Let’s travel together.

Zmuszana przez rodzinę do nierządu w wieku 9 lat urodziła pierwsze dziecko. Skazana na karę śmierci po tym jak została zgwałcona przez braci.

0

17-letnia Leyla Mafi została aresztowana podczas nalotu na dom, w którym mieszkała ze swoim mężem. Podczas przesłuchania młoda kobieta przyznała, że od dziecka zmuszana była do nierządu. W trakcie śledztwa na jaw wyszedł fakt, że dziewczyna została kiedyś zgwałcona przez swoich braci, których irański sąd później ukarał chłostą. Jeśli zaś chodzi o Laylę, wyrok mógł być tylko jeden. Śmierć.

Leyla Mafi była zmuszana przez swoją matkę do prostytucji już w wieku 8 lat, a rok później urodziła swoje pierwsze dziecko. Gdy wieść o usługach świadczonych przez dziewczynkę dotarła do władz, sąd skazał ją za pr0stytucję na karę chłosty. Leyli wymierzono wówczas karę 100 batów. Kiedy Layla skończyła 12 lat, jej rodzina sprzedała ją pewnemu Afgańczykowi, przez co stała się jego „tymczasową żoną”. Na Wikipedii możemy przeczytać:

Małżeństwo mut’a (mut’a znaczy przyjemność, rozkosz, English: ”wedlease”) – małżeństwa czasowe zawierane przez Irańczyków wyznania szyickiego. Małżeństwo mut’a wywodzi się z sytuacji, w której mężczyźni przebywają dłuższy czas poza domem w związku z udziałem w wojnie bądź uczestnictwem w pielgrzymce – są zatem daleko od swoich stałych żon. Mogą wówczas zawierać małżeństwa trwające przez z góry ustanowiony okres (od kilku dni do kilku lat), którego końcowy moment wyznaczony jest przez ich powrót do domu. Tylko mężczyźni mają prawo do równoległego małżeństwa (to jest czasowego małżeństwa mut’a) obok małżeństwa stałego, kobiety zaś nie. Mogą w nim uczestniczyć, ale nie mogą mieć jednocześnie stałych mężów. (Jednak o instytucji mut’a piszą autorzy zajmujący się społeczeństwami arabskimi w okresie kształtowania się islamu, a więc może ona pochodzić jeszcze z czasów przedislamskich i dopiero potem stopniowo ulegała patriarchalizacji).

Leyla

Afgańska teściowa oraz mąż kobiety zmuszali ją do pr0stytucji. W tamtym czasie musiała obsługiwać nawet 15 klientów każdej nocy. 14-letnia wówczas Leyla została postawiona w stan oskarżenia i ponownie skazana na chłostę – 100 batów. Niedługo później urodziła bliźnięta. Po tym jak kontrakt dotyczący jej czasowego małżeństwa wygasł, dziewczyna wróciła do swojego rodzinnego domu.

Niedługo po powrocie, rodzina sprzedała ją żonatemu 55-letniemu mężczyźnie z dwójką dzieci. Ten zmusił Leylę Mafi do uprawiania pr0stytucji w jego własnym domu, gdzie w 2004 roku doszło do aresztowania Leyli i jej męża. Mężczyźnie postawiono zarzut prowadzenia domu publicznego, za co otrzymał karę 5 lat więzienia, a jego 17-letniej żonie postawiono kilka zarzutów określanych jako „czyny sprzeczne z czystością”. Oskarżono ją między innymi o uprawianie pr0stytucji i urodzenie nieślubnego dziecka. Co więcej, podczas prowadzonego postępowania, bracia Leyli przyznali się do jej zgwałcenia, co sprawiło, że dziewczyna usłyszała jeszcze jeden zarzut czyli kazir0dztwo. Bracia dziewczyny zostali skazani na chłostę.

Leyla otrzymała adwokata z urzędu, ale jego działania na niewiele się zdały ponieważ jego klientka została skazana na karę śmierci przez powieszenie. Sąd w Araku, gdzie doszło do procesu skazał ją również na karę chłosty przed powieszeniem.

Sąd nigdy nie zalecił przeprowadzenia żadnych badań i nie uwzględnił możliwych nieprawidłowości rozwojowych oskarżonej. Sprawą Leyli zainteresowała się działaczka na rzecz praw człowieka i dziennikarka Ashieh Amini. Kobieta walczyła między innymi o zatrudnienie dobrego prawnika dla dziewczyny. To dzięki jej interwencji udowodniono, że w chwili popełnianego czynu, tj. w 2004 roku Leyla miała zdolności umysłowe ośmioletniego dziecka. Sąd apelacyjny nie przyjął jednak opinii specjalistów jako dowód i utrzymał w mocy karę śmierci oraz chłostę.

Ashieh Amini

Dopiero, 27 marca 2005 roku Sąd Najwyższy odrzucił wyrok śmierci, ale w mocy utrzymał wyrok chłosty. Sprawa została odesłana do sądu niższej instancji w Araku w celu ponownego rozpatrzenia, gdzie Leyla Mafi została uznana niewinną dopuszczenia się czynów kazir0dczych (za które kobiecie grozi kara śmierci). Została jednak uznana winną popełnienia „czynów nieczystych” i ostatecznie skazana na 99 batów. Oprócz tego skazano ją na trzy i pół roku więzienia za inne przewinienia związane z pr0stytucją. Sędzia nakazał, aby po odbyciu kary pozbawienia wolności zamieszkała w centrum rehabilitacyjnym dla kobiet w Teheranie. Tam nauczyła się pisać, czytać i nabyła kilka ważnych umiejętności życiowych. Leyla obecnie zarabia na życie pracując jako krawcowa.

Autor, KaMa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.