Let’s travel together.

Kto zamordował Frauke Liebs? Czy tajemnicze wiadomości i telefony od zaginionej kobiety kryją odpowiedź na to pytanie?

4

Frauke Liebs zniknęła 20 czerwca 2006 roku z miasta Paderborn w Niemczech. Jej ciało znaleziono prawie cztery miesiące później, 4 października 2006 roku. Okoliczności jej zaginięcia są bardzo tajemnicze, zwłaszcza, że między jej zagięciem, a śmiercią kobieta utrzymywała kontakt z bliskimi.

Frauke Liebs była 21-letnią uczennicą szkoły pielęgniarskiej. Młoda kobieta mieszkała w Paderborn, wraz ze swoim byłym chłopakiem, Chrisem.

Mecz

Ranek i południe 20 czerwca 2006 roku Frauke spędziła w szkole na zajęciach. Zajęcia skończyły się o godzinie 15, a wieczorem Frauke miała się spotkać ze swoją mamą i Chrisem w restauracji. Podczas tego spotkania, Frauke dostała SMS-a od swojej przyjaciółki. Było to zaproszenie do pubu, gdzie w towarzystwie przyjaciół miała obejrzeć mecz Anglia -Szwecja. Frauke się zgodziła i po kolacji mama i Chris odwieźli ją do pubu. Po chwili mężczyzna zorientował się, że nie ma klucza do domu, więc udał się do pubu i wziął klucz od Frauke. Współlokatorka oświadczyła, że nie zostanie tam długo, a Chris powiedział, że będzie na nią czekał, po to by otworzyć drzwi gdy wróci do domu.

Do domu

Towarzystwo było pochłonięte sportowym wydarzeniem, ale Frauke zdawała się nie interesować tym co dzieje się na boisku, zamiast tego większość czasu spędzała na wysyłaniu wiadomości do znajomych. Robiła to tak intensywnie, że padła jej bateria w telefonie, a wtedy poprosiła koleżankę Isabellę o użyczenie jej baterii. Chwilę po zakończeniu meczu, po godzinie 23, gdy całe towarzystwo zdaje się dobrze bawić, Frauke oddaje baterię Isabelli i oświadcza, że wraca do domu.

Jako, że od domu dzieliło ją około 25 minut drogi, a w kieszeni miała zaledwie 5 euro, kobieta prawdopodobnie postanowiła wracać pieszo. Co dzieje się później, tego nikt już nie wie, ponieważ po wyjściu z baru kobieta nie była już nigdy widziana.

Zaginięcie

O godzinie 00:49, Chris otrzymuje od Frauke wiadomość, w której oświadcza, że wróci trochę później. W smsie mężczyzna nie zauważył niczego niczego niezwykłego i ostatecznie zasnął. Następnego dnia rano, Chris odebrał telefon od zaniepokojonej Isabelli, która spytała go, czy wie dlaczego Frauke nie ma w szkole. Zaskoczony Chris poszedł do pokoju współlokatorki, by sprawdzić czy przypadkiem nie zaspała. Ku jego zdumieniu, okazało się, że Frauke nie wróciła do domu.

O tej niecodziennej sytuacji Chris powiadomił natychmiast matkę Frauke, która udała się na policję, aby zgłosić zaginięcie córki. Zgłoszenie niestety nie zostaje przyjęte, a policjant motywuje to faktem, że kobieta jest dorosła i może robić co chce i być gdzie chce, nie musząc się nikomu z tego tłumaczyć. Jego zdaniem, na zgłoszenie było zdecydowanie zbyt wcześnie. Policja sprawdza jednak bazę i szpitale w celu upewnienia się, czy kobieta nie padła ofiarą jakiegoś wypadku. Ostatecznie, o godzinie 14 przyjmują zgłoszenie. Rodzina i przyjaciele organizują na własną rękę akcję poszukiwawczą, w ramach której rozwieszają plakaty i rozdają ulotki z wizerunkiem zaginionej.

