Let’s travel together.

Zabójstwo, które stało się „memem”

2

Niezdrowa fascynacja japońskim filmem „Battle Royale” zrodziła u 12-letniej Natsumi Tsuji (znanej później jako Nevada-tan) potrzebę zabijania.

 

Dorastanie i brutalne, japońskie filmy

Natsumi Tsuji urodziła się 21 listopada 1992 roku. W wieku 11 lat, udało jej się dostać do Szkoły Podstawowej Okubo w Sasebo w prefekturze Nagasaki w Japonii, a to wszystko dzięki bardzo wysokim wynikom w nauce i imponującym ilorazie inteligencji – 140 IQ.

Choć dziewczynka uważana była za geniusza, wydawało się, że ma problemy z odróżnieniem rzeczywistości od fikcji. Wszystko to spowodowane było jej obsesją na punkcie brutalnych japońskich filmów. Jej ulubioną produkcją był „Battle Royal”, który opowiadał o losach czterdziestu dwóch uczniów, zesłanych na bezludną wyspę. Bohaterowie aby przeżyć, musieli zabijać się nawzajem.

Trudno powiedzieć, jak bardzo fikcyjne postaci wpłynęły na psychikę Natsumi, ale nie ulega wątpliwości, że dziewczynka coraz bardziej izolowała się od rówieśników i coraz gorzej radziła sobie z nauką. Mając zaledwie 11 lat, stworzyła stronę internetową poświęconą śmierci, przemocy i brutalnemu se*su.

Najlepszą przyjaciółką Natsumi była dziewczynka, z którą uczęszczała do jednej klasy – Satomi Mitarai. Dwunastolatki były przed długi czas nierozłączne, jednak wszystko zmieniło się po jednej, na pozór niegroźnej kłótni. Satomi Mitarai miała oczernić przyjaciółkę na forum internetowym pisząc, że Natsumi jest „gruba” i „pretensjonalna”. Dziewczynka żądała przeprosin, jednak nigdy ich nie usłyszała. Sytuacja ta najprawdopodobniej doprowadziła do późniejszej tragedii.

 

Gra w śmierć

Podczas przerwy obiadowej Natsumi Tsuji zaproponowała przyjaciółce zagranie w nową grę. Dziewczynka miała wejść do pustej klasy, zasłonić zasłony, usiąść na krześle i zasłonić oczy. Kiedy Satomi nie wiedziała, co się dzieje, Natsumi szepnęła jej do ucha:

Dziś umrzesz.

12-latka nie zareagowała. Wierzyła, że to część zabawy.

Natsumi wyciągnęła w tym czasie nożyk do pudełek i poderżnęła gardło koleżanki, a później zmasakrowała jej ramiona. Ofiara nie miała szans się obronić ani wołać o pomoc. Dziewczynka upadła na podłogę i zmarła w całkowitej ciszy.

Podczas ataku, Natsumi skaleczyła się w rękę, jednak wyszła z pomieszczenia o własnych siłach. Chociaż nie okazywała żadnych emocji, jedna z nauczycielek widząc jej stan i zakrwawione ubrania, wszczęła alarm.

To nie jest moja krew.

Szybko zauważono nieobecność Satomi Mitarai. Wkrótce odnaleziono jej ciało, wezwano karetkę i rodziców dziewczynki. 12-latka zmarła z powodu utraty dużej ilości krwi.

Zatrzymanie, wyrok i wyjście na wolność

Natsumi Tsuji została przewieziona na posterunek policji, gdzie spędziła całą noc. Podczas przesłuchania zdradziła motyw swojej zbrodni – powodem były wspomniane wcześniej nieprzechylne komentarze Satomi na temat jej wyglądu. Na jaw wyszło, że zaplanowanie ataku zajęło jej zaledwie cztery dni.

12-latka okazywała wyrzuty sumienia. Płakała tak, że z trudem łapała oddech:

Zrobiłam coś złego, prawda? Przepraszam, naprawdę przepraszam

Ze względu na powagę przestępstwa, sąd postanowił skierować Tsuji do zakładu poprawczego prefekturty Tochigi, gdzie miała być obserwowana przez kolejne 9 lat. Początkowo dziewczynka nie wykazywała żadnych postępów, dlatego we wrześniu 2006 roku, sąd przedłużył wyrok o kolejne dwa lata. Obawiano się, że nadal stanowi zagrożenie dla społeczeństwa.

Z uwagi na to, że skazana była bardzo młoda, sąd zabronił mediom ujawniania jej prawdziwego nazwiska. Z tego właśnie powodu, w źródłach można natknąć się na określenie „Dziewczyna A” lub „Nevada-tan”. Krótko po ogłoszeniu wyroku, jeden z dziennikarzy Fuji TV, przez przypadek ujawnił jej prawdziwe imię.

29 maja 2008 roku, sąd uznał, że Natsumi rozwinęła umiejętności niezbędne do interakcji z innymi ludźmi, dlatego też zmieniono jej dotychczasową karę na areszt domowy.

W 2013 roku, mając 20 lat, dziewczyna wyszła na wolność i wyprowadziła się z rodziną w nieznane miejsce.

 

Reakcja społeczeństwa

Reakcją społeczeństwa, na zabójstwo dokonane przez Natsumi Tsuji, wywołało dyskusję na temat obniżenia wieku odpowiedzialności karnej w Japonii. Choć japońskie procedury prawne chronią młodocianych przestępców przed ujawieniem do wiadomości publicznej danych osobowych, w wyniku błędu dziennikarza, imię „Nevada-tan” zostało opublikowane. Biuro Prawne Okręgu Nagasaki zakazywało internatom rozpowszechniania zdjęć skazanej, jednak członkowie japońskiej społeczności 2channel ujawnili wizerunek dziewczyny, a wszystko to dzięki analizom obrazu emitowanego w telewizji.

Rysunkowa postać Natsumi, stała się bardzo popularna na japońskich forach. Do dnia dzisiejszego, Nevada-Tan ma status „wirtualnej celebrytki”.

 

autor, Daria

This slideshow requires JavaScript.

 

2 Komentarze
  1. Kama mówi

    Dzień dobry, małe sprostowanie – obrazek, który wstawiła Pani z podpiską „plakat ulubionego filmu Natsumi” to nie plakat filmu, tylko okładka pierwszego tomu mangi właśnie o tytule „Battle Royale”. 🙂
    Pozdrawiam

    1. Daria mówi

      Bardzo dziękuję za sprostowanie! 🙂

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.