Let’s travel together.

Zgłosiła zaginięcie córeczki, choć sama uknuła spisek

0

Shannon Matthews urodziła się 9 września 1998 roku w Dewsbury, w West Yorkshire jako druga z sześciorga rodzeństwa. Wychowywała ją matka i jej partner. Dziewczynka była cicha i nieśmiała ale miała wyznać swoim najbliższym przyjaciołom, że rozważa ucieczkę z domu.

 

Zaginięcie i poszukiwania

Shannon uczęszczała do Westmoor Junior School, oddalonego od jej domu o zaledwie pół mili. 19 lutego 2008 roku, dziewczynka nie powróciła do domu. Około godziny 18:50, Karen, matka dziewięciolatki, zgłosiła jej zaginięcie na policję.

Początkowo w sprawę zaangażowano 200 funkcjonariuszy policji, później dołączyło do nich kolejnych 250 policjantów, 60 detektywów i 16 psów ratowniczych. W ciągu miesiąca przesłuchano 1700 kierowców i przeszukano 1800 mieszkań. Poszukiwania Shannon stało się najgłośniejszym śledztwem w historii West Yorkshire od czasów Kuby Rozpruwacza.

Gazeta Sun zaoferowała nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. funtów za informacje na temat miejsca pobytu Shannon, zaledwie 20 dni później kwota ta wzrosła do 50 tys. Policja stworzyła stronę internetową o zaginięciu Shannon, w której ujawnili wszystkie najważniejsze informacje o niej.

 

Shannon Matthews, a Madeleine McCann

Rok przed zaginięciem Shannon, świat obiegła informacja o zniknięciu Madeleine McCann. Nie było wątpliwości, że sprawa czterolatki z Leicestershire była o wiele lepiej rozpowszechniona, niż sprawa Shannon.  Co więcej, pojawiały się nawet wypowiedzi, że skoro Shannon należy do niższej klasy społecznej, to jej poszukiwania „nie są aż tak konieczne”. Konferencje prasowe z udziałem rodziców Madeleine przyciągały o wiele więcej uwagi. Niemały wpływ na to miała nagroda wyznaczona za odnalezienie McCann, która tuż po zaginięciu osiągnęła kwotę 2,6 miliona funtów i stale rosła.

W tym samym czasie, Karen Matthews spotykała się z odrzuceniem. Nie pozwalano jej rozdawać ulotek z wizerunkiem córki, a media oskarżały ją i jej partnera o związek z zaginięciem dziecka.

 

Szokujące znalezisko

Po 24 dniach poszukiwań, dokładnie 14 marca 2008 roku, Shannon Matthews została znaleziona niecałą milę od jej domu, w mieszkaniu Michaela Donovana, wujka partnera jej matki. Przez ten czas, dziewczynka była odurzana i przywiązywana do podstawy łóżka (zdjęcia). Na miejscu zaleziono listę zasad sporządzoną przez Donovana. Wynika z niej, że dziewczynka mogła poruszać się po mieszkaniu i grać w gry video.

Donovan został zaaresztowany za bezprawne pozbawienie wolności, a Shannon umieszczono w szpitalu, gdzie była przesłuchiwana w 10-minutowych odstępach, przez kilka tygodni.

Całe West Yorkshire świętowało szczęśliwe odnalezienie dziesięciolatki, z okien mieszkań zwisały transparenty z napisem:

Witamy z powrotem, Shannon!

Policja szybko zorientowała się jednak, że nie było to zwykłe porwanie.

 

Spisek

Okazało się, że matka dziewczynki, Karen uknuła spisek wraz z Michaelem Donovanem. Sfingowali porwanie Shannon, by otrzymać nagrodę pieniężną za jej „znalezienie”.

32-latka zaprzeczyła wszystkim zarzutom i początkowo obwiniała o popełnienie przestępstwa swojego partnera, Craiga Meehana. Kobieta została aresztowana 6 kwietnia 2008 r. pod zarzutem zaniedbania dziecka. Tego samego dnia, Michael Donovan próbował popełnić samobójstwo w areszcie, jednak udało się go powstrzymać.

W trakcie śledztwa wyszło na jaw, że Shannon była odurzana temazepamem i tabletkami na chorobę lokomocyjną. Trzymano ją w szufladzie tapczanu łóżka, skrępowaną elastycznym paskiem z pętlą. Gumka pozwoliła jej chodzić po mieszkaniu w kółko.

 

Wyrok

Zarówno Karen Matthews, jak i Michael Donovan, zostali skazani na osiem lat pozbawienia wolności. Craig Meehan natomiast, stanął przed zupełnie innym zestawem zarzutów. Podczas przeszukania posiadłości Matthewsów, policja skonfiskowała dwa komputery, na których zabezpieczono pornografię z udziałem dzieci. W rezultacie skazano go na 20 tygodni więzienia.

 

Wolność?

Karen Matthews opuściła więzienie  po odbyciu połowy wyroku, w kwietniu 2012 roku. Nazwano ją „najbardziej znienawidzoną matką w Wielkiej Brytanii”, przez co zmieniono jej tożsamość. To nie przeszkodziło jej jednak w zarabianiu na zdobytej „sławie” Dostawała wynagrodzenie za udział w wywiadzie, w 2018 roku udzieliła „ekskluzywnego wywiadu” za nieujawnioną do dziś kwotę pieniędzy.

Po uwolnieniu, Shannon borykała się z problemami psychicznymi. Miała koszmary, które utrudniały jej powrót do zdrowia. Została umieszczona w rodzinie zastępczej. Dziś ma 24 lata.

 

autor, Daria

This slideshow requires JavaScript.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.