„Cześć, Christos”

Policji udało się ustalić, że po opuszczeniu pubu Frauke jakimś sposobem znalazła się poza miastem, ponieważ w chwili wysłania wiadomości do Chrisa (00:49) jej telefon logował się do masztu Nieheim-Entrup w Nieheim, oddalonym 40 km od Paderborn. Można więc wnioskować, że kobieta wsiadła do czyjegoś samochodu i w ten sposób pokonała tak dużą odległość, w tak krótkim czasie.

22 czerwca, o godzinie 22:25, Chris otrzymał telefon. W słuchawce usłyszał głos Frauke. „Cześć, Christos”. W ten sposób zwracała się ona do Chrisa kiedy była na niego zła. Tym razem jej glos nie brzmiał jakby miała do niego pretensje, sposób w jaki mówiła wskazywał, że mogła być pod wpływem narkotyków bądź silnych środków uspokajających. „Chciałam żebyś wiedział, że u mnie wszystko ok i że niedługo wrócę do domu. Przekaż mamie, tacie i innym”. Po czym się rozłączyła.

„Nie mogę ci powiedzieć”

Rozmowa ta bardzo zaniepokoiła Chrisa, który powiadomił o wszystkim rodzinę Frauke. Bliscy przyjechali do ich domu i wspólnie oczekiwali jej powrotu. Frauke jednak się nie pojawiła, a kontakt z nią był niemożliwy ponieważ telefon był wyłączony.

Następnego dnia, 23 czerwca policja wszczęła śledztwo w związku z podejrzeniem porwania. O godz. 23:06 Frauke dzwoni do swojego brata Franka, telefon loguje się wtedy przy Paderborn Dören.

Frank: „Frauke, co robisz, kiedy wracasz do domu?”

Frauke: „Wracam dziś do domu, nie za późno. Jestem w Paderborn, proszę, nie pytaj, wracam do domu ”.

Frank: „Gdzie jesteś?”

Frauke: „Nie mogę ci powiedzieć”

Na tym rozmowa się zakończyła. Frank stwierdził, że podczas tej rozmowy jego siostra brzmiała normalnie. Kilka minut wcześniej, Chris otrzymał wiadomość od Frauke: „Wracam dziś do domu. Jestem w Paderborn. Kocham Cię.” 

Policja nie była skłonna podjąć żadnych dodatkowych czynności ponieważ, kobieta utrzymywała stały kontakt z bliskimi.

Jestem w Paderborn

24 czerwca, o godzinie 14:20 Chris otrzymał kolejny telefon od byłej dziewczyny. Znowu oznajmiła, że wróci tego dnia do domu. Rozmowa trwała krótko i była bardzo dziwna. Chris zapytał Frauke, czy dzieje się coś złego, na co ona odpowiedziała „Nie”, a następnie powtórzyła: „Jestem w Paderborn. Jestem w Paderborn. Jestem w Paderborn.”  Po czym się rozłączyła.

25 czerwca, o godzinie 22:28, nadchodzi kolejny telefon od Frauke. Rozmowa wygląda podobnie do poprzednich, z tym, że na pytanie czemu nie wróciła, tak jak zapowiadała, odpowiedziała, że o wszystkim opowie jak wróci. Ale nie wraca, a następnego dnia nie daje znaku życia.

