Let’s travel together.

Zgwałcił i zamordował kobietę i jej dwie córki: „Jaki potwór mógł tak postąpić z trzyletnim dzieckiem?”

0

W nocy z 13 na 14 marca 1987 roku, Nancy Newman i jej dwie córki, 8-letnia Melissa i 3-letnia Angela zostały brutalnie zgwałcone i zamordowane w ich mieszkaniu w Anchorage. Zbrodnia ta została uznana przez śledczych za jedną z najbrutalniejszych i najokrutniejszych na Alasce. Na mieszkańców i władze Anchorage padł blady strach i obawiano się kolejnych ataków.

32-letnia Nancy była drobną, szczupłą blondynką, która wraz ze swoim mężem Johnem wychowywała dwoje dzieci. Nancy pracowała jako kelnerka w Gwennie’s Old Alaska Restaurant, popularnej restauracji specjalizującej się w domowej kuchni i pożywnych śniadaniach. Newman była bardzo rzetelną pracowniczką i rzadko brała wolne, więc kiedy nie pojawiła się w pracy w sobotę 14 marca 1987 roku, wszyscy w Gwennie byli zmartwieni. Nie odbierała telefonu, a następnego dnia jej współpracownicy zadzwonili do siostry Nancy, Cheryl.

Pusta puszka

Cheryl i jej mąż Paul czym prędzej udali się do mieszkania Nancy na Eide Street i zadzwonili do drzwi. Nikt nie odpowiedział, a Cheryl, przekonana, że ​​coś jest nie tak, trzęsła się tak bardzo, że nie mogła włożyć klucza do zamka. Paul przejął klucze i gdy weszli do środka zastali niczym niezmąconą ciszę. W mieszkaniu wszystko wydawało się być w porządku, za wyjątkiem jednej rzeczy. W kuchni na stole stała puszka po ciastkach, w której Nancy zbierała drobne z napiwków. Puszka była pusta.

Paul nakazał żonie pozostać w kuchni, a sam ruszył ciemnym korytarzem kierując się w stronę zamkniętych sypialni. Gdy otworzył pierwsze drzwi, jego oczom ukazało się ciało ośmioletniej Melissy Newman, która padła ofiarą niewyobrażalnego okrucieństwa. W drugim pokoju, na łóżku leżała jej matka, Nancy Newman, półnaga i martwa. Po otwarciu trzecich drzwi odkrył krwawe szczątki trzyletniej Angie z gardłem poderżniętym od ucha do ucha.

„Nie idź tam”

Sparaliżowanego i zdezorientowanego Paula ogarnęły fale mdłości. Walcząc o zachowanie spokoju, Paul odwrócił się i skierował z powrotem do kuchni. Cheryl widząc wyraz twarzy męża wiedziała, że stało się coś strasznego. „Nie idź tam”, powiedział, „oni wszyscy nie żyją”. Cheryl krzyknęła, przewróciła krzesło i próbowała się obok niego przecisnąć, ale Paul ją złapał, mocno przytulił i wyprowadził z mieszkania. Sam wrócił do środka i wykonał połączenie na numer 911.

Mąż Nancy, John przebywał w tamtym czasie na leczeniu w szpitalu w San Francisco. John pracował jako operator maszyn przy naftociągu i kilka miesięcy wcześniej uległ poważnemu wypadkowi w pracy, w związku z czym został skierowany na rehabilitację do San Francisco.

FBI

Do sprawy zaangażowano profilerów FBI w celu stworzenia profilu sprawcy. Biorąc pod uwagę brutalny charakter zbrodni i bezwzględność oprawcy, obawiano się, że sprawca może uderzyć po raz kolejny. W książce Mindhunter, autorstwa Johna Douglasa możemy przeczytać:

(…)wszystkie trzy ofiary potwornie cierpiały. Nancy Newman i obie dziewczynki znaleziono nagie, jeśli nie liczyć koszul nocnych podciągniętych wysoko do klatki piersiowej, i wszystkie zostały zgwałcone, zarówno waginalnie, jak i analnie, a następnie otrzymały wielokrotne ciosy nożem. (…)ofiarą najbrutalniejszego ataku, najgorszych okaleczeń, najbardziej niepohamowanej wściekłości padła młodsza dziewczynka, Angie. Gardło trzylatki poderżnięto tak głęboko, że głowa została niemal oddzielona od tułowia. Na wstrząsających zbliżeniach z sekcji zwłok widać wyraźnie szeroko rozwarte brzegi tchawicy i przełyku oraz to, że całkowicie przecięta została zarówno żyła szyjna, jak i lewa tętnica szyjna. Angie była pokryta krwią, a na palcach jej prawej ręki widniały rany świadczące o tym, że się broniła. Jaki potwór mógł tak postąpić z trzyletnim dzieckiem?

