Let’s travel together.

Szokująca i nierozwiązana sprawa zamordowanych kuzynek. Czy jest ona związana ze zabójstwem Abby i Libby?

0

Pewnego lipcowego dnia 2012 roku, kuzynki Lyric Cook i Elizabeth Collins udały się na przejażdżkę rowerową. Ostatni raz były widziane w pobliżu jeziora Meyers Lake w Evansdale w stanie Iowa, a 5 miesięcy później ich ciała znaleziono w oddalonym o 40 mil Seven Bridges Park. Ich zabójca pozostaje na wolności.

Lyric

Lyric Ray Lynn Cook-Morrissey urodziła się 2 października 2001 roku w Waterloo w stanie Iowa jako córka Dana Morrisseya i Misty Cook-Morrissey. Dziewczynka miała starszego brata o imieniu Dillin, z którym była silnie związana. Rodzice Lyric mieszkali w Waterloo, jednak ona dorastała w Evansdale. Dziewczynka wychowywana była przez swoją babcię Wylmę, ponieważ jej rodzice zmagali się z nałogiem narkotykowym.

Pomimo trudnego wczesnego dzieciństwa, Lyric wyrosła na normalną i zrównoważoną dziewczynkę, która dobrze radziła sobie w szkole i wstąpiła w szeregi cheerleaderek. Dziewczynka trenowała gimnastykę i grała w kręgle, ale ponad wszystko uwielbiała przebywać na świeżym powietrzu, niezależnie od panujących warunków pogodowych.

Lyric uczęszczała do Kingsley Elementary School w Waterloo i była aktywna w swoim lokalnym kościele. I, podobnie jak większość dziewcząt dorastających na początku 2010 roku, miała obsesję na punkcie zespołu muzycznego One Direction.

Elisabeth

Pasje Lyric podzielała jej kuzynka, Elizabeth Collins, która urodziła się niecałe dwa lata później, 31 lipca 2003 roku.
Elizabeth była jednym z czworga dzieci Drew i Heather Collins. Miała jednego brata o imieniu Kelly, a także dwie siostry Amber i Callie, z którymi była silnie związana.

Podobnie jak Lyric, Elizabeth również dorastała w Evansdale, gdzie uczęszczała do szkoły Poyner Elementary School. Jednak jej życie rodzinne było znacznie stabilniejsze niż jej kuzynki i miała bardzo dobre relacje z obojgiem rodziców. Dziewczynka interesowała się makijażem, lubiła śpiewać, a ponad wszystko kochała swojego psa o imieniu Gus.

W czasie wolnym grała w hokeja, a ci którzy ją znali opisywali ją jako głośną, gadatliwą i upartą dziewczynkę, która lubiła postawić na swoim i wiedziała czego chce.

Matki dziewczynek były siostrami, a Lyric i Elizabeth Collins spędzały razem mnóstwo czasu i miały wiele wspólnych zainteresowań. Nie inaczej było w wakacje 2012 roku, kiedy to dziewczynki spotykały się niemal codziennie. Gdy pogoda dopisywała spędzały czas na zewnątrz, a gdy padało grały z babcią w karty.

Zaginięcie

W piątek rano, 13 lipca 2012 roku, dziewczynki zostały przywiezione do domu ich babci Wylmy, przy Brovan Boulevard w centrum Evansdale. Nie spędziły tam zbyt wiele czasu, ponieważ już o 12:15 zdecydowały się wyjść z domu i udać się na przejażdżkę rowerową. Wtedy Wylma widziała je po raz ostatni…

Między godziną 12:30 a 13:00, kuzynki jadące na rowerach widziane były na Gilbert Drive – około półtorej mili od domu ich babci, niedaleko jeziora Meyers, gdzie znajduje się lokalny ośrodek rekreacyjny i wędkarski. Następnie zostały zauważone, jadące wzdłuż 1000 przecznicy Lake Avenue.

Od chwili opuszczenia przez kuzynki domu babci minęła już ponad godzina, a  dziewczynki nie wracały. Wylma Cook coraz bardziej się martwiła o bezpieczeństwo swoich wnuczek, ale dopiero po powrocie matki Lyric, Misty, rodzina wszczęła poszukiwania. Gdy ich działania nie przynosiły żadnych efektów, postanowiono zgłosić sprawę zaginięcia dziewczynek na policję. O godzinie 14:48 zgłoszenie to zostało przyjęte przez Departament Policji Evansdale i natychamiast uruchomiono akcję poszukiwawczą dziewczynek.