Ostatnia rozmowa

We wtorek 27 czerwca, rodzice Frauke i jej siostra spędzili wieczór z Chrisem w oczekiwaniu na kolejny telefon. Kiedy ich córka nie odezwała się do godziny 23, państwo Liebs wyszli, a z Chrisem została siostra Frauke, Karen. O 23:24, zdzwonił telefon. Chris odebrał i włączył telefon na tryb głośnomówiący, po to by Karen mogła słyszeć:
Frauke: Cześć, Chrissy. U mnie wszystko w porządku.
Chris: Gdzie jesteś?
F: Nie mogę powiedzieć.
C: Wracaj do domu.
F: Nie, nie mogę.
C: Dlaczego?
F: Nie mogę powiedzieć.
C: Czy jesteś uwięziona?
F: Tak… Nie! Nie!
C: Boisz się?
F: Nie.
C: Kto jest z Tobą?
F: Nie mogę powiedzieć.
C: Jesteś zmęczona?
F: Tak, bardzo zmęczona.
C: Wiesz, że policja cię szuka?
F: Tak, wiem.
C: Skąd?
F: Nie ma mnie od tygodnia.
C: A dlaczego cię nie ma?
F: Przecież wiesz, Chris.
C: Nie. Masz jakiegoś nowego faceta?
F: Przecież wiesz, że z powodu faceta nie znikałabym na tak długo. Znasz mnie.
C: Karen jest ze mną. Martwimy się o ciebie.
F: Mama i tata też tam są?
C: Byli.
F: Powiedz im, że ich bardzo kocham.
C: Kiedy wracasz?
F: Nie wiem.
C: Dlaczego nie wróciłaś, gdy powiedziałaś, iż wrócisz.
F: Później ci powiem.
C: Odebrać Cię skądś?
F: Nie, nie da się.
C: Możemy się gdzieś spotkać?
F: Nie, nie da się. Nie da się.
C: Gdzie jesteś?
F: Mama.
C: Gdzie jesteś?
F: Mama.
C: Gdzie jesteś?
F: Mama.
C: Kiedy się znowu odezwiesz?
F: Nie wiem.
C: Odzywaj się chociaż raz dziennie.
F: Tak do tej pory robiłam.
C: Było mi smutno, że nie odezwałaś się do mnie wczoraj.
F: Tak, wiem, że było ci smutno… Daj mi, proszę, Karen.
Rozmowa Frauke z Karen:
F: Proszę, nie wypytuj mnie.
K: Boisz się wrócić do domu?
F: Nie.
K: Wyjdziemy stąd. Nikt nie będzie pytał, co się stało. Wracaj.
F: Nie da się, ja wciąż żyję.
K: Jesteś z jedną osobą czy kilkoma?
F: Proszę, nie pytaj. Chciałabym być z wami. Chciałabym wrócić do domu.
Chris przejmuje słuchawkę:
C: Odzywaj się chociaż raz dziennie.
F: Tak, będę. Cześć. Porozmawiamy wkrótce.

Po tych słowach połączenie się urwało i był to ostatni raz kiedy udało się nawiązać kontakt z Frauke.

Mama

Rozmowa ta była bardzo zagadkowa. Frauke mówiła bardzo dziwnie, znowu sprawiała wrażenie jakby była pod wpływem jakiś substancji. Mówiła jak automat, jej głos był pusty, jakby wyprany z emocji. Zastanawiający był fakt, że trzykrotnie powtórzyła Mama” w odpowiedzi na pytanie gdzie się znajduje. Czy chciała w ten sposób coś przekazać? Matka zaginionej pracowała wtedy i dużo czasu spędzała w Bad Driburg i podejrzewała, że może córki należy szukać właśnie tam. Sprawa jednak nie rusza z miejsca, policja była już wtedy przekonana, że Frauke dobrowolnie odeszła z domu i ku rozpaczy bliskich, zaprzestali poszukiwania. Rodzina nie rezygnuje z poszukiwań, a dodatkowo zatrudnia nawet prywatnego detektywa. Bez efektu.

Zwłoki

4 października 2006 roku, o godz.19:20 policja w Lichtenau otrzymuje zgłoszenie o odnalezieniu zwłok na zalesionym terenie, przy drodze krajowej 817. Po dwóch dniach udało się je zidentyfikować jako należące do Frauke Liebs. Ze względu na bardzo zaawansowany stan rozkładu zwłok, nie udało się ustalić przyczyny śmierci kobiety. Ustalono jedynie, że zmarła niedługo po swoim ostatnim telefonie, a miejsce znalezienia ciała, nie było miejscem, w którym zmarła. Na ciele znajdowały się te same ubrania, które kobieta nosiła 20 czerwca. Nigdy nie udało się znaleźć jej telefonu komórkowego, torebki, zegarka i portfela.