Najgorsze zabójstwo

Angela była cała pokryta krwią, z wyjątkiem okolicy narządów rodnych, gdzie pozostawał czysty fragment, sugerujący że ktoś ją umył w tym miejscu. Melissa leżała na podłodze w swojej sypialni, jej koszula nocna była podciągnięta do piersi, odsłaniając krocze. W pobliżu leżało mnóstwo dziewczęcych majtek. Na szyi miała zawiązaną poszewkę, co oznaczało, że została uduszona, a drugą poszewkę zawiązano na jej nadgarstkach. Obie nogi miała zgięte w kolanach i rozchylone, a między nogami była krew. Później ustalono, że została zgwałcona tępym przedmiotem.

W głównej sypialni Nancy Newman leżała na łóżku z niebieską poszewką zawiązaną na szyi. Jej twarz była posiniaczona i wyglądało na to, że została uderzona kilka razy. Jej koszula nocna została podciągnięta pod szyję, odsłaniając piersi i okolice intymne.

„Ze względu na wiek dzieci i charakter samej zbrodni uważam, że jest to jedno z najgorszych zabójstw, jakie badałem” powiedział sierż. George Novacky z policji w Anchorage.

W poszukiwaniu potwora

Policja w Anchorage była zdeterminowana, aby zidentyfikować i aresztować zabójcę. Zebrano grupę zadaniową składającą się z kilkunastu detektywów i funkcjonariuszy patrolowych. Było to jedno z najbardziej intensywnych śledztw w historii Alaski. Zespół spędził dwa tygodnie, pobierając próbki krwi, włosów, płynów, odzieży, odcisków palców i stóp z dywanów i innych materiałów znajdujących się w mieszkaniu. Wśród zebranych przedmiotów była myjka znaleziona w umywalce w łazience. Myjka byłą poplamiona krwią i odchodami, która prawdopodobnie została użyta przez zabójcę do oczyszczenia ciała po zbrodni. Podłogi zostały odkurzone, a cała powierzchnia mieszkania została sprawdzona pod kątem odcisków palców. Zrobiono setki zdjęć i pomiarów, a cała scena zbrodni została nagrana na wideo. Funkcjonariusze chodzili po okolicy, pytając mieszkańców, czy zauważyli coś podejrzanego.

Wszy

Wiele z zebranych próbek zostało wysłanych do laboratorium FBI w Quantico, gdzie ustalono, że włosy łonowe na zakrwawionej myjce zawierały jaja wszy łonowych pasujące do tych znalezionych na ciałach Melissy i Angie. Myjka zawierała również zielone włókna z pary rękawiczek znalezionych w pobliżu zwłok Nancy.

Lekarz sądowy, który przeprowadził sekcje zwłok trzech ciał, zebrał dowody, które okazały się kluczowe w procesie. Za pomocą lasera zlokalizował cztery obce włosy, a także płyny ustrojowe pozostawione przez zabójcę. Trzy z nich znaleziono na ciałach Nancy i jej córek, a czwarty na myjce.

Jeden z agentów FBI przejrzał wszystkie dowody i doszedł do wniosku, że morderstwa zostały prawdopodobnie popełnione przez kogoś, kto był już wcześniej w domu Newmanów. Był to ktoś, kto czuł się dobrze w sąsiedztwie i wiedział, że nie będzie wzbudzał podejrzeń jeśli zostanie tam zauważony. Zabójca był prawdopodobnie mężczyzną, który potrafił się kontrolować, ale fantazjował o gwałtach i morderstwach. Mężczyzna ten prawdopodobnie w przeszłości napadał na młode dziewczyny lub dzieci.

