Let’s travel together.

Czy ojciec stoi za zabójstwem rodziny Dupont de Ligonnès? część I

2

Dupont de Ligonnès to stara, francuska, arystokratyczna rodzina, która pochodzi z Annonay , w Vivarais, regionu w południowo-wschodniej Francji. Ich przodkowie to m.in. Édouard Du Pont de Ligonnès (1797-1877), który poślubił Sophie de Lamartine, siostrę poety Alphonse de Lamartine i którego najmłodszy syn Charles Du Pont de Ligonnès, został biskupem Rodez .

Ta opowieść jednak nie będzie się koncentrować na osiemnastowiecznych romansach arystokracji ale na zbrodni do której doszło w XXI wieku we Francji. Prześledzimy historię brutalnego mordu, egzekucji wykonanej na członkach rodziny.

Xavier i Agnès Dupont de Ligonnès mieszkali przy bulwarze 55, Robert-Schuman w Nantes,  w skromnym domu na zachodnich przedmieściach miasta.

Portret rodzinny

Xavier, ojciec 

Xavier Pierre Marie Dupont de Ligonnès (ur. 9 stycznia 1961 r. w Wersalu ) jest synem Bernarda-Huberta Dupont de Ligonnès. Ojciec Xaviera był dyplomowanym inżynierem, a o jego matce nie znalazłam nic więcej prócz imienia i nazwiska: Geneviève Thérèse Maître. Działalność zawodowa Xaviera jest bardzo niejasna, ale zazwyczaj opisywany był jako sprzedawca,

Władze uważają Xaviera zarówno za głównego świadka, jak i głównego podejrzanego o zabójstwo żony i czwórki dzieci. Po tym, jak znaleziono ich ciała pochowane w ogrodzie domu rodzinnego, policja rozpoczęła poszukiwania mężczyzny. Według prokuratora, krewni Ksawerego twierdzą, że napisał do nich list wyjaśniający, że on i jego rodzina muszą wyjechać, ponieważ „jest on kimś w rodzaju tajnego agenta działającego dla USA i musi teraz wrócić do USA, w ramach programu ochrony świadków”.

Agnès, matka 

Agnès Hodanger urodziła się 9 listopada 1962 r. w Neuilly-sur-Seine, na przedmieściach Paryża. Była asystentką w katolickiej szkole Blanche-de-Castille w Nantes, gdzie część jej obowiązków polegała na nauczaniu katechizmu. Opisano ją jako osobę bardzo religijną, regularnie uczęszczającą na msze z dziećmi. Parafianie opisali ją jako życzliwą, ale surową wobec swoich dzieci. W chwili śmierci miała 48 lat.

W 2004 roku, siedem lat przed morderstwem, udzielała się na francuskim internetowym forum medycznym Doctissimo. Agnès zwierzała się tam z trudności, z jakimi zmagała się ona i jej mąż.

Dzieci 

Arthur 

Arthur Nicolas Dupont de Ligonnès urodził się 7 lipca 1990 r. Arthur był, dzieckiem z pierwszego małżeństwa Agnès, ale Xavier przysposobił go gdy ożenił się z Agnès. Chłopiec miał wtedy dwa lata. W wieku lat 20, zdobył tytuł naukowy w dziedzinie technologii przemysłowej i zrównoważonego rozwoju. Obronił również dyplom w prywatnym college’u Saint-Gabriel w Saint-Laurent-sur-Sèvre w Wandea. Arthur dorabiał jako kelner w pizzerii w Nantes. W chwili śmierci miał 20 lat.

Thomas 

Thomas Dupont de Ligonnès urodził się 28 sierpnia 1992 r. w Draguignan na południu Francji. W wieku 17 lat zdał maturę. Pasjonował się muzyką i studiował ją na Katolickim Uniwersytecie Zachodnim w Angers . Mieszkał w rezydencji w Saint-Aubin i wspominano go jako „zwykłego chłopca”. W chwili śmierci miał 18 lat.

Anne 

Anne Dupont de Ligonnès urodziła się 2 sierpnia 1994 r. w Draguignan. Była uczennicą 11 klasy i została opisana przez przyjaciół i krewnych jako wrażliwa i dobroduszna dziewczyna, która podzielała przekonania religijne matki. Jej przyjaciele zaniepokoili się, gdy od jakiegoś czasu była niedostępna na swoich kontach w mediach społecznościowych i nie odbierała od nich połączeń. Anne miała 16 lat w chwili śmierci.

