Let’s travel together.

Wsadził je do śpiworków, obciążył kamieniami i żywe zrzucił z mostu do wody. Egzekucja z rąk ojca.

0

Rankiem 19 grudnia 2001, pewien mężczyzna spacerując na plaży przy Lint Slough, w Waldport w Oregonie dostrzegł dziwny przedmiot unoszący się na wodzie. Po chwili zastanowienia, mężczyzna postanowił powiadomić o tym znalezisku policję.

Zwłoki nr 1

Okazało się, że są to zwłoki chłopca, w wieku około 4 lat ubrane jedynie w bieliznę. Chłopczyk wyglądał na bardzo zadbanego. Ze względu na brak jakichkolwiek obrażeń na ciele dziecka, policjanci początkowo podejrzewali, że chłopiec utonął. Dziwił ich natomiast fakt, że mimo upływu czasu, nikt nie zgłosił zaginięcia chłopca, którego opis pasowałby do tego znalezionego w wodzie. Powoli w głowach śledczych zaczyna rosnąć przekonanie, że doszło do zbrodni. Policja lokalna, federalna i specjaliści z FBI łączą swe siły i tworzą grupę, która będzie się zajmować ta sprawą.

Denise

Organy ścigania przepytywali okolicznych mieszkańców, pokazując zdjęcie chłopca w nadziei, że ktoś go skojarzy. Nie udało im się jednak niczego ustalić. Wkrótce, na prośbę policji, o sprawie chłopca informowały lokalne media. Informacja ta dotarła do pewnej kobiety, która widząc zdjęcie chłopca uświadamia sobie, że jest to dziecko jej znajomego, którym opiekowała się kilka dni wcześniej i od razu skontaktowała się z policją.

Dzięki zeznaniom Denise, bo tak nazywa się świadek, policja otrzymała wiele ważnych informacji.
Chłopiec wyłowiony z wody nazywa się Zachary Longo i jest synem Christiana, z którym kobieta pracuje w Starbucksie i Mary Jane. Rodzina Longo mieszka w apartamencie w Newport. Państwo Longo mają jeszcze dwoje dzieci, córki: Sadie (3) i Madison (2), a w Newport mieszkali od niecałych 2 miesięcy.

Zwłoki nr 2

Po przybyciu na wskazany przez Denise adres, wydaje się, że apartament państwa Longo jest pusty. Dzięki życzliwości administratora budynku, funkcjonariuszom udało się wejść do środka. W mieszkaniu rzeczywiście nikogo nie ma; nie znajdują też żadnych śladów walki ani niczego co sugerowałoby, że mieszkańcy gdzieś wyjechali. W międzyczasie nurkowie przeszukujący obszar rozlewiska gdzie znaleziono chłopca, trafiają na kolejne szokujące odkrycie.

Z wody wyłowiono ciało około dwuletniej dziewczynki. Zwłoki dziewczynki, ubrane jedynie w bieliznę znajdowały się w śpiworze. Do jej nogi przywiązana była poszewka na poduszkę, w której znajdował się duży kamień. Niedługo później znaleźli pusty śpiwór i poszewkę z kamieniem. Powoli stawało się jasne, że śmierć chłopca nie była wypadkiem, a wyłowione ciało dziewczynki należy do jego siostry Sadie. Wiadomo było już, że nie mają do czynienia w wypadkiem ale brutalnym morderstwem. Policja obawiając się o bezpieczeństwo pozostałych członków rodziny Longo i ponowiła apel do społeczeństwa o informacje na ich temat.

Pierwszy podejrzany

Niedługo potem na policję zgłosił się świadek, który twierdził, że 17 grudnia ok. godziny 4 rano przejeżdżając przez most Lint Slough zauważył mężczyznę stojącego przy samochodzie. Wyglądało jakby potrzebował pomocy, ale spytany o to przez świadka odmówił. Świadek ten nie zapamiętał jednak żadnych szczegółów dotyczących samochodu lub samego mężczyzny.

Pierwszym podejrzanym dla policji stał się młody mężczyzna, który odnalazł zwłoki chłopca. Okazało się jednak, że mimo, iż mężczyzna miał na swoim koncie przestępstwo związane z przemocą, nie ma nic wspólnego z tą zbrodnią.

Mary i Christian

Mimo, że w sprawie nie pojawiał się żaden nowy podejrzany, policja ustaliła kilka faktów na temat zaginionej rodziny. Mary Jane urodziła się w Ann Arbor w Michigan, w 1967 roku i miała pięcioro rodzeństwa. Matka Mary rozwiodła się z ojcem dzieci i wychowywała je samotnie w religijnym duchu organizacji Świadków Jehowy. Gdy Mary miała 20 lat, poznała 17-letniego Christiana, członka zboru Świadków Jehowy, który stał się jej pierwszą i ostatnią miłością.

