Let’s travel together.

11 strzałów- Niewyjaśnione morderstwo małżeństwa Hanel

0

20 września 1984 roku małe miasteczko Jay w stanie Vermont dotknęła ogromna tragedia. Kochające się, powszechnie lubiane i szanowane małżeństwo, zostało brutalnie zamordowane. Nigdy nie ustalono motywu zbrodni jak i tożsamości tego kto ją popełnił.

Zwolennicy zdrowego stylu życia

49- letni Roland Hanel i 32- letnia Maram pobrali się trzy lata wcześniej, po czym zamieszkali w domku, który wybudował mężczyzna. Roland pochodził z Niemiec, natomiast Maram urodziła się w Egipcie, ale została obywatelką Kanady i mieszkała w Quebecu, zanim przeniosła się do Vermont.

O życiu zawodowym pary wiadomo tylko tyle, że Roland był udziałowcem w fabryce tworzyw sztucznych w Kanadzie, ale jakiś czas po ślubie sprzedał swoje udziały. Maram władała biegle czterema językami i kiedyś pracowała na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. W chwili śmierci para utrzymywała się z oszczędności i pieniędzy z wynajmu dwóch najwyższych pięter ich domu, które udostępniali turystom w sezonie narciarskim. W chwili śmierci w domu nie było żadnych lokatorów.

Małżeństwo było wszystkim znane ze zdrowego stylu życia i zamiłowania do sportów zimowych, a także tenisa. To właśnie na korcie i na wyciągu spędzali najwięcej czasu, ale można ich też było spotkać w przydomowym ogrodzie, o który bardzo dbali. Entuzjaści zdrowego odżywiania sadzili ekologiczne warzywa i owoce, a Maram często zanosiła swoje truskawki sąsiadom, którzy opisywali ją jako niezwykle sympatyczną, towarzyską i piękną.

11 kul

20 września 1984 r. W domu Rolanda i Maram zjawił się ich bliski przyjaciel, który zaniepokojony brakiem kontaktu, postanowił sprawdzić co się dzieje. To właśnie on znalazł ich ciała. Maram leżała na plecach w kuchni natomiast jej mąż na brzuchu w salonie.

Małżeństwo zginęło od ran postrzałowych, których było w sumie 11. U obu ofiar skupiały się one w okolicach klatki piersiowej, kończyn i głowy. Na miejscu zbrodni nie odnaleziono broni, z której padły strzały i nie udało się ustalić jej rodzaju. Lekarz, który przeprowadzał autopsję wykluczył jednak karabin. Według niego mogła być to broń półautomatyczna lub pistolet. Charakter ran wskazywał natomiast na to, że strzelec mierzył ze znacznej odległości. Policja miała nadzieję, że amunicja wydobyta z ciał doprowadzi ich do sprawcy, jednak okazało się, że była ona sprzedawana w całym kraju i pasowała do wielu różnych rodzajów broni.

Czas śmierci

Harmonogram zbrodni jest chaotyczny i niejasny. Nie wiadomo bowiem kiedy tak naprawdę Hanel’owie zmarli. Chociaż patolog ustalił, że śmierć dokonała się na 24 godziny przed odnalezieniem, ostatnia obserwacja pary miała miejsce sześć dni wcześniej i została potwierdzona przez pracowników stacji benzynowej jak i przez sąsiadów. Od tamtej pory nikt nie widział małżeństwa, a Maram nie zjawiła się na umówionej wizycie u dentysty. Nie wyklucza się więc, że małżeństwo było przez jakiś czas przetrzymywane.

Teorie

W całej tej sprawie jest niejasny nie tylko czas śmierci, ale przede wszystkim motyw zbrodni, bo kto zechciałby skrzywdzić lubiane i spokojne małżeństwo? Policja od samego początku starała się znaleźć motyw zabójstwa, ale nigdy się to nie udało.

Teorie krążyły wokół życia małżeństwa, a jedna z nich głosiła, że Roland i jego żona mogli być przemytnikami narkotyków. Para posiadała jacht, który trzymała na Florydzie i udostępniała go na rejsy czarterowe. Ponadto niektórzy wysunęli teorię, że z powodu pochodzenia Maram i jej zaangażowania w Igrzyska Olimpijskie, które odbywały się w 1972 r. W Niemczech, mogła być ona celem izraelskiej tajnej policji w odwecie za atak terrorystyczny. Palestyńscy terroryści z organizacji Czarny Wrzesień wzięli wówczas jako zakładników 11 członków izraelskiej drużyny olimpijskiej- w tym trenerów. W efekcie zamachu, znanego jako Masakra w Monachium, palestyńczycy zabili 11 osób.

Nigdy nie znaleziono jednak niczego co łączyłoby parę z działalnością przestępczą lub terroryzmem.

Profil psychologiczny

 

Prawie dwa lata od daty zabójstwa, 10 września 1986 r. Funkcjonariusze policji stanowej Vermont opublikowali profil psychologiczny osoby odpowiedzialnej za morderstwo. Został on utworzony przez specjalną jednostkę behawioralną Federalnego Biura Śledczego.

Uważa się, że sprawca był w jakiś sposób zaznajomiony z małżeństwem. Nie zjawił się w ich domu przez przypadek, a sama zbrodnia była zaplanowana. Prawdopodobnie należał do tej samej grupy wiekowej i dobrze prezentował się w społeczności. Było to jego pierwsze morderstwo i by dodać sobie odwagi mógł spożywać alkohol bądź zażyć narkotyki.

Podejrzani

Córka Rolanda wierzy, że mordercą jest były partner Maram, ale nie ujawniła nazwiska konkretnej osoby, a policja nie ujawniła publicznie, czy zbadała tę teorię.

Przez jakiś czas podejrzanym w sprawie był Lohman Mays. Zbiegły z więzienia w Tennessee na pięć dni przed odnalezieniem Hanel’ów dokonał napadu z bronią w ręku na bank w Londonderry w stanie Vermont. Mężczyzna został złapany w Wyoming we wrześniu 1985 roku i przyznał się do napadu na bank. Nigdy nie został oskarżony o żadne przestępstwa związane z zabójstwem małżeństwa.

Sprawa pozostaje nierozwiązana

Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.