Let’s travel together.

Szokujący wyrok szwedzkiego sądu – tragiczna historia 10-letniego Bobby’ego.

0

Do zamordowania  10-letniego Bobby’ego Äikiä, doszło 14 stycznia 2006 roku, w okolicach Nässjö, w Szwecji. Chłopiec został zamordowany przez matkę i ojczyma. Bobby cierpiał na zespół łamliwego chromosomu X przez co, między innymi, miał problemy w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi i był skrajnie nieśmiały.

Niina Äikiä, urodziła Bobby’ego, 12 marca 1995 roku. Miała wtedy 19 lat i traktowała Bobby’ego jak swojego młodszego brata. Młoda mama otrzymała wsparcie w opiece nad Bobby’m od pewnej rodziny, która została do tego zaangażowana przez opiekę społeczną. Bobby odwiedzał ich co tydzień, a oni pomagali mu w utrzymywaniu kontaktów z ludźmi i uczyli zasad dobrego wychowania.

Ojczym

W 2005 roku, Niina poznała mężczyznę o imieniu Eddy Larsson, który wcześniej odsiadywał wyrok za gwałt. Przeszłość mężczyzny skrywa jeszcze inne mroczne wydarzenia. Kiedy miał dwadzieścia lat, zastrzelił swojego ojca. On sam jednak twierdzi, że to był wypadek. Eddy powiedział, że znajdował się wtedy pod wpływem narkotyków i obchodził się nieostrożnie z bronią, którą z resztą uważał za nienaładowaną.

Larsson zachwycił Niinę swoimi obietnicami spokojnego życia na wsi, w uroczym małym domku. Myśl o życiu na wsi tak bardzo spodobała się Niinie, że postanowiła się do niego przeprowadzić. Kiedy dotarła na miejsce, odkryła, że ​Larsson wynajął stary dom ze zrujnowaną zagrodą. Budynek mieszkalny nie miał toalety, ciepłej wody ani stałego dopływu energii elektrycznej i był ogrzewany przez piec.

Tortury

Tortury prawdopodobnie zaczęły się jesienią 2005 roku. Tego dnia, Niina była świadkiem, jak Larsson wsadził głowę Bobby’ego w talerz z jedzeniem po tym, jak chłopiec zirytował go ponieważ odmówił zjedzenia posiłku. Później okazało się, że jego posiłkiem było ravioli z domieszką karmy dla kotów.

Bobby doświadczył ogromnej przemocy w swoim domu. Bito go po genitaliach drewnianymi patykami, był rażony prądem z ogrodzenia elektrycznego znajdującego się na pobliskim pastwisku dla owiec, z pomocą lejka wlewano mu alkohol do gardła, przymocowywano mu rurę od odkurzacza do przyrodzenia po czym włączano urządzenie. Ale to nie wszystko, jego opiekunowie byli bardzo pomysłowi w wymyślaniu coraz to innych sposobów tortur chłopca. Bobby był przypalany papierosami bywał zmuszany do leżenia nago na śniegu, czasem przysypywano go dodatkowo śniegiem. Matka opowiedziała o jeszcze jednej sytuacji, kiedy to Larsson odkrył, że chłopiec zabrudził majtki, zmusił Bobby’ego do noszenia ich na twarzy przez półtora dnia.

Styczeń 2006

Do grudnia 2005 r. przemoc w stosunku do Bobby’ego tylko przybierała na sile. Próbując ukryć swoje bestialskie działania, Niina i Larsson, powiadomili szkołę Bobby’ego, że chłopiec jest chory i nie będzie go w szkole przez dłuższy czas. 13 stycznia 2006 r., po kolejnym epizodzie znęcania się, Bobby został przywiązany przez ojczyma do krzesła i wyrzucony z domu. Po jakimś czasie, prawdopodobnie kilku godzinach, rodzice przynieśli chłopca do domu. Sam nie był już w stanie chodzić. Umieszczono chłopca obok pieca, aby się rozgrzał. Jakiś czas później, przeniesiono go do sypialni i umieszczono w jego łóżku.

Koniec cierpień

14 stycznia 2006 r., Bobby został znaleziony martwy w swoim łóżku. Znalazła go matka, która potem zezna policji, że z żalu wypiła sama, całą butelkę alkoholu. Niina stwierdziła również, że znalazła na wpół zjedzoną pomarańczę na łóżku Bobby’ego i uwierzyła, że ​​chłopiec zmarł, dusząc się owocem. Larsson twierdził, że przeprowadził resuscytację u Bobby’ego ale bezskutecznie. Bobby leżał kilka dni martwy w swoim łóżku.