Pierwszy wyrok

Swój związek przypieczętowali z 1993 roku, a 4 lata później, na świat przyszedł ich pierworodny syn Zachary. Jakiś czas później urodziły się im jeszcze dwie córki. Mary zajmowała się domem, a jej mąż założył firmę sprzątającą „Final Touch Construction Cleaning”. Firma jednak z czasem zbankrutowała, a para coraz bardziej pogrążała się finansowo. Zamiast spłacić zaległości, Christian zaczął fałszować czeki za co ostatecznie został aresztowany i wykluczony ze wspólnoty religijnej. Mężczyzna otrzymał wyrok w zawieszeniu i wbrew warunkom dotyczącym zawieszenia wyprowadził się z rodziną do innego stanu.

Oszustwa

Po przyjeździe do Ohio Christian jeszcze wiele razy oszukiwał żonę i państwo i ostatecznie stamtąd też uciekli, pozostawiając za sobą kolejne liczone w dziesiątkach tysięcy długi. Tak znaleźli się w Newport, gdzie podjął pracę w kawiarni. Mary od jakiegoś czasu nie utrzymywała kontaktu ze swoją rodziną, co bardzo ich niepokoiło, do tego stopnia, że zgłosili jej zaginięcie na policję.

Zwłoki nr 3 i 4

Wkrótce śledczy zlecili nurkom przeszukanie wód w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Tam właśnie, odkryto ciała kolejnych dwóch członków rodziny Longo: Mary Jane i Madison. Obie zmarły w wyniku uduszenia, a Mary Jane została uderzona twardym narzędziem w głowę. Podczas kolejnej rozmowy z Denise, policja uzyskuje kolejne istotne dla sprawy informacje. Pewnego dnia w pracy, Christian powiedział przyjaciółce w pracy, że Mary go zostawiła i zabrała dzieci. Wyglądał na załamanego, a potem po prostu przestał przychodzić do pracy.

Meksyk

Śledztwo znowu utknęło w miejscu, ale szybko pojawiły się kolejne szokujące fakty. Okazało się bowiem, że Christian stara się o pracę w Starbucks w San Francisco. dzięki swojej nieostrożności, FBI depcze mu po piętach, śledząc transakcje jakich dokonuje przy użyciu skradzionej karty kredytowej. Dzięki temu dowiedzieli  się, że mężczyzna planuje podróż do Cancun w Meksyku. Oczywiście władze Meksyku zostają o tym fakcie poinformowane i kilka dni później, 13 stycznia udaje się namierzyć mężczyznę, który wygląda jak Christian. Zatrzymany twierdzi, że nie wie kim jest Christian Longo, mówi policjantom, że nazywa się Michael. Ci nie dają się nabrać na jego historię i aresztują zbiega, który wcześniej podając się za dziennikarza znanej gazety, spędzał czas w meksykańskich klubach pijąc, zażywając narkotyki i romansując z kobietami. W drodze do USA spytany przez agenta czemu „to” zrobił, odpowiedział „Chciałem, żeby trafili w lepsze miejsce”.

Proces

10 marca 2003 roku, rozpoczął się proces Christiana Longo, podczas którego twierdził, że po powrocie do domu zastał rozhisteryzowaną żonę, która powiedziała mu, że utopiła ich syna i córkę Sadie. Wtedy w ataku szału udusił żonę i Madison. 7 kwietnia 2003 roku, decyzją ławy przysięgłych Christian zostaje uznany winnym zabójstwa 3 swoich dzieci i żony. W tym samym miesiącu słyszy wyrok: kara śmierci.

Później, w więzieniu opowiedział prawdziwą historię swoich zbrodni. Przyznał, że zabił ponieważ nie chciał aby jego rodzina dowiedziała się o jego problemach z pieniędzmi. Najpierw udusił Mary Jane, dokonał tego w ich łożu małżeńskim, podczas zbliżenia intymnego. Następnie udusił Madison, a ich ciała zapakował do walizek i wrzucił do wody. Potem zabrał dwójkę pozostałych dzieci do auta i zatrzymał się na wspomnianym już moście Lint Slough, gdzie przywiązał każdemu z nich do nogi obciążoną poszewkę. Po wsadzeniu dzieci w śpiwory, wrzucił je żywe do wody i odjechał…
Longo jest obecnie osadzony w celi śmierci w Oregon State Penitentiary i oczekuje na wykonanie wyroku. 

Na podstawie tej przerażającej historii powstała książka, a następnie, w 2015 roku, oparty na niej film pt. True Story.

This slideshow requires JavaScript.

Autor: Kasia Magierska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.