Let’s travel together.

Zamordował 12-letnią adoptowaną córkę, z obawy, że mogła być w ciąży z jego synem.

0

Tiahleigh Alyssa Rose Palmer nazywana przez bliskich Tia lub Tiah była 12-letnią Australijką, która została zamordowana 30 października 2015 r. Jej szczątki znaleziono sześć dni później, a jej adopcyjny ojciec, Rick Thorburn, został oskarżony o morderstwo.

Tia

Tia przebywała w rodzinie zastępczej od siódmego roku życia po tym, jak jej matka Cyndi Palmer poprosiła służby socjalne o pomoc, ponieważ jak sama określiła obawia się o swoje życie, ze względu na „przemoc domową”, której była ofiarą. Kobieta obawiała się, że zostanie zamordowana, a jej córka zostanie wtedy sama, lub będzie narażona na niebezpieczeństwo. Przez trzy lata dziewczynka pozostawała pod opieką pewnej kobiety, jednak w 2015 roku, zrezygnowała z opieki nad Tią. W tym czasie Cyndia uporała się ze swoimi problemami z narkotykami i odsiedziała kilka miesięcy w areszcie. Kiedy już jej życie wyszło na prostą, postanowiła walczyć o odzyskanie praw do dziecka. Ostatecznie, w styczniu 2015 roku, dziewczynka zamieszkała z Rickiem Thorburnem i jego rodziną, żoną Julene oraz dwoma dorosłymi synami, Joshuą i Trentem.

Obawy

Matka dziewczynki od początku miała obawy dotyczące nowej rodziny zastępczej dla swojej córki. Cyndi Palmer powiedziała, że ​​od razu czuła się nieswojo ze względu na fakt, że jej młoda córka będzie mieszkać z dwoma niemal dorosłymi nastolatkami. Inna sytuacja, która zaniepokoiła kobietę miała miejsce podczas swojego pierwszego spotkania z rodziną Thorburn, kiedy to Rick twierdził, że w przeszłości był członkiem groźnego gangu, który „zajmował się głownie bronią i prostytutkami”.

„Czy to była prawda, czy nie, było to niewłaściwe” – powiedziała Cyndi.

Kobieta opowiada, że „zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby odzyskać córkę” po tym, jak młoda Tiahleigh trafiła pod opiekę Ricka i Julene Thorburnów. „Nie chciała zostać sama z [Rickiem]” – powiedziała Palmer. „I zaczęła się źle zachowywać, uciekała. I nie chodziło tylko o to, chodziło też o nieodpowiednie ubrania, które nagle zaczęła nosić.” Skąpe sukienki, za duże, wypchane biustonosze, a co więcej, Rick zabrał 12-latkę do salonu kosmetycznego aby wymodelować i podkreślić jej brwi.

Babcia Tiahleigh zeznała później, że kilka miesięcy po tym jak zamieszkała z Thorburnami, dziewczynka odrzuciła opcję powrotu do matki, ponieważ podkochiwała się w jednym z ich synów oraz uwielbiała ich konie.

Dzień jak codzień?

30 października 2015 r. zaczął się jak zwykle. Rano Rick odwiózł adoptowaną córkę do szkoły i wrócił do domu. Ale kilka godzin później, nauczycielka dziewczynki zadzwoniła do domu Thorburnów i spytała dlaczego Tia nie pojawiła się na zajęciach. Rodzice stwierdzili, że nie mają pojęcia co się stało, że przecież Rick odwiózł ją do szkoły…  Thorburnowie następnie powiadomili policję, że dziewczynka nie wróciła ze szkoły do domu. Prawda jednak była zgoła inna. Tiahleigh już nie żyła i wszyscy domownicy o tym wiedzieli.

Podczas konferencji prasowej, 5 listopada policja opublikowała zdjęcia dziewczynki i zaapelowała do opinii publicznej z prośbą o informacje na temat miejsca jej pobytu. Tego samego dnia na brzegu rzeki Pimpama na Gold Coast w Queensland znaleziono nagie ciało młodej dziewczyny. Następnego dnia zidentyfikowano je jako należące do zaginionej Tiahleigh Palmer. Sekcja zwłok nie ujawniła przyczyny śmierci dziewczynki, ale odkryto na jej głowie ślad po uderzeniu.

Pogrzeb

Następnie policja rozpoczęła poszukiwania jej plecaka i mundurka szkolnego, jednak nigdy tych przedmiotów nie odnaleziono. 7 listopada w Logan odbyło się czuwanie, a tydzień później odbył się pogrzeb Tiahleigh, w którym wzięło udział ponad 600 osób. Rodzina Thorburn aktywnie brała udział we wszystkich tych uroczystościach, a Rick niósł trumnę adoptowanej córki.

