Let’s travel together.

Wykorzystywał odkąd były małe, gdy dorosły zamordował

1

18- letnia Amina i 17- letnia Sarah były rodzonymi siostrami, które 1 stycznia 2008 r. Zginęły z rąk własnego ojca. Mężczyzna, który znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców, został wreszcie zatrzymany 26 sierpnia 2020 pod zarzutem honorowego morderstwa swoich córek.

Żyć jak inni

Amina i Sarah Said były typowymi, normalnymi i pięknymi dziewczynami z sąsiedztwa, które chciały zwykłego życia, w którym to mogłyby się śmiać i dobrze bawić. Chciały być takie jak wszystkie nastolatki. Niestety te kochające zabawę dziewczyny musiały egzystować w zupełnie innym świecie. Świecie pełnym bólu i udręki, który towarzyszył im od 7 i 8 roku życia, kiedy to po raz pierwszy zostały zgwałcone przez własnego ojca. To był niestety dopiero początek koszmaru.

Konserwatysta

Yaser Said był konserwatywnym muzułmaninem, który urodził się w Egipcie, a później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W 1987 roku poślubił 15- letnią wówczas Patricie Owens. Para miała trójkę dzieci; syna Islama oraz dwie córki, Amine i Sarah. Mimo, iż żona Yasera była rodowitą Amerykanką, on nadal silnie trzymał się swoich tradycji i przekonań, które narzucił na swoją rodzinę.

Władczy mężczyzna regularnie znęcał się nad córkami i swoją żoną. Maltretowana od lat Patricia była tak zastraszona i zaszczuta, że nawet gdy ojciec pobił Amine tak mocno, że pękła jej warga, odmówiła córce skorzystania z pomocy medycznej. Yaser stosował przemoc ponieważ wierzył, że jego córki są rozwiązłe, czym przynoszą wstyd rodzinie. Wymagał by przestrzegały surowych zasad islamu, przez co ciągle je terroryzował.

Prześladowanie

W 1998 r. Dziewczynki udały się na posterunek policji, zgłaszając, że ojciec wykorzystuje je seksualnie. Sprawę potraktowano bardzo poważnie, niestety wkrótce zarzuty przeciwko mężczyźnie zostały wycofane. Pod groźbą utraty życia, Amina i Sarah zostały przez ojca zmuszone do poinformowania policji, że kłamały. „Zdrada” pogorszyła sytuacje.

Mężczyzna, wierząc, że jego córki spotykają się z amerykańskimi chłopcami postanowił je szpiegować i nagrywać. Nastolatki bały się korzystać nawet z publicznych telefonów, obawiając się, że przebiegły ojciec znalazł jakiś sposób, żeby je podsłuchać. Kiedy Sarah dostała pracę w lokalnym sklepie spożywczym, ojciec zjawiał się w nim każdego dnia, a później karał ją za to, że uśmiechała się do klientów.

Sympatia

Kiedy Amina miała 16 lat, Yaser zabrał ją do Egiptu i próbował zaaranżować małżeństwo między nią a swoim znacznie starszym przyjacielem. Amina odrzuciła propozycję ożenku i chociaż ojciec nie był zadowolony, wrócili do Stanów, gdzie szukał dla niej kolejnego kandydata. Dziewczyna z kolei zakochała się w chłopcu, którego poznała na szkolnych zajęciach. Chociaż bardzo bała się o swoje życie kontaktowała się z nim ze swojego tajnego telefonu komórkowego, przy pomocy ustalonych wcześniej kodów – Wszystko po to by ojciec nie mógł wiadomości zidentyfikować.

Ucieczka

Niestety pewnego dnia Yaser znalazł telefon swojej córki, a w nim wiadomości, które codziennie były wysyłane pod jeden numer. Zwyzywał Amine od rozwiązłych d***ek, po czym przeprowadził swoją rodzinę 60 kilometrów dalej, do Lewisville w Teksasie, grożąc córce, że jeśli nie poda imienia swojego chłopaka to ją zabije. Dziewczyna dobrze wiedziała, że ojciec nie żartuje dlatego zaczęła planować ucieczkę.

Pomocną dłoń wyciągnęła do niej rodzina chłopaka, która zaoferowała schronienie nie tylko dla niej, ale także dla siostry i matki. Tym sposobem w grudniu 2007 r. Amina, Sarah i Patricia uciekły do Tusla w Oklahomie, aby zamieszkać z krewnymi chłopaka Aminy.

Podstęp

Tutaj stanowisko matki do końca nie jest jasne. Nie wiadomo czy przez ten cały czas była z mężem w zmowie i na bieżąco go o wszystkim informowała, czy ten wywierał na nią nacisk psychiczny, żądając by wróciła do domu. Koniec końców kobieta postanowiła wrócić, jednak jej córki nie chciały opuszczać miejsca, które gwarantowało im bezpieczeństwo.

Patricia użyła więc podstępu, tłumacząc, że ojciec przemyślał swoje zachowanie i chce je tylko zabrać na obiad i porozmawiać. Dziewczyny uległy, jednak chłopak Aminy miał złe przeczucie. Kiedy dziewczyna opuściła bezpieczną przystań, którą znalazła pod jego dachem, wysłał jej w SMS-ie fragment z Koranu: Jesteśmy od Boga i do niego wrócimy”. To był ich ostatni kontakt.

Umieram

Wkrótce potem operator numeru alarmowego odebrał telefon od Sarah: „Umieram, umieram, umieram, mój ojciec Yasir Said postrzelił mnie i moją siostrę Amine”. Po  tych słowach dziewczynka skonała obok swojej siostry.

Kilka chwil wcześniej ojciec zaprosił córki do swojej taksówki, obiecując, że zawiezie je do restauracji. Zamiast tego wyciągnął broń i oddał strzały, po czym zbiegł wraz ze swoim egipskim paszportem i 9 tysiącami dolarów w gotówce.
List gończy

4 grudnia 2014 roku mężczyzna został dodany do listy najbardziej poszukiwanych przez FBI przestępców. Za informacje prowadzące do jego schwytania wyznaczono nagrodę w wysokości  100 000 dolarów, jednak musiało upłynąć jeszcze kolejne sześć długich lat zanim został schwytany.

26 sierpnia 2020 r. Agenci FBI zatrzymali Yasera w Justin w Teksasie, gdzie zaszył się w prowizorycznym pokoju w domu swojego syna. Nie wiadomo gdzie przebywał wcześniej, ale członkowie jego rodziny, w tym syn zostali oskarżeni za pomoc w ukrywaniu się. Obecnie Yaser i jego wspólnicy oczekują na proces.

Ta smutna historia została przedstawiona w filmie dokumentalnym pt. „The Price of Honor”. Twórcy filmu powołali się ma pamiętniki sióstr z których wynikało, że ich ojciec jest religijnym fanatykiem, który się nad nimi znęca.

 Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

1 komentarz
  1. Sea mówi

    Problemem nie jest tu tzw. „fanatyzm religijny”, a to że ludzie patrzą na islam przez pryzmat innych religii. Sęk w tym, że islam to nie tyle religia, co doktryna, która reguluje absolutnie każdy aspekt życia (łącznie z tym, którą ręką się podcierać…), zaś każde odstępstwo od tej doktryny – jest „skazą” na honorze rodziny – za co czeka śmierć.

    „stanwisko matki nie jest do końca jasne” – jest jasne – skoro wyszła za muzułmanina, miała obowiązek przyjąć islam, a skoro tak – to takim samym obowiązkiem była „obrona honoru rodziny” – czyli przyczynienie się do tego by „skaza na honorze” zginęła.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.