Let’s travel together.

Gdy zaginął po raz pierwszy, nie potrafił mówić. Za drugim razem był już martwy. Tajemnica banknotu i seria dziwnych zdarzeń.

0

39-letni Chuck Morgan był odnoszącym sukcesy biznesmenem, mężem i ojcem dwójki dzieci. Charles był prezesem i właścicielem agencji depozytowej, a także potencjalnym świadkiem w sprawie o oszustwa związanego z nabywaniem gruntów stanowych, w której uczestniczył między innymi znany szef grupy przestępczej.

We wtorek, 22 marca 1977 roku, Charles opuścił swój dom w Tucson w Arizonie, aby zawieźć swoje dwie córki do szkoły. Po tym jak wysadził swoje pociechy pod szkołą – zniknął bez śladu. Tego ani następnego dnia, nie odezwał się do bliskich, nie dał żadnego znaku życia…

Powrót

Po upływie trzech dni, 25 marca, Chuck zmaterializował się u progu swojego domu.

„Leżałam w łóżku, a pies zaczął szczekać. Wstałam, podeszłam do drzwi i otworzyłam je, a tam był Chuck. Brakowało mu buta i miał jedną parę plastikowych kajdanek wokół jednej kostki i na rękach. Kiedy wskazał na swoje gardło i nie powiedział ani słowa, zapytałam go: „Możesz mówić? Umiesz pisać?’ Potrząsnął głową, „tak”, więc poszłam po notes i długopis. Napisał, że jego gardło zostało posmarowane substancją halucynogenną i może go to doprowadzić do nieodwracalnego szaleństwa lub zniszczyć jego układ nerwowy i zabić. Chciałam wezwać lekarza i policję, ale był nieugięty, oznajmił, że byłoby to podpisanie wyroku śmierci na całą naszą rodzinę”.

Mężczyzna napisał również, że został porwany i torturowany. Następnie poprosił Ruth o przestawienie jego samochodu, ponieważ nie chciał aby „oni” wiedzieli, że wrócił do domu. Wyglądało na to, że Chuck wrócił do domu o własnych siłach, własnym samochodem. Nie zdradził jednak żonie, kim byli „oni”. 

Agent

Przez kolejny tydzień, Ruth opiekowała się mężem, co wymagało między innymi skomplikowanego aplikowania pokarmów. Zanim jeszcze mężczyzna odzyskał głos, zaczął opowiadać (pisząc) żonie o swojej tajnej tożsamości. Twierdził, że pracował jako agent dla rządu federalnego i walczył z przestępczością zorganizowaną.

„Napisał:„ Zabrali moją identyfikację z Departamentu Skarbu ”. To był pierwszy raz, kiedy o tym się dowiedziałam. Potem powiedział mi, że pracował dla nich około dwóch lub trzech lat. I to wszystko.”

Paranoja

Po porwaniu, Chuck zaczął przejawiać paranoiczne zachowania. Gdy wychodził z domu, zawsze wkładał kamizelkę kuloodporną. Teraz, nie tylko zawoził ale i przywoził swoje córki ze szkoły. Poinformował szkołę, że nikt inny oprócz niego samego i jego żony nie może ich odbierać. Mężczyzna ewidentnie obawiał się o życie swoje i swojej rodziny.

Czy Chuck Morgan naprawdę był agentem Departamentu Skarbu USA, potajemnie walczącym z przestępczością zorganizowaną? Kto i dlaczego go porwał?

Arizona

W latach siedemdziesiątych mafia traktowała Arizonę jako „rurociąg narkotykowy” i raj dla prania brudnych pieniędzy. Ponad 500 notorycznych oszustów otworzyło tam swoje sklepy i pozakładało firmy. Tym, co uczyniło Arizonę atrakcyjną dla syndykatów przestępczych, było prawo stanowe, które pozwalało każdemu kupować ziemię za pomocą blind trust*. Oznaczało to, że mogli prać brudne pieniądze i nie można ich było prześledzić.

Mafia

Firma Chucka Morgana świadczyła swoje usługi dla co najmniej jednej „rodziny” mafijnej i prawdopodobnie pomagał im w zakupie złota w sztabkach i platyny, co uważa się za łatwiejszy sposób na pranie pieniędzy. Dziennikarz Don Devereux zbadał historię Chucka:

„W tym czasie [Charles] przebywał na obrzeżach kilku bardzo dużych zorganizowanych grup przestępczych w Arizonie. Bardzo łatwo było się przebić i podejrzewam, że przez lata pan Morgan znajdował się w takiej sytuacji. Możliwe, że dokonał transakcji depozytowych o łącznej wartości ponad miliarda dolarów, operując kruszcem i platyną. Były to transakcje, które istniały tylko na papierze. [Charles] Był prostym biznesmenem, który prawdopodobnie znalazł się trochę za blisko ognia”.

