Let’s travel together.

Z zimną krwią zamordowała Łukasza z Nowej soli i dwójkę innych mężczyzn- Planowała popełnić dziewięć zbrodni

2

Zabijała ponieważ lubiła to uczucie. Po jednym z dokonanych przez siebie morderstw zadzwoniła do kolegi i zaśpiewała jeden z kultowych przebojów Britney Spears „Oops I Did It Again”.

Kochane dziecko

Joanna Dennehy urodziła się w Hertfordshire w sierpniu 1982 roku i według jej rodziców miała szczęśliwe dzieciństwo. Była wrażliwą dziewczynką, która płakała kiedy przez przypadek zdeptała robaka. Była także bardzo bystra, a nauczyciele ją chwalili i wróżyli jej dobrą przyszłość. W końcu Joanna chciała pójść na studia i zostać prawniczką.

Jak więc możliwe, że ta dobra, troskliwa i kochana dziewczynka wyrosła na bezwzględną morderczynię, która obecnie cieszy się niechlubną sławą jednej z trzech kobiet w Wielkiej Brytanii, które odsiadują karę dożywotniego pozbawienia wolności?

Zmiana

Zachowanie Joanny zaczęło się zmieniać w momencie, w którym zaczęła dorastać. Przestała się uczyć, zaczęła wagarować, pić alkohol, palić papierosy i zażywać narkotyki, a także obracać się w starszym towarzystwie. Ostatecznie mając 16 lat uciekła z domu i zamieszkała ze swoim 21- letnim chłopakiem- Johnem Treanorem, z którym to już rok później zaszła w niechcianą ciążę.

Po narodzinach córki złe nawyki Joanny przybrały na sile.

Nawet na porodówce myślała tylko o jednym: Wyjść ze szpitala i się naćpać. Potem było coraz gorzej. Piła, brała i zaczęła się samookaleczać– Wspominał Treanor.

Zła kobieta

Mężczyzna mimo tego trwał przy Joannie i wychowywał ich córkę. Szala goryczy przelała się sześć lat później, kiedy kobieta ponownie zaszła w ciążę…

Musiałem odejść. Nie było innego wyjścia. Stanowiła zagrożenie dla naszej rodziny. Biła dzieci i mnie. Groziła nożem. Musiałem ratować nasze dzieci i wyrwać je z tego toksycznego środowiska- zapewnić spokój i godne życie. 

Instynkt mężczyzny okazał się trafny, ale nawet nie przypuszczał, że o matce jego dzieci usłyszy wkrótce cały świat…

Choroba psychiczna

Po tym jak Treanor odszedł, Joanna przeprowadziła się do Peterborough, gdzie poznała mężczyznę imieniem Gary Richards, który był nią oczarowany pomimo jej problemów. Mężczyzna nie był jednak wstanie finansować jej uzależnienia, więc dziewczyna postanowiła radzić sobie sama i zarabiać na własnym ciele. Niewykluczone, że to właśnie płatny se*s wywołał u niej nienawiść do mężczyzn i problemy natury psychicznej, z którymi musiała się mierzyć.

W 2012 r. Kiedy Joanna miała 29 lat została aresztowana za kradzież, a ze wzgląd na jej absurdalne zachowania trafiła do szpitala psychiatrycznego gdzie zdiagnozowano u niej zaburzenia antyspołeczne i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.Chociaż zalecono jej stałe przyjmowanie leków, Joanna wolała narkotyki. Niecały rok po tym jak opuściła szpitalny oddział, dopuściła się swojego pierwszego morderstwa.

Chłopak z Nowej Soli

Łukasz Słaboszewski z Nowej Soli przybył do Wielkiej Brytanii w 2005 roku. Osiedlił się w Peterborough, gdzie znalazł zatrudnienie w firmie kurierskiej. W marcu 2013 r. Poznał Joannę. Z relacji jego przyjaciół wynika, że cieszył się na ich pierwszą randkę i miał nadzieję, że Joanna będzie jego dziewczyną. Kobieta miała jednak inny plan. Gdzieś pomiędzy 19- a 29 marca 2013 r. Słaboszewski udał się do mieszkania Joanny, które wynajmowała od 48- letniego Kevina Lee– zauroczonego nią dewelopera, z którym zresztą miała romans. Mieszkanie dzieliła z dwójką lokatorów, w tym 56- letnim Johnem Chapmanem.

