Let’s travel together.

Co oznacza tajemnicza wiadomość na ciele ofiary? Nierozwiązana od 70 lat zagadka „Red Lipstick Murder”

0

10 lutego 1947 roku, przypadkowy przechodzień odkrył zmasakrowane zwłoki 44-letniej Jeanne French. Kobieta została zadeptana na śmierć, a jej zabójca nigdy nie został złapany. Czy ten brutalny mord był dziełem seryjnego mordercy kobiet, który grasował w Los Angeles w latach czterdziestych XX wieku? Sprawa ta stała się znana jako „Red Lipstick Murder”, Morderstwo Czerwonej Szminki.

Kim była Nettie?

Jeanne French (z domu Jeanne „Nettie” Axford) urodziła się 6 października 1902 roku w Teksasie. Niewiele wiadomo o jej wczesnym życiu. Dokumenty wskazują, że rodzina przeniosła się do Oklahomy i że „Nettie” miała czworo młodszego rodzeństwa. Brat Jeanne, Charles Axford zmarł gdy miał zaledwie 11 lat, a siostra o imieniu Frances zmarła w wieku 6 lat.

Jeanne wyszła za mąż gdy miała 18 lat. Jej pierwszym mężem był bogaty nafciarz David Yandell Wrather z Amarillo w Teksasie. W 1920 roku para przywitała na świecie swoje pierwsze i jedyne dziecko. Chłopiec otrzymał imię po ojcu, David. W tym czasie Nettie pracowała jako pielęgniarka w szpitalu św. Antoniego. W 1924 roku małżeństwo Jeanne i Davida się rozpadło, a po rozwodzie French zabrała swojego 4-letniego syna i oboje przenieśli się do Los Angeles.

Drugi początek

To właśnie w Los Angeles spotkała i poślubiła swojego drugiego męża. W 1925 roku Jeanne French wyszła za mąż za Davida Thomasa. Niestety, to małżeństwo również okazało się nie przetrwać zbyt długo.

Jeanne French kontynuowała pracę w zawodzie i wkrótce dołączyła do zespołu pielęgniarek współpracujących z kolumbijską firmą naftową. Odbywając liczne podróże służbowe, Jeanne zafascynowała się niebem do tego stopnia, że postanowiła rzucić pielęgniarstwo i studiować lotnictwo.

Kobieca Rezerwa Lotnicza

Po zdaniu egzaminu pilotażowego została członkiem Kobiecej Rezerwy Lotniczej oraz Międzynarodowej Organizacji Kobiet Pilotów, znanego również jako Klub 99.
Do 1931 roku Nettie zdobyła pewną sławę jako kobieta pilot, a w mediach zyskała nawet przydomek „Latająca pielęgniarka”. W 1931 roku Jeanne wyszła za mąż po raz trzeci. Jej nowym mężem był pilot Curtis Bower. Tym razem związek kobiety zakończył się po zaledwie pięciu tygodniach małżeństwa.

Czwarty mąż

O kolejnych latach jej życia nie wiadomo zbyt wiele prócz tego, że przyjaźniła się wnuczką potentanta ropy i spadkobierczynią jego majątku, Millicentą Rodgers. Rzekomo Jeanne zagrała również kilka małych ról w filmach.

W 1945 roku Jeanne po raz czwarty wyszła za mąż. Jej czwartym mężem był wojskowy Frank French. Podczas małżeństwa z Frankiem Nettie zaczęła często pić (nie jest jasne dlaczego). Będąc pod wpływem alkoholu, często stawała się agresywna i obelżywa, szczególnie w stosunku do męża. Dwa lata później, w 1947 roku, para się rozstała.

Ciało

Około godziny 8 rano, 10 lutego 1947 roku pracownik budowlany, HC Shelby w drodze do pracy zauważył coś, co wyglądało na stos ubrań. Znalezisko leżało pośród chwastów niedaleko chodnika. Shelby postanowił podejść bliżej i przyjrzeć się przedmiotom. Pod kobiecym płaszczem odkrył zmasakrowane zwłoki kobiety.

Ofiara została najpierw kilkakrotnie uderzona w głowę tępym metalowym narzędziem, najprawdopodobniej kluczem nasadowym, jednak te obrażenia nie były śmiertelne. Następnie morderca wielokrotnie i z dużą siłą deptał nieprzytomną kobietę, w wyniku czego wykrwawiła się na śmierć.