List

Niespełna dwa miesiące po swoim pierwszym zniknięciu, Chuck powiedział swojemu ojcu, że gdyby coś mu się stało, jego rodzina ma zapoznać się z listem, który napisał na tę okoliczność. W liście będą zawarte informacje na temat jego oprawcy. Kilka dni później, Charles ponownie zniknął… a list, o którym wspominał ojcu nigdy nie został odnaleziony.

Telefon

Dziewięć dni po zaginięciu Charlesa niezidentyfikowana kobieta zadzwoniła do Ruth i przekazała jej bardzo dziwną informację. Pierwsze słowa kobiety, uspokoiły Ruth, jednak po zagłębieniu się w dalszą jej część, poczuła niepokój. Wiadomość brzmiała: „Z Chuckiem wszystko w porządku, Księga Koheleta (Kaznodziei) 12: 1-8”. Jest to odniesienie do fragmentu Biblii ze Starego Testamentu:

Księga Koheleta, rozdział 12:1 Pomnij jednak na Stwórcę swego w dniach swej młodości,
zanim jeszcze nadejdą dni niedoli i przyjdą lata, o których powiesz: «Nie mam w nich upodobania»; 2 zanim zaćmi się słońce i światło,i księżyc, i gwiazdy,i chmury powrócą po deszczu; 3 w czasie, gdy trząść się będą stróże domu, i uginać się będą silni mężowie, i będą ustawały [kobiety] mielące, bo ich ubędzie, i zaćmią się patrzące w oknach; 4 i zamkną się drzwi na ulicę, podczas gdy łoskot młyna przycichnie i podniesie się do głosu ptaka,  wszystkie śpiewy przymilkną; 5 odczuwać się nawet będzie lęk przed wyżyną i strach na drodze; i drzewo migdałowe zakwitnie, i ociężałą stanie się szarańcza,
i pękać będą kapary; bo zdążać będzie człowiek do swego wiecznego domu i kręcić się już będą po ulicy płaczki; 6 zanim się przerwie srebrny sznur i stłucze się czara złota, i dzban się rozbije u źródła,
i w studnię kołowrót złamany wpadnie; 7 i wróci się proch do ziemi, tak jak nią był, a duch powróci do Boga, który go dał. 8 Marność nad marnościami – powiada Kohelet – wszystko marność. 

– fragment zaczerpnięty z Biblii Tysiąclecia, wyd. Pallottinum.

Pustynia

Dwa dni później Chuck został znaleziony martwy na pustyni. Mężczyzna został śmiertelnie postrzelony, mimo że miał na sobie kamizelkę kuloodporną. Zabił go strzał w miejsce, które nie było osłonięte. Charles zmarł w wyniku pojedynczego postrzału w tył głowy z bliskiej odległości. Kula pochodziła z jego własnego pistoletu Magnum 357, który znaleziono obok niego.

W jego samochodzie policja znalazła notatkę ze wskazówkami dojazdu na miejsce zbrodni napisanymi jego ręką oraz parę okularów przeciwsłonecznych, które z pewnością do niego nie należały. 

Banknot

Policja dokonała jeszcze jednego niezwykłego odkrycia. W bieliźnie mężczyzny znaleziono banknot dwudolarowy. Na banknocie zapisano siedem nazwisk hiszpańskich, zaczynających się na litery od A do G. Zapisano również wersety biblijne, Księga Koheleta rozdział 12, wersety od 1 do 8 oraz narysowano strzałki na numerze seryjnym rachunku. 

Na odwrocie banknotu, sygnatariusze Deklaracji Niepodległości zostali ponumerowani cyframi od 1 do 7. Narysowano tam również prostą mapę, która przedstawia kilka dróg między Tucson a granicą z Meksykiem. Oznaczono tam miasta takie jak: Robles Junction i Sasabe. Co ciekawe, miasta te są znane z przemytu.

Zielone oczy

Dwa dni po śmierci Chucka anonimowa kobieta zadzwoniła do Wydziału Szeryfa Hrabstwa Pima. Kobieta twierdziła, że ​​Charles spotkał się z nią w miejscowym motelu na krótko przed swoją śmiercią. Zdradziła funkcjonariuszowi, że ​​ma przezwisko „Zielone Oczy” i że jest tą samą kobietą, która kilka dni wcześniej dzwoniła do Ruth. Twierdziła również, że w motelu Chuck pokazał jej teczkę zawierającą kilka tysięcy dolarów w gotówce. Mężczyzna rzekomo powiedział jej, że pieniądze mają go wykupić ze szponów gangu/mafii.

Samobójstwo

Co zaskakujące, pomimo tych wszystkich dziwnych dowodów, władze orzekły, że Morgan popełnił samobójstwo. Jego rodzina i reporter o imieniu Don Deveraux uważają, że został zamordowany.
„Nigdy nie słyszałem, przez wszystkie lata mojej pracy jako dziennikarz, by ktoś udał się na pustynię w kamizelce kuloodpornej i strzelił sobie w tył głowy”.
T
rzy tygodnie po jego śmierci do domu Morganów przybyło dwóch mężczyzn podających się za agentów FBI. Powiedzieli Ruth, że muszą przeszukać ich posiadłość. Przeszukali dom wzdłuż i wszerz. Nie wiadomo, czy coś znaleźli. Nie wiadomo nawet, czy tak naprawdę byli agentami FBI.

