Let’s travel together.

Tajemnica Szyfru czyli Śmierć Ricky’ego McCormicka i zagadkowa notatka.

0

Ricky McCormick miał 41 lat, pracował na pół etatu na stacji benzynowej, a edukację porzucił jeszcze przed ukończeniem liceum. Mężczyzna był chory; cierpiał na choroby serca, płuc i miał problemy z pisaniem. Opisywany był jako odludek, który spał za dnia, a odżywał w nocy.

Miał czworo dzieci, ale nigdy się nie ożenił. McCormik był karany i odsiedział 11 miesięcy z zasądzonego trzyletniego wyroku za gwałt na 14-latce, z którą miał potem dwoje dzieci. Po otrzymaniu orzeczenia o niepełnosprawności, poszedł na rentę i zajmował się głównie handlem narkotykami.

Ciało

30 czerwca 1999 roku na polu kukurydzy niedaleko West Alton w stanie Missouri znaleziono ciało McCormicka. Miejsce to znajdowało się około 30 kilometrów od domu, co było to dziwne, bo Ricky nie miał samochodu, a komunikacja publiczna tam nie docierała. Ciało zdążyło się już rozłożyć w znacznym stopniu ale policji udało się go zidentyfikować na podstawie odcisków palców.

Nic nie wskazywało na to, aby ktoś miał motyw, by zabić McCormicka i nikt nigdy nie zgłosił jego zaginięcia. W związku z tym władze początkowo wykluczyły zabójstwo; jednakże w tamtym czasie oficjalnie nie ustalono przyczyny śmierci. McCormicka widziano żywego pięć dni wcześniej, 25 czerwca 1999 roku, podczas badań w nieistniejącym już szpitalu Forest Park w St. Louis, kiedy to skarżył się na bóle w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu oraz na stacji benzynowej, gdzie pracował.

Lęki

Biorąc pod uwagę stopień rozłożenia ciała oraz czas jaki minął od śmierci (maksymalnie 5 dni), patolog orzekł, że ciało musiało być przez kilka dni przetrzymywane w jakimś wyjątkowo ciepłym, prawdopodobnie zamkniętym pomieszczeniu, takim jak np. bagażnik w samochodzie, lub skrzynia. Miejsce porzucenia zwłok było tzw. wysypiskiem trupów, gdzie przestępcy chętnie pozbywali się zwłok.

Jakiś czas przed śmiercią, Ricky udał się do Orlando, co zdaniem jego partnerki, w ostatnim czasie robił dość często. Jednak po ostatniej wizycie wrócił odmieniony, wyraźnie obawiał się o swoje życie. Jego lęki przełożyły się na wzmożone dolegliwości, w związku, z którymi kilkakrotnie udawał się na ostry dyżur.

Notatki

Przy ciele zmarłego znaleziono rachunek za ostatnią wizytę w szpitalu oraz dwie notatki(istnienie, których utrzymywano w tajemnicy przez kolejnych 12 lat). Jego śmierć ostatecznie uznano za zabójstwo, ale nie udało się ustalić w jaki sposób zginął. I tak właśnie sprawę zamknięto i z pozoru o niej zapomniano. Ale to nie była do końca prawda…

29 marca 2011 roku, bezradna policja i FBI zaapelowały do społeczeństwa z prośbą o pomoc. Jak się okaże, notatki znalezione przy ciele Ricka stanowią problem, z którym władze nie potrafią sobie poradzić. Przez 12 lat, żadnemu specjaliście zatrudnionemu do rozszyfrowania zapisków nie udało się tego dokonać. Tekst zamieszczony na kartkach składał się z ciągu liter, cyfr i nawiasów. A oto jego tekst:

P1
(MND MKNE M RSE-N-S-M-KNARE) (ACSM)
TFRNE NPINSE NPBSE RCB RNSE NPRSE INC
PRSE N MRSE OPRE HLD WLD NCBE (TFXLF TCXLF NCBE)
AL-PR PPI T XLY PPIY NCBE MGKSE WLD RCB RNSE PRSE
WLD RCB RNSE NT SSNE NTKSE-CRSLE-CITRSE WLD NCBE
AL WLD NCBE TSME LRSE RLSE U R GLSNE AS N WLD NCBE
(NOPFSE NLSRE NCBE) NTE G D DMN SENCURE RCBRNE
(TENE TFRNE NCBRTSE NCBE INC)
(FLRSE PRSE ON DE 71 NCBE)
(CDNSE PRSE ON SFE 74 NCBE)
(PR+SE PRSE ON REDE 75 NCBE)
(TF NRCMSP SOLE MRDE LUSE TOTE WLD N WLD NCBE)
(194 WLD’S NCBE) (TRFXL)