Kiedy Słaboszewski zjawił się w mieszkaniu, Joanna ugościła go alkoholem, a następnie zaprosiła do sypialni, gdzie przewiązała oczy. Zapowiadał się gorący se*s, ale zamiast tego kobieta sięgnęła po przygotowany wcześniej nóż i dźgnęła 31- latka prosto w serce. Po wszystkim ukryła jego ciało w podwórkowym kuble na śmieci i zaczęła planować kolejną zbrodnię.

Kolejne ofiary

10 dni później, przypadkowy przechodzień natknął się na ciało, które leżało w rowie melioracyjnym w pobliżu drogi A16 w dzielnicy Newborough. Mężczyzna ubrany był w czarną, dopasowaną, cekinową sukienkę, a rozległe rany na jego ciele wskazywały na to, że padł ofiarą morderstwa. Człowiekiem tym był Kevin Lee- kochanek Joanny i właściciel mieszkania, które wynajmowała.

Kilka dni później na obrzeżach miasta odnaleziono kolejne dwa ciała. Sekcja zwłok potwierdziła, że Słaboszewski i John Chapman zginęli od ran zadanych nożem. Ich ciała także spoczywały w rowie, a Joanna nie działała sama. W ukryciu ciał pomagali jej wspólnicy: 47- letni Gary Richards i 36- letni Leslie Layton.

Ocaleni

Po porzuceniu ciał, cała trójka udała się do Hereford. W trakcie jazdy przez kraj Joanna zwróciła się do Richardsa i powiedziała: „Chcę się dobrze bawić. Tak. Muszę się zabawić”. Kilka godzin później zaatakowała ponownie. Tym razem jej ofiarami padła dwójka mężczyzn wyprowadzająca psy na spacer. John Rogers i Robin Bereza przeżyli atak nożowniczki tylko dzięki szybkiej interwencji medycznej. Mężczyźni odnieśli bardzo ciężkie obrażenia- kilkadziesiąt ran od noża. Po długiej rekonwalescencji byli w stanie zeznawać i zidentyfikować napastniczkę.

Chciała zabić jeszcze 9 osób

Obława trwała dwa tygodnie, a kiedy wreszcie udało się ją wytropić, nie tylko nie przejawiała żadnych wyrzutów sumienia, ale była dumna ze swoich czynów. Śmiała się i próbowała flirtować z policjantami. Przyznała także, że zniweczyli jej plany ponieważ planowała zamordować dziewięciu mężczyzn.

Kobiety nie były moim celem. Nigdy nie chciałam krzywdzić kobiet. Moim celem byli tylko i wyłącznie mężczyźni.

W trakcie oczekiwania na proces, strażnik więzienny znalazł jej pamiętnik, w którym szczegółowo opisała plan ucieczki. Planowała odciąć palec strażnikowi i wykorzystać odcisk palca do oszukania systemu bezpieczeństwa. Została umieszczona w odosobnieniu na dwa lata, aż do zakończenia postępowania sądowego.

Wyrok

W listopadzie 2013 r. Joanna Dennehy wkroczyła na salę sądową i ze spokojem w głosie powiedziała: „Przyznaję się do winy, i to wszystko”, wprawiając w osłupienie wszystkich zgromadzonych na sali, a najbardziej jej obrońców. W lutym 2014 r. Została skazana na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego. To jednak nie koniec jej historii. 

Następstwa

Podczas pobytu w więzieniu Joanna zakochała się w swojej współwięźniarce Hayley Palmer. W 2018 r. Chciała ją nawet poślubić, na co nie wyraziła zgody rodzina, bojąc się, że Joanna narazi ją na niebezpieczeństwo. W tym samym roku obie kobiety próbowały popełnić samobójstwo, po czym zostały rozdzielone na zawsze, ponieważ Joanna została przeniesiona do innego więzienia. Mimo tego nie spoczęła na przysłowiowych laurach. Zadurzyła się w strażniku i wysyłała do niego listy, w których opisywała swoje fantazje sek*ualne na jego temat. Zostały one odnalezione kiedy jego romans z osadzoną wyszedł na jaw i postanowiono przeszukać jego mieszkanie.

Historia Joanny została przedstawiona w filmie dokumentalnym The Murderer & Me: Joanna Dennehy , który został wyemitowany w Wielkiej Brytanii i Irlandii 21 lutego 2021 roku.

Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

 

2 Komentarze
  1. Daniel mówi

    ej, opisujecie morderstwa, a cenzurujecie słowo „seks”? serio? przecież to absurd.

    1. Dorota Ortakci mówi

      Przecież nie ja to wymyśliłam tylko regulamin Google Adsense

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.