Let’s travel together.

Czy polski naukowiec zaginął w USA podczas podróży z Kanady na Hawaje? Niewyjaśnione zaginięcie Piotra Drabika

0

Życiorys Piotra Drabika jest imponujący. Mając zaledwie 34 lata, ma już trzy stopnie magisterskie z nauk ścisłych i dwa doktoraty. Jego rozprawa doktorska o fizjologii wysiłku fizycznego z 1998 roku została wyróżniona przez Prezesa Rady Ministrów jako najlepsza w kraju.

Dr Drabik jest również utalentowanym sportowcem, którego hobby to skoki spadochronowe, żeglarstwo, wspinaczka górska, trekking w odległych obszarach, taekwondo, żeglarstwo, skoki spadochronowe, historia, filozofia, astrobiologia i meteorologia.

Na stronie internetowej powiązanej z jego obecnym zatrudnieniem w kanadyjskim National Institute for Nanotechnology, polski naukowiec zamieszcza swoje zdjęcie z bazy pod Mount Everestem.

Rodzina i przyjaciele

Przyjaciele i rodzina dr. Drabika boją się najgorszego, ponieważ minęło 14 lat, odkąd zniknął w drodze na pełne przygód wakacje na Hawajach. Policja na Hawajach, Utah i Albercie prowadzi w tej sprawie dochodzenie. Podobnie jak Federalne Biuro Śledcze (FBI) i polski konsulat w Stanach Zjednoczonych.

„Nie wiem, czy jest jakakolwiek szansa na uratowanie Piotra” – powiedział Paweł Brzemiński, który 1 września 2006 roku, wysadził przyjaciela na lotnisku w Edmonton w Albercie, gdzie wsiadł do samolotu lecącego do Honolulu z przesiadką w Salt Lake City w stanie Utah. Piotr miał wykupiony bilet powrotny do Kanady na 11 września, ale nigdy nie wrócił do domu.

Praca

„Ludzie bardzo się o niego martwią” – powiedziała Shannon Jones, rzeczniczka National Institute for Nanotechnology. „To utalentowany młody człowiek.” Dodała, że ​​jego zniknięcie jest „bardzo dziwne”.

Mężczyzna jest adiunktem na Uniwersytecie Alberty orz członkiem grypy badawczej.

Upraszczając, pani Jones wyjaśniła, że nie jest on typem badacza, który nosi biały fartuch i przeprowadza eksperymenty. Zamiast tego dr Drabik używa komputerów, aby pomóc ludziom w laboratoriach zrozumieć wyniki ich badań.

Ostatnim dniem, w którym doktor Drabik był widziany w instytucie, był 24 sierpnia. Jego przełożony, Andriy Kovalenko, otrzymał od niego e-mail 31 sierpnia. Pani Jones opisała jego zawartość jako rutynową i związaną z pracą. Od tamtej pory nikt w instytucie nie miał kontaktu z dr Drabikiem.

Dopiero 13 października – sześć tygodni po tym, jak wyruszył na wakacje – National Research Council i University of Alberta wydały krótkie oświadczenie o zaginionym naukowcu.

Ludzie są w szoku

Dr Kovalenko skierował pytania do urzędników instytutu i odmówił rozmowy o dr. Drabiku, nawet w kategoriach ogólnych. Powiedział, że nie chce przyczyniać się do plotek, które już krążą.

„Ludzie są w szoku” – powiedział o zniknięciu swojego kolegi. „Czegóż innego możny się spodziewać?”

Podobnie jak w przypadku wszystkich przypadków zaginięcia, policja rozważa każdą możliwość. Przestępstwo. Samobójstwo. Celowe zniknięcie. Wypadek.

Żona

Dr Drabik był w trakcie rozwodu. Był też ekscentrykiem. Donata Drabik, która do niedawna była żoną doktora Drabika, powiedziała, że jej były mąż trzymał swoje plany wakacyjne w tajemnicy przed współpracownikami.

Pani Drabik powiedziała, że ​​jej były mąż odbywał w przeszłości podobne wycieczki, w tym niedawną wyprawę w Himalaje, nie informując o tym jej ani ich córki. Powiedziała, że ​​chociaż ich związek się skończył, nie był tym przygnębiony.

Zgłoszenie

Pan Brzemiński zgłosił zaginięcie przyjaciela 15 września – cztery dni po tym, jak oczekiwano go w domu. Mężczyzna jest przekonany, że musiał go spotkać jakiś wypadek podczas samotnej wędrówki.

