Let’s travel together.

Zagadka czerwonej torby. Nieszczęśliwy wypadek czy Rządowy spisek?

0

23 sierpnia 2010 roku policja znalazła ciało nagiego mężczyzny w wannie, w jego własnym mieszkaniu w Londynie. Zwłoki były zapakowane w czerwoną torbę North Face, zamkniętą na kłódkę od zewnątrz. Klucz do kłódki znaleziono wewnątrz torby, pod ciałem mężczyzny. Człowiek o którym mowa, nazywał się Gareth Williams. Był on wybitnym matematykiem z Walii, który pracował dla brytyjskiej służby wywiadowczej MI6. Mówiąc w skrócie, Gareth był szpiegiem.

Pochodzący z Anglesey w Walii Gareth Williams był bardzo zdolnym dzieckiem. W wieku 17 lat uzyskał najwyższą ocenę matematyczną na uniwersytecie w Bangor. Następnie otrzymał tytuł doktora i zatrudnił się w Komendzie Głównej ds. Komunikacji Rządowej, która z kolei oddelegowała go do MI6. Ze względu na ściśle tajny charakter jego pracy, śledztwo w sprawie jego śmierci musiało odbywać się w sposób mniej rutynowy.

Ponieważ szczegółów tej sprawy nie można było natychmiast ujawnić opinii publicznej, a nawet całej policji, która brała udział w śledztwie, są tacy, którzy wciąż wierzą, że kluczowe elementy jego śmierci zostały zatuszowane, sfałszowane lub umyślnie zagubione. Wiadomo natomiast iż mężczyzna był ułożony w torbie w sposób nienaturalny. Na torbie ani w wannie nie znaleziono odcisków palców ani DNA. Raport toksykologiczny nie wykazał obecności narkotyków ani trucizn w organizmie Gareth’a. Pierwsze dochodzenie koronera w 2012 roku ustaliło, że śmierć mężczyzny była nienaturalna i przyczyniły się do niej osoby trzecie. Niestety na wydanie ostatecznego werdyktu, nie znaleziono wystarczających dowodów. 

Drugie dochodzenie zostało poprowadzone przez Metropolitan Police Department. Urzędnicy oznajmili, że najprawdopodobniejszym scenariuszem było to, że Williams zmarł po tym, jak sam przypadkowo zamknął się w torbie. Ale po co miałby to robić? Podczas gdy przypadkowe zamknięcie się w sportowej torbie, wydaje się czymś absurdalnym, istnieją pewne powody, dla których policja mogła mieć takie przypuszczenia. Trzy lata przed śmiercią Gareth został znaleziony przez swoją gospodynię i jej męża, przywiązany do łóżka i wołający o pomoc. Opowiedział im, że sam przywiązał się do ramy łóżka, by sprawdzić czy zdoła się uwolnić. Czy to prawda, czy też działo się coś bardziej złowrogiego? Być może ktoś inny związał Williamsa, ktoś kogo nie mógł ujawnić. A może naprawdę ćwiczył swe umiejętności? W końcu w zawodzie szpiega, nigdy nie wiadomo kiedy takowe mogą się przydać. 

Inną możliwością, która pojawiła się podczas śledztwa, było to, że Williams był zainteresowany zniewalaniem. Mężczyzna odwiedzał erotyczne strony internetowej o takiej tematyce. Jednak częstotliwość wejścia na te witryny nie była notoryczna, co do końca nie mogło sugerować aktywnego zainteresowania taką formą erotyczną. 

Dziwny przypadek śmierci szpiega nie ucichł nawet po latach. W 2015 roku Boris Karpichkov, były agent KGB, który uciekł z Rosji, twierdził, że Williams został zamordowany przez członków rosyjskiej służby wywiadowczej za pomocą „niemożliwej do wykrycia trucizny wprowadzonej do jego ucha”. Według Karpichkova, powodem morderstwa Williamsa była nieudana próba zwerbowania walijskiego matematyka, aby stał się podwójnym agentem.

Karpichkov nie jest jedynym, który podejrzewa, że ​​Rosja ponosi odpowiedzialność za śmierć szpiega. Według długiego śledztwa BuzzFeed News, kilku urzędników wywiadu Stanów Zjednoczonych potwierdziło, że Gareth Williams jest jedną z 14 osób, które mogły zostać zabite na brytyjskiej ziemi, przez Rosjan.

Po tym, jak były agent rosyjski Siergiej Skripal i jego córka Julia zostali otruci w Salisbury w marcu 2018 roku, były detektyw policji metropolitalnej i starszy oficer powołał specjalną komisję w celu ponownego zbadania sprawy Garetha. Czy ponowne śledztwo, rzuci nowe światło na tą tajemniczą sprawę? Czy okaże się, że jest jeszcze więcej pytań niż odpowiedzi? 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.