Kiedy Deveraux skontaktował się w tej sprawie z FBI, stwierdzili, że nigdy nawet nie słyszeli o Chucku Morganie.

Plotki

Istnieje kilka plotek związanych z tą sprawą, w tym, że Chuck został zabity, ponieważ był zamieszany w nielegalną działalność lub wykonywał tajną pracę dla rządu. Jego śmierć wydaje się równie niewyjaśniona, jak wydarzenia, które do niej doprowadziły.

Chociaż Chuck twierdził, że działa przeciwko przestępczości zorganizowanej, niektórzy uważają, że faktycznie był w nią zamieszany. W latach siedemdziesiątych Tucson, wraz z innymi miastami w Arizonie, stało się miejscem, do którego przeniosła się mafia ze względu na ciepły klimat i kontrowersyjny wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych. Pod dowództwem byłego nowojorskiego Don Josepha Bonanno w latach siedemdziesiątych do Tucson przeniosło się ponad pięciuset oszustów. Ich wpływ doprowadził do kilku zabójstw w stylu gangsterskim w okolicy, z których jednym z bardziej znanych było zabójstwo reportera śledczego Dona Bollesa .

Im mniej wiesz…

Pewnego razu Charles wspomniał Ruth, że w Tucson dochodzi do prania brudnych pieniędzy; twierdził jednak, że nie był w to zamieszany. Stwierdził również, że im mniej ona i dzieci wiedzą o jego działalności, tym lepiej dla nich.
„Chuck wspomniał mi kiedyś, że miało tam miejsce pranie brudnych pieniędzy, ale on sam nie był w to zamieszany. Powiedział mi:„ Im mniej dziewczyny i ty wiecie, tym lepiej dla was”.

Teorie

Istnieje teoria, że ​​Chuck Morgan został zabity przez członków zorganizowanej przestępczości w rejonie Tucson. Możliwe, że rodzina mafijna, dla której pracował, zabiła go, ponieważ wiedział za dużo. Jedna z teorii głosi, że szefowie przestępczości zorganizowanej ogłosili, że chcą śmierci Chucka. Następnie zabójca, który miał wykonać zlecenie dogadał się ze swoją przyszłą ofiarą, a Charles  znalazł pieniądze, aby zaoferować mu więcej niż zleceniodawca. Kiedy jednak spotkali się na pustyni, zabójca i tak go zabił i zabrał pieniądze. Ta teoria jednak nigdy nie została potwierdzona.

Dziennikarz

Deveruax teraz, że Chuck został zabity, ponieważ wciąż miał dowody na nielegalne transakcje mogące pogrążyć wpływowych ludzi. „Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pan Morgan faktycznie działał dla rządu. Myślę, że to był facet wyjątkowo naiwny w wielu sprawach. Myślę, że ktoś odkrył jego przykrywkę i dlatego został zabity .
Trzy miesiące po emisji Doug Johnston został znaleziony zastrzelony w swoim samochodzie przed swoim biurem w Phoenix. Co ciekawe, pracował po drugiej stronie ulicy od biura Deveraux i prowadził prawie identyczny samochód. Deveraux uważa, że to on był celem ale zabójca się pomylił.

To koniec?

Jeśli Chuck Morgan wykonywał tajną pracę dla rządu, Don Devereux uważa, że ​​wskazówki, które napisał na dwudolarowym banknocie, mogły być próbą przekazania zaszyfrowanych wiadomości do FBI:

„Myślę, że banknot 2 dolarowy stanowił pewnego rodzaju kod. Jeśli po cichu udzielał pomocy rządowi Stanów Zjednoczonych i monitorował działania jednej lub więcej dużych zorganizowanych „rodzin” przestępczych, to nie był złoczyńcą. Był dobrym facetem. ”

Śmierć Charlesa pozostaje niewyjaśnioną do tej pory tajemnicą, chyba, że przyjmiemy teorię policji o samobójstwie… Żona mężczyzny zmarła w 2006 roku, nie otrzymawszy odpowiedzi na pytanie co, tak naprawdę przytrafiło się jej mężowi.

This slideshow requires JavaScript.

*Blind trust to rodzaj funduszu powierniczego, do którego fundator (czyli w wielu przypadkach właśnie polityk) przekazuje swoje aktywa, nie mając prawa do decydowania o tym, w co konkretnie są one dalej inwestowane. Działający na podstawie specjalnego pełnomocnictwa zarządca udziela fundatorowi tylko ogólnych danych o wynikach funduszu – bez wyszczególniania, gdzie są ulokowane środki.(źródło: forsal.pl)

Autor: Kasia Magierska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.