Po jakimś czasie, Niina i Larsson zaczęli się zastanawiać jak pozbyć się zwłok Bobby’ego. Najpierw, Bobby został umieszczony na kilka dni w pobliskim lesie. Potem spakowali go do bagażnika samochodu. Poszukując miejsca, w którym można pozbyć się ciała, trafili nad jezioro Lovsjön, na południe od Jönköping. Bobby’ego owinięto ciężkimi łańcuchami a następnie wrzucono do jeziora.

Zaginiony chłopiec

29 stycznia 2006 r. para zgłosiła zaginięcie syna, po rzekomej wizycie w centrum handlowym Bäckebol w Göteborgu. Szybko wszczęto intensywne poszukiwania Bobby’ego, w które zaangażowano wiele służb mundurowych. Podczas gdy poszukiwania nie przynosiły żadnych efektów, podejrzenia policji zwróciły się w stronę Niiny i Larssona. W lutym 2006 r. oboje zostali aresztowani w związku z podejrzeniem popełnienia morderstwa. Po złożeniu zeznań przez Niinę, policja odnalazła Bobby’ego pod lodem, w jeziorze Lovsjön.

This slideshow requires JavaScript.

Wyrok

W maju 2006 r,. w sądzie rejonowym w Eksjö, rozpoczął się proces przeciwko Niinie Äikiä i Eddy’emu Larssonowi. Żadne z nich nie przyznawało się do winy i wzajemnie obrzucali się oskarżeniami. Postępowanie ujawniło, że Larsson interesował się sadomasochizmem oraz, że Äikiä zachęcała go do stosowania przemocy seksualnej. Äikiä zeznała przed sądem, że była ofiarą wykorzystywania seksualnego oraz, że ona i Bobby znajdowali się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Larsson twierdził, że do stosunków seksualnych dochodziło w wyniku obopólnej zgody i zaprzeczył, że kiedykolwiek napadł na Bobby’ego lub źle go traktował. Ostatecznie bardzo niewiele zeznań przedstawionych przez Niinę lub Eddy’ego Larssona zostało potraktowanych poważnie i zostali oni skazani za morderstwo, napaść i ciężkie zaniedbanie prowadzące do śmierci. W czerwcu 2006 r. oboje zostali skazani na dziesięć lat więzienia.

Po fakcie

Po przeszukaniu domu, w którym przyszło umrzeć chłopcu, policja nie znalazła żadnych zabawek, pluszaków, nic co by świadczyło o tym, że w domu przebywało dziecko. Znaleziono natomiast kajdanki, pasy, haki i inne tego typu akcesoria należące do Eddiego oraz 34 kasety VHS. Na kasetach nagrane są filmy ze scenami tortur zadawanym związanym kobietom a na niektórych kobiety w towarzystwie dzieci…

Śmierć Bobby’ego przyciągnęła uwagę mediów i wywołała dużą reakcję opinii publicznej. Szwedzki magazyn Expressen zorganizował zbiór kwiatów dla Bobby’ego. Zgromadzono blisko 30 000 róż, które zaniesiono na pogrzeb Bobby’ego w kościele Ödsmåls, na północ od Stenungsund. Ciało Bobby’ego zostało pochowane przy kościele Norum, w Stenungsund.

Dalsze losy pary

W lutym 2008 r. Niina Äikiä, otrzymała 54 000 koron tytułem odszkodowania po tym, jak została zaatakowana i skaleczona w więzieniu. W styczniu 2017 r. Äikiä urodziła dziecko, które zostało zabrane przez władze i umieszczone w rodzinie zastępczej, argumentując, że Äikiä nie jest zdolna wychowywać dziecka.

W 2012 r. po odbyciu 2/3 kary, matka i ojczym Bobby’ego zostali zwolnieni z więzienia. Oboje zmienili swoją tożsamość. Eddy po wyjściu z więzienia zamieszkał w przyczepie kempingowej, w odległości 150 metrów od przedszkola. Mieszkańcy miejscowości byli wstrząśnięci gdy mężczyzna przyznał się do swojej prawdziwej tożsamości.

 

Autor: KaPaMa
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.