Let’s travel together.

Zadźgany, pobity i duszony- Zamordowany za przynależność do społeczności LGBTQ?

0

Plaża Half Moon Bay, Kalifornia – 26 listopada 1983 r. Dwójka spacerowiczów natknęła się na zwłoki młodej osoby, która jak ustalono, nie żyła od co najmniej 4 godzin. Człowiek, który z początku zdawał się być kobietą w rzeczywistości miał męskie narządy płciowe, co mogło oznaczać, że był osobą trans, bądź drag queen.

Śmiertelne obrażenia

Skala przemocy jakiej doznał John San Mateo County Doe była niewyobrażalna i przemawiała za tym, że zbrodnia została popełniona z nienawiści. John Doe został dźgnięty około 20 razy w okolice klatki piersiowej, był duszony, bity po twarzy tak mocno, że prawa jej część uległa poważnym złamaniom. Miał także podcięte oba nadgarstki na skutek czego stracił znaczną ilość krwi. Koroner, który badał ciało stwierdził, że każde z zadanych mu obrażeń mogło być śmiertelne.

Próbował ukryć męskość

Ofiara była dość drobnej budowy ciała; niewysoka, o wadze 63 kg. Miała krótkie kasztanowe włosy, piwne oczy i kobiece rysy twarzy. Ubrana była w żółtą kurtkę, żółte spodnie, bordowy sweter z golfem, beżowy biustonosz, a w nim gąbki imitujące piersi, dwie pary rajstop; niebieskie i brązowe oraz dwie pary beżowych koronkowych majtek. Uważa się, że podwójna warstwa bielizny i rajstop miała pomóc w ukryciu narządów płciowych, które jednoznacznie wskazywały na płeć. John Doe nosił także srebrny łańcuszek z krzyżykiem oraz dwa srebrne pierścionki. Brakowało mu butów.

LGBTQ

Podejrzewano, że ofiara była związana z miastem San Francisco, które od dziesięcioleci słynęło z aktywizmu LGBTQ, co miało publiczne wsparcie od polityków. Z uwagi na wysoki poziom tolerancji, do San Francisco ściągały wtedy osoby trans z całych Stanów Zjednoczonych. Sytuacja uległa nieco zmianie z początkiem lat 80., Kiedy miasto zalała epidemia AIDS – co z kolei zapoczątkowało falę przemocy. Nie wykluczone, że John Doe padł ofiarą podsycanego strachu, nienawiści i uprzedzeń w stosunku do osób LGBTQ.

Próby identyfikacji

W kolejnych latach, po bezsensownej śmierci tego młodego człowieka, który mógł mieć zaledwie 20 lat, robiono wszystko aby doprowadzić do jego identyfikacji. Stworzono co najmniej cztery różne portrety ukazujące zmarłego z różnej perspektywy oraz nagłośniono sprawę medialnie. Przypadek John San Mateo County Doe, był także jednym z pierwszych, którym zajęli się specjaliści z projektu TRANS DOE ( grupy zajmującej się przypadkami niezidentyfikowanych o zmiennej bądź niejednoznacznej płci).

Dopasowanie

W marcu 2019 r. Rozpoczęto kryminalistyczne badania genealogiczne, mające za zadanie znalezienie żyjących krewnych ofiary. Podczas gdy oczekiwano, aż DNA przejdzie przez proces laboratoryjny, opracowywano kolejny portret zmarłego ukazującego go w makijażu i bez. 8 października 2019 r. Znaleziono potencjalne dopasowanie, ale badania wciąż trwają i póki co oczekuje się na ostateczne potwierdzenie tożsamości przez organy ścigania.

Fotografia pośmiertna ofiary Tutaj

Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.