Let’s travel together.

Brutalne zabójstwo dwóch kobiet na szlaku. Czy motywem była orientacja seksualna ofiar?

0

W niedzielę 19 maja 1996 roku, Julianne (Julie) Williams (24 lata) i Lollie Winans (lat 26) wyruszyły ze swoim psem, Tajem na wędrówkę przez Park Narodowy Shenandoah w Wirginii. Podczas pobytu w parku kobiety zostały brutalnie zamordowane. A do tragedii doszło na z pozoru spokojnym kempingu.

Lollie i Julianne

Lollie pochodziła z zamożnej rodziny z Michigan, ale przyjaciele opisywali ją jako zwykłą i nie wywyższającą się kobietę. Po ukończeniu szkoły średniej Lollie porzuciła studia. W 1994 przeniosła się do Maine, gdzie uczęszczała do Unity College. Pracowała również jako przewodnik po pustynnych terenach. Lollie określana była jako „pijąca browary, słuchająca psychodelicznego rocka, paląca papierosy i lubiąca dobrą zabawę”.

Julianne, która nazywała siebie Julie, kochała sport i geologię. W liceum wygrała mistrzostwa stanu Minnesota w tenisa, a potem wyjechała do Europy na studia paleontologiczne. Ukończyła naukę z wyróżnieniem i mówiła biegle po hiszpańsku. Pracowała w księgarni Burlington w stanie Vermont i 1 czerwca 1996 roku, miała rozpocząć nową pracę w Lake Champlain.

Julie i Lollie poznały się na spotkaniach charytatywnej organizacji Woodswomen w Minnesocie w 1994 roku. Woodswomen, Inc. była organizacją non-profit zajmującą się edukacją i organizowaniem podróży przygodowych. Zajęcia były prowadzone przez kobiety dla kobiet z Minneapolis w latach 1977–1999, a ich mottem było „Przygoda jest najlepszą pamiątką”.

Kobiety szybko się zaprzyjaźniły, a ich przyjaźń wkrótce przerodziła się w romantyczne uczucie. Piesze wycieczki i spędzanie czasu na świeżym powietrzu były ich wspólną pasją.

Wycieczka

W niedzielę, 19 maja 1996 roku, kobiety wybrały się na wędrówkę przez Park Narodowy Shenandoah w Wirginii. Towarzystwa dotrzymywał im pies, golden retriever o imieniu Taj. Po całym dniu marszu Julie i Lollie rozbiły swój namiot przy jednym ze szlaków konnych i położyły się spać. Kobiety wybrały spokojne miejsce nad górskim potokiem, w pobliżu szlaku Bridal Trail, będącego częścią systemu szlaków konnych prowadzących z Big Meadows do Skyland.

Park Shenandoah został założony 26 grudnia 1935 r. i rozciąga się na ponad sto mil wzdłuż zachodnich gór Blue Ridge. Znajduje się między doliną Shenandoah na zachodzie a regionem Piemont na wschodzie. Znajduje się około 75 mil od Waszyngtonu i zajmuje powierzchnię 197411 akrów. Shenandoah obejmuje górskie potoki, ponad 500 mil szlaków turystycznych i prawie 80 000 akrów dzikiej przyrody.

Był to weekend po święcie Memorial Day, więc okolica była pełna turystów.

Samochód i pies

31 maja Thomas Williams, ojciec Julie zaniepokojony przedłużającą się nieobecnością córki, powiadomił władze o zaginięciu Julie i jej przyjaciółki. Straż parkowa natychmiast wszczęła poszukiwania i po niedługim czasie znaleziono ich samochód zaparkowany w pobliżu Skyland Lodge, a następnie psa, Taja, chodzącego bez smyczy. Po właścicielkach czworonoga nie było jednak śladu.

Bridget Bohnet, zastępca naczelnego strażnika w Parku Narodowym Shenandoah, powiedziała: „Zaczęliśmy pospiesznie poszukiwać wszystkie szlaki na tym terenie, w nadziei, że uda nam się je zlokalizować. W pewnym momencie podczas tych poszukiwań znaleźliśmy psa ”.

Obóz

1 czerwca 1996 r. poszukiwacze natknęli się na obóz z ciałami Julie i Lollie. Obóz znajdował się około pół mili od ich pojazdu.

