Let’s travel together.

Trójka z Pittsfield – brutalne morderstwo. Wampir, Bractwo Aryjskie i Hell’s Angels na ławie oskarżonych.

0
W sierpniu 2011 roku, tropikalna burza na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, zmieniła się w szalejący huragan Irene. Ten zalewał deszczem i  targał wybrzeże intensywnymi wiatrami. Przyjaciele i współlokatorzy, David Glasser i Edward Frampton, wraz z przyjacielem Robertem Chadwellem, spędzali ten czas w domu Glasera i Edwarda w Pittsfield, czekając aż sytuacja meteorologiczna się ustabilizuje. Tam właśnie zostali upolowani a następnie bestialsko zamordowani.

Przyjaciele

Frampton (58 lat) został opisany jako „łagodnie” upośledzony umysłowo, ale aktywny człowiek, który grał w koszykówkę i startował w Olimpiadach Specjalnych. Był również rzecznikiem osób niepełnosprawnych, wygłaszając prezentacje, które miały pomóc opiekunom zrozumieć i zaspokoić potrzeby osób, którym pomagali.

Chadwell (47), dobry przyjaciel Framptona i Glassera, był doradcą pomagającym nastolatkom z problemami narkotykowymi i alkoholowymi przed powrotem do rodzinnego miasta Pittsfield.

Glasser (44) był popularny pośród lokalnej społeczności. Mężczyzna lubił muzykę rockową i sam grał na perkusji. Tak jak Frampton, miał pewne upośledzenie umysłowe i fizyczne. Glasser miał również inny problem – taki, który naraził na śmierć, całą ich trójkę.

Piekielne Anioły

Dwa lata wcześniej, Adam Lee Hall (34 lat, Peru), wysoki rangą członek grupy Hell’s Angels z Massachusetts, zwabił Glassera do swojego domu, a następnie pobił go kijem baseballowym, bo sądził, że Glasser ukradł mu gaźnik. Glasser, być może nie rozumiejąc zagrożenia dla swojego bezpieczeństwa, poszedł na policję. Dwa dni później policja aresztowała Hala nie tylko pod zarzutem napadu, ale także pod zarzutem posiadania narkotyków i broni.
Hall miał stawić czoła oskarżeniom we wrześniu 2011 roku – podobnie jak Glasser, który miał zeznawać przeciwko niemu.
Ale Glasser nigdy nie zeznał przeciw Hallowi, nie wypowiedział już ani jednego słowa, ponieważ razem z Framptonem i Chadwellem od 28 sierpnia 2011 byli martwi.

Niepokój

Po tym jak burza w końcu przeszła dalej, brat Roberta Chadwella, Les, pierwszy zaczął podejrzewać, że coś jest nie tak z jego bratem. Oboje pozostawali w bliskim kontakcie, więc kiedy Les nie mógł skontaktować się z Robertem, zaczął się martwić.
Mniej więcej w tym samym czasie Erin Forbush, opiekunka Framptona, udała się do jego domu aby sprawdzić czy wszystko z nim w porządku, po tym jak nie odbierał od niej telefonów. Znalazła pusty dom, ciężarówka Glassera stała na jego podjeździe a telewizor był włączony. Stwierdziła również, że leki Framptona, które brał codziennie, pozostały nie ruszone, a jego portfel leżał przy komputerze.

Zgłoszenie

Na policję zgłoszono zaginięcie trzech mężczyzn. Wiedząc, że Glasser był w niebezpieczeństwie, ponieważ zamierzał zeznawać przeciwko Hallowi, policja skupiła swoje śledztwo właśnie na Hallu, kontynuując jednocześnie poszukiwania trójki mężczyzn.
Po 11 dniach znaleziono ciała Glassera, Framptona i Chadwella. Ich zwłoki zostały rozczłonkowane, owinięte w plastikowe worki i zakopane w dole na prywatnej posesji w Becket. Autopsje ujawniły, że byli torturowani, wypatroszeni i ostatecznie rozstrzelani. Policja uważała, że Glasser był celem, a pozostali dwaj znaleźli się po prostu „w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie”.

Wspólnicy

Podczas dochodzenia, policja ustaliła, że Hall nie działał sam. Zidentyfikowali trzech wspólników: David Chalue (44 lat, North Adams), który podobno był członkiem Bractwa Aryjskiego, oraz David Casey, operator koparek z Nowego Jorku. Był to trzeci wspólnik, który wziąłby tę sprawę z typowego, a nawet makabrycznego, zorganizowanego morderstwa związanego z przestępczością do międzynarodowej sensacji medialnej.
Trzecim wspólnikiem oskarżonym o zabicie Glassera, Framptona i Chadwella był Caius Domitius Veiovis – człowiek, który twierdzi, że jest wampirem i czci szatana.

This slideshow requires JavaScript.