Benoît 

Benoît Dupont de Ligonnès urodził się 29 maja 1997 r. Najmłodsze dziecko Xaviera i Agnès. Według jego przyjaciół i kolegów z liceum był popularny i podobał się wielu dziewczętom. Był ministrantem w kościele Saint-Félix w Nantes. W chwili śmierci miał 13 lat.

Działania rodziny przed śmiercią

Rodzina Dupont de Ligonnès niedługo przed śmiercią zakończyła dzierżawę domu w którym mieszkali. Dom został całkowicie opróżniony. Wszystkie konta bankowe zostały zamknięte i uregulowano płatności związane z nauką dzieci. Pracodawca Agnès został poinformowany, że cierpi ona na ostre zapalenie żołądka i jelit i nie może przyjść do pracy, a następnie, że przeprowadza się do Australii. Na ich skrzynce na listy umieszczono wiadomość: „Proszę odesłać całą korespondencję do nadawcy. Dziękuję”.

Marzec 2011 

Xavier zarejestrował się na strzelnicy Charles Des Jamonières na północ od Nantes, którą odwiedził cztery razy między 26 marca a 1 kwietnia. Licencję na broń palną uzyskał 2 lutego 2011 r. Thomas, Arthur i Benoît również zaczęli uczyć się strzelać. 12 marca, Xavier zakupił naboje do broni palnej.

W domu rodzinnym znaleziono paragon ze sklepu DIY. Paragon był datowany na środę pod koniec marca – 23 lub 30 – i zawierał kilka zakupów, w tym rolkę dużych worków na śmieci i pudło z płytami chodnikowymi.

Kwiecień 2011 

Piątek 1 kwietnia 

Arthur, najstarsze dziecko, opuszcza zajęcia w szkole i nie pojawia się w pizzerii, w której pracował. Tego dnia miał odebrać swoją wypłatę. Xavier Dupont de Ligonnès kupuje cement, łopatę i motykę.

Sobota 2 kwietnia 

Xavier kupuje cztery worki wapna po 10 kg, w różnych sklepach w okolicy Nantes.

Niedziela 3 kwietnia 

Sąsiad rodziny po raz ostatni widzi Agnèsa. Niedługo potem widzi, jak Xavier „wkłada duże torby do swojego samochodu”, Citroëna C5.

Para i troje dzieci udają się do restauracji w Nantes, a następnie idą do kina.

O godzinie 22.37,  Xavier zostawia wiadomość na automatycznej sekretarce swojej siostry Christine: „Spędziliśmy niedzielny wieczór razem w kinie, a potem w restauracji i właśnie wróciliśmy do domu – miałem nadzieję, że nie jest za późno żeby porozmawiać z Tobą, ale nagrywam się na pocztę więc chyba już śpisz. W każdym razie, kocham Cię… Jeśli nie jest za późno, oddzwoń lub wyślij mi SMS-a, a ja zadzwonię. OK, idę położyć dzieci do łóżka. Do zobaczenia wkrótce … Może … „ Nagranie to zostało opublikowane publicznie we wrześniu 2019 r. 

Poniedziałek, 4 kwietnia 

Anne i Benoît nie pojawiają się w swojej szkole La Perverie-Sacré-Cœur „z powodu choroby”. Przyjaciele Anny i Benoit są zaniepokojeni bo nie mogą się z nimi skontaktować. Docierają do nich plotki o tym, że rodzina wyjeżdża do Australii, gdzie ich ojciec miał podjąć pracę. Przyjaciele uważają za podejrzane to, że sami nie powiedzieli im o tym „wyjeździe”. Próbują skontaktować się z Benoît i Anne przez internet i piszą do nich sms-y. 

Xavier rozmawia przez telefon ze swoją siostrą Christine de Ligonnès przez około 20 lub 30 minut. Siostra później opowie, że wszystko zdawało się być w porządku, nie zauważyła nic podejrzanego.

Ojciec udaje się sam z synem, Thomasem do La Croix CADEAU , wysokiej klasy restauracji w Avrillé , w pobliżu Angers. Dwaj kelnerzy zapamiętają, że Thomas poczuł się niedobrze pod koniec posiłku oraz, że ojciec z synem niewiele rozmawiali.

Wtorek, 5 kwietnia 

W domu Dupont de Ligonnès zjawia się komornik aby odzyskać dług w wysokości 20.000 €, ale nikt nie otwiera drzwi.

