Let’s travel together.

Czy ojciec stoi za zabójstwem rodziny Dupont de Ligonnès? część I

0

Dupont de Ligonnès to stara, francuska, arystokratyczna rodzina, która pochodzi z Annonay , w Vivarais, regionu w południowo-wschodniej Francji. Ich przodkowie to m.in. Édouard Du Pont de Ligonnès (1797-1877), który poślubił Sophie de Lamartine, siostrę poety Alphonse de Lamartine i którego najmłodszy syn Charles Du Pont de Ligonnès, został biskupem Rodez .

Ta opowieść jednak nie będzie się koncentrować na osiemnastowiecznych romansach arystokracji ale na zbrodni do której doszło w XXI wieku we Francji. Prześledzimy historię brutalnego mordu, egzekucji wykonanej na członkach rodziny.

Xavier i Agnès Dupont de Ligonnès mieszkali przy bulwarze 55, Robert-Schuman w Nantes,  w skromnym domu na zachodnich przedmieściach miasta.

Portret rodzinny

Xavier, ojciec 

Xavier Pierre Marie Dupont de Ligonnès (ur. 9 stycznia 1961 r. w Wersalu ) jest synem Bernarda-Huberta Dupont de Ligonnès. Ojciec Xaviera był dyplomowanym inżynierem, a o jego matce nie znalazłam nic więcej prócz imienia i nazwiska: Geneviève Thérèse Maître. Działalność zawodowa Xaviera jest bardzo niejasna, ale zazwyczaj opisywany był jako sprzedawca,

Władze uważają Xaviera zarówno za głównego świadka, jak i głównego podejrzanego o zabójstwo żony i czwórki dzieci. Po tym, jak znaleziono ich ciała pochowane w ogrodzie domu rodzinnego, policja rozpoczęła poszukiwania mężczyzny. Według prokuratora, krewni Ksawerego twierdzą, że napisał do nich list wyjaśniający, że on i jego rodzina muszą wyjechać, ponieważ „jest on kimś w rodzaju tajnego agenta działającego dla USA i musi teraz wrócić do USA, w ramach programu ochrony świadków”.

Agnès, matka 

Agnès Hodanger urodziła się 9 listopada 1962 r. w Neuilly-sur-Seine, na przedmieściach Paryża. Była asystentką w katolickiej szkole Blanche-de-Castille w Nantes, gdzie część jej obowiązków polegała na nauczaniu katechizmu. Opisano ją jako osobę bardzo religijną, regularnie uczęszczającą na msze z dziećmi. Parafianie opisali ją jako życzliwą, ale surową wobec swoich dzieci. W chwili śmierci miała 48 lat.

W 2004 roku, siedem lat przed morderstwem, udzielała się na francuskim internetowym forum medycznym Doctissimo. Agnès zwierzała się tam z trudności, z jakimi zmagała się ona i jej mąż.

Dzieci 

Arthur 

Arthur Nicolas Dupont de Ligonnès urodził się 7 lipca 1990 r. Arthur był, dzieckiem z pierwszego małżeństwa Agnès, ale Xavier przysposobił go gdy ożenił się z Agnès. Chłopiec miał wtedy dwa lata. W wieku lat 20, zdobył tytuł naukowy w dziedzinie technologii przemysłowej i zrównoważonego rozwoju. Obronił również dyplom w prywatnym college’u Saint-Gabriel w Saint-Laurent-sur-Sèvre w Wandea. Arthur dorabiał jako kelner w pizzerii w Nantes. W chwili śmierci miał 20 lat.

Thomas 

Thomas Dupont de Ligonnès urodził się 28 sierpnia 1992 r. w Draguignan na południu Francji. W wieku 17 lat zdał maturę. Pasjonował się muzyką i studiował ją na Katolickim Uniwersytecie Zachodnim w Angers . Mieszkał w rezydencji w Saint-Aubin i wspominano go jako „zwykłego chłopca”. W chwili śmierci miał 18 lat.

Anne 

Anne Dupont de Ligonnès urodziła się 2 sierpnia 1994 r. w Draguignan. Była uczennicą 11 klasy i została opisana przez przyjaciół i krewnych jako wrażliwa i dobroduszna dziewczyna, która podzielała przekonania religijne matki. Jej przyjaciele zaniepokoili się, gdy od jakiegoś czasu była niedostępna na swoich kontach w mediach społecznościowych i nie odbierała od nich połączeń. Anne miała 16 lat w chwili śmierci.

