Let’s travel together.

Sprawa zaginięcia Kristin Smart. Przełom i aresztowania po 25 latach – Czy jesteśmy bliscy poznania prawdy?

0

19-letnia Kristin Smart zaginęła 25 maja 1996 roku. Tego dnia, dziewczyna bawiła się na imprezie urodzinowej w domu kolegi. Po imprezie troje znajomych postanowiło ją odprowadzić do akademika. Od tamtej pory nikt już nie widział Kristin, a jeden z jej znajomych jest głównym podejrzanym w związku z jej zaginięciem.

Kristin

Kristin Denise Smart urodziła się 20 lutego 1977 r. w Augsburgu, w Niemczech. Dziewczyna miała dwoje rodzeństwa (brata i siostrę), a jej rodzicami byli Denise i Stan Smart. Kiedy Kristin była mała, rodzina Smart przeniosła się do Stockton w Kalifornii. W wieku nastoletnim dorabiała jako ratownik na basenie i wychowawca obozowy w Camp Mokuleia na Hawajach. Po szkole średniej kontynuowała naukę na California Polytechnic State University (Cal Poly) w San Luis Obispo w Kalifornii.

Ostatnia impreza

25 maja 1996 r. Kristin była na przyjęciu urodzinowym przyjaciela. Około godziny drugiej w nocy dziewczyna została znaleziona nieprzytomna na trawniku sąsiada przez dwójkę znajomych (studentów tej samej uczelni) Cheryl Anderson i Tima Davisa, którzy właśnie opuścili przyjęcie. Para zdołała ocucić Kristin i postanowiła zaprowadzić ją do akademika. Po drodze spotkali innego studenta Paula Floresa, który zaoferował im pomoc.

Davis opuścił grupę jako pierwszy, ponieważ mieszkał poza kampusem, a chwilę później pożegnała się z nimi Cheryl Anderson. Dziewczyna udała się do swojego akademika i powiedziała Floresowi, żeby odprowadził Kristin do jej dormitorium, ponieważ mieszkał najbliżej. Paul się zgodził, jednak jak później zeznał pożegnał się z Kristin na wysokości swojego akademika, a resztę drogi dziewczyna rzekomo przeszła samotnie. To był ostatni raz kiedy ją widziano. Kristin nie miała przy sobie żadnych pieniędzy ani kart kredytowych.

Poszukiwania

Wydział policji uniwersyteckiej początkowo podejrzewał, że Smart wyjechała na niezapowiedziane wakacje, co było częste wśród tamtejszych studentów. W wyniku tych podejrzeń jej zaginięcie zostało zgłoszone wiele dni później. W poszukiwaniach dziewczyny brali udział ochotnicy, policjanci oraz płetwonurkowie, którzy przeczesywali tereny kampusu i jego okolice. Bez efektu.

Chociaż jej ciała nigdy nie znaleziono, to w sprawie pojawił się nowy trop. W domu, który kiedyś należał do matki Paula Floresa znaleziono kolczyk, który jak twierdzą bliscy należał do Kristin. Ten kolczyk nie został jednak potraktowany przez policję jako dowód w sprawie, a później zaginął. W latach 1996-2007 wielokrotnie organizowano poszukiwania szczątków dziewczyny.

Paul

W 2002 roku Kristin Smart została oficjalnie uznana za zmarłą. Mimo to, nie zaprzestano poszukiwań, a głównym podejrzanym od samego początku śledztwa był Paul Flores, którego nieruchomości oraz domy jego bliskich przez lata będą wielokrotnie przeszukiwane. Mężczyzna od zawsze konsekwentnie zaprzeczał, aby miał cokolwiek wspólnego z zaginięciem Kristin.

Paul Flores kilkukrotnie zmieniał swoją wersję zdarzeń dotyczącą tamtej nocy. Twierdził między innymi, że odprowadził Kristin do jej pokoju, innym razem podczas rozmowy ze znajomym powiedział, że dziewczyna z jakiegoś powodu znalazła się w domu jego matki. Sąsiedzi rodziców Floresa zeznali, że tamtej nocy Paul i jego ojciec kopali dół w ogrodzie ich domu, a następnie miejsce to zostało zalane betonem. Paul został wezwany na badanie wariografem, na które początkowo wyraził zgodę, jednak ostatecznie się na nim nie pojawił. Do władz uczelni niejednokrotnie spływały skargi na Floresa, który nadużywał alkoholu, podglądał studentki i miał w zwyczaju zaczepiać je w nachalny sposób. Mimo wszystko, policji nie udało się zdobyć wystarczająco silnych dowodów, aby oskarżyć Paula o udział w zaginięciu Kristin.

Postępy w śledztwie

6 września 2016 r. urzędnicy z biura szeryfa hrabstwa San Luis Obispo ogłosili, że prowadzą dochodzenie w sprawie nowego tropu dotyczącego zaginięcia Kristin. Z pomocą FBI i psów specjalizujących się w odnajdywaniu zwłok ludzkich śledczy spędzili cztery dni na przekopywaniu terenu kampusu Cal Poly. Znaleziono wówczas kilka przedmiotów które prawdopodobnie należały do Kristin, jednak wyniki ich analizy nie zostały do dnia dzisiejszego opublikowane.

22 kwietnia 2020 roku sąd wydał kolejny nakaz przeszukania posiadłości Floresów, jednak nigdy nie ujawniono konkretnych wyników tej akcji. Oznajmiono jedynie, że znaleziono tam kilka „interesujących przedmiotów”.

11 lutego 2021 Paul Flores został aresztowany pod zarzutem posiadania broni palnej, a 15 marca 2021 r. wydano kolejny nakaz przeszukania, tym razem domu ojca Paula, Rubena Floresa. 13 kwietnia 2021 r. Paul Flores i jego ojciec zostali zatrzymani przez Departament Szeryfa Hrabstwa San Luis Obispo w związku ze sprawą Kristin.

Blisko rozwiązania?

Jak widać, sprawa zaginięcia Kristin w ostatnim czasie nabrała rozmachu i możemy się spodziewać, że niedługo poznamy jej rozwiązanie.

Sprawa Kristin Smart doprowadziła do powstania ustawy Kristin Smart Campus Security Act, która zobowiązuje władze wszystkich publicznych szkół wyższych i instytucji edukacyjnych finansowanych ze środków publicznych, aby ich służby bezpieczeństwa zawierały porozumienia z lokalnymi wydziałami policji w sprawie zgłaszania przypadków przemocy wobec uczniów jak również ich zaginięć. Ustawa ta weszła w życie 1 stycznia 1999 roku.

This slideshow requires JavaScript.

Autor, KaMa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.