Początkowo pojawiły się wątpliwości co do tego, czy dr Drabik kiedykolwiek wylądował na Hawajach, gdzie planował odbyć piesze wędrówki przez dżunglę na jednej z wysp, wspinać się na klify na wyspie Molokai oraz nurkować.

Delta Air Lines, z których usługo skorzystał Piotr odmówiła ujawnienia informacji o pasażerach, ale rzecznik firmy zapewnił, że linia lotnicza współpracuje z władzami. Detektyw policji hrabstwa Maui, Ken Prather powiedział, że Delta Air Lines poinformowała policję na Hawajach i Utah, że dr Drabik nigdy nie wsiadł na pokład samolotu podczas przesiadki w USA. Pojawił się jednak świadek, który zeznał później dla policji w Utah, że pamięta, jak siedział obok niego w drodze do Honolulu.

Wsiadł czy nie wsiadł

Policja namierzyła jego kartę kredytową i odkryła, że ​​we wrześniu nie była ona używana ani w hotelach, ani w wypożyczalniach samochodów w Utah i na Hawajach. Istnieje jednak możliwość, że mężczyzna mógł używać zamiast tego gotówki lub czeków podróżnych.

„Nie jest to dla mnie zaskakujące. On nie jest osobą, która zarezerwuje pokój w hotelu. Wolałby spać na ziemi lub w namiocie” mówi żona .

Po jakimś czasie policja dotarła do informacji, że Drabik kupił bilet z Honolulu na Kauai (amerykańska wyspa na Oceanie spokojnym, należąca do archipelagu Hawaje) na Hawajach 4 września, trzy dni po tym, jak widziano go w Utah.

Ojciec

„Ostatnią znaną lokalizacją jest lotnisko w Honolulu”, powiedział detektyw Prather. „Nie wiemy jednak, na której wyspie obecnie się znajduje.” Powiedział, że brak tej wiedzy uniemożliwia skuteczne poszukiwanie Piotra. „Współczuję jego rodzinie” powiedział detektyw: „Jego tata prawie codziennie wysyła mi e-maile z Polski”.

Józef Drabik, ojciec Piotra przybył na Hawaje miesiące po jego zaginięciu, szukając wskazówek dotyczących zniknięcia syna.

Irena Taylor, mieszkanka Honolulu, która poświęciła swój czas jako tłumaczka i przewodnik dla Józefa Drabika, powiedziała, że ​​68-latek opłakuje stratę syna, nawet mając nadzieję, że nadal będzie żył. Płacze co minutę”  powiedziała Taylor.

Józef Drabik powiedział, że ostatni raz widział swojego syna ponad rok wcześniej, w Boże Narodzenie 2005 roku. Mężczyzna udał się do Kaua’i po spotkaniu z medium w Polsce, który powiedział mu, że jego syn wpadł w kłopoty podczas wędrówki po szlaku turystycznym. Rodzina dowiedziała się również niedawno, że Drabik kupił przez Internet książkę o Kaua’i i wyraził zainteresowanie wycieczką w pobliżu Koke’e.

Bez śladu

Drabik zatrudnił również doświadczonego turystę z Kaua’i, aby pomógł mu znaleźć ślady obecności jego syna na tym trudnym szlaku. Wędrowiec niestety niczego nie znalazł.

Na amerykańskiej stronie dotyczącej zaginionych osób, możemy znaleźć takie informacje na temat Piotra Drabika.

  • Data zaginięcia 09/01/2006
  • Miejsce zaginięcia Salt Lake City, w stanie Utah
  • Data urodzenia14.05.1972 (48)
  • Wiek w chwili zaginięcia 34 lata
  • Wzrost i waga 6’1, 175 funtów
  • Opis odzieży / biżuterii Jasnozielona koszula, ciemnozielone spodnie i jasnozielona kurtka.
  • Cechy wyróżniające Mężczyzna rasy białej. Brązowe włosy, niebieskie oczy. Drabik nosi okulary z owalnymi drucianymi oprawkami. Na ramieniu ma tatuaż przedstawiający egzotycznego ptaka. W chwili zaginięcia miał bardzo krótkie włosy. Drabik mówi biegle po angielsku, rosyjsku i polsku.

This slideshow requires JavaScript.

Piotr Drabik przepadł bez śladu. Mimo usilnych starań ze strony rodziny i śledczych z 3 krajów, nie udało się ustalić niczego więcej na temat tajemniczego zaginięcia Polaka. Czy mężczyzna dotarł na wyspy? Jeśli tak, to co się z nim później stało? Jeśli nie, to gdzie mógł się udać z lotniska w Utah?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.