Let’s travel together.

Tragiczna śmierć króliczka Playboya. Zabójstwo 20-letniej Dorothy.

0

Dorothy Stratten była gwiazdą „Playboya”, modelką i aktorką, która została zamordowana 14 sierpnia 1980 roku. Miała wtedy 20 lat. Co doprowadziło do tragicznej śmierci tej pięknej, młodej kobiety?

Początki

Dorothy Stratten, której prawdziwe imię to Dorothy Ruth Hoogstraten, urodziła się 28 lutego 1960 roku, w Grace Maternity Hospital w Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Była córką Nelly Schaap Fuchs i Simona Hoogstratena, emigrantów z Holandii. Dorothy miała dwoje rodzeństwa, rok młodszego brata Johna Arthura oraz siostrę Louise, która przyszła na świat w 1968.

Stratten ukończyła Centennial Secondary School w Coquitlam, a następnie podjęła pracę w lokalnym barze szybkiej obsługi Dairy Queen. Tam poznała 26-letniego alfonsa z Vancouver, Paula Snidera, z którym zaczęła się wkrótce spotykać. Jakiś czas później, Paul zlecił fotografowi zrobić nagą sesję zdjęciową Dorothy, a następnie, latem 1978 przesłał jej zdjęcia do magazynu „Playboy”. W świetle obowiązującego wtedy w Kolumbii Brytyjskiej prawa, dziewiętnastolatka nie była jeszcze pełnoletnia, w związku z czym była zmuszona do poproszenia rodziców o podpisanie formularza w związku z publikacją zdjęć.

Ślub i film

1 czerwca 1979 roku, kobieta rzekomo została zmuszona do poślubienia Paula Snidera. Twierdzi się, że mężczyzna miał na Dorothy bardzo silny i zły wpływ. W międzyczasie, jej kariera fotomodelki rozwijała się bardzo prężnie, czego dowodem było zdobycie tytułu Miss „Playboya” w sierpniu 1979 roku. Oprócz sesji zdjęciowych do czasopisma, wkrótce zaczęła pracować jako tzw. króliczek w Playboy Club w Los Angeles. Założyciel i główny redaktor czasopisma, Hugh Hefner wiązał duże nadzieje z osobą Dorothy, wróżył jej owocną karierę jako aktorce.

Na ekranach pojawiła się po raz pierwszy w 1979 roku, w komedii Americathon, gdzie wystąpiła przebrana za króliczka Playboya. Kolejną rola przypadła jej w tym samym roku, w komedii pt. Skatetown, U.S.A. gdzie wystąpiła w roli klientki w barze, u boku Patricka Swayze. Kolejną rolą była postać Tary Dawson w dramacie Autumn Born, następnie gościnny występ w serialu pt. ABC Fantastyczna wyspa.

Romans

W przeciwieństwie do kariery zawodowej, jej małżeństwo nie należało do udanych. Snider był bardzo zazdrosny o swoją partnerkę i nigdy tego nie ukrywał. W 1980 roku Dorothy zagrała tytułową rolę w filmie Galaxina, a następnie wzięła udział w produkcji komedii They All Laughed. Para była już w separacji, gdy Paul dowiedział się o romansie żony z reżyserem Peterem Bogdanovichem, z którym kobieta później zamieszkała. Zdesperowany Snider zatrudnił prywatnego detektywa, który śledził każdy ruch jego żony, a następnie kupił karabin i zadzwonił do swojej żony, aby przyszła do ich mieszkania w Zachodnim Los Angeles. Kobieta się zgodziła, i gdy 14 sierpnia 1980 roku przyszła do ich rezydencji, mąż związał ją, wykorzystał seksualnie, a następnie strzelił jej w twarz. Chwilę później, sam popełnił samobójstwo. 

Inspiracja

W 1981 roku, historia Dorothy została przedstawiona w dramacie pt. Death of a Centerfold: The Dorothy Stratten Story, w którym w rolę głownje bohaterki wcieliła się Jamie Lee Curtis. W listopadzie 1980 roku, dziennikarka śledcza Teresa Carpenter napisała artykuł pt. The Death of a Playmate do tygodnika „The Village Voice”, w którym szczegółowo opisała życie i śmierć Dorothy Stratten. Za ten artykuł otrzymała później nagrodę Pulitzera.

W 1983 roku, Bob Fosse nakręcił film Star 80, opowiadający o życiu Dorothy. Film został doceniony przez krytyków, a sceny do niego nagrywane były w tym samym domu, w którym doszło do morderstwa trzy lata wcześniej.

This slideshow requires JavaScript.

Autor: KaMa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.