Let’s travel together.

Zamordowany i zjedzony w autobusie – ostatnia podróż McLean’a.

0

Historia, którą chcę opowiedzieć, rozegrała się w pobliżu Portage la Prairie , Manitoba w Kanadzie. Tim McLean podróżował z Edmonton do rodzinnego miasta, Winnipeg. 30 lipca 2008 roku, około godziny 12:00, Tim wracał do domu, po pracy na targach w Albercie. Wyjechał z Edmonton autobusem nr 1170 Greyhound do Winnipeg, drogą Yellowhead Highway przez Saskatchewan. Siedział z tyłu, jeden rząd przed toaletą.

Nowy pasażer

O 18:55 autobus odjechał z przystanku w Erickson, Manitoba, z nowym pasażerem, Vince’em Weiguang Li. Li, wysoki mężczyzna po czterdziestce, z ogoloną głową i okularami przeciwsłonecznymi, najpierw usiadł w przedniej części autobusu, ale potem przysiadł się do śpiącego McLeana. McLean „ledwo spojrzał” na Li, a potem znowu zasnął z głową opartą o szybę okna, z słuchawkami na uszach.

Atak

Według świadków, McLean spał z założonymi słuchawkami, gdy siedzący obok niego mężczyzna nagle wyjął duży nóż i zaczął dźgać McLeana w szyję i klatkę piersiową. Po rozpoczęciu ataku kierowca autobusu zatrzymał się na poboczu drogi, gdzie pozostali pasażerowie uciekli z pojazdu. Kierowca oraz dwóch innych mężczyzn podjęło próbę uratowania McLeana, ale Li, próbował ich atakować nawet przez zamknięte drzwi autobusu. Li pozbawił życia McLeana, odciął mu głowę i pokazał ją pozostałym pasażerom którzy stali przed autobusem. Następnie wrócił do ciała McLeana i zaczął odcinać kolejne części ciała mężczyzny, po czym je zjadał.

This slideshow requires JavaScript.

Pomoc

O godzinie 20:30, Kanadyjska Policja Królewska (RCMP, Royal Canadian Mounted Police ) w Portage la Prairie otrzymała raport o dźgnięciu pasażera w autobusie Greyhounda na zachód od miasta. Przybyli na miejsce policjanci, znaleźli podejrzanego w autobusie, któremu pozostali nie pozwolił uciec. Kilku mężczyzn, w tym kierowca, uzbrojonych w łom, młot i inne narzędzia pilnowali zbiega, który próbował się wydostać z autobusu i zbiec. Pozostali pasażerowie siedzieli skuleni na poboczu, niektórzy z nich płakali, inni wymiotowali.

Posiłki

Pół godziny później, policja wezwała negocjatorów oraz silnie uzbrojoną jednostkę taktyczną. Podejrzany naprzemiennie przemierzał autobus i pastwił się nad zwłokami. W między czasie funkcjonariusze policji obserwowali Li jedzącego kolejne części ciała martwego mężczyzny. Pozostali, pasażerowie zostali przetransportowani do jednostki policyjnej w Brandon aby złożyć zeznania. Oficerowie RCMP podobno usłyszeli Li mówiącego: „Muszę zostać w tym autobusie na zawsze”.

Aresztowanie

W dniu 31 lipca 2008 r., o godzinie 1:30, podejrzany próbował uciec z autobusu przez wybite okno. Wkrótce potem RCMP aresztował Li. Został dwukrotnie postrzelony paralizatorem typu Taser, po czym zakuto go  w kajdanki i umieszczono w radiowozie. Poszczególne części ciała ofiary, umieszczone w plastikowych torbach, wydobyto z autobusu, a jego ucho, nos i język znaleziono w kieszeniach Li. Oczy ofiary oraz serce, nigdy nie zostały znalezione, przypuszcza się, że zostały zjedzone przez Li.

Vincent

Vincent Weiguang Li, powszechnie znany jako Vince Li, urodził się w Dandong, Liaoning w Chinach, 30 kwietnia 1968 r. W 1992 r. Li ukończył Wuhan Institute of Technology z tytułem licencjata nauk komputerowych. W latach 1994–1998 Li pracował w Pekinie jako inżynier oprogramowania komputerowego. Li wyemigrował do Kanady z Chin w dniu 11 czerwca 2001 r. i zyskał kanadyjskie obywatelstwo w listopadzie 2006 r.

Przez sześć miesięcy pracował w kościele, w Winnipeg, w Grant Memorial Church. Pastor Tom Castor, który zatrudnił Li, powiedział, że wydawał się być zadowolony z pracy i był zaangażowany w to co robi, pomimo bariery językowej.

Potem pracował w innych miejscach, takich jak: Wal-Mart, restauracji typu fast food oraz był dostawcą gazet. Jego szef, Vincent Augert, opisał Li jako niezawodnego, pracowitego i nie stwarzającego żadnych problemów, jednak cztery tygodnie przed dokonaniem zabójstwa, został zwolniony z Wal-Mart po „nieporozumieniu” z innymi pracownikami.

Na chwilę przed zbrodnią

28 lipca 2008 roku, o godzinie 12:05, w Edmonton, Li wsiadł do autobusu Greyhound jadącego do Winnipeg. 29 lipca około 18.00 Li opuścił autobus w Erickson, w Manitoba. Miał ze sobą trzy bagaże i nocował na ławce obok sklepu spożywczego. Według jednego ze świadków widziano go o 3 nad ranem siedzącego wyprostowanego z szeroko otwartymi oczami. Rankiem 30 lipca, sprzedał swój nowy laptop 15-latkowi za 60 USD. Laptop został później przejęty przez RCMP jako dowód w sprawie a chłopiec otrzymał nowy laptop w zamian za swoją uczciwość.

Proces

Proces Li rozpoczął się 3 marca 2009 r. Mężczyzna przyznał się do popełnionego czynu ale powoływał się na niepoczytalność i problemy psychiczne. Li zwierzył się psychiatrze, że dokonał tego ataku, ponieważ głos Boży powiedział mu, że McLean był siłą zła i miał musiał go unicestwić. Sędzia przewodniczący, John Scurfield , zaakceptował diagnozę psychiatry, stwierdzającego niepoczytalność i orzekł, że Li nie poniesie odpowiedzialności karnej za zabójstwo.  Li został skierowany do ośrodka zdrowia psychicznego w Selkirk.

W lutym 2016 r. Li legalnie zmienił nazwisko a po wielu kolejnych rozprawach, 10 lutego 2017 r. komisja rewizyjna Kodeksu karnego Manitoba, nakazała zwolnienie Li. Od tej pory, nie ma już żadnych ograniczeń dotyczących samodzielnego życia Li.

Autor: KaPaMa
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.