ALPNTE GLSE – SE ER+E
VLSE MTSE-CTSE-WSE-FRTSE
PNRTRSE ONDRSE WLD NCBE
N WLD XLRCMSP NE WLD S TS MEXL
DULMT 6 TUNSE NCBEXC
(MUNSARSTEN MU NARSE)
KLSE-LRSTE-TRSE-TRSE-MKSEN-MRSE
(SAEG NSE SE N MRSE)
NMNRCBRNSEP+E 2PTEWSRCBKNSE
26 MLSE 74 SPRKSE 29KCNOS OLE 175 RTRSE
35 SLE CLGSE UUNUTKEDKRSE PSESHLE
651 MTCSE HTLSE NCUTC TRS NMRE
99.84.52 UNEPLSENCRSEAOLTSENSKSENRSE
NSREONSE PUTSEWLD NCBE (3 XORL)
DNMSE NRSE 1N2 NTRLERC BRNSE NTSRCRSNE
LSPNSE N GSPSE MKSE RBSE NEBE AU XL 'R
HM CRE N MRE NCBE 1/2 MUNDDLSE
D-W-M-4 HPL XDRLX

Zagadka

FBI na swojej stronie internetowej umieścili skany tych notatek, aby każdy mógł spróbować swoich sił w rozwiązaniu tajemnicy szyfru. Przypuszcza się bowiem, że treść może mieć znaczący wpływ na rozwiązanie zagadki śmierci Ricky’ego.

Dan Olson, szef FBI Cryptanalysis and Racketeering Records Unit(CRRU), zapewnił, że ciąg cyfr nie jest przypadkowy i powiedział: „Złamanie kodu może ujawnić miejsce pobytu ofiary przed śmiercią i może doprowadzić do rozwiązania sprawy zabójstwa”. Zarówno ekipy CRRU, jak i American Cryptogram Association nie zdołały rozszyfrować znaczenia kodu, a zaszyfrowane notatki Ricky’ego McCormicka są obecnie wymienione jako jeden z najważniejszych nierozwiązanych przypadków, który trafił do CRRU.

4 kroki

Zwykle praca na złamaniem kodu kryptologom nie zajmuje więcej niż kilka godzin, a Olson siedział nad tym dwa tygodnie. W tekście pojawia się wiele liter E, które mogły pełnić rolę spacji.

W rozszyfrowywaniu kodów stosuje się cztery kroki:

  1. ustala się, język w jakim jest napisana wiadomość.
  2. rozpracowuje się system jest wykorzystywany na szyfrowania – może być też tak, że litera lub cyfra oznacza całe słowo, osobę czy miejsce.
  3. określenie klucza, czyli sposobu na odczytanie słów – polegające między innymi na ustaleniu, w którą stronę przesunąć litery, aby powstał tekst.
  4. ostatni krok to zastosowanie odkrytego klucza.

Według Olsona, prace nad złamaniem szyfru stanęły na 2 punkcie. Ustalono między innymi, że język jakiego użyto to angielski. Jakim cudem FBI ani inni wybitni specjaliści w zakresie kryptoanalizy, nie byli w stanie poradzić sobie z mężczyzną, który nie ukończył nawet szkoły średniej? Z każdą chwilą powstaje coraz więcej pytań: czy to rzeczywiście Ricky był autorem tekstu? Może notatki zostały tam podrzucone dla zmylenia tropu?  Według matki, chłopak miał spore problemy z pisaniem, ledwo potrafił się podpisać, ale ciotka, z którą mieszkał większość swojego dzieciństwa opowiadała, że Ricky miał swój świat i do opisywania swoich myśli i uczuć używał wymyślonego przez siebie szyfru, którego znaczenia nie znał nikt poza nim. Matka podejrzewała u syna opóźnienie umysłowe, jednak jego psycholog nigdy tego nie potwierdził, jak również nigdy nie zdiagnozowano u niego żadnej choroby psychicznej.

Pytania

Możliwe, że szyfr dotyczył ciemnych interesów, jakimi zajmował się Ricky. Możliwe, że tekst zawierał informacje w sprawie przerzutu narkotyków. Możliwe też, że jego śmierć ma związek ze stacją benzynową na której pracował; rzekomo jej właściciel (handlarz narkotykami) już wcześniej pozbył się niewygodnego pracownika swojej stacji, który przy okazji zajmował się dla niego narkotykami.

Jak widać, pytań w tej sprawie jest więcej niż odpowiedzi. Może Tobie uda się złamać szyfr do jednej z największych zagadek kryptografii?

Poniżej znajduje się bezpośredni link do strony FBI dotyczący zagadki tajemniczego kodu.

https://www.fbi.gov/news/stories/help-solve-an-open-murder-case-part-2

This slideshow requires JavaScript.

Autor: Kasia Magierska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.