Let’s travel together.

Oskarżona o zabójstwo 400 osób. Poszukiwana Brytyjka, która oddała życie Allahowi.

1
Odkąd dołączyła do organizacji terrorystycznej al-Shabaab, Samantha Lewthwaite dokonała ataków, w których zginęło 400 osób.  Po dziś dzień, władze desperacko próbują dociec, gdzie się ukrywa „Biała Wdowa”.

W przeciwieństwie do swoich rodziców wojowniczka islamu, Samantha Lewthwaite nigdy nie doświadczyła życia w rozdartym konfliktami kraju.  Irlandii Północnej w latach 70. i 80. Samantha była wychowywana w tradycyjny sposób, jako dziecko rodziny klasy średniej, w Anglii pod rządami Margaret Thatcher.
Żaden z jej byłych kolegów z klasy, przyjaciół czy znajomych nie potrafi uwierzyć w to, że Lewthwaite stanie się tak niebezpieczną i agresywną osobą.

Biała Wdowa

W ataku terrorystycznym na londyński system transportu publicznego, 7 lipca 2005 r., mąż Lewthwaite, Germaine Lindsay, zabił 26 osób, w tym siebie. Lewthwaite była wówczas w siódmym miesiącu ciąży z ich drugim dzieckiem i publicznie potępiła jego działania.
Co ciekawe, niedługo później zaczęła szukać nowego męża – konkretnie, dżihadysty.
W końcu kobieta dołączyła do islamskiej grupy bojowników al-Shabaab i jest powiązana z atakami w Johannesburgu i Kenii. Oprócz tego, jest podejrzewana o udział w ataku na centrum handlowe Westgate. Oskarżona o spowodowanie śmierci ponad 400 osób, „Biała Wdowa” jest poszukiwana przez Interpol – ale od lat nie ma po niej śladu.

Wczesne życie Samanthy Lewthwaite

Urodzona 5 grudnia 1983 roku w Banbridge, w hrabstwie Down w Irlandii Północnej, Samantha Lewthwaite jest córką weterana armii brytyjskiej, który poznał swoją żonę podczas stacjonowania w Irlandii w latach 70. Rodzice Lewthwaite wychowali ją tam przez kilka lat, zanim przenieśli się do Aylesbury w Anglii.

W 1994 roku, rodzice Samanthy rozstali się, a ich separacja miała na nią ogromny wpływ. Dziewczyna nie mogła się pogodzić ze swoją sytuacją rodzinną i wyprowadziła się do muzułmańskiej rodziny swojej przyjaciółki i tam zainteresowała się ich religią.

Pocieszenie

Jej przyjaciele powiedzieli później, że „szukała pocieszenia u muzułmańskich sąsiadów, ponieważ wierzyła, że ​​mieli silniejszą więź rodzinną” niż jej własna. W wieku 17 lat, wychowywana w duchu katolicyzmu, Samantha przeszła na islam, przyjmując podczas nawrócenia muzułmańskie imię Sherafiyah. Rodzice Lewthwaite, którzy „nigdy nie pogodzili się z nawróceniem córki”, odmówili udziału w ceremonii. Dziewczyna wkrótce podjęła naukę w School of Oriental and African Studies, University of London, gdzie zgłębiała nauki polityczne i religijne.

Pierwszy mąż

Wtedy właśnie poznała Germaine Maurice Lindsay. Lindsay urodził się na Jamajce. Do Wielkiej Brytanii przeprowadził się w wieku pięciu lat. Lindsay przeszedł na islam wkrótce po tym, jak jego matka, Maryam McCleod Ismaiyl, w 2001 roku nawróciła się na islam i zachęciła do tego syna. 

Para spotkała się po raz pierwszy podczas marszu Stop the War w londyńskim Hyde Parku. Połączeni wspólnymi ideałami i wiarą w to, że należy podjąć drastyczne działania, aby dokonać korzystnych zmian, pobrali się w 2002 roku. W ciągu trzech lat Lindsay zaplanował i zrealizował swój spisek.

This slideshow requires JavaScript.

Oburzenie Sherafiyah

Zamachy bombowe w Londynie 7 lipca 2005 r. były skoordynowanymi samobójczymi zamachami na system tranzytowy miasta. W eksplozjach trzech pociągów zginęło 39 osób, a eksplozja piętrowego autobusu zabiła kolejnych 13. W sumie zostało rannych ponad 700 ludzi.
Lindsay miał 19 lat, kiedy zdetonował swoją bombę. Wybuch miał miejsce o godzinie 8:50, w pociągu na trasie między King’s Cross a Russell Square. Mężczyzna zabił 27 osób – w tym siebie. Kilka dni później Samantha Lewthwaite wydała oświadczenie:

„Całkowicie potępiam te okrucieństwa i jestem przerażona. Jestem żoną Germaine Lindsay i nigdy nie przypuszczałam ani nie wyobrażałam sobie, że był zamieszany w tak przerażające działania. Był kochającym mężem i ojcem. Staram się pogodzić z ostatnimi wydarzeniami. Cały mój świat się rozpadł i myślę o rodzinach ofiar tego niezrozumiałego zniszczenia”.