Poszukiwania rozpoczęły się w domu Wylmy i stopniowo rozszerzały się na okoliczne parki, szkoły i inne obszary, do których mogły się udać kuzynki. W ciągu godziny do policji w Evansdale dołączyli funkcjonariusze z Departamentu Szeryfa Black Hawk, setki wolontariuszy, a także członkowie lokalnej straży pożarnej.

Rowery

Niedługo później dokonano pierwszego odkrycia. Na szlaku znajdującym się w pobliżu południowo-wschodniej części jeziora Meyers znaleziono rowery należące do Lyric i Elizabeth. Miejscowi strażacy dokonali odkrycia około godziny 16:00 i natychmiast przekazali informacje policji. Na miejscu znajdowała się również torebka 8-letniej Elizabeth, ale nigdzie nie było dziewczynek. Nie znaleziono też żadnej wskazówki, która mogłaby naprowadzić policję na trop, którym mogliby podążać.

Dwa dni później częściowo osuszono jezioro w nadziei na znalezienie jakiś istotnych dowodów w sprawie, ale niczego nie znaleziono. W poszukiwaniach wzięły udział zespoły nurkowe FBI, helikoptery wyposażone w podczerwień, psy tropiące oraz te wyszkolone do odnajdywania zwłok. Bez efektu… W między czasie, w mieście i okolicach rozsyłano ulotki informujące o zaginięciu dziewczynek. Mijały tygodnie i miesiące, a po Lyric i Elizabeth nie było śladu.

Zwłoki

Dopiero 5 miesięcy później, 5 grudnia 2012 roku kilku myśliwych dokonało przerażającego odkrycia. Mężczyźni ci odkryli zwłoki dziewczynek w odległym, zalesionym obszarze Seven Bridges Wildlife Park w hrabstwie Bremer, około 40 kilometrów na północ od jeziora Meyers. Według jednego ze źródeł, Seven Bridges znajduje się na odizolowanym, rzadko uczęszczanym obszarze, co sugeruje, że sprawca był zaznajomiony z terenem. Władze nigdy nie ujawniły, w jaki sposób dziewczęta zostały zamordowane i nadal ukrywają kilka innych informacji. Jest to powszechna strategia śledcza, która pomaga przesiać napływające zeznania, wstępnie wykluczając te fałszywe.

Rodziny Lyrici i Elizabeth, które wciąż miały nadzieję i chciały wierzyć, że ich dzieci żyją, były tym odkryciem zdruzgotane. Członkowie społeczności zorganizowali czuwanie przy świecach nad jeziorem Meyers, na które przybyły tysiące mieszkańców by połączyć się w bólu z rodzinami ofiar. Po tragedii, park nad jeziorem Meyers został nazwany na cześć dziewczynek „Angels Park” i znajdują się w nim pomniki i rzeźby poświęcone zaginionym tam osobom.

Świadkowie

24 czerwca 2013 r., 6 miesięcy po odnalezieniu ciał, władze ogłosiły, że pojawiło się trzech świadków, którzy posiadali  cenne informacje na temat sprawy. Według ich relacji, w dniu zaginięcia dziewczynek, po Arbutus Avenue kręcił się biały „duży, niezgrabny SUV”, podobny do Chevy Suburban lub Ford Bronco (Arbutus Avenue łączy się ze ścieżką rowerową, na której znaleziono ich rowery). Wszystkie zeznania owych świadków były spójne, ponieważ zawierały te same ramy czasowe: samochód stał zaparkowany w pobliżu parku między 11:30 a 12:30. Niestety, tego pojazdu nigdy nie udało się zidentyfikować. Policja zbadała ponad 1000 tropów i przesłuchała setki zarejestrowanych przestępców seksualnych, ale sprawca nadal pozostaje nieznany.

