Let’s travel together.

Katastrofa na planie filmu „Strefa mroku”. Zmiażdżona sześcioletnia dziewczynka i pozbawiony głowy siedmiolatek.

0

Do tragedii doszło 23 lipca 1982 r. podczas kręcenia filmu Twilight Zone: The Movie („Strefa mroku”), kiedy to helikopter Bell UH-1 Iroquois rozbił się na ranczu filmowym Indian Dunes w Santa Clarita w Kalifornii. W katastrofie zginęły trzy osoby przebywające podczas kręcenia na ziemi, a sześciu pasażerów helikoptera zostało rannych. Ofiarami śmiertelnymi byli aktor Vic Morrow, 7-letni My-ca Dinh Le i rok młodsza Renee Shin-Yi Chen.

„Strefa mroku”, czyli „The Twilight Zone” to jeden z klasyków amerykańskiej telewizji. Serial został wyprodukowany przez stację CBS i po raz pierwszy wyemitowany w październiku 1959 roku. Każdy z odcinków zawierał w sobie kilka gatunków takich jak science fiction, thriller oraz horror, a wszystko to okraszone subtelną dawką czarnego humoru. Serial doczekał się czterech sezonów, w tym ostatni, ku uciesze fanów, został wyprodukowany w 2019 roku.

Film

Sukces serialu skłonił czterech reżyserów Stephen Spielberg, John Landis, George Miller i Joe Dante do nakręcenia nawiązującego do niego filmu. Film trafił na ekrany kin w czerwcu 1983 roku, a podczas jego produkcji doszło tragicznego wypadku, który doprowadził do ciągnącego się wiele lat postępowania cywilnego oraz karnego i doprowadził do wprowadzenia nowych procedur i standardów bezpieczeństwa w branży filmowej.

Film składał się z czterech sekwencji, a za każdą z nich odpowiedzialny był inny reżyser. Pierwsza część zatytułowana Time Out została wyreżyserowana przez Johna Landisa i była luźno oparta na 80-tym odcinku serialu pt. A Quality of Mercy (s03e13). Na Wikipedii możemy przeczytać:

Głównym bohaterem noweli Time Out jest Bill Connor (Vic Morrow) – arogancki, butny, nie kryjący swych poglądów rasista, który nagle doświadcza tego, czego doświadczali ci, którymi pogardza: najpierw znajduje się w okupowanej Francji, ścigany przez Niemców, którzy uważają go za Żyda, następnie trafia na amerykańskie Południe lat 50. i o włos unika samosądu, po czym w wietnamskiej dżungli musi uciekać przed grupą amerykańskich żołnierzy. Znów znajduje się w okupowanej Francji; pochwycony przez Niemców, trafia do transportu, wiozącego deportowanych Żydów do obozu zagłady.
Gdy Landis przedstawił nakręcony Time Out kierownictwu Warner Bros., ci zgłosili zastrzeżenia: uznali, że widownia nie ma żadnego powodu, by przejmować się losem Connora – skrajnego rasisty, pełnego buty i wyniosłości. Landis postanowił dokręcić krótką sekwencję, w której Connor z transportu trafia ponownie do wietnamskiej wioski i ratuje spod amerykańskiego ostrzału dwoje wietnamskich sierot z narażeniem własnego życia, co ma dowodzić jego przemiany moralnej i duchowej.

Tragedia

23 lipca 1982 roku, podczas kręcenia sceny, w której główny aktor ma uratować wietnamskie dzieci – w role których wcieliły się Renee Chen i My-ca Le – doszło do tragedii. Podążający za trójką bohaterów helikopter został uszkodzony, w wyniku czego spadł do wody zabijając całą trójkę. Podczas nieodpowiednio wykonanej detonacji ładunków wybuchowych doszło do powstania dużej kuli ognia, która uderzyła w ogon helikoptera, uszkadzając silnik. Pilot stracił kontrolę nad maszyną i helikopter runął w dół na trójkę aktorów. Dziewczynka została zmiażdżona jedną z płóz, a obracająca się z ogromną prędkością łopata głównego wirnika pozbawiła pozbawiła życia pozostałą dwójkę. Vic Morrow i My-Ca zostali pozbawieni głowy, a chłopiec dodatkowo stracił prawą rękę i fragment tułowia. Troje aktorów zmarło na miejscu.

A jak w ogóle doszło do tego, że My-ca Dinh Le i Renee Shin-Yi Chen znaleźli się na planie tego filmu i dlaczego ta sprawa wzbudziła tyle kontrowersji?

Poza prawem

Dzieci zostały zatrudnione po tym, jak Peter Wei-Teh Chen, wuj Renee, zwrócił się do kolegi, którego żona była sekretarką producenta filmu. Chen najpierw wspomniał o sześcioletniej córce swojego brata, Renee, której rodzice zgodzili się na jej udział w filmie. Następnie zadzwonił do wietnamskiego kolegi, Daniela Le, który miał siedmioletniego syna o imieniu My-ca. My-ca był towarzyskim chłopcem, który lubił pozować do zdjęć, a jego rodzice pomyśleli, że udział w filmie sprawi mu radość. Chen zeznał później, że nigdy nie został poinformowany, że którekolwiek z dzieci znajdzie się w pobliżu helikoptera lub materiałów wybuchowych. Jak się okazało, twórcy filmu nie uzyskali wymaganych zezwoleń na udział tej dwójki w filmie, a Landis i kilku innych członków personelu dopuściło się szeregu naruszeń prawa pracy związanych z innymi osobami biorącymi udział w wypadku.

Następstwa

Rodziny zmarłych wytoczyły procesy cywilne reżyserom, wytwórni Warner Bros. Entertainment Inc., firmie Western Helicopters i właścicielom rancza filmowego, żądając 200 milionów dolarów odszkodowania. Wszystkie sprawy zostały zakończone ugodami, a John Landis nigdy nie wziął odpowiedzialności za ten wypadek, obarczając nią specjalistów od efektów wizualnych i sugerując wadę konstrukcyjną śmigłowca. Katastrofa na planie filmowym w Indian Dunes doprowadziła do zmian w przepisach dotyczących zatrudniania dzieci do pracy na planie i wprowadzono też wysokie kary za łamanie tych przepisów. Zaostrzono również przepisy dotyczące użycia materiałów pirotechnicznych podczas kręcenia filmu.

This slideshow requires JavaScript.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.