Let’s travel together.

Jej trzech kończyn, głowy i piersi nigdy nie odnaleziono

0

Południowa Kalifornia, 2 listopada 1973 roku.Trójka studentów spacerujących po wybrzeżu nie mogła uwierzyć własnym oczom, kiedy zauważyli dziwny obiekt podskakujący na falach Oceanu Spokojnego. Po bliższej inspekcji okazało się, że to o czym pomyśleli w pierwszym momencie było rzeczywistością. Na niespokojnych wodach unosił się tors pozbawiony głowy, piersi, rąk i nóg. Oficerowie wezwani na miejsce zdarzenia, po przeszukaniu linii brzegowej zidentyfikowali ludzką nogę, tkwiącą w niebieskim bucie na platformie, o rozmiarze 6B, błękitną torebkę pozbawioną metek oraz taki sam niebieski but zakopany w piasku. Śledczy nie byli wstanie zsynchronizować znaleziska z żadną osobą mieszczącą się w bazie zaginionych. Jedyne czego udało się dowieść to to, że model butów nie był dostępny w Kalifornii, więc ofiara mogła pochodzić z każdego innego miejsca na ziemi. Z braku postępów w śledztwie zorganizowano konferencję prasową, podczas której poddano opinii publicznej przedmioty należące do ofiary. Już dwa dni później na policję zgłosił się przyjaciel, dwudziestoośmioletniej studentki z Ohio, Toni Goman.

Toni Elinor Goman, przyjęta przez krewnych matki zaraz po urodzeniu, była rozwódką, samotną matką ośmioletniego syna,  radykałem z kampusu i kwintesencją feministki lat 70. Uwielbiała spacerować po lesie topless, recytując wiersze i agitując z innymi studentami z Ohio State University, odnośnie równouprawnienia. Toni, członkini Koalicji na rzecz Kobiet, odegrała znaczącą rolę w tworzeniu i wspieraniu frakcji grupy, która ostatecznie zyskała nazwę Women Against Rape (WAR). Była ona organizacją zajmującą się zwalczaniem przemocy seksualnej. Podczas przerwy z okazji Święta Dziękczynienia Toni wyruszyła na zachód w celu poszukiwania możliwości przeniesienia się do Południowej Kalifornii zaraz po ukończeniu studiów. Jej przyjaciel, którego danych nie ujawniono zeznał, że zawiózł ją do hotelu w Beverly Hills, a kiedy wrócił po nią kilka dni później nie stawiła się w umówionym miejscu.

Ostateczna identyfikacja Toni była bardzo trudna i czasochłonna, ponieważ lekarz sądowy nie mając możliwości pobrania odcisków palców, ani porównania zębów z kartami stomatologicznymi,  opierał się tylko na małych szczegółach takich jak blizny, znamiona i rozmieszczenie pieprzyków. Po czasie dowiódł on jednak, że odnaleziony tors i noga, należą do Toni. Warto tutaj wspomnieć, że Południowa Kalifornia była w latach 70 „krainą rozczłonkowanych ciał”. Entuzjaści seryjnych morderców lubujących się w okaleczeniach swoich ofiar ( Edmund Kemper, Patrick Keaney, Randy Kraft) pozostawiali piękne i niekiedy dziewicze krajobrazy, dosłownie zaśmiecone fragmentami ludzkiego ciała. W ciągu sześciu miesięcy poprzedzających odkrycie szczątków Toni odnaleziono porozrzucane kończyny należące do sześciu różnych osób. Jedną z nich był nastolatek, którego brakujących części szukano w Kanionie Santa Ynez. To właśnie wtedy śledczy natknęli się na szczękę należącą do Toni.  Pomimo dalszych, rozległych poszukiwań jej czaszka, trzy brakujące kończyny i piersi nigdy nie zostały odzyskane.

Morderstwo tej młodej kobiety nigdy nie zostało sądowo powiązane z jakimkolwiek zabójstwem z „epoki okaleczań Zachodniego Wybrzeża”, ale głównym podejrzanym był Richard Lawrence Marquette, który w momencie morderstwa Toni przebywał na zwolnieniu warunkowym, po czym wrócił do więzienia za dwa morderstwa i rozczłonkowanie swoich ofiar. Pięć miesięcy po śmierci Toni, 9 kwietnia 1974 roku odnaleziono szczątki 17- letniej Taunye Moore. Dziewczyna została poćwiartowana i umieszczona w trzech workach na śmieci, a następnie porzucona za motelem w Los Angeles. Oprócz bliskości lokalizacji, ram czasowych i sposobu działania Taunye i Toni pochodziły z Ohio. Przypadki tak podobne, że aż intrygujące. Zaraz po morderstwie Toni, organizacja walcząca z przestępstwami seksualnymi została nazwana jej imieniem, upamiętniając tym samym morderstwo kobiety walczącej z przemocą. Zasięg jej imienia, pomagał setkom kobiet przez ponad dwie dekady, czyli prawie tyle czasu ile było jej dane spędzić na ziemskim padole.

 

Zaraz po morderstwie

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.