Gdy z ofiary uchodziło życie, zabójca wyjął czerwoną szminkę z jej torebki i użył jej aby napisać na jej torsie wiadomość o następującej treści:

„F**k You, P.D” , a poniżej wyraz „Tex”.* A ofiarą jak się później okaże, była Jeanne French.

Błąd?

Sprawa szybko trafiła do mediów, a wiadomość pozostawiona przez mordercę znalazła się na pierwszych stronach gazet. Popełniono wówczas pewien znaczący błąd. Pomimo stwierdzenia koronera, że ​​słowa zapisane czerwoną szminką zawierały litery „P. D ”,wielu dziennikarzy powielało fałszywą informację, że literami tymi były „ B. D”. To natychmiast skłoniło wielu do powiązania morderstwa Jeanne z zabójstwem Elizabeth Short, znanej również jako Black Dahlia.

Elizabeth Short została zamordowana zaledwie trzy tygodnie wcześniej. Śledczy jednak nie byli przekonani, że obu morderstw dokonała ta sama osoba, a ich zainteresowanie zwróciło się ku ostatniemu mężowi ofiary, Frankowi.

Burzliwy związek

Frank i Nattie tworzyli niestabilny emocjonalnie związek, w którym z obu stron dochodziło do aktów przemocy. Krótko przed morderstwem Jeanne, Frank został aresztowany po tym, jak uderzył Jeanne w twarz podczas jednej z kłótni.

Policja ustaliła, że ​​Jeanne odwiedziła mieszkanie Franka na kilka godzin przed śmiercią. Kobieta była pijana i jak zwykle, kłóciła się z byłym mężem na werandzie. Spotkanie podobno zakończyło się tym, że Jeanne uderzyła Franka torebką, po czym rzekomo odjechała.

Frank przyznał policji, że Nettie odwiedziła go tego dnia, ale podkreślił, że po tym jak wyszła z jego domu, nie miał z nią już żadnego kontaktu. Mężczyzna oświadczył, że jego gospodyni będzie w stanie potwierdzić jego alibi, którym był fakt, że nie opuścił tamtego wieczoru swojego mieszkania.

Brak dowodów

Pomimo początkowego przekonania o winie Franka, policja nie mogła znaleźć dowodów, które wskazywały na jego udział w zbrodni. Co więcej, gospodyni Franka rzeczywiście potwierdziła jego alibi. Wreszcie śledczy nie mogli dopasować odcisków butów znalezionych na miejscu zbrodni do obuwia Franka. Policjanci jednak nie odpuszczali i postanowili poddać mężczyznę badaniom wariografem. French się zgodził i przeszedł je pomyślnie. Policjanci musieli odpuścić i szukać sprawcy gdzie indziej.

Podejrzani

Następnie detektywi próbowali namierzyć mężczyznę, którego widziano z Jeanne na kilka godzin przed jej śmiercią. Nettie była widziana z niskim mężczyzną o ciemnej karnacji w barze Pan American w West Washington Place. Barman pracujący tam tej nocy powiedział, że para wyszła razem z baru. Niestety nie udało się dotrzeć do tego mężczyzny.

Tropów w sprawie pojawiało się niewiele, a każdy z nich prowadził donikąd. W reszcie, policja namierzyła samochód należący do Jeanne French. Świadkowie powiedzieli, że pojazd stał tam od około 3 nad ranem w dniu morderstwa. Jeden ze świadków, stróż nocny parkingu, twierdził, że osobą, która zostawiła samochód Nettie na parkingu na pewno nie była ona sama. Osobą tą był mężczyzna, którego policji również nie udało się zidentyfikować.

Podczas gdy morderstwo Elizabeth Short było stale nagłaśniane w prasie, śmierć Jeanne French została szybko zapomniana, a sprawa „morderstwa Czerwonej Szminki” wkrótce stała się „zimna”.

