Let’s travel together.

W niewoli u Talibów? Pisarz, który zaginął w Afganistanie

0

Kiedy w 2019 r. Talibscy rebelianci w Afganistanie zgodzili się uwolnić dwóch jeńców; Amerykanina Kevina Kinga i Australijczyka Timothy Weeksa – profesorów schwytanych w Kabulu w 2016 roku, cieszył się cały świat, ale los kolejnego jeńca prawdopodobnie porwanego w tym rejonie, pozostaje nadal nieznany. 

 

Praca nad książką

Paul Overby, 76-letni pisarz z zachodniego Massachusetts zaginął podczas podróży pomiędzy Khostem w Afganistanie a Waziristanem w Pakistanie – regionem pełnym talibów i grup terrorystycznych, takich jak Al-Kaida. Mężczyzna udał się do Afganistanu w celu przeprowadzenia badań mających na celu stworzenie jego nowej, autorskiej książki i nie była to jego pierwsza podróż, ale ósma. Do wschodniej prowincji Khost udał się w maju 2014 r. By przeprowadzić wywiad z Sirajuddin Haqqani.

Sirajuddin Haqqani- Poszukiwany obecnie przez FBI ( 5 milionów dolarów za informacje prowadzące do schwytania), szef znanej frakcji talibów. Globalny terrorysta utrzymujący dobre stosunki z Al- Kaidą, odpowiadający za wiele ataków terrorystycznych, w tym na Stany Zjednoczone oraz za najbardziej śmiercionośne ataki bombowe w stolicy Afganistanu- Kabulu.

Fascynacja Afganistanem

Żona Overby’ego, ostatni raz słyszała swojego męża 16 maja 2014 r. Wtedy też Paul przygotowywał się do przekroczenia granicy Pakistanu. Do momentu jego zaginięcia, małżeństwo było w kontakcie telefonicznym i mailowym każdego dnia. Przed zniknięciem Overby spędził miesiąc w Kabulu i miesiąc w Khost.

Jeśli chodzi o książkę nad którą pracował pisarz, dotyczyła ona trwającej w Afganistanie wojnie. Overby bardzo interesował się tym krajem, jego kulturą i ustrojem politycznym. Pod koniec lat 80- tych udał się do Afganistanu, aby dokumentować bitwy mudżahedinów, czyli „świętych wojowników” i ich walkę przeciwko Sowietom. Nauczył się nawet strzelać z karabinu AK-47 i walczył u boku bojowników.

Swoje doświadczenia z tamtego okresu spisał w książce pt. „Święta Krew”. Kronika afgańskiego oporu wobec radzieckiej okupacji została  wydana w 1993 r. I cieszyła się dużym uznaniem. Overby nauczył się także mówić w języku Paszto, który jest głównym językiem afgańsko-pakistańskiego pogranicza oraz studiował Koran.

Maile

Przez 2,5 r. Rodzina Paula z obawy o swoje życie, ukrywała fakt o jego zaginięciu, co na jej prośbę uczyniła także stacja CNN. Żona mężczyzny przekazała dziennikarzom maile, które wysłał jej Paul na moment przed zaginięciem;

My (USA) nie powinniśmy próbować utrzymywać oddziałów w Afganistanie, ani tworzyć tam baz. Bazy potwierdzają jedynie głębokie podejrzenia wielu Afgańczyków, że Ameryka planuje wykorzystać ten kraj do zakwestionowania swojego zwycięstwa.

Z upływem czasu już sam nie jestem pewien czy mogę czuć się tutaj bezpiecznie, czy znajduje się w dużym niebezpieczeństwie. 

Porwany?

Zgodnie z założeniem rządu Stanów Zjednoczonych i rodziny mężczyzny, to sam Haqqanis stoi za jego uprowadzeniem i przetrzymywaniem w niewoli. Jednakże 28 lutego 2017 r. Talibowie wydali publiczne oświadczenie, w którym zaprzeczyli udziałowi w porwaniu mężczyzny. Mimo, że za jego uwolnienie wyznaczona została nagroda w wysokości 1 miliona dolarów, sprawa pozostaje nierozwiązana. W 2019 r. Były zakładnik, dziennikarz David Rodhe, potwierdził, że Paul był jednym z Amerykanów przetrzymywanych w niewoli.

Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.