Benoît 

Benoît Dupont de Ligonnès urodził się 29 maja 1997 r. Najmłodsze dziecko Xaviera i Agnès. Według jego przyjaciół i kolegów z liceum był popularny i podobał się wielu dziewczętom. Był ministrantem w kościele Saint-Félix w Nantes. W chwili śmierci miał 13 lat.

Działania rodziny przed śmiercią

Rodzina Dupont de Ligonnès niedługo przed śmiercią zakończyła dzierżawę domu w którym mieszkali. Dom został całkowicie opróżniony. Wszystkie konta bankowe zostały zamknięte i uregulowano płatności związane z nauką dzieci. Pracodawca Agnès został poinformowany, że cierpi ona na ostre zapalenie żołądka i jelit i nie może przyjść do pracy, a następnie, że przeprowadza się do Australii. Na ich skrzynce na listy umieszczono wiadomość: „Proszę odesłać całą korespondencję do nadawcy. Dziękuję”.

Marzec 2011 

Xavier zarejestrował się na strzelnicy Charles Des Jamonières na północ od Nantes, którą odwiedził cztery razy między 26 marca a 1 kwietnia. Licencję na broń palną uzyskał 2 lutego 2011 r. Thomas, Arthur i Benoît również zaczęli uczyć się strzelać. 12 marca, Xavier zakupił naboje do broni palnej.

W domu rodzinnym znaleziono paragon ze sklepu DIY. Paragon był datowany na środę pod koniec marca – 23 lub 30 – i zawierał kilka zakupów, w tym rolkę dużych worków na śmieci i pudło z płytami chodnikowymi.

Kwiecień 2011 

Piątek 1 kwietnia 

Arthur, najstarsze dziecko, opuszcza zajęcia w szkole i nie pojawia się w pizzerii, w której pracował. Tego dnia miał odebrać swoją wypłatę. Xavier Dupont de Ligonnès kupuje cement, łopatę i motykę.

Sobota 2 kwietnia 

Xavier kupuje cztery worki wapna po 10 kg, w różnych sklepach w okolicy Nantes.

Niedziela 3 kwietnia 

Sąsiad rodziny po raz ostatni widzi Agnèsa. Niedługo potem widzi, jak Xavier „wkłada duże torby do swojego samochodu”, Citroëna C5.

Para i troje dzieci udają się do restauracji w Nantes, a następnie idą do kina.

O godzinie 22.37,  Xavier zostawia wiadomość na automatycznej sekretarce swojej siostry Christine: „Spędziliśmy niedzielny wieczór razem w kinie, a potem w restauracji i właśnie wróciliśmy do domu – miałem nadzieję, że nie jest za późno żeby porozmawiać z Tobą, ale nagrywam się na pocztę więc chyba już śpisz. W każdym razie, kocham Cię… Jeśli nie jest za późno, oddzwoń lub wyślij mi SMS-a, a ja zadzwonię. OK, idę położyć dzieci do łóżka. Do zobaczenia wkrótce … Może … „ Nagranie to zostało opublikowane publicznie we wrześniu 2019 r. 

Poniedziałek, 4 kwietnia 

Anne i Benoît nie pojawiają się w swojej szkole La Perverie-Sacré-Cœur „z powodu choroby”. Przyjaciele Anny i Benoit są zaniepokojeni bo nie mogą się z nimi skontaktować. Docierają do nich plotki o tym, że rodzina wyjeżdża do Australii, gdzie ich ojciec miał podjąć pracę. Przyjaciele uważają za podejrzane to, że sami nie powiedzieli im o tym „wyjeździe”. Próbują skontaktować się z Benoît i Anne przez internet i piszą do nich sms-y. 

Xavier rozmawia przez telefon ze swoją siostrą Christine de Ligonnès przez około 20 lub 30 minut. Siostra później opowie, że wszystko zdawało się być w porządku, nie zauważyła nic podejrzanego.

Ojciec udaje się sam z synem, Thomasem do La Croix CADEAU , wysokiej klasy restauracji w Avrillé , w pobliżu Angers. Dwaj kelnerzy zapamiętają, że Thomas poczuł się niedobrze pod koniec posiłku oraz, że ojciec z synem niewiele rozmawiali.

