza wreszcie jest wolna. Mam nadzieję, że wszyscy skrzywdzeni przez Josepha Duncana obudzili się z tą samą myślą.

2022

Na początku bieżącego roku, Shasta Groene została skazana za narażenie dwójki małych dzieci na niebezpieczeństwo. Miała pozostawiać metamfetaminę w pobliżu miesięcznego syna.

 

autor, Daria

This slideshow requires JavaScript.

 

1 komentarz
  1. Marta mówi

    Jego leczyli,bandyte, operacja pewnie kosztowala tysiące dolarów a jej, ofierze no pomogli przez psychologów, psychiatrów, terapią.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.