Profil

Jednostka analizy behawioralnej FBI opublikowała następujący profil przestępcy:
• Sprawca zna zarówno okolice jeziora Meyers Lake, jak i tereny otaczające Seven Bridges.
• Przestępca wybrał Seven Bridges, ponieważ wiedział, jak odludny jest ten obszar.
• Sprawca wtapia się w tło i może być częścią społeczności Evansdale, Bremer lub okolic.
• Sprawca najprawdopodobniej użył „cichego przymusu”, np. podstęp lub groźba bronią, aby zmusić dziewczynki do wejścia do pojazdu.
• W lipcu 2012 r. sprawca mógł doświadczać stresu spowodowanego problemami małżeńskimi, problemami finansowymi, problemami związanymi z zatrudnieniem lub ze zdrowiem psychicznym.
• Przestępca może unikać mówienia o tej sprawie lub wykazywać nią nadzwyczajne zainteresowanie, poprzez śledzenie wydarzeń z nią związanych w mediach.
• Sprawca mógł w przeszłości uprowadzić lub usiłować uprowadzić inne dzieci lub dorosłych.
• Po zniknięciu podejrzany mógł zmienić swój wygląd, fryzurę lub zarost.
• Pojazd, który posłużył do uprowadzenia dziewczynek mógł zostać ukryty, sprzedany lub zmieniono jego wygląd przy użyciu nowego lakieru lub wymiany tapicerki.

Zemsta?

Warto wspomnieć, że niektórzy teoretyzują, że Lyric i Elizabeth zostały zamordowane w wyniku jakiegoś sporu związanego z narkotykami, w który byli zaangażowani rodzice Lyric. Jak wiemy, oboje rodzice Lyric oraz jej starszy brat nadużywali metamfetaminy, a jej ojciec miał długą historię kryminalną związaną z narkotykami. Rodzice Elizabeth publicznie oświadczyli, że wierzą, iż zniknięcie ich dziecka było związane z nadużywaniem narkotyków przez rodziców Lyric i odmówili nawet zorganizowania wspólnego pogrzebu dziewczynek.

Półtora roku po śmierci dziewczynek Dan Morrissey został skazany na 90 lat więzienia za przestępstwa związane z narkotykami. Po prawie czterech latach odsiadki, Dan przerwał milczenie i stwierdził, że pomimo swojej burzliwej przeszłości, jego nadużywanie substancji odurzających nie ma nic wspólnego z morderstwem jego córki.

W 2014 roku matka Lyrici, Misty Cook została skazana na 10 lat więzienia za zarzuty związane z narkotykami, ale została zwolniona w 2015 roku. Misty twierdzi, że od tego czasu zmieniła swoje życie, a w 2017 roku na świat przyszła jej druga córka Abigail. Rodzice Elizabeth, Drew i Heather Collins wkrótce się rozwiedli.

Abby i Libby

Podczas wstępnego dochodzenia zabrano wszystkie telefony komórkowe i komputery osobiste rodziców zamordowanych dziewczynek, ale nie znaleziono na nich żadnych śladów podejrzanej aktywności. Przeprowadzono również wywiady i testy wariograficzne, ale po raz kolejny nie ujawniły one niczego, co mogłoby wskazywać na ich osobiste zaangażowanie lub wiedzę o tym, kto był zamieszany w sprawę śmierci ich córek.

Istnieje też hipoteza, że sprawca odpowiedzialny za śmierć Lyrici i Elizabeth może być odpowiedzialny za zamordowanie 13-letniej Abigail Williams i 14-letniej Liberty German, w Delphi, 13 lutego 2017 roku (Sprawa Abby i Libby). Obie zbrodnie mają wiele wspólnego, m.in.:

  • ofiary: dwie młode dziewczynki, przyjaciółki,
  • w obu przypadkach dziewczynki dzielił rok różnicy
  • giną w ustronnym, ale dobrze sobie znanym miejscu,
  • policja nie ujawnia szczegółów zbrodni, itd.
Sprawa otwarta

Na początku śledztwa w sprawie Abby i Libby, śledczy z Delphi poprosili swoich kolegów po fachu z Evansdale o udostępnienie im notatek dotyczących zabójstwa kuzynek, co po raz pierwszy skłoniło ludzi do teoretyzowania, że istnieje możliwy związek między tymi dwoma przestępstwami. Podczas oficjalnej konferencji prasowej, śledczy z Delphi enigmatycznie : „Nie mamy żadnych dowodów, które pozwalają sądzić, że te dwie sprawy są ze sobą powiązane… Jednak wiele osób ma nadzieję, że uda nam się rozwiązać je obie.
Inna teoria głosi, że było to przestępstwo przypadkowe. Według niej zabójca upatrzył sobie tego dnia Lyricę i Elizabeth i postanowił je uprowadzić, gdy nadarzyła się okazja.

Ostatecznie, minęło 8 lat, a sprawa zabójstwa kuzynek pozostaje nierozwiązana.

This slideshow requires JavaScript.

Autor, KaMa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.