Let’s travel together.

Hannah Upp – kobieta, która zaginęła po raz trzeci. Wstrząsająca historia młodej nauczycielki.

0
Manhattan, Nowy Jork. 16 września 2008 r. około południa, mężczyźni pracujący w porcie dostrzegają kobietę unoszącą się na wodzie, twarzą skierowaną w dół. Mężczyźni niezwłocznie ruszyli na pomoc, zbliżając się do niej dostrzegli, że kobieta rozpaczliwie usiłuje zaczerpnąć powietrza. Była żywa, ale wymagała hospitalizacji z powodu hipotermii, odwodnienia i poważnych oparzeń słonecznych po jednej stronie ciała.

Hannah Upp zaginęła trzy tygodnie wcześniej. „23-letnia nauczycielka, rozpływa się w powietrzu”, pisały gazety kilka dni po jej zaginięciu.

Pierwszy

Pod koniec sierpnia 2008 roku, 23-letnia Hannah opuściła swoje mieszkanie w Nowym Jorku, aby pobiegać. Gdy trzy tygodnie później została wyłowiona z wody, powiedziała, że wyjście na jogging było ostatnią rzeczą, jaką zapamiętała. Podczas pobytu w szpitalu musiała pogodzić się z faktem, że od czasu jej wyjścia z domu minęło 20 dni. Hanna tego nie pamiętała…

Pewnej nocy, podczas pobytu w szpitalu, Hanna nagle się przebudziła i powiedziała do czuwającej u jej boku matki: „Byłam w latarni morskiej”. Ale gdy następnego ranka jej matka, Barbara, zapytała Hannę o latarnię morską, kobieta niczego nie pamiętała.

„Z joggingu trafiłam do karetki pogotowia” – powiedziała Hannah w wywiadzie pięć miesięcy po jej odnalezieniu. „Dla mnie minęło 10 minut. A nie było mnie trzy tygodnie.” 

Fuga

Podczas pobytu w szpitalu zdiagnozowano u niej zaburzenie zwane fugą dysocjacyjną. Fuga dysocjacyjna opisywana jest jako stan psychiczny, w którym osoba traci świadomość swojej tożsamości, lub innych ważnych informacji autobiograficznych, zazwyczaj wybiera się wtedy w jakąś nieoczekiwaną podróż. Osoby w stanie fugi mają całkowitą amnezję wsteczną, są nieświadome własnej przeszłości, a po powrocie do właściwej tożsamości, nie pamiętają niczego z okresu fugi. Choroba ta jest zwykle wywoływana przez traumę na skutek jakiś dramatycznych przeżyć. Jednak Hannah nie pamiętała żadnych traumatycznych wydarzeń z przeszłości. Jej bliscy również o niczym takim nie mieli pojęcia.

„To dziwne uczucie” – powiedziała później Hannah„Gdy czujesz się winny z powodu czegoś, o czym nawet nie wiedziałeś, że to zrobiłeś? Zdecydowanie zmusiłam się do ponownego przemyślenia wszystkiego. Kim byłam wcześniej? Kim byłam wtedy(podczas fugi) – czy to część mnie? Kim teraz jestem? ”

Po tym pierwszym epizodzie Hannah zdawała się żyć normalnie.

Drugi

Po pięciu latach, Hannah kolejny raz doświadczyła tego rzadkiego rodzaju zaburzenia. 

We wrześniu 2013 r. Hannah pracowała jako asystentka nauczyciela w szkole Montessori w stanie Maryland.

Pewnego wrześniowego ranka matka Hanny została poinformowana przez policję, że znaleziono portfel i telefon jej córki na chodniku. Tym razem Hanna była nieobecna przez dwa dni. Kiedy odzyskała pamięć, leżała w potoku w Maryland, obok niej leżał przewrócony wózek sklepowy. Kobieta wydostała się z potoku i poprosiła pierwszą napotkaną osobę, aby pożyczyła jej telefon, aby mogła zadzwonić do mamy.

Trzeci

Rok później Hannah przeprowadziła się na St Thomas. Saint Thomas to wyspa położona na Morzu Karaibskim, będąca dystryktem Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Na wyspie kobieta pracowała jako nauczycielka.

We wrześniu 2017 roku, Hannah nadal mieszkała na wyspie, gdy huragan Irma przetoczył się nad Karaibami. Huragan spowodował druzgocące szkody w jej nowym domu. Hannah przeżyła huragan, ale w ciągu kilku najbliższych dni, huragan miał uderzyć po raz drugi.

This slideshow requires JavaScript.

14 września Hannah oznajmiła swoim współlokatorom, że idzie do pracy. Do szkoły nie dotarła i nigdy nie wróciła do domu. Następnego dnia jej starannie złożone ubrania i kluczyki do samochodu znaleziono na pobliskiej plaży.  Co ciekawe, każde zniknięcie Hanny miało miejsce w okolicy września i wszystkie były związane z wodą.

Jej przyjaciele przeszukiwali wybrzeże i morze przez trzy dni, zanim musieli zawiesić poszukiwania, ponieważ zbliżała się kolejna klęska żywiołowa: Huragan Maria.

Co dalej?

We wrześniu 2017 r. po zniknięciu Hanny, przyjaciele i rodzina założyli stronę na Facebooku  Find Hannah Upp poświęconą poszukiwaniom kobiety. „Jeśli zobaczysz Hannę, podejdź do niej”, napisali w poście na Facebooku. „Ma rzadką odmianę amnezji, która mogła się uaktywnić. Jeśli tak się stało, może nie wiedzieć, gdzie jest, lub kim jest. ”

Rok po zaginięciu Hanny utworzono zbiórkę, na stronie GoFundMe, mającą na celu pozyskanie środków na kontynuację poszukiwań kobiety. Bliscy Hanny wierzą, że ona żyje i w nadziei, że ktoś ją kiedyś rozpozna oklejają okolice plakatami z jej wizerunkiem.

Hannah Upp do dnia dzisiejszego pozostaje osobą zaginioną a jej zniknięcie stało się przedmiotem filmu dokumentalnego 2019, Vanished in Paradise: The Untold Story.

 

Autor: Kasia Magierska
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.