Siostrzeniec

Podejrzenia śledczych szybko padły na mężczyznę imieniem Kirby D. Anthoney, 23-letniego siostrzeńca Johna Newmana, który przez krótki czas mieszkał z rodziną Newmanów. Anthoney i jego dziewczyna opuścili Twin Falls w stanie Idaho, po tym, jak Kirby stał się głównym podejrzanym w sprawie gwałtu i niemal śmiertelnego pobicia 12-letniej dziewczynki. Ofiara częściowo odzyskała sprawność fizyczną, ale nieodwracalnie straciła wzrok w jednym oku oraz słuch w jednym uchu. Oprócz tego, nie była w stanie przypomnieć sobie niczego związanego z atakiem. Policja w Idaho odmówiła wniesienia oskarżenia, ponieważ ofiara nie mogła zidentyfikować napastnika. Ponadto podejrzewa się, że Anthoney zabił transwestytę oraz pewną młodą rdzenną Amerykankę.

Bezkarny

Chociaż on sam zaprzeczył udziałowi w morderstwie rodziny Newman, przyznał się do napadu z bronią w 1982 roku, podczas którego pobił starszą kobietę na wózku inwalidzkim. Później odwołał swoje zeznania, a sprawa została umorzona. Ostatecznie nigdy nie został skazany za napaść. Anthoney był trzykrotnie aresztowany za włamanie, trzy razy za kradzież i raz za zakłócanie porządku publicznego. Większość zarzutów została oddalona, ​​a oskarżony nigdy nie trafił za kratki.

Jak już wcześniej wspomniano, Anthoney i jego partnerka opuścili Idaho i wyjechali na Alaskę, a dokładnie do Anchorage. Wątpliwe jest, że John i Nancy Newman byli świadomi kryminalnej przeszłości Anthoneya, gdy pozwolili jemu i jego dziewczynie zamieszkać w ich domu. Po jakimś czasie para wyprowadziła się z domu Newmanów, jednak dwa miesiące później Anthoney wrócił do Anchorage po tym, jak został zwolniony z pracy i rzucony przez swoją dziewczynę.

Po powrocie do Anchorage Anthoney zapytał Nancy, czy mógłby ponownie zamieszkać z nią i Johnem, a ona zgodziła się, nie chcąc odmawiać członkowi rodziny męża. Po kilku awanturach i rękoczynach, których sprawcą był Kirby, został on wyrzucony z domu Newmanów. Urażony mężczyzna wyprowadził się do znajomego, Dana Granta.

Kłamstwa

Kiedy Anthoney został formalnie przesłuchany, skłamał odnośnie alibi na czas kiedy popełnionozbrodnię, jak również w sprawie klucza do mieszkania Newmanów, którego twierdził, że nie posiada. Dodatkowo na butach mężczyzny znaleziono małą, jaskrawoczerwoną plamkę, która wyglądała jak krew. But i oraz poplamiona koszula, która została znaleziona w domu Granta zostały przekazane do analizy do laboratorium FBI. Chociaż policja była niemal pewna, że ​​Anthoney to człowiek, którego szukają, nie mogli go zatrzymać bez wystarczających dowodów.

Podczas przesłuchania Dana Granta oficerowie zasugerowali, aby ten powiadomił ich, gdyby Anthoney zaczął się zachowywać dziwnie lub zmienił swoje nawyki. Zadecydowano również, żeby nie ujawniać do wiedzy opinii publicznej szczegółów popełnionych morderstw. Podczas gdy laboratorium kryminalistyczne w Quantico przeprowadzało badania dowodów rzeczowych, grupa zadaniowa w Anchorage zdecydowała się przeprowadzić kilka własnych testów. Anthoney był nieustannie śledzony przez agentów, a ci, którzy go śledzili, starali się, aby mężczyzna był tego świadomy.

Ucieczka

Pięć dni po zabójstwach Nancy Newman i jej córek, Anthoney zatrzymał się na drinka w Chilkoot Charlie’s, popularnej tawernie w Anchorage. Mężczyzna zagadnął tam pewną kobietę i poruszył temat morderstw: „Najgorsze było to, że matka musiała oglądać morderstwa jej córek” powiedział do niej. Była to wiedza, którą mógł posiadać jedynie zabójca. Oprócz tego, pisał dziwne wiersze na serwetkach i wręczał je innym klientom.