Sąsiedzi twierdzą, że widzieli Agnès tego dnia, przed jej domem, około godziny 12.15 lub 12.30.

Przyjaciel Thomasa, potwierdził, że Thomas spędził z nim wtorkowe popołudnie. Chłopcy siedzieli w domu tego przyjaciela, grali muzykę i oglądali telewizję. Thomas planował spędzić noc w domu swojego przyjaciela, ale Xavier zadzwonił do syna, prosząc go o szybki powrót do Nantes, ponieważ jego matka miała wypadek na rowerze. Thomas zjadł szybko kolację, a następnie ok 22.00 wyszedł od niego i pojechał pociągiem do domu. Następnego dnia przyjaciel próbował skontaktować się z Thomasem, ale w odpowiedzi otrzymał tylko krótkie wiadomości tekstowe, takie jak „Nie przyjdę dziś do Ciebie. Jestem chory” i „Naprawdę jestem chory, nie przychodzę dziś na zajęcia”. Dwa dni po odejściu Thomasa jego przyjaciel otrzymał wiadomość: „Pada mi bateria, mój tata szuka dla mnie nowej ładowarki”. To ostatnia wiadomość jaką otrzymał od Thomasa.

Pauline, była dziewczyna Thomasa i koleżanka z klasy, pamięta go jako „beztroskiego”. Stwierdziła, że ​​nie spotykali się długo i opisała go jako „naprawdę miłego faceta, który zawsze słuchał tego, co miałeś do powiedzenia …był bardzo blisko z braćmi, siostrą, matką i ojcem … pasjonował się muzyką i kinem ”. Stwierdziła również, że rozmawiała z nim na Facebooku we wtorek 5 kwietnia, kiedy był w domu swojego przyjaciela, i że wydał jej się „dziwny w swoim sposobie pisania”. Napisał jej wtedy ,że jego ojciec powiedział mu, że matka miała wypadek i Thomas musiał wrócić do domu tego samego wieczoru. Co więcej, dzień wcześniej (poniedziałek 4 kwietnia) zauważyła, że ​​wydawał się „samotny” i powiedział jej, że „w środę opuści zajęcia, aby przyjść na próbę zespołu”, ale nie pojawił się na próbie, co było do niego niepodobne.

Środa, 6 kwietnia 

Tego dnia dziewczyna Artura zapukała do drzwi jego domu ale nikt jej nie otworzył. Zaniepokoiło ją to ponieważ w domu „paliło się światło na pierwszym piętrze”, a psy, które zwykły wszczynać alarm gdy ktoś pukał, były cicho.

Czwartek, 7 kwietnia: kilku świadków twierdzi, że widziało Agnèsa żywego 

Xavier był widziany gdy krążył domu do samochodu, ładując do samochodu duże torby. Jeden z sąsiadów, twierdzi, że rozmawiał w tym dniu z Agnès: „7 kwietnia widziałem, jak Agnès wyprowadza swojego psa. Rozmawialiśmy krótko, a potem uciąłem rozmowę, ponieważ miałem ważne spotkanie”. Tego dnia Agnes miała być widziana przez ekspedientkę , która oświadczyła, że ​​widziała ją w swoim sklepie w czwartek 7 lub piątek 8 kwietnia. 

Piątek 8 kwietnia 

Xavier pisze posty na katolickim forum internetowym cite-catholique.org. Tego dnia ostatni raz logował się do sieci z adresu IP swojego domu w Nantes. 

Wysyła wiadomość e-mail do swojego szwagra (męża Christine): „Wszystko w porządku, Bertram, wkrótce przekażę Ci bardziej szczegółowe wiadomości za pośrednictwem Christine. Do zobaczenia. Wszystkiego dobrego, Xavier”. 

This slideshow requires JavaScript.

Zaginięcie i listy do bliskich krewnych 

Poniedziałek, 11 kwietnia 

Do szkoły Anne i Benoît dotarł list podpisany przez Xaviera, w którym stwierdza on, że ​​Anne i Benoît zmieniają szkołę bo rodzina przeprowadza się do Australii. Szkoła katolicka, w której pracuje Agnès, otrzymuje list z wypowiedzeniem podpisany przez Agnès, podający ten sam powód odejścia. Dyrektor nie może skontaktować się z nią telefonicznie.

