Let’s travel together.

Tajemnica Gabby’ego i jego starego kufra

2

Thermopolis, Wyoming– Był rok 1986 kiedy mężczyzna o pseudonimie „Gabby” zdecydował się na przeprowadzkę, a część swoich rzeczy przekazał serdecznemu koledze Newelowi Sessionsowi. Tłumaczył, że to na wypadek gdyby zdecydował się wrócić. Newel miał na swojej ziemi sporą szopę i to właśnie tam umieścił przekazany mu dobytek, w tym stary zamknięty na kłódkę kufer.

Zawartość skrzyni

Po sześciu latach podczas porządkowania szopy, Newel natrafił na tajemniczy, zamknięty na kłódkę kufer, o którym już dawno zapomniał. Zaciekawiony postanowił go otworzyć i ku swojemu zaskoczeniu odkrył, że zawiera on ludzkie kości. Kiedy po wielu nieudanych próbach wreszcie zdołał skontaktować się ze swoim kolegą, a zarazem właścicielem kufra, usłyszał:

„Stary! Nie miałem o tym pojęcia! Kupiłem ten kufer na targu staroci. Pamiętam, że tamtego dnia próbowałem go otworzyć, ale nie miałem pilnika do metalu, a później o nim zapomniałem. Ta skrzynia wyglądała na bardzo starą, więc może to jakiś weteran wojenny? Pochowaj te kości w święconej ziemi”– Według Newela jego kolega brzmiał bardzo autentycznie i naprawdę był zaskoczony.

Podejrzliwy detektyw

Początkowo Newel miał zamiar zrobić tak jak nakazał mu Gabby czyli pochować szczątki i zapomnieć o sprawie, ale kiedy o wszystkim dowiedziała się jego żona, kazała zawiadomić policję. Śledztwo poprowadził szeryf John Lumley, który od samego początku był podejrzliwy wobec Gabby’ego. Nie uwierzył w teorię, że mężczyzna nie otworzył skrzyni z powodu braku narzędzi.

„Kupujesz na targu staroci piękny kufer, który jest solidnie zamknięty i ma swoją wagę. Wiesz, że jest wiekowy i może skrywać wszystko, w tym dorobek czyjegoś życia. Wracasz do domu i orientujesz się, że nie masz piły, pilnika, chowasz kufer na bok i siadasz przed telewizorem? Czy biegniesz do sąsiada albo do sklepu i zaopatrujesz się w cokolwiek co pomoże ci go otworzyć?”

Samobójstwo

Szczątki zostały zabrane do kryminalnego laboratorium stanu Wyoming i jeszcze tego samego dnia ustalono, że „człowiek z kufra”padł ofiarą zabójstwa. W jego czaszce, po lewej stronie znajdowała się dziura po kuli. Druga kula drasnęła żebra.

Szeryf Lumley spotkał się z Gabbym- Johnem Davidem Morrisem by uzyskać więcej informacji na temat tajemniczego kufra i jego zawartości. Mężczyzna upierał się, że nabył go na targu, ale nie pamiętał kiedy i gdzie. Mówił, że mogło mieć to miejsce w Wyoming, Iowa, Illinois lub Oklahomie w 1973 r. Albo później. Mimo, iż Newel był przekonany, że jego przyjaciel nie miał pojęcia o tym, że w skrzyni są kości, Lumley był przekonany, że doskonale wiedział co się w nim mieści i miał wiedzę o tożsamości tej osoby. Jego podejrzenia podsycił fakt, że niedługo później Gabby popełnił samobójstwo.

Zakopany i wykopany

W marcu 1992 r. Wykonano rekonstrukcję twarzy mężczyzny i ustalono, że miał on od 50 do 60 lat, był wysoki i szczupłej budowy ciała, a torba sieci supermarketów „Hy-Vees”, którą znaleziono przy szczątkach została wyprodukowana na początku lat pięćdziesiątych. Szkielet nie był kompletny. Brakowało mu kości dolnej części nogi i jednej ręki. To zjawisko udało się szybko wyjaśnić bowiem badania dowiodły, że kości zostały wcześniej pochowane w ziemi, a następnie z jakiegoś powodu wykopane i umieszczone w kufrze. Ten kto to robił, przeoczył niektóre z nich.

Wnuczka szuka dziadka

Sprawa, którą nazwano „Gabby Bones” była niejednokrotnie przedmiotem emisji różnych programów telewizyjnych. Po tym jak w 2017 r. Została przedstawiona w popularnym programie telewizyjnym „Unsolved mysteries” z policją skontaktowała się kobieta Shelley Statler. Kobieta podejrzewała, że niezidentyfikowany mężczyzna może być jej dziadkiem, którego tajemnicze zniknięcie było częścią jej rodzinnej historii.

Identyfikacja i następstwa

Joseph Mulvaney zniknął 26 kwietnia 1963 r. W wieku 42 lat. W chwili zniknięcia miał żonę i małe dzieci. Najstarsze z nich miało zaledwie 9 lat. Tamtego dnia Joseph wyszedł na chwilę z domu i już nigdy do niego nie wrócił, a jego poszukiwania nie przyniosły żadnego skutku.

Shelly podjęła decyzję o przesłaniu śledczym DNA swojej mamy, córki Josepha. Tym samym 25 października 2017 r. Szkielet został zidentyfikowany jako urodzony w 1923 r. Joseph J. Mulvaney.

Uważa się, że Joseph został zabity przez wuja Shelly czyli Gabby’ego- Johna Davida Morrisa. Dalsze śledztwo wykazało, że w sprawę była także zamieszana żona Josepha czyli siostra Gabby’ego.

W 2019 r. Szczątki mężczyzny zostały zwrócone rodzinie.

Autor, Dorota Ortakci

This slideshow requires JavaScript.

2 Komentarze
  1. Boli głowa mówi

    Nie ustalono dlaczego Gabby zastrzelił swojego szwagra?

    1. Dorota Biel mówi

      Niestety nie znalazłam na ten temat żadnych inf. Być może chodziło o kobietę czyli jego żonę, skoro podejrzewa się współudział.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.