13 kwietnia Kirby zadzwonił do zaprzyjaźnionego policjanta, aby sprawdzić na jakim etapie jest śledztwo w sprawie Newmanów. Oficer poprosił go o spotkanie następnego dnia, mówiąc, że chce omówić z nim wyniki analizy dowodów, które właśnie wróciły z Quantico. Rano, w dniu zaplanowanego spotkania Anthoney poinformował, że, musi pomóc znajomemu i nie będzie w stanie pojawić się tego dnia na komendzie. Dwa dni później Dan Grant zadzwonił na policję i powiedział, że tamtego ranka Anthoney wsiadł do swojego niebieskiego Forda i prawdopodobnie kierował się w stronę granicy z Kanadą. Przed wyjazdem, Kirby miał prosić Dana „żeby (ten) udawał głupka” przed policją utrzymując, że nie ma pojęcia gdzie Anthoney przebywa.

Zatrzymanie

Po zaalarmowaniu straży celnej i władz kanadyjskich udało się złapać Anthoneya na przejściu granicznym z Kanadą. Mężczyzna został zatrzymany ze względu na brak ważnego prawa jazdy. W międzyczasie FBI poinformowało, że odciski palców na słoiku z ciasteczkami Nancy Newman pasowały do ​​odcisków Kirby Anthoneya, podobnie jak nasienie odzyskane z ciał ofiar i myjki. Testy plam na koszuli podejrzanego ujawniły ślady biologiczne pochodzące od Nancy. Ze względu na obecność fekaliów na koszuli i myjce znalezionej na miejscu zbrodni, przypuszczano, że sprawca dokonał napaści seksualnej na Nancy Newman po jej śmierci. Okazało się również, że Kirby jest nosicielem wszy łonowych.

Anthoney został szybko odesłany do Anchorage i oskarżony o trzy morderstwa, gwałty i jedno porwanie – ten ostatni zarzut opierał się na fakcie związania rąk 8-letniej Melissy Newman. Oburzenie i wściekłość członków społeczeństwa wymagało zastosowania specjalnych środków ostrożności, które obejmowały m.in. przeszukiwanie toreb reporterów i fotografów obecnych podczas procesu.

Proces

Proces rozpoczął się w kwietniu 1988 r. Anthoney zawsze pojawiał się na sali sądowej gładko ogolony, schludny, ubrany w sportową kurtkę, wykrochmaloną koszulę i krawat. Proces był szczególnie trudny dla Johna Newmana, który po stracie rodziny przeprowadził się z powrotem do Twin Falls, aby zacząć życie od nowa. Zapytany o Nancy, John wybuchnął konwulsyjnym szlochem i musiał opuścić salę sądową na kilka minut, aby się opanować. Niektórzy widzowie płakali, słuchając zeznań pogrążonego w żałobie męża i ojca.

Ława przysięgłych obejrzała nagranie wideo przedstawiające przerażającą scenę zbrodni, ukazującą zmasakrowane ciała ofiar leżące w 3 różnych pokojach z rozstawionymi nogami i odsłoniętymi genitaliami. W pomieszczeniu, w którym leżała niemal pozbawiona głowy 3-latka, ściany i meble były pokryte krwią.

357 lat

Prokurator wyjaśnił, że siostra pani Newman musiała użyć klucza, aby wejść do mieszkania, co świadczy o tym, że zabójca zamknął za sobą drzwi, wychodząc. Przytoczył również fakt, że dom nie został splądrowany, co oznaczało, że sprawca, który zabił matkę i jej dwoje dzieci oraz okradł dom, wiedział, gdzie są przechowywane pieniądze i inne kosztowności – o czym wiedziałby tylko ktoś zaznajomiony z tym domem. Dodatkowo oskarżony nie miał alibi na czas popełnionych morderstw.

Obrońcy Anthoneya utrzymywali, że ich klient jest niewinny i został wrobiony przez policję… Ostatecznie 12 członkom ławy przysięgłych nie zajęło długo ustalenie, że Kirby Anthoney jest winny wszystkich zarzutów i został skazany na 357 lat więzienia. Wyrok ten jest jednym z najdłuższych w Stanach Zjednoczonych. Mężczyzna oczywiście niejednokrotnie odwoływał się od wyroku, jednak nie udało mu się wywalczyć skrócenia kary. Anthoney jest obecnie osadzony w Spring Creek Correctional Center w Seward, jedynym więzieniu o zaostrzonym rygorze na Alasce. O zwolnienie z więzienia będzie mógł się starać najwcześniej 22 kwietnia 2225 r…

This slideshow requires JavaScript.

Autor, KaMa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.