Let’s travel together.

Kim jest tajemniczy mężczyzna, który dzwonił do małych dziewczynek? Tragiczna historia Amy.

0

10-letnia Amy Renee Mihaljevic została uprowadzona z centrum handlowego, a następnie brutalnie zamordowana. A do tragedii tej doszło w 1989 roku, w amerykańskim stanie Ohio. Morderca dziewczynki nigdy nie został schwytany, a jej sprawa jest nadal otwarta.

Telefon od nieznajomego

Rankiem, 7 października 1989 roku, w domu Amy zadzwonił telefon. Dziewczynka była sama w domu, więc to ona go odebrała. W słuchawce odezwał się głos mężczyzny, który twierdził że zna jej mamę Margaret oraz, że potrzebuje pomocy przy zakupie prezentu dla niej. Mężczyzna tłumaczył dziewczynce, że jej mama właśnie awansowała i należy jej się nagroda. Uprzedził dziewczynkę by nie informowała o tym mamy, gdyż ma to być dla niej niespodzianka. Nieznajomy przekonał Amy, aby udała się do centrum handlowego Bay Village, a on tam będzie na nią czekał.

Po szkole
Tego dnia Amy wyszła ze szkoły o godzinie 14.00, po czym udała się prosto w umówione miejsce. Świadek widział ją w pobliżu Baskin Robbins (ciastkarnia/ lodziarnia). Po chwili na miejscu pojawił się mężczyzna. Podszedł do Amy, położył dłoń na jej plecach, wyszeptał coś do ucha, objął ramieniem i razem odeszli. To był ostatni raz, kiedy widziano dziewczynkę żywą.
Zwłoki
8 lutego 1990 roku, około godziny 7:30, w odległym rejonie hrabstwa Ashland, na przydrożnym polu, znaleziono ciało Amy. Dowody znalezione na miejscu wskazywały na to, że ciało zostało tam porzucone niedługo po uprowadzeniu.
Wstępne oględziny wykazały krew na bieliźnie dziewczynki i żółte/złote włókna na ciele. Wygląda na to, że jej zabójca wziął sobie kilka pamiątek w tym buty do jazdy konnej, plecak, segregator z napisem „Buick, Best in Class” i turkusowe kolczyki w kształcie głowy konia.
Autopsja
Według raportu z autopsji, Amy została uderzona tępym narzędziem w tył głowy. Miała też rany na lewej stronie szyi. Dziewczynka żyła jeszcze 30 minut po ataku. Ostatnim posiłkiem Amy była jakaś substancja na bazie soi – prawdopodobnie zupa chińska bądź inne chińskie jedzenie
Śledczy przeprowadzili tysiące przesłuchań i wywiadów. DNA odzyskane na miejscu zostało przetestowane kilka razy, ale początkowo niczego nie udało się ustalić.
Połączenia
Później okazało się, że kilka innych dzieci w Ohio odebrało podobne połączenia od nieznajomych.
Wszystkie te dziewczynki łączyło to, że kilka tygodni przed zaginięciem Amy były w Centrum Nauk Przyrodniczych Lake Erie. Centrum prowadziło otwarty dziennik z danymi kontaktowymi dzieci w celu wysyłania im materiałów promocyjnych. Możliwe, że zabójca był w Centrum Nauk tamtego dnia i mógł dzięki temu zdobyć numery telefonów dziewcząt.
Możliwi podejrzani
Dean Runkle – były nauczyciel. Wielu świadków twierdzi, że jest on mężczyzną, którego widzieli z Amy w centrum handlowym Bay Village w dniu jej zniknięcia. Wygląda bardzo podobnie do tego z portretu pamięciowego przedstawiającego porywacza. Runkle mieszkał około dwóch mil od miejsca znalezienia ciała Amy.
Kenneth Robert Stanton – sprzedawca, który molestował dziewczynki. Przeprowadził się do Ohio latem 1989 roku, zaledwie kilka miesięcy przed zniknięciem Amy. On również przypomina mężczyznę ze szkicu. Obecnie przebywa w więzieniu w Georgii.
Vern Hartenburg – w czasie morderstwa Amy był dyrektorem Cleveland Metroparks. Centrum Nauk Przyrodniczych Lake Erie jest częścią Metroparks. Należał do tego samego kościoła co Amy i jej rodzice. 10 dni po porwaniu dziewczynki trafił do ośrodka dla umysłowo chorych. On również pasował do rysopisu sprawcy.
Nowe dowody
W czerwcu 2016 policja ujawniła nowe dowody w sprawie. W pobliżu ciała Amy znaleziono zasłonę i koc. Przedmioty te były domowej roboty. Ręcznie robiona zasłona i koc leżały w odległości 14 stóp od jej ciała. Na tkaninach znajdowała się sierść psa, która należała do psa Amy.
Niedawno światło dzienne ujrzały szczegółowe informacje na temat dowodów w postaci DNA, które detektywi zebrali w sprawie Amy Mihaljevic. Oto, czego się dowiadujemy:

– Na ciele Amy znaleziono 3 ludzkie włosy. Jeden bezpośrednio na jej ciele. Jeden na jej dresach. Jeden na jej bieliźnie.

Jeden lub kilku

Każdy włos pochodzi od innej osoby. Może to oznaczać, że włosy te zostały przeniesione na ciało Amy z samochodu, do którego została zabrana lub z miejsca zbrodni (domu podejrzanego), do którego została zabrana. Mogą pochodzić od krewnego lub przyjaciela podejrzanego, który siedział wcześniej w jego samochodzie, a następnie na ciele Amy, tak jak włosy psa Amy znalazły się na zasłonie, którą owinęto jej ciało. Albo … może to oznaczać, że w przestępstwie brała udział więcej niż jedna osoba. Być może mamy do czynienia z małą grupą mężczyzn, którzy brali udział w uprowadzeniu i napadzie na Amy.

Śledczy nadal przechowują włosy znalezione na miejscu zbrodni i czekają na rozwój technologii, która umożliwi im przeprowadzenie dalszych testów.

Rzekomo naukowcom udało się udało się uzyskać haplogrupy* z DNA włosów i wskazują one, że wszystkie 3 włosy pochodzą od Europejczyków.

This slideshow requires JavaScript.

*Haplogrupa w genetyce − grupa podobnych ze względu na wspólne pochodzenie haplotypów, czyli serii alleli genów położonych w specyficznym miejscu na chromosomie. Badanie występowania haplogrup pozwala na śledzenie migracji populacji. (źródło: wikipedia)

 

Autor: Kasia Magierska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.