Let’s travel together.

Uprowadzona by szkolić koreańskich szpiegów – wstrząsająca historia Megumi

0
Historia Megumi Yokoty jest fascynująca z wielu powodów, a przede wszystkim dlatego, że rozpoczęła się wraz ze zniknięciem nastolatki, co miało miejsce w 1977 roku w Japonii, po czym przerodziła się w historię międzynarodowego szpiegostwa.
Rodzina Yokota

Megumi przyszła na świat 5.10.1964 r. Jako pierwsze dziecko bankiera Shigeru i jego żony Sakie. Kilka lat później małżeństwo doczekało się bliźniaków i w lipcu 1976 r. Pięcioosobowa rodzina osiedliła się w mieście Niigata, położonym tuż nad morzem Japońskim.

14 listopada 1977 r. Cała rodzina świętowała 45 urodziny pana Shingeru. Był tort i goście, a Megumi wręczyła swojemu tacie grzebień. Nikt nie spodziewał się, że już następnego dnia, szczęście tej rodziny zostanie zburzone na zawsze. Niestety, 15 listopada rodzice widzieli swoją 13- letnią córkę po raz ostatni, kiedy żegnała się z nimi przed wyjściem do szkoły.

This slideshow requires JavaScript.

Zaginięcie Megumi

Wiadomo, że później tego dnia po zakończonych lekcjach, Megumi grała z przyjaciółmi w badmintona. Po rozstaniu z przyjaciółką na rogu ulicy w pobliżu jej domu, zniknęła. Kiedy gorączkowe poszukiwania prowadzone przez rodziców, nie przyniosły rezultatu, sprawą zajęła się policja. Pomimo wszelkich starań i nagłośnienia zaginięcia medialnie, nie znaleziono ani jednej wskazówki; żadnego świadka, żadnych dowodów, śladów, nic – zupełnie tak jak gdyby Megumi rozpłynęła się w powietrzu.

This slideshow requires JavaScript.

Korea Północna

Kilka lat po zniknięciu dziewczynki, jej rodzice zaczęli poznawać okrutną prawdę. Okazało się, że w latach 70 i 80, w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęło kilkunastu obywateli Japonii, w tym trzy młode pary, które zniknęły na przełomie lipca i sierpnia w 1978 r. Prawda o tych tajemniczych zaginięciach wyszła na jaw dopiero kilka lat później, kiedy w listopadzie 1987 r. Zbombardowano Korean Air Flight 858.

Okazało się, że dwoma sprawcami byli północnokoreańscy agenci, posiadający fałszywe japońskie paszporty. Oboje próbowali się zabić, spożywając cyjanek i tylko jedna z nich, 25-letnia kobieta imieniem Kim Hyon-hui, przeżyła. Później wyznała, że ​​język japoński jak i zwyczaje, poznała od uprowadzonego Japończyka, który był przetrzymywany w Korei Północnej, a jego zadaniem było szkolenie agentów i szpiegów z podstaw japonistyki. 

Siedemnastu uprowadzonych

17 września 2002 r. Junichiro Koizumi, jako pierwszy japoński premier odwiedził Koreę Północną, obiecując przekazać dla KRLD 10 miliardów dolarów, w zamian za przyznanie się do uprowadzeń i zapewnienie powrotu dla uprowadzonych. Przywódca Korei Kim Dzong-il przyjął ofertę i przyznał, że w końcówce lat 70 i na początku lat 80, doszło do porwań siedemnastu obywateli Japonii, w tym Megumi Yokoty, która miała zostać uprowadzona przez pomyłkę – źle oceniono jej wiek i uznano ją za starszą. Kim Dzong- il wystosował przeprosiny i stwierdził, że porwania zostały przeprowadzone bez wiedzy rządu Korei Północnej, a osoby za nie odpowiedzialne zostały już ukarane. Porwania miały na celu zaznajomienie Koreańskich szpiegów z japońską kulturą, co potwierdziło zeznania Kim Hyon-hui.

Pięciu ocalałych

W tamtym momencie przy życiu pozostawało tylko 5 uprowadzonych. Reszta miała je stracić w  wypadkach samochodowych, podczas zatrucia gazem, przez zawał serca, marskość wątroby i samobójstwo, które  13 marca 1994 r. Miała popełnić sama Megumi. Pięciu ocalałych powróciło do Japonii i mimo, iż w Korei pozostawiali swoje nowe rodziny, w tym dzieci, odmówili powrotu. Dzieci tych pięciu ocalałych zostały wypuszczone do Japonii dwa lata później, w 2004 r.

This slideshow requires JavaScript.

Depresja
To, co faktycznie stało się z Megumi, wyszło na jaw dzięki oświadczeniu byłej agentki Korei Północnej, która odpowiadała za jej uprowadzenie. Podczas gdy rodzina jak i 800 policjantów prowadziło gorączkowe poszukiwania trzynastolatki, przebywała ona w zimnej i ciemnej ładowni łodzi płynącej do Korei Północnej. Podczas czterdziestogodzinnej podróży rozpaczliwie podrapała ścianę i otwór włazu, płacząc i wołając rodziców. Kiedy przybyła do Korei Północnej, jej palce były pokryte krwią, a paznokcie pozdzierane.
Po przeszkoleniu, Megumi sama została „nauczycielką” szpiegów. Zgodnie z dalszymi doniesieniami ze strony Korei Północnej, Megumi poślubiła innego uprowadzonego Kim Young-nam, a 13 września 1987 r. Urodziła córeczkę. W późniejszym przebiegu wydarzeń miała zachorować na depresję. Po kilku próbach samobójczych została hospitalizowana, gdzie 13 kwietnia 1994 r. Podczas spaceru po ogrodzie, powiesiła się na sośnie.

This slideshow requires JavaScript.

Spotkanie
Po przekazaniu skremowanych szczątków rodzinie, na zlecenie rządu Japonii przeprowadzone zostały badania DNA, które nie potwierdziły, że prochy należały do Megumi Yokoty. Później okazało się, że materiał badawczy został zanieczyszczony co wpłynęło na wyniki testu. W 2006 r. Mąż Megumi spotkał się z jej rodzicami i potwierdził informację o samobójstwie. 

 W 2014 roku za zgodą Korei Północnej, rodzice Megumi poznali swoją wnuczkę, jak i jej męża oraz prawnuczkę. Spotkanie było tajne i odbyło się w Mongolii. Istotny jest tutaj fakt że wnuczka państwa Yokota we wcześniejszych latach była wykorzystywana jako „karta przetargowa” w negocjacjach politycznych między Japonią i Koreą.

Więcej o sprawie w filmie dokumentalnym z 2006 r. Pt. Porwanie: historia Megumi Yokoty”

Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.