Let’s travel together.

Śmierć z rąk niani – Lulu i Leo zamordowani w swoim domu…

0

 

6-letnia Lucia (Lulu) i 2-letni Leo Krim, zostali zamordowani późnym popołudniem 25 października 2012 r. w swoim domu La Rochelle na Upper West Side na Manhattanie w Nowym Jorku. 

Dzieci mieszkały z rodzicami, Mariną i Kevinem Krimem w Nowym Jorku. Rodzina przeprowadziła się tam z San Francisco w 2010 roku. Kevin Krim był dyrektorem ds. treści cyfrowych w sieci telewizyjnej CNBC . Marina Krim, była nauczycielką w przedszkolu i blogerką, która opowiadała o życiu dzieci.

Jako, że Krim byli zapracowanymi rodzicami, korzystali z usług opiekunki dla swoich pociech. Od dwóch lat była nią 50-letnia Yoselyn Ortega.

Ortega od 10 lat była obywatelką USA a pochodziła z Santiago de los Caballeros na Dominikanie. Mieszkała na Riverside Drive w dzielnicy Hamilton Heights na Manhattanie ze swoim 17-letnim synem Jesusem, siostrą i siostrzenicą.

Przerażające odkrycie  

25 października 2012 r. około godziny 17.35, Marina Krim wraz ze swoją 3-letnią córką Nessie, wróciła z lekcji pływania  do swojego mieszkania w 10-piętrowym  budynku przy West 75th Street i Columbus Avenue w Upper West Side na Manhattanie . 

36-letnia matka wróciła do mieszkania wcześniej niż planowano, ponieważ Ortega nie pojawiła się na lekcji baletu z Lulu, gdzie miały się spotkać. Weszła do mieszkania,w środku panowała ciemność i przenikliwa cisza. W łazience odkryła nieruchomego dwuletniego syna Leo Krima i sześcioletnią córkę, Lucię „Lulu” Krim. Dzieci otrzymały wiele ran kłutych i miały poderżnięte gardła. Leżały w wannie wypełnionej krwią. Mimo wielu obrażeń, dzieci nadal żyły. Na podłodze w łazience, z raną kłutą szyi leżała nieprzytomna Yoselyn „Josie” Ortega.

Ciała dwojga dzieci wyniesiono z budynku na jednych noszach. Oboje zmarli w drodze do szpitala.

Kevin Krim, dowiedział się o wydarzeniach tej nocy od policji na lotnisku Johna F. Kennedy’ego, po powrocie z podróży służbowej do San Francisco. 

Ortega powiedziała śledczym policji, że Lucia, walczyła, kiedy została przez nią zaatakowana, natomiast Leo spał kiedy zaczął się atak.

Niania 

Zarabiała 18 dolarów za godzinę jako opiekunka do dziecka. 

Podczas przesłuchań w nowojorskim departamencie policji (NYPD) Ortega twierdziła, że ​​była zdenerwowana, po rozmowie z Mariną Krim. Ortega spytała Marinę o możliwość pracy w większym wymiarze godzin, zależało jej na tym, ponieważ miała problemy finansowe. Krim odpowiedziała jej, że może odpłatnie wykonywać w ich domu prace domowe. Niani najprawdopodobniej nie spodobała się taka odpowiedź i żaliła się swoim przyjaciołom, że  Krims nie chcą płacić jej więcej. Jednak ci, którzy znali jej pracodawców wiedzieli, że Josie jest bardzo dobrze przez nich traktowana, potwierdzała to nawet rodzina Josie. Krims zapłacili jej za bilety lotnicze, aby mogła zobaczyć się ze swoją rodziną na Dominikanie a pewnego razu pojechali tam z nią.

Ortega przeżyła i niedługo później psychiatrzy uznali, że jest gotowa by uczestniczyć w procesie. Została osadzona w szpitalu psychiatrycznym w Nowym Jorku i tam przygotowywała swoją linię obrony razem ze swoim adwokatem.

This slideshow requires JavaScript.

Proces

W listopadzie 2012 r. niani postawiono dwa zarzuty morderstwa pierwszego stopnia. W ciągu następnych pięciu lat, przed procesem, Ortega wystąpił około 90 razy w sądzie. W kwietniu 2016 r. Sędzia Gregory Carro złożył Ortegie ofertę w związku z żądaniem prokuratury, która stwierdziła, że ​​jedynym właściwym wyrokiem byłoby dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego. Sędzia zaproponował karę 30 lat więzienia w zamian za przyznanie się do winy. Ortega odrzuciła jednak ofertę.

22 lutego 2018 r. do sprawy Ortegi powołano 12 sędziów pod przewodnictwem sędziego Carro, a oświadczenia wstępne zaplanowano na 1 marca w Sądzie Najwyższym na Manhattanie .

Proces miał trwać cztery miesiące, ale zakończył się po niecałych dwóch. Nie przyznała się do morderstwa i dążyła do uznania jej za niepoczytalną. Jej prawnicy argumentowali, że Ortega jest chora psychicznie i dlatego nie powinna być pociągana do odpowiedzialności za swoje czyny, podczas gdy prokuratorzy argumentowali, że była poczytalna i świadoma popełnianych czynów.

Ortega została uznana za winną zabójstwa pierwszego stopnia i zabójstwa drugiego stopnia w dniu 18 kwietnia 2018 r. 14 maja 2018 r. została skazana na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. W swoim orzeczeniu sędzia Carro określił Ortegę jako „czyste zło”, obwiniając ją i jej rodzinę za to, że nie szukali pomocy w leczeniu depresji i lęków Ortegi, a także za ukrywanie jej stanu przed Krimsami. 

Fundacja Lulu & Leo 

Krims założyłi Lulu & Leo Fund, organizac charytatywną non-profit, która oferuje kreatywne programy edukacyjne dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji. Rodzina Krimów publikuje zdjęcia i wspomnienia swoich dzieci na publicznej stronie Lulu & Leo Fund na Facebooku, w tym wydarzenia związane z pozyskiwaniem funduszy. W 2014 r. fundusz finansował pomoc 2 300 dzieciom. Po śmierci Lulu i Leo, Krimsowie doczekali się jeszcze dwoje dzieci, Felixa i Linusa.

Prawo Lulu

New York State Assembly i Senat Stanu Nowy Jork zatwierdzili Prawo Lulu & Leo w czerwcu 2018 roku; Gubernator stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo, podpisał go w sierpniu 2018 r. Jest to pierwszy tego typu akt w kraju, który mówi że ​​świadome i materialne fałszowanie kwalifikacji osoby ubiegającej się o pracę jako opiekun dla dziecka, jest przestępstwem. 

 

KaPaMa

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.