Let’s travel together.

Śmierć była dla niej wybawieniem- Cztery tygodnie tortur, w tym wydłubane oczy

2

17-letnia Kelly Bates była silną dziewczyną, która uwielbiała uprawiać sport. Miała sprecyzowane i ambitne plany na przyszłość- chciała zostać nauczycielką. Uczęszczała do collegu, jednocześnie pracując dla firmy graficznej. Kelly była także znana z tego, że wolała obracać się w znacznie starszym od siebie towarzystwie…

 

Mężczyzna, który nienawidził kobiet

W wieku 14- lat Kelly poznała 48- letniego Jamesa Smitha, który w krótkim czasie stał się jej partnerem. Para długo ukrywała swój związek, a rodzice Kelly dowiedzieli się o tej relacji dopiero dwa lata później.

„Kiedy zobaczyłam go po raz pierwszy, włosy zjeżyły mi się na karku. Córka nie przyznała jednak, że ma 48 lat. Twierdziła, że 35”wspominała jej matka, Margaret.

James Patterson Smith przed poznaniem Kelly miał kilka związków, a co najmniej trzy z nich, w tym małżeństwo, przedstawiają go jako mizoginistę, czyli mężczyznę, który ma uprzedzenia wobec kobiet i odczuwa do nich nienawiść. Pierwszy udokumentowany przypadek przemocy, którą stosował dotyczył jego żony, która ostatecznie po 10 latach małżeństwa zdecydowała się odejść.

Po rozwodzie bezrobotny James rozpoczął romans z 20-letnią Tiną Watson, którą w rzeczywistości traktował jak worek treningowy. Bił ją nawet wtedy kiedy zaszła w ciąże. Kobieta uciekła po tym jak próbował utopić ją w wannie. Kolejna była 15- letnia Wendy Mottershead, którą maltretował psychicznie jak i fizycznie. Nastolatka także doświadczyła strachu przed śmiercią, kiedy złapał ją za włosy i zanurzył jej głowę w kuchennym zlewie.

Izolacja

Spotykając się ze Jamesem, Kelly zaczęła się stopniowo zmieniać. Przestała dbać o siebie, a większość czasu spędzała w łóżku- zwinięta w kłębek. Nie chciała już spotykać się z przyjaciółmi, ani trenować.

 „Pewnego dnia wróciła do domu z ogromnym siniakiem na twarzy. Powiedziała, że została zaatakowana przez starsze dziewczyny. Przeczuwałam, że kłamie ale bałam się, że jak będę na nią naciskać to ją stracę”opowiadała Margaret.

Pewnego dnia Kelly oznajmiła, że dostała nową pracę i przeprowadza się do Jamesa. Zaznaczyła, że nie będzie w stanie odwiedzać rodziców zbyt często. 30 listopada 1995 r. Spakowała walizki i to właśnie wtedy widzieli ją ostatni raz.

Przez jakiś czas utrzymywała z nimi kontakt telefoniczny, ale James robił wszystko by ją odizolować. Kiedy telefony od Kelly ucichły, a kartki urodzinowe i świąteczne zaczęły być sygnowane nazwiskiem Smith, rodzice zaczęli obawiać się o zdrowie i samopoczucie córki. Zawiadomili policję, jednak funkcjonariusze nie potraktowali sprawy poważnie, stwierdzając że Kelly jest już na tyle dojrzała, że ma prawo decydować o swoim życiu.

Państwo Bates nigdy nie odwiedzili córki w nowym miejscu zamieszkania. Obawiali się, że ich interwencja przyniesie odwrotny skutek od zamierzonej i oddali od nich Kelly jeszcze bardziej. Jest to decyzja, której żałują każdego dnia.

Tortury

16 kwietnia 1996 roku James podjechał na lokalny komisariat policji informując o śmierci swojej partnerki.

„Kelly kąpała się w wannie. Kiedy długo nie wychodziła z łazienki poszedłem sprawdzić co się dzieje. Kelly była pod wodą. Nie żyła”

Funkcjonariusze natychmiastowo udali się na miejsce zdarzenia, a wtedy okazało się, że śmierć młodej dziewczyny nie była przypadkiem. Nagie, zmaltretowane ciało Kelly leżało na podłodze w sypialni. Już na pierwszy rzut oka było widać, że przed śmiercią była okrutnie torturowana. Jej krew znajdowała się w każdym pomieszczeniu w domu.

William Lawler, patolog, który badał ciało Kelly, powiedział: „W swojej karierze przebadałem prawie 600 ofiar zabójstw, ale nigdy nie spotkałem się z tak rozległymi obrażeniami. W przypadku tej biednej dziewczyny ich ponad 150″.

W ciągu czterech tygodni przed śmiercią, Kelly każdego dnia była brutalnie torturowana:

 • Była przywiązywana za włosy do kaloryfera
 • Przypalana papierosami oraz gorącym żelazkiem, a także polewana wrzątkiem.
 • Miała wiele ran kłutych, zadanych przedmiotami takimi jak widelce czy nożyczki. Rany te znaleziono nawet po wewnętrznej stronie ust.
 • Ślady na jej szyi wskazywały, że była podduszana.
 • Oprawca traktował ją także sekatorem i łopatą.
 • Miała zmiażdżone stopy, kolana oraz dłonie.
 • Kelly miała także zmasakrowane uszy, nos, usta oraz narządy płciowe.

To jednak nie wszystko.

 • Kelly miała także wydłubane oczy i zgodnie z opinią patologa nastąpiło to 3 tygodnie przed śmiercią.
 • W ostatnich dniach swojego życia była głodzona.
 • Nie otrzymywała nawet wody.
 • Nim  ostała utopiona, James uderzył ją w głowę słuchawką od prysznica.

Proces

„Śmierć była dla niej wybawieniem” – mówił sędzia podczas procesu.

„Ludzie nazwali Jamesa zwierzęciem, ale żadne zwierzę nie postąpiło by w ten sposób, bo które zabija dla przyjemności? Zastanawiam się, ile bólu musiała  znieść nasza córka. Czy myślała, że już jej nie kochamy, skoro jej nie uratowaliśmy”Łkała Margaret.

Podczas procesu James próbując usprawiedliwić swoje działania. Wyznał, że Kelly doprowadzała go do szału bo często szydziła z jego zmarłej matki. Do tego lubiła przemoc w łóżku i sama prosiła by wyrządzał jej krzywdę. Sugerował, iż była maso*histką a on tylko spełniał jej życzenia. Zaznaczył także, że miała tendencję do samookaleczania i sama wydłubała sobie oczy. Fakt, że Kelly schudła 20 kilogramów, tłumaczył anoreksją.

Sąd nie dał wiary tym perfidnym kłamstwom, a James Smith został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności, bez możliwości zwolnienia warunkowego.

„Ty jesteś sprawcą przemocy wobec kobiet, a ja zrobiłem wszystko co w mojej mocy, byś już nigdy więcej nie skrzywdził żadnej z nich”Tymi słowami sędzia zakończył godzinną rozprawę.

Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

2 Komentarze
 1. Oko za oko mówi

  Dożywocie?? Jakie dożywocie ?takie coś żyć nie powinno po tym co zrobił…
  Kara śmierci właśnie takim psycholom!

 2. Polo mówi

  Młoda kobieta zadała się ze starym konusem? Też była dobra.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.