4 grudnia 2015 r. w pobliżu miejsca, w którym znaleziono ciało, odkryto but, który prawdopodobnie należał do Palmer. Policja przeprowadziła wiele przesłuchań, przeszukała okolice rzeki Pimpama i przeszukała kilka domów i pojazdów.

Przełom

W sprawie brakowało nowych dowodów i śledztwo utkwiło w martwym punkcie. Aż do 16 maja 2016 roku, kiedy to Crime Stoppers otrzymali anonimową wskazówkę dotyczącą sprawy Tiahleigh.

Dzwoniący ujawnił szczegóły „spotkania rodzinnego”, które miało miejsce dzień 29 października 2015 roku. Narada rodzinna skupiła się na informacji o złym samopoczuciu dziewczynki w szkole poprzedniego dnia. Tia miała odczuwać silne skurcze żołądka, na co się poskarżyła nauczycielce. Dla Thorburnów był to sygnał ostrzegawczy. Oni wiedzieli, co może to oznaczać. Mieli bowiem świadomość tego, że 18-letni Trent Thorburn uprawiał seks ze swoją 12-letnią przybraną siostrą, a to mogło w każdej chwili zakończyć się ciążą. A to z kolei, może oznaczać kłopoty, dla nich jako rodziców zastępczych, którzy czerpali zyski z opieki nad dziećmi, a dla ich syna oskarżenie o współżycie z nieletnią, być może nawet więzienie…

Głowa rodziny

Ojciec, głowa rodziny postanowił wziąć sprawy w swoje ręce, mówiąc do rodziny: „Wszystko jest załatwione… nie zadawajcie żadnych pytań, nie musicie wiedzieć”.

Następnie kazał swoim synom, aby wyszli z domu i udali się gdzieś na miasto, wśród ludzi, aby byli widziani przez jak największą liczbę osób.

Julene i jej synowie zostawili Tiahleigh w domu sam na sam z Rickiem, a gdy wrócili trzy godziny później, by usłyszeli od Ricka: „Tiah już nie ma z nami”. „Ukryłem ją i zamierzam się jej pozbyć jutro wieczorem” – powiedział rodzinie. Julene Thorburn, obserwowała męża z okna, kiedy ładował martwe ciało Tiahleigh do swojego niebieskiego Forda Falcona.

Podsłuch

Policja postanowiła dokładnie przyjrzeć się rodzinie  Thorburnów. Rodzina była od tamtej pory podsłuchiwana i monitorowana. „Na Facebooku była wiadomość wysłana przez Trenta, gdzie opisywał swoją aktywność seksualną z Tiahleigh, oraz, że spotkanie rodzinne w noc przed jej zniknięciem.” powiedział detektyw Hansen. Trent napisał również, że chce, aby Tiahleigh „zniknęła z jego życia”, ale nazwał ją jednocześnie „źródłem dochodu” dla swoich rodziców.

Fragment wiadomości, którą Trent napisał do swojej kuzynki:

„Mam kłopoty i nie wiem, co robić” 

„Nigdy wcześniej nie uprawiałem seksu, a ona [Tiahleigh] zmusiła mnie do zrobienia tego z nią.

„Chcę tylko, żeby ten dzieciak zniknął i zniknął z mojego życia, ale wiem, że jest także źródłem dochodu dla mamy i taty”.

„Gdy patrzysz na treść tej wiadomości na Facebooku, zwracasz uwagę na fakt, że było spotkanie rodzinne i czystym przypadkiem ona znika następnego dnia,” Detektyw Hansen powiedział. „To jest podejrzane.”

Dowody

We wrześniu 2016 r. samochód należący do Ricka Thorburna został zabrany przez policję w celu przeprowadzenia badań kryminalistycznych, a 20 września 2016 r. państwo Thorburn i ich dwóch synów zostali zatrzymani przez policję w celu przesłuchania. Rick Thorburn został oskarżony o morderstwo Tiahleigh Palmer oraz profanację zwłok. Mężczyzna zemdlał wkrótce po aresztowaniu, a następnie przebywał w śpiączce przez kilka dni, opuszczając tym samym zaplanowane wystąpienie w sądzie następnego dnia. Mężczyzna próbował popełnić samobójstwo łykając sporą ilość tabletek, ale ostatecznie został odratowany.

Skazanie

25 maja 2018 roku, Rick Thorburn został skazany na dożywocie, ale będzie mógł starać się o zwolnienie warunkowe w 2036 roku. Joshua Thorburn został skazany na trzy miesiące więzienia za okłamywanie policji i ukrywanie informacji o śmierci Palmer. Trent Thorburn został skazany na 4 lata więzienia za kazirodztwo, wypaczenia biegu sprawiedliwości oraz krzywoprzysięstwo. Julene Thorburn została skazana na 18 miesięcy więzienia za krzywoprzysięstwo i próbę wypaczenia wymiaru sprawiedliwości.

This slideshow requires JavaScript.

Autor: Kasia Magierska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.