Ofiara

Kiedy przebywała w areszcie ochronnym, jej dom został zbombardowany. Dochodzenie w sprawie tego ataku ujawniło, że Samantha była w jakiś sposób powiązana z Mohammadem Sidique Khanem – przywódcą londyńskich zamachowców. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób i czy w ogóle była zaangażowana w planowanie zamachu.

Sherafiyah sprzedała swoją historię dla gazety The Sun za 30 000 funtów. Stworzyła opowieść, w której była ofiarą i twierdziła, że ​​Lindsay został „oszustwem nakłoniony do tych działań przez ekstremistów”.

Mężowie

Niedługo później poślubiła swojego drugiego męża, który jest znany jako Kenijczyk. Mężczyzna spłodził jej trzecie i czwarte dziecko w 2009 i 2011 roku i uważa się, że zginął podczas dokonywania zamachu terrorystycznego. Jego personalia nie są znane, a jego imię nie figuruje na aktach urodzenia dzieci.
„Allah pobłogosławił mnie najlepszym mężem” – napisała o trzecim, niezidentyfikowanym mężu w notatkach przejętych przez władze Kenii w 2011 roku. „Poprosiłam o mężczyznę, który odejdzie, odda wszystko, co może dla Allaha i będzie żył terroryzując niewiernych”.

Nie jest jasne, kiedy dokładnie opuściła Wielką Brytanię. Podejrzewa się, że miało to miejsce w 2009 roku.

Oda do Bin Ladena

Lokalna policja wytropiła ją po urodzeniu czwartego dziecka w Johannesburgu w RPA. Cudem udało jej się uciec do Mombasy w Kenii. Uciekając zostawiła swojego laptopa, na którym śledczy odkryli dokument zatytułowany The Mujahideen Explosives Handbook, traktujący o tworzeniu ładunków wybuchowych i Oda do Bin Ladena oraz wiersz napisany przez Lewthwaite, w którym składa hołd założycielowi Al-Kaidy, Osamie bin Ladenowi. Wśród dokumentów, które za sobą zostawiła, znalazły się dowody na to, że była zaangażowana w planowanie ataków na hotele w Mombasie podczas Świąt Bożego Narodzenia 2011 roku.

Szefowa

Współspiskowiec Samanthy, Brytyjczyk Jermaine Grant został aresztowany w Kenii za posługiwanie się fałszywymi dokumentami i posiadanie materiałów wybuchowych w swoim mieszkaniu. Mężczyzna twierdził, że Lewthwaite była szefem ich komórki terrorystycznej. Pojawiają się doniesienia sugerujące, że Samantha aktywnie szkoli żeńską armię zamachowców-samobójców.

Kobieta była zamieszana w atak przy użyciu granatów ręcznych w Mombasie, w którym zginęły 24 osoby. W 2013 roku władze podejrzewały jej udział w masakrze w centrum handlowym Westgate w Nairobi. Zginęło wówczas 71 niewinnych ludzi, a 200 zostało rannych.

Gdzie jest Samantha Lewthwaite?

Ostatni raz, Lewthwaite powiązano z atakiem na uniwersytecie w Kenii w kwietniu 2015 roku, w którym zginęło 148 osób. Lokalne władze wydały nakaz jej aresztowania, zarówno ze względu na jej ogólne powiązania z al-Shabaab, jak i za posiadanie materiałów wybuchowych.

Ojciec Lewthwaite powiedział podczas jednego z wywiadów: „Nie mogę uwierzyć, że byłaby zaangażowana w coś takiego, w dodatku z dziećmi. Od jakiegoś czasu nie mieliśmy z nią żadnego kontaktu, od dawna z nią nie rozmawiałem. Nie wiem, czy jest w tym kraju, czy gdzie indziej. Ma wielu przyjaciół na północy, ale nie ma z nami zbyt wiele wspólnego. Nie znam nawet imienia jej ostatniego dziecka.”

Ostatecznie lokalizacja White Widow pozostaje tajemnicą. Biała Wdowa prawdopodobnie mieszka i działa w Kenii lub Somalii.

 

Autor: Kasia Magierska

1 komentarz
  1. Bonawentura mówi

    Gdzieś czytałem że zginęła w 2017 roku na granicy Syrii i Iraku ale do końca nie jest to pewne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.