Prawdopodobnie do zabójstwa doszło gdzieś w okolicach Nieheim, w okolicy tego miasta jej telefon logował się najczęściej. Policja wydrukowała tysiące ulotek informujących o sprawie Frauke, które następnie porozsyłano do osób, które mieszkały w pobliżu  masztu, do którego telefon kobiety logował się najczęściej. Na ulotkach znajdowała się prośba o każdą informację, która mogłaby pomóc w ustaleniu losów zmarłej.

Zabójcza para

Mimo wielu wskazówek, przesłuchaniu 900 osób i przeszukaniu 40 domów i budynków gospodarczych, nie znaleziono żadnego istotnego śladu. Przez długie 10 lat w sprawie nie poczyniono żadnych postępów.

W 2016 roku, w Bosseborn (50 km od Pardeborn) aresztowano małżeństwo Wagener, w związku ze śmiercią kobiety, którą para więziła i maltretowała. Okazało się, że państwo Wagener mieli więcej żyć na sumieniu i padło podejrzenie, że mogli być odpowiedzialni również za śmierć Frauke. Kilka miesięcy później, wydano oficjalne oświadczenie, podczas którego policja oznajmiła nie znaleziono żadnych dowodów na to, aby para miała cokolwiek wspólnego z zaginięciem lub śmiercią Frauke.

Sprawa ta pozostawia wiele pytań, na które śledczym nie udało się znaleźć odpowiedzi. Między innymi:

 • Kto zabił Frauke?

 • Dlaczego kontaktowała się ze swoim współlokatorem, ale tak naprawdę nie odpowiedziała na większość z jego pytań?

 • Kiedy, gdzie i jak została zamordowana?

 • Dlaczego nikt jej nie widział po wyjściu z pubu?

 • Gdzie się znajdowała między 20 a 27 czerwca?

 • Dlaczego Frauke Liebs została zamordowana?
 • Czy w tych enigmatycznych odpowiedziach kobiety znajdują się ukryte wskazówki?

Sprawa zabójstwa Frauke Liebs pozostaje do dnia dzisiejszego nierozwiązana.

This slideshow requires JavaScript.

Autor: KaMa.

4 Komentarze
 1. Tom horn mówi

  Ciekawa sprawa. Ciekawe co się stało? Jak znajde kiedyś na czas i zdrowie to może nad tym pomyśle.

 2. xax mówi

  bardzo straszna sprawa. Moim zdaniem brala narkotyki i chciala dac sobie czas na otrzezwienie, moze brala z kims, w koncu przeholowała lub zdarzyl sie wypadek i towarzysze od cpania porzucili
  jej cialo. Albo zostala porwana, wzięzili ją i zasypywali psychotropami a ona myslala ze jakos ucieknie albo ja wypuszcza bo moze np jej obiecali .. Jedna z najbardziej okropnych spraw dla mnie bo ta rodzina i pewnie ona sama wciaz mieli nadzieje i mogli ja uratowac..

 3. Agata mówi

  No i takie historię lubię, trochę w niej tajemnicy, mam nadzieję że nie było gwałtu bo takich historii nie znoszę

 4. Prawda mówi

  Moim zdaniem trzykrotnie odpowiadając na zadawane miejsce pobytu mówiąc ” mama ” dała do zrozumienia że jest przetrzymywana przez matkę lub osoby na polecenie matki. Do tego naćpana.. mało razy było że porwanych / uwięzionych faszerowano narkotykami ? Policja powinna przyjrzeć się matce dziewczyny

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.