Wampir i cesarz

Caius pierwotnie nazywał się Roy C. Gutfinski, Jr., ale w 2008 r. prawnie zmienił nazwisko. W liście do mediów, które wysłał po aresztowaniu, napisał, że jego imiona pochodzą od rzymskich cesarzy Kaligulę i Nerona (obaj znani z szaleństwa i deprawacji), a jego nazwisko pochodzi od „starożytnego etruskiego demona”.
Ale jego imię nie było jedyną rzeczą, którą w sobie zmienił. Veiovis ma tatuaże na twarzy, w tym jeden przedstawia napis runiczny i znajduje się na jednym policzku oraz numer 666 na czole. Mężczyzna posiada również dwa rzędy implantów podskórnych na czole, które mają przypominać rogi. Ma również implanty w uszach, które sprawiają, że są spiczaste. Jego zęby są naostrzone, a język rozcięty.

List napisany przez Veiovisa

Wybryki wampira

Veiovis ma również ciekawą historię kryminalną; jego pierwsze aresztowanie za posiadanie noża(broni), miało miejsce, gdy miał 13 lat.
Później, w 1999 r., 19-letni jeszcze Gutfinski i jego 16-letnia partnerka zostali skazani w Maine za napad na 16-letnią dziewczynę. Zwabili ją do pokoju w motelu, gdzie jego ukochana pocięła brzytwą plecy ofiary. Para się całowała, lizała krew dziewczyny. Ich ofiara potrzebowała 32 szwów aby zaszyć rany.
Veiovis został skazany na 10 lat  więzienia za napad,ale odsiedział tylko siedem i pół.
Następnie, w 2006 roku, kiedy jeszcze był na zwolnieniu warunkowym, został oskarżony o porwanie dwóch striptizerek z klubu nocnego i przetrzymywanie ich wbrew ich woli w pokoju hotelowym. Zarzuty zostały później wycofane, ale został odesłany z powrotem do więzienia za naruszenie warunków zwolnienia warunkowego.

This slideshow requires JavaScript.

Sąd

Veiovis był ostatnim z czterech wspólników, którzy stanęli przed sądem. Hall i Chalue zostali skazani za trzy zabójstwa, trzy porwania i trzy przypadki zastraszenia świadka. Obaj otrzymali dożywocie.
Casey, który podobno pomagał grzebać ciała, przyznał się do trzech zarzutów: morderstwa, porwania i zastraszenia świadka. W zamian za swoje zeznania przeciwko Hallowi i Chalue’owi otrzymał niższy wyrok.

 

Proces diabła

Proces Veiovisa rozpoczął się we wrześniu 2014 roku. Przysięgał, że jest niewinny pod każdym względem, a jego obrona była naprawdę bardzo silna. Nie było żadnych fizycznych dowodów łączących go z ofiarami lub przestępstwem – w rzeczywistości nigdy nie znaleziono żadnego narzędzia zbrodni. Wszyscy świadkowie oskarżenia w sprawach Hall i Chalue zeznali, że Veiovis nie był obecny przy żadnym z obciążających ich wydarzeń. A obecna dziewczyna Veiovisa dała mu alibi na noc morderstw. I w przeciwieństwie do Halla i Chalue, Veiovis nie należał ani do Bractwa Aryjskiego(Aryan Brotherhood), ani do Hell’s Angels – nie posiadał nawet motocykla. Prokuratura złożyła jednak zeznanie, że Hall uznał Veiovisa za członka Hell’s Angels.

Dowody

Świadkowie stwierdzili, że widzieli tę trójkę razem w noc poprzedzającą morderstwa. W samochodzie Caiusa znaleziono też ślady krwi – choć nie można było udowodnić, że należą do którejś z ofiar”. Innymi dowodami przedstawionymi w procesie były noże, maczety i zdjęcia przedstawiające sekcje zwłok znalezione w mieszkaniu Veiovisa – co było dowodem, jak twierdzi prokuratura, na to „naprawdę lubił torturować i kroić”.
Ława przysięgłych obradowała przez 37 godzin w ciągu sześciu dni przed wydaniem wyroku skazującego. Kiedy czytali swój werdykt przed sądem, Veiovis krzyczał: „Do zobaczenia w piekle, zapamiętajcie to, każdy z was! Zobaczymy się w piekle!” ( oryg. “I’ll see you all in hell, remember that, every f**king one of you! I’ll see you all in hell!”)

Niewinny

Zgodnie z prawem Massachusetts, Caius Domitius Veiovis otrzymał karę dożywocia, bez szans na zwolnienie warunkowe. W chwili skazania nadal głosił swoją niewinność: „Niech to będzie jasne: moja ręka nie brała w tym udziału”.
W 2017 r. złożył apelację do Państwowego Sądu Najwyższego, ale jego wyrok został utrzymany w mocy. Veiovis odbywa obecnie karę w zakładzie karnym w Gardner, Massachusetts.

 

Autor: Kasia Magierska
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.