Tim Alley, główny śledczy National Park Service, powiedział, że Lollie została znaleziona w namiocie. Podobnie jak jej partnerka, została zakneblowana, jej ręce były związane taśmą klejącą i miała podcięte gardło. W przeciwieństwie do Julie miała również związane kostki. Obie były częściowo rozebrane, ale żadna z kobiet nie została wykorzystana seksualnie, a przynajmniej nie znaleziono śladów śladów za tym przemawiających. Ciało Julie, wraz ze śpiworem i karimatą, znajdowało się „około 30-40 stóp dalej”.

W obozie znaleziono aparat ze zdjęciami z ich wędrówki, dzięki czemu można było odtworzyć drogę jaką pokonały. Kobiety podążały szlakiem Whiteoak Canyon Trail i wspięły się na Hawksbill, najwyższą górę w Shenandoah, tuż przed tym, jak po raz ostatni rozbiły obóz .

Dochodzenie

W 1996 roku park odwiedziło ponad 1,57 miliona osób, co zdecydowanie utrudniało pracę śledczych.

Po odkryciu zamordowanych kobiet, szybko rozeszła się wiadomość, że Lollie i Julie były w związku, co wprawiło obie rodziny w niemałe zaskoczenie, ponieważ nie mieli oni pojęcia, że ​​ich córki są lesbijkami. Społeczność LGBT + również była w szoku, a Koalicja na Rzecz Praw Lesbijek i Gejów z Vermont uznała te zabójstwa za przestępstwo z nienawiści.
Podczas śledztwa policję i strażników parku wspierało FBI. Władze wykluczyły kradzież jako motyw, ponieważ cenne przedmioty, takie jak aparat fotograficzny zostały nietknięte.

This slideshow requires JavaScript.

Motyw

To nie był pierwszy raz, kiedy doszło do morderstwa na Szlaku Appalachów: zabójstwa Julie i Lollie były ósmym i dziewiątym, które miało tam miejsce. Jedną z ofiar była lesbijka zastrzelona przez mężczyznę, który widział, jak tamta całowała swoją dziewczynę. Morderca odsiaduje dożywocie i siedział w więzieniu, kiedy zamordowano Julie i Lollie. W każdym razie FBI nie powiązało morderstw Lollie i Julie z żadnym z poprzednich przestępstw, które miały miejsce na Szlaku Appalachów ale próbowali połączyć ze sprawą morderstwa pary lesbijek, do którego doszło w październiku 1986 roku w Colonial Parkway w Wirginii.

Podobieństwa

Ofiary, Rebecca Dowski i Cathleen Thomas, znaleziono martwe w samochodzie, który został zepchnięty z nasypu w pobliżu Williamsburg. Ich gardła zostały poderżnięte ostrym przedmiotem, nadgarstki związane i nie było śladu walki. Obie kobiety były w pełni ubrane i nie było śladu napaści seksualnej. Portfele i torebki zostały w samochodzie, co wykluczało motyw rabunkowy. Wiele par homoseksualnych i heteroseksualnych, zostało zamordowanych w tamtej okolicy, ale nigdy nie dokonano żadnego aresztowania. Za zbrodnie mógł być odpowiedzialny seryjny morderca.
Pomimo podobieństw FBI nigdy nie znalazło faktycznych dowodów, które mogłyby połączyć te dwie sprawy.

Podejrzani

Wkrótce po odkryciu ciał, FBI zaoferowało nagrodę w wysokości 25 000 dolarów za wszelkie informacje, które pomogą doprowadzić do sprawcy. Władze potwierdziły, że morderstwa mogły być motywowane orientacją seksualną ofiar.

Wśród podejrzanych w sprawie znalazł się Darrell David Rice. Mężczyzna został ostatecznie skazany za 4 zabójstwa oraz napaści na kobiety, do niektórych z nich doszło na terenie parku Shenandoah. Podejrzewa się, że Rice wybierał swoje ofiary ze względu na ich orientację seksualną, co by można uznać za motyw i w tym wypadku. Śledczy nie znaleźli jednak jednoznacznych dowodów świadczących o jego winie w tej sprawie.

Innym podejrzanym był Richard Evonitz, jednak i tym razem dowody kryminalistyczne nie potwierdziły roli Evonitza w zabójstwie kobiet.

W 2016 roku Adam Lee, agent specjalny FBI z Richmond, potwierdził, że sprawa zabójstwa Julie i Lollie jest w toku, a władze wciąż szukają dowodów w tej sprawie.

 

Autor: Kasia Magierska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.