Let’s travel together.

Tragiczna śmierć Polki w Kanadzie. Nierozwiązana sprawa morderstwa sprzed 25 lat.

0
Niedawno minęła 25 rocznica zabójstwa młodej Polki w Kanadzie. O zabójstwie Elżbiety Donasewicz nie wiadomo zbyt wiele. Mimo wszystko, uważam, że warto tę sprawę przypomnieć, głównie dlatego, że nikt nie poniósł odpowiedzialności za śmierć naszej rodaczki.

Elżbieta Donasewicz, 29-letnia matka dwojga małych dzieci, w 1991 roku wyemigrowała z Polski do Kanady. Na początku rodzina wylądowała w Montrealu a następnie w 1993 roku przenieśli się na zachód i osiedlili w Coquitlam, w Kolumbii Brytyjskiej.

W sobotę, 17 czerwca 1995 r. około godziny 2.30 nad ranem, Elżbieta wracała z imprezy urodzinowej przyjaciół. Mimo iż do pokonania miała zaledwie kilka przecznic, do domu nie dotarła. Po drodze została napadnięta, brutalnie zgwałcona, pobita i ostatecznie zamordowana. Jej martwe ciało znaleziono na trawie przed kompleksem apartamentów. Policja pobrała DNA oraz odciski palców z ciała ofiary. Zabezpieczono też inne dowody na miejscu zbrodni, ale pomimo tego wszystkiego zabójca nigdy nie został złapany ani nikt nie został o tą zbrodnię oskarżony.

This slideshow requires JavaScript.

Według rodziny, policja od początku miała lekceważący stosunek do sprawy i była niechętna do współpracy, oferując rodzinie bardzo mało informacji. W ciągu 6 miesięcy po śmierci Elżbiety, jej mąż Andrzej otrzymał zaledwie jeden telefon od policji w sprawie zabójstwa jego żony.

Mniej więcej w tym samym czasie, gdy zamordowano Elżbietę, w okolicy grasował zabójca o imieniu Terry Driver, który atakował młode kobiety. Chociaż nigdy nie został skazany ani nawet podejrzany o morderstwo Elżbiety, jego modus operandi, według niektórych, był uderzająco podobny do sposobu, w jaki atakował inne kobiety.

Na prośbę rodziny, prochy kobiety zostały przetransportowane do Polski, tam też odbył się jej pogrzeb.

Sprawa Elżbiety Donasewicz pozostaje do chwili obecnej nierozwiązana.

 

Autor: Kasia Magierska
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.