Let’s travel together.

Wyszedł do sklepu i zniknął. Jego rzeczy osobiste znaleziono na promie płynącym do Szwecji.

0

Zaginięcie Piotra Runowicza to bardzo tajemnicza sprawa. Jeśliby napisać, że mężczyzna wyszedł do sklepu i nie wrócił, wielu pomyśli: historia jakich niestety wiele. Nieraz słyszeliśmy o zaginionych, którzy wyszli na chwilę aby kupić coś w pobliskim sklepie, po czym zniknęli, zupełnie jakby się rozpłynęli w powietrzu… Latami nie ma po nich śladu.

Ta historia jest jednak inna. Piotr Runowicz nie wrócił z zakupów, a jego rzeczy osobiste znaleziono na promie płynącym do Szwecji…

Do sklepu

Pan Piotr w chwili zaginięcia miał 38 lat i mieszkał ze swoją partnerką w Rokitkach. Rokitki to wieś położona nad Kanałem Młyńskim, w województwie pomorskim w gminie Tczew. 21 marca 2019 roku, Piotr wyszedł z mieszkania rzekomo z zamiarem zrobienia zakupów. Gdy jednak przez kilka godzin nie wracał, jego  partnerka pomyślała, że Pan Piotr pojechał do matki mieszkającej w Starogardzie Gdańskim.

Zgłoszenie

Gdy się jednak okazało, że i tam go nie ma, zaniepokojona kobieta zgłosiła zaginięcie partnera na policję. Szybko udało się ustalić, że mężczyzna pojechał pociągiem do Gdyni, a na miejscu zakupił bilet na prom do Szwecji.

„22 marca otrzymaliśmy zgłoszenie o zaginięciu. Z naszych ustaleń wynika, że mężczyzna zamiast do sklepu, udał się pociągiem do Trójmiasta i kupił bilet na prom do Szwecji. Wsiadł na prom – ale nie wiadomo, czy z niego zszedł.  powiedział rzecznik tczewskiej policji.

Monitoring

Kamery monitoringu uchwyciły pana Piotra w nocy 21 marca, gdy w Gdańsku wsiadał na pokład promu; to co się wydarzyło później, do chwili obecnej pozostaje zagadką. Kamery monitoringu po stronie szwedzkiej nie zarejestrowały jego obecności, a 4 dni po zaginięciu mężczyzny policja poinformowała jego matkę, że na promie znaleziono jego rzeczy. 

Detektyw

Sprawą zaginięcia Runowicza zajął się znany polski detektyw. „Na promie zostawił swoje rzeczy: dokumenty, kurtkę, telefon i torbę z jedzeniem. Zarówno rodzina, jak i nasze biuro zwracamy się prośbą i apelem do osób, które mogą widzieć, gdzie przebywa pan Piotr Runowicz i co się z nim stało, o kontakt” powiedziała pracownica biura detektywistycznego.

U mężczyzny kilka lat temu zdiagnozowano schizofrenię, co zdaniem osób zajmujących się sprawą może utrudnić poszukiwania, ponieważ w związku z chorobą, jego ruchy stają się jeszcze trudniejsze do przewidzenia.

Oszukana

Na stronie Janusz Szostak Oficjalnie możemy przeczytać słowa matki zaginionego:

Dałam się mu omotać, czuje się oszukana – mówi dziś kobieta. – Ten człowiek zabrał mi wszystkie pieniądze, jakie miałam, całe moje oszczędności. Ja nie mam nawet emerytury, tylko rentę po mężu. Miałam odłożone 10 000 złotych i on to wszystko kazał mi zapłacić za poszukiwania. Na szczęście wystawił mi fakturę. I to jedyne co od niego otrzymałam, poza tym żadnej informacji o synu. Tłumaczył się, że nikt nie chce z nim rozmawiać i przekazać mu informacji o tym co wydarzyło się na promie. Ale przyjechał jeszcze raz do mnie i chciał więcej pieniędzy. Ponoć chciał jechać do Szwecji tam szukać mojego dziecka. Ale nie uwierzyłam mu i nie dałam tych pieniędzy, bo zresztą ich nie miałam. Skąd miałbym brać pieniądze. Nie pracuję, nie mam też innych dzieci, mąż nie żyje. Ciężko mi teraz żyć bez jednego mojego dziecka – płacze zrozpaczona kobieta.

Co się stało?

W związku z wykonywaną w ostatnim czasie pracą, czyli handel samochodami, mężczyzna często pływał do Szwecji. Zawsze jednak podczas tych podróży ktoś mu towarzyszył. Możliwym jest, że Piotr opuścił prom z czyimś samochodzie, możliwe też spotkał go jakiś wypadek.

Mężczyzna nigdy nie skontaktował się z rodziną, a w sprawie nie poczyniono żadnych postępów, o których informowano by opinię publiczną.

Rysopis

Piotr Runowicz

 • Drugie imię: ADAM
 • Ostatnie miejsce zameldowania: GDAŃSK
 • Rok urodzenia: 1981

Cechy rysopisowe

 • SYLWETKA: waga ponad 90 kg, sylwetka średnia
 • Wzrost: 176-180 CM
 • Kolor oczu: JASNE
 • WŁOSY: włosy proste, włosy krótkie, włosy jasnoblond
 • UZĘBIENIE: uzębienie pełne
 • WARGI (USTA): wargi średnie
 • USZY / UCHO: uszy normalne
 • NOS: nos średni
 • ŁUK BRWIOWY: brwi zrośnięte
 • CZOŁO: czoło średnie
 • TWARZ: cera blada, twarz owalna

This slideshow requires JavaScript.

Każdy kto posiada informacje na temat dalszych losów zaginionego proszony jest o kontakt z numerem alarmowym 112, najbliższą jednostką Policji lub jednostką prowadząca poszukiwania, czyli GD KPP Tczew Wydział Kryminalny, 80-819 Gdańsk, ul. Okopowa 15, telefon: (0-58) 321 5333, email: [email protected]

Źródła: https://zaginieni.policja.pl/zag/form/r324165415,RUNOWICZ-PIOTR.html, https://m.radiogdansk.pl/, www.facebook.com/januszszostakoficjalnie, www.dziennikbaltycki.pl

Autor: Kasia Magierska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.