Let’s travel together.

Zmusili ich do wejścia do łóżka, po czym rozpoczęli krwawą rzeź – Bracia fanatycy

0

Benjamin i James Williams dorastali w Palo Cedro, niewielkiej jednostce osadniczej w Kalifornii. Ich rodzice byli fundamentalistycznymi chrześcijanami, którzy trzymali się raczej z dala od sąsiedzkiego życia. Na swojej dużej parceli, przy malowniczym domku uprawiali drzewka owocowe, grządki warzywne oraz hodowali drób i kaczki, dzięki czemu byli w dużej mierze samowystarczalni.

 

Fanatycy supremacji

Mimo, że rodzina stroniła od ludzi, dawała o sobie znać co miało miejsce o każdej porze dnia i nocy, kiedy z wnętrza ich domu dobiegał hałas. Muzyka religijna albo kazania, niosły się wraz z echem po całej okolicy. Rodzina Williams przez krótki czas uczęszczała do lokalnego kościoła baptystów, ale odeszli gdy kościół odmówił im wyrzucenia z mszy pary o innym kolorze skóry. Otóż to co najbardziej wyróżniało Williamsów na tle innych chrześcijan to fakt, że byli fanatykami białej supremacji ( ruch uznający białą rasę za wyższą od ludów należących do innych ras). Według nich żydzi czy czarni, to mniejszości, które powinny zostać wyeliminowane, aby biała rasa mogła rozwijać się dalej. W tym właśnie przekonaniu dorastali Benjamin i James dla których „Słowo Boże” głoszone, przez ich ojca, stanowiło całe życie.

Oczekiwanie na apokalipsę

Po przeprowadzce do Redding – szybko rozwijającego się miasta, położonego nad rzeką Sacramento, którego gospodarka opiera się głównie na rolnictwie, sytuacja przybrała na sile. Ojciec – ekscentryczny, pobożny emerytowany pracownik Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, wychowywał braci tak, aby żyli w oczekiwaniu na nadchodzącą apokalipsę. Chłopcy uczyli się w domu, aż do ukończenia szkoły średniej, a w liceum nie mogli uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych. Musieli wracać prosto do domu, na zajęcia organizowane przez ojca, który uważał siebie za prawą rękę samego Boga.

Zawsze było mi żal tych chłopców. Rodzice nie pozwalali im spotykać z rówieśnikami, nigdy nie chodzili na imprezy. Byli gorliwi w swojej wierze – mówił sąsiad rodziny.

Christian Identity

Po ukończeniu szkoły średniej, Benjamin przez krótki czas służył w wojsku, a następnie studiował na Uniwersytecie Idaho. Tam wstąpił do lokalnego kościoła charyzmatycznego i zainteresował się dietami oczyszczającymi, czym zresztą bardzo szybko się znudził i z typowego kultysty stał się zagorzałym anty- kultystą. Zagłębił się w literaturę białej supremacji i antysemityzmu oraz dołączył do ruchu Christian Identity, który postrzega mniejszości jako podludzi i opowiada się za śmiercią osób kochających inaczej. Rasistowska, antysemicka i biała supremacka interpretacja chrześcijaństwa, zafascynowała Benjamina tak bardzo, że postanowił wciągnąć w jej nurt swojego młodszego i podatnego na wpływy brata.

Mężczyźni z czternastoletnim stażem

50- letni Gary Matson i 40- letni Winfield Mowder, byli szczęśliwą parą od czternastu lat. Mężczyźni mieszkali razem na dużej farmie, gdzie wspólnie wychowywali Cleę, córkę Gary’ego. Byli bardzo lubieni i szanowani w społeczności Reeding, a nawet nazywani jej duszą. Wspólnie założyli społeczny ogród, którego celem było nakarmienie głodnych, ogród botaniczny pełen pięknych roślin i kwiatów oraz muzeum przyrodnicze dla dzieci. Ich działalność na rzecz innych nie przemawiała do 31- letniego Benjamina i jego 29- letniego brata. Dla braci, homoseksualni mężczyźni byli tylko celem do zlikwidowania.

Zbrodnia z nienawiści

Rankiem 1 lipca 1999 r. Oscar Matson zadzwonił do swojego brata Gary’ego i usłyszał nowo nagraną wiadomość na automatycznej sekretarce:

Jesteśmy chorzy i wyjeżdżamy na tydzień do znajomego lekarza, który mieszka w San Francisco – Gary brzmiał na zasmuconego i gdyby nie fakt, że w tle było słychać obcy głos mówiący: „Uspokój się”, Oscar byłby w stanie uwierzyć w wiarygodność nagrania.

Godzinę później odkrył ciało brata i jego partnera. W toku śledztwa wyszło na jaw, że Benjamin i James, przyjechali do posiadłości mężczyzn około godziny 22:00, po czym zmusili ich do wejścia do łóżka, a sami stanęli na krzesłach w jego nogach, po czym rozpoczęli krwawą rzeź. Opróżnili cały magazynek z pistoletu kalibru 22. Gary otrzymał pięć strzałów w głowę i jeden w plecy, a jego partner został postrzelony w głowę siedmiokrotnie i raz w szyję. W domu nie znaleziono śladów włamania i nie dokonano rabunku. Jedyne co zginęło to karta kredytowa Gary’ego.

Planowali zamachy

Bracia zostali zatrzymani w momencie, w którym chcieli przy jej pomocy dokonać zakupu amunicji i broni o wartości 2276,09 USD. Byli uzbrojeni i wyposażeni w kamizelki kuloodporne. W chwili przeszukania ich domów, zabezpieczono literaturę dotyczącą białej supremacji oraz listę planowanych zamachów, obejmującą 32 wybitnych przywódców żydowskich w rejonie Sacramento. Dowody wskazywały także, że bracia są odpowiedzialni za podpalenia, które zostały dokonane na trzech synagogach i klinice aborcyjnej. Mężczyźni nie przyznali się do popełnienia morderstwa, a Benjamin oświadczył:

Nie jestem winny morderstwa, ale raczej winny posłuszeństwa prawom Stwórcy. Musimy zapewnić istnienie naszego narodu i przyszłość białych dzieci.

 

Dwa lata od momentu popełnionej zbrodni, we wrześniu 2001 roku, bracia Williams przyznali się do dokonania serii podpaleń za co zostali skazani na 30 i 21 lat pozbawienia wolności. Rok później, na tydzień przed ustanowieniem wyroku za morderstwo Benjamin popełnił samobójstwo. James otrzymał dodatkowe 29 lat więzienia.

Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.