Wtorek, 5 kwietnia 

W domu Dupont de Ligonnès zjawia się komornik aby odzyskać dług w wysokości 20.000 €, ale nikt nie otwiera drzwi.

Sąsiedzi twierdzą, że widzieli Agnès tego dnia, przed jej domem, około godziny 12.15 lub 12.30.

Przyjaciel Thomasa, potwierdził, że Thomas spędził z nim wtorkowe popołudnie. Chłopcy siedzieli w domu tego przyjaciela, grali muzykę i oglądali telewizję. Thomas planował spędzić noc w domu swojego przyjaciela, ale Xavier zadzwonił do syna, prosząc go o szybki powrót do Nantes, ponieważ jego matka miała wypadek na rowerze. Thomas zjadł szybko kolację, a następnie ok 22.00 wyszedł od niego i pojechał pociągiem do domu. Następnego dnia przyjaciel próbował skontaktować się z Thomasem, ale w odpowiedzi otrzymał tylko krótkie wiadomości tekstowe, takie jak „Nie przyjdę dziś do Ciebie. Jestem chory” i „Naprawdę jestem chory, nie przychodzę dziś na zajęcia”. Dwa dni po odejściu Thomasa jego przyjaciel otrzymał wiadomość: „Pada mi bateria, mój tata szuka dla mnie nowej ładowarki”. To ostatnia wiadomość jaką otrzymał od Thomasa.

Pauline, była dziewczyna Thomasa i koleżanka z klasy, pamięta go jako „beztroskiego”. Stwierdziła, że ​​nie spotykali się długo i opisała go jako „naprawdę miłego faceta, który zawsze słuchał tego, co miałeś do powiedzenia …był bardzo blisko z braćmi, siostrą, matką i ojcem … pasjonował się muzyką i kinem ”. Stwierdziła również, że rozmawiała z nim na Facebooku we wtorek 5 kwietnia, kiedy był w domu swojego przyjaciela, i że wydał jej się „dziwny w swoim sposobie pisania”. Napisał jej wtedy ,że jego ojciec powiedział mu, że matka miała wypadek i Thomas musiał wrócić do domu tego samego wieczoru. Co więcej, dzień wcześniej (poniedziałek 4 kwietnia) zauważyła, że ​​wydawał się „samotny” i powiedział jej, że „w środę opuści zajęcia, aby przyjść na próbę zespołu”, ale nie pojawił się na próbie, co było do niego niepodobne.

Środa, 6 kwietnia 

Tego dnia dziewczyna Artura zapukała do drzwi jego domu ale nikt jej nie otworzył. Zaniepokoiło ją to ponieważ w domu „paliło się światło na pierwszym piętrze”, a psy, które zwykły wszczynać alarm gdy ktoś pukał, były cicho.

Czwartek, 7 kwietnia: kilku świadków twierdzi, że widziało Agnèsa żywego 

Xavier był widziany gdy krążył domu do samochodu, ładując do samochodu duże torby. Jeden z sąsiadów, twierdzi, że rozmawiał w tym dniu z Agnès: „7 kwietnia widziałem, jak Agnès wyprowadza swojego psa. Rozmawialiśmy krótko, a potem uciąłem rozmowę, ponieważ miałem ważne spotkanie”. Tego dnia Agnes miała być widziana przez ekspedientkę , która oświadczyła, że ​​widziała ją w swoim sklepie w czwartek 7 lub piątek 8 kwietnia. 

Piątek 8 kwietnia 

Xavier pisze posty na katolickim forum internetowym cite-catholique.org. Tego dnia ostatni raz logował się do sieci z adresu IP swojego domu w Nantes. 

Wysyła wiadomość e-mail do swojego szwagra (męża Christine): „Wszystko w porządku, Bertram, wkrótce przekażę Ci bardziej szczegółowe wiadomości za pośrednictwem Christine. Do zobaczenia. Wszystkiego dobrego, Xavier”. 

This slideshow requires JavaScript.

Zaginięcie i listy do bliskich krewnych 

Poniedziałek, 11 kwietnia 

Do szkoły Anne i Benoît dotarł list podpisany przez Xaviera, w którym stwierdza on, że ​​Anne i Benoît zmieniają szkołę bo rodzina przeprowadza się do Australii. Szkoła katolicka, w której pracuje Agnès, otrzymuje list z wypowiedzeniem podpisany przez Agnès, podający ten sam powód odejścia. Dyrektor nie może skontaktować się z nią telefonicznie.