Nowe śledztwo

Trzy lata później pojawił się raport opisujący niedbale przeprowadzone śledztwa dotyczące morderstw wielu kobiet w latach czterdziestych XX wieku w Los Angeles. Otwarte na nowo śledztwo, doprowadziło do ponownego przyjrzenia się niektórym z nich, w tym sprawie Jeanne French. Do sprawy Nattie zostali przydzieleni Walter Morgan i Frank Jemison z biura prokuratora okręgowego. Owoce ich pracy pojawiły się bardzo szybko. Pojawił się kolejny podejrzany.

Malarz

Cztery miesiące przed brutalnym zabójstwem French, kiedy kobieta była jeszcze w związku z mężem Frankiem, para zatrudniła malarza o imieniu George Whitt do pracy w ich domu. Śledczy odkryli, że Jeanne i mężczyzna wkrótce zaczęli się spotykać.

Morgan i Jemison odkryli, że ​​niedługo po śmierci Jeanne malarz spalił kilka swoich ubrań i butów. Whitt podobno powiedział, że zrobił to, ponieważ obawiał się, że zostanie mu przypisane morderstwo Jeanne, gdy policja dowie się o ich romansie. Chcąc zatrzeć wszelkie ślady łączące go z Nettie, pozbył się ubrań, na których mogły się znajdować jej ślady biologiczne. Nie udało się jednak ustalić, czy rzeczone buty były tego samego rozmiaru, co te, którymi zabójca zadeptał Jeanne French na śmierć.

Pomimo podejrzeń śledczych, George Whitt najwyraźniej był w stanie zapewnić solidne alibi i udowodnić, że nie jest zabójcą Nattie. Mężczyzna został wkrótce oczyszczony ze wszelkich podejrzeń.

Ukryta wiadomość

Podczas gdy niektórzy uparcie doszukiwali się powiązań między French a Elizabeth Short (B.D.), inni skupili się na jej faktycznym brzmieniu, czyli „P.D.”

Jedna z teorii głosi, że „P.D.” oznacza „Police Department” i była to wiadomość skierowana do policji. Bardziej interesującą teorią jest to, że wiadomość odnosi się do kogoś, którego inicjały to P. D, a „Tex” to skrót od Texas.

Jeanne French, oczywiście, spędziła większość swojego wczesnego życia w Teksasie. Czy ta zbrodnia miała związek z jakimś wątkiem z przeszłości Nettie?

Lekarz zabójca?

W książce Black Dahlia Avenger: A Genius For Murder autor książki, detektyw Steve Hodel, nazywa swojego ojca zabójcą Elizabeth Short. Hodel uważa również, że jego ojciec zabił kilka innych kobiet, w tym Georgette Bauerdorf i Jeanne French.

Hodel twierdzi, że zabójstwo Nettie było wiadomością dla policji po tym, jak doniesiono w prasie, że aresztowali podejrzanego o zabójstwo Elizabeth Short. Jego zdaniem, Dr George Hodel zamordował Jeanne French i zostawił inicjały „B.D.” na jej ciele, po to aby uwiadomić policję o tym, że złapali niewłaściwego człowieka.

Ta wersja jednak nie zgadza się ze zdaniem koronera na temat liter, które znajdowały się na ciele ofiary, a poza tym, rozmiar buta lekarza nie zgadzał się z tym, który nosił zabójca Jeanne.

Bez odpowiedzi…

Ostatecznie sprawa morderstwa Czerwonej Szminki zostaje do tej pory nierozwiązana i jak to często bywa w przypadku tych naprawdę starych morderstw, wydaje się bardzo mało prawdopodobne, abyśmy kiedykolwiek dowiedzieli się, kto zabił Jeanne French.

Oprócz tego pozostają inne pytania bez odpowiedzi: co oznacza napis na ciele kobiety? Czy opinia koronera w sprawie liter jest rzeczywiście słuszna? Czy zabójstwo Jeanne ma związek ze sprawą Czarnej Dalii?

Zabójstwo Jeanne French zainspirowało twórców gry Rockstar LA Noire.

*W związku z obowiązującym regulaminem, nie możemy publikować treści zawierających przekleństwa. Nie możemy dodawać treści drastycznych do galerii, w związku z tym zdjęcia pośmiertne oraz te z miejsca zbrodni znajdziecie po wpisaniu w grafikę Google hasła Jeanne French

This slideshow requires JavaScript.

Autor: Kasia Magierska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.