11 kwietnia Xavier wysyła list do swojej rodziny pod którym się jednak nie podpisuje. Wyjaśnia w nim, że ​​w związku z jego tajną pracą dla amerykańskiej agencji rządowej, która się zajmuje walką z narkotykami (DEA), cała rodzina musiała się przeprowadzić do Stanów Zjednoczonych w ramach federalnego programu ochrony świadków i nikt nie będzie w stanie skontaktować się z nimi przez kilka najbliższych lat. Radzi też swoim krewnym, aby rozpowszechniali w mediach społecznościowych informację, że rodzina faktycznie przeprowadziła się do Australii.

Tego dnia Xavier samotnie spędza noc w hotelu Première Classe w Blagnac , niedaleko Tuluzy , w południowo-zachodniej Francji, i płaci za pobyt kartą kredytową. Następnie odjeżdża swoim Citroënem C5.

Wtorek 12 kwietnia 

Mężczyzna spędził noc z 12 na 13 kwietnia w Auberge de Cassagne w Le Pontet w Vaucluse, w południowo-wschodniej Francji, pod fałszywym nazwiskiem Laurent Xavier. Zapłacił 214,59 € kartą kredytową.

Środa 13 kwietnia 

Sąsiedzi w Nantes zaczynają się niepokoić i kontaktować z policją. Okiennice domu były zamknięte od ponad tygodnia a samochód Agnès cały czas był zaparkowany na ulicy. 

Czwartek, 14 kwietnia 

Xavier wypłaca 30 EUR z bankomatu w Roquebrune-sur-Argens w Var w południowo-wschodniej Francji. Tego wieczoru Xavier spał w hotelu Formule 1, gdzie zostaje uchwycony przez monitoring. Następnego dnia, 15 kwietnia, wymeldowuje się z hotelu ale pozostawia swój samochód na hotelowym parkingu. Nigdy po niego nie wraca.

We wtorek, 19 kwietnia wszczęto dochodzenie w sprawie zaginięcia rodziny Dupont de Ligonnès.

Czwartek, 21 kwietnia 

Tego dnia śledczy odkrywają szczątki Agnès i czwórki dzieci, zakopane pod patio w ogrodzie z tyłu domu. Znaleziono również dwa psy rasy labrador, zabite i zakopane. Policja, w związku z otrzymanymi informacjami, rozważa ewentualność, że Xavier Dupont de Ligonnès mógł uciec do klasztoru, gdzie uzyskałby schronienie i dyskrecję.

22 kwietnia: autopsje 

Według sekcji zwłok, ofiary zostały odurzone narkotykami, a następnie zastrzelone przy użyciu długiego karabinu 0,22 podczas snu. Xavier ma broń tego kalibru, którą odziedziczył po ojcu trzy tygodnie przed morderstwem. 

Prokurator w Nantes oświadcza, że ​​pozwoli pochować ofiary w najbliższych dniach. Zaskakująco szybkie tempo tej zwykle przedłużającej się procedury, w połączeniu z faktem, że bliskim rodziny odradzono oglądanie ciał, prowadzi krewnych Xaviera do przekonania, że ​​znalezione ciała nie są ciałami Agnès i jej dzieci. 

Wydano międzynarodowy nakaz aresztowania Xaviera Duponta de Ligonnèsa, aby uzyskać od niego zeznania dotyczące morderstw.

28 kwietnia: pogrzeb 

Pogrzeb rodziny odbył się o godzinie 14.30 w kościele Saint-Félix w Nantes. Rodzina Dupont de Ligonnès regularnie uczęszczała do tego kościoła. W pogrzebie wzięło udział 1400 osób. Rodzina poprosiła o prostą ceremonię bez kwiatów i wieńców. Ciała zostały skremowane zaraz po pogrzebie. Ofiary pochowano w sobotę 30 kwietnia o godz. 10.30 w Noyers-sur-Serein, we środkowo-wschodniej Francji.

 

To nie koniec tej historii, jej ciąg dalszy ukaże się niebawem 🙂

 

KaPaMa

 

2 Komentarze
  1. Łukasz mówi

    To jest plagiat z francuskiej Wikipedii. Wstyd by mi się było pod tym podpisywać.

    1. Dorota Ortakci mówi

      Drogi Czytelniku. Ta pani już dawno ze mną nie współpracuje. Nigdy nie sprawdzałam jej tekstów, bo dałam pełne pole do działania, ale nie pierwszy raz widzę tego typu komentarz…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.