11 kwietnia Xavier wysyła list do swojej rodziny pod którym się jednak nie podpisuje. Wyjaśnia w nim, że ​​w związku z jego tajną pracą dla amerykańskiej agencji rządowej, która się zajmuje walką z narkotykami (DEA), cała rodzina musiała się przeprowadzić do Stanów Zjednoczonych w ramach federalnego programu ochrony świadków i nikt nie będzie w stanie skontaktować się z nimi przez kilka najbliższych lat. Radzi też swoim krewnym, aby rozpowszechniali w mediach społecznościowych informację, że rodzina faktycznie przeprowadziła się do Australii.

Tego dnia Xavier samotnie spędza noc w hotelu Première Classe w Blagnac , niedaleko Tuluzy , w południowo-zachodniej Francji, i płaci za pobyt kartą kredytową. Następnie odjeżdża swoim Citroënem C5.

Wtorek 12 kwietnia 

Mężczyzna spędził noc z 12 na 13 kwietnia w Auberge de Cassagne w Le Pontet w Vaucluse, w południowo-wschodniej Francji, pod fałszywym nazwiskiem Laurent Xavier. Zapłacił 214,59 € kartą kredytową.

Środa 13 kwietnia 

Sąsiedzi w Nantes zaczynają się niepokoić i kontaktować z policją. Okiennice domu były zamknięte od ponad tygodnia a samochód Agnès cały czas był zaparkowany na ulicy. 

Czwartek, 14 kwietnia 

Xavier wypłaca 30 EUR z bankomatu w Roquebrune-sur-Argens w Var w południowo-wschodniej Francji. Tego wieczoru Xavier spał w hotelu Formule 1, gdzie zostaje uchwycony przez monitoring. Następnego dnia, 15 kwietnia, wymeldowuje się z hotelu ale pozostawia swój samochód na hotelowym parkingu. Nigdy po niego nie wraca.

We wtorek, 19 kwietnia wszczęto dochodzenie w sprawie zaginięcia rodziny Dupont de Ligonnès.

Czwartek, 21 kwietnia 

Tego dnia śledczy odkrywają szczątki Agnès i czwórki dzieci, zakopane pod patio w ogrodzie z tyłu domu. Znaleziono również dwa psy rasy labrador, zabite i zakopane. Policja, w związku z otrzymanymi informacjami, rozważa ewentualność, że Xavier Dupont de Ligonnès mógł uciec do klasztoru, gdzie uzyskałby schronienie i dyskrecję.

22 kwietnia: autopsje 

Według sekcji zwłok, ofiary zostały odurzone narkotykami, a następnie zastrzelone przy użyciu długiego karabinu 0,22 podczas snu. Xavier ma broń tego kalibru, którą odziedziczył po ojcu trzy tygodnie przed morderstwem. 

Prokurator w Nantes oświadcza, że ​​pozwoli pochować ofiary w najbliższych dniach. Zaskakująco szybkie tempo tej zwykle przedłużającej się procedury, w połączeniu z faktem, że bliskim rodziny odradzono oglądanie ciał, prowadzi krewnych Xaviera do przekonania, że ​​znalezione ciała nie są ciałami Agnès i jej dzieci. 

Wydano międzynarodowy nakaz aresztowania Xaviera Duponta de Ligonnèsa, aby uzyskać od niego zeznania dotyczące morderstw.

28 kwietnia: pogrzeb 

Pogrzeb rodziny odbył się o godzinie 14.30 w kościele Saint-Félix w Nantes. Rodzina Dupont de Ligonnès regularnie uczęszczała do tego kościoła. W pogrzebie wzięło udział 1400 osób. Rodzina poprosiła o prostą ceremonię bez kwiatów i wieńców. Ciała zostały skremowane zaraz po pogrzebie. Ofiary pochowano w sobotę 30 kwietnia o godz. 10.30 w Noyers-sur-Serein, we środkowo-wschodniej Francji.

 

To nie koniec tej historii, jej ciąg dalszy ukaże się niebawem 🙂

 

KaPaMa

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.