Let’s travel together.

Sekretne życie młodego mężczyzny. Co się kryje za zniknięciem 22-latka?

0

Dzięki nowoczesnym systemom monitorującym, możliwościom śledzenia sygnału telefonów komórkowych i mediom społecznościowym policja jest teraz w stanie sprowadzić do domu zaginionych w rekordowo krótkim czasie.

Według statystyk Australijskiego Instytutu Kryminologii z listopada 2016 r., każdego roku, w latach 2008–2015 zgłaszano zaginięcie średnio 38 159 osób. Około 60 procent tych osób zostaje odnalezionych lub samodzielnie wraca do domu w ciągu pierwszych 48 godzin od sporządzenia raportu o zaginięciu, a aż 98 procent z nich znajduje się żywych. Ale co dzieje się z pozostałymi 2 procentami? Co dzieje się z tymi nielicznymi ludźmi, którzy znikają z powierzchni ziemi, pozostawiając zaledwie jeden ślad? Co ważniejsze, jak w dzisiejszych czasach można całkowicie zniknąć?

Tej

Tej Chitnis urodził się 22 listopada 1994 roku jako syn kochających indyjskich rodziców Revy i Jayanta Chitnis. Tej ma tez starszego o 4 lata brata, Rudry Chitnis. Jego życie rodzinne w Bonview Crescent w Burwood East było pod każdym względem normalne, można by nawet rzec, przeciętne. Był blisko ze swoją rodziną, nigdy nie bał się porozmawiać szczerze ze swoją troskliwą matką i zawsze wracał do domu o godzinie 16:00, każdego dnia z uśmiechem na twarzy.

Pilny student

Opisywany jest jako wesoły, pomocny i przyjazny. Tej miał również bliskie grono przyjaciół, z którymi on i jego rodzina są tak zżyci, że do tej pory są częstymi gośćmi w domu Chitnis.

Tej, inteligentny chłopiec z zamiłowaniem do zdobywania wiedzy, zaczął studiować nauki o zdrowiu na Uniwersytecie Geelong Deakin, aspirując na medycynę. Do szkoły odbywał godzinną podróż pociągiem z dworca kolejowego w Blackburn. Tej dobrze sobie radził w nauce, z dumą dzieląc się swoimi świetnymi ocenami z przyjaciółmi i rodziną.

Pracowity

Z pewnością nie był też leniwy. Kiedy nie studiował, ciężko pracował na pół etatu w Office Works, z czego część odkładał, a częśc przeznaczał na swojego ukochanego VW Golfa z 2005 roku, samochód, o którym Reva mówi: „prawdopodobnie kochał bardziej niż cokolwiek innego”.

Z zewnątrz, życie Teja było po prostu idealne. Nikt jednak nie znał jego sekretów, które umiejętnie maskował przez wiele lat…

Dzień zniknięcia

27 kwietnia 2016 roku był szczególnym dniem dla rodziny Chitnis. To były 60. urodziny ojca Teja, Jayanta, i w związku z tym, tego wieczoru planowali wyjść razem na kolację. Stolik zarezerwowali z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Było to wydarzenie, którego Tej, człowiek tak rodzinny, nigdy by nie przegapił.

O 10 rano Tej wyszedł na spotkanie z przyjaciółmi. Miał jak zwykle pojechać na dworzec kolejowy w Blackburn i stamtąd pociągiem do Melbourne City. Według rodziny w jego zachowaniu ani planach nie było niczego dziwnego.

Przed wyjściem poprosił, żeby nie wychodzili bez niego na kolację. Jednak jego rodzina wyszła bez niego, ponieważ zawsze punktualny Tej nie wrócił tego wieczora do domu. Nigdy do niego nie wrócił…

Reva i Jayant byli zaniepokojeni. Tej nie odpuściłby urodzin swojego ojca. A strach ten narastał, gdy Tej nie wrócił do domu tej nocy i wkrótce rodzina Chitnis podjęła decyzję o wezwaniu policji i zgłoszeniu zaginięcia syna.

Zgłoszenie

Policja bardzo poważnie potraktowała zniknięcie Teja. Rozpoczęli dochodzenie od poszukiwań samochodu Teja: ukochanego VW Golfa z 2005 roku, srebrnego hatchbacka z tablicą rejestracyjną „TTF 517” oraz namierzenia jego telefonu.

Policjanci poprosili również rodzinę Chitnis o informacje na temat Teja – w nadziei, że dowiedzą się czegokolwiek co mogłoby dać im wskazówkę, w którym kierunku podążyć. Revy wspomniała o pewnej rozmowie, którą z nim odbyła kilka tygodni wcześniej, w której Tej zwierzył się jej, że nie jest pewien swojej przyszłości. Reva była przekonana, że chłopak przechodzi swego rodzaju kryzys związany ze stresem w szkole i nadmiarem nauki. Powiedziała wtedy Tejowi, że powinien na chwilę odpocząć od tego wszystkiego. To oczywiście wzbudziło duże zainteresowanie policji. Czy stres Teja mógł być bardziej dotkliwy, niż opisał go matce? Czy to możliwe, że ten kryzys go pokonał?

Tajemnice

Już na początku śledztwa policja dokonała szokującego odkrycia: w ciągu ostatnich 2 lat, Tej nie uczęszczał na żaden uniwersytet, jak przekonywał nie tylko swoich rodziców ale także najbliższych przyjaciół.

Okazało się również, że jego opowieść o „spotkaniu ze znajomymi” także była fałszywa. Po zbadaniu aktywności telefonu Teja, ustalono, że nie logował się w centrum Melbourne, ale w Healesville. Policja znalazła również nagranie CCTV przedstawiające VW Golfa Teja jadącego na wschód autostradą Maroondah, w kierunku skrzyżowania z Green Street.

Pytania

Chociaż był to wielki przełom w sprawie, wywołał on jednocześnie wiele pytań. Healesville znajdowało się około godziny drogi od Bonview Crescent, gdzie mieszkali Chitnis. W Healesville nie mieszkała żadna rodzina Teja i, o ile jego przyjaciele i rodzina wiedzieli, nie miał żadnych powiązań w Healesville. Nigdy nie wspomniał nikomu o Healesville, a na pewno nigdy nikomu nie powiedział, że planuje tam się wybrać.

Telefon komórkowy Teja został wyłączony w dniu zaginięcia, o godzinie 11:49. Od tamtej pory telefon nigdy już nie został włączony. Konto bankowe młodego mężczyzny, również pozostaje nietknięte.

Poszukiwania

Rodzina Teja oczywiście nigdy nie przestała szukać swojego syna. Od czasu jego zniknięcia pukali do różnych drzwi, rozwieszali plakaty i rozdawali ulotki. Założyli też stronę na Facebooku, aby rozpowszechniać informacje o zaginięciu chłopaka.

Bliscy zaginionego współpracowali również z organizacjami zajmującymi się poszukiwaniem osób zaginionych. Artysta uliczny Heesco i pisarz Benjamin Law stworzyli mural z wizerunkiem Teja na ścianie w pobliżu popularnego Vic Market w Melbourne w ramach projektu „The Unmissables”. Wykonano również nadruki z twarzą zaginionego na tysiącach kubków do kawy, które następnie były sprzedawane podczas 2 meczów MCG Football.

Innym projektem organizacji d.s. osób zaginionych była kampania „Niewidzialni przyjaciele”. Invisible Friends wykorzystuje technologię rozpoznawania twarzy na Facebooku do śledzenia osób zaginionych.

Niestety, wszystkie te akcje nie dostarczyły żadnych dodatkowych informacji dotyczących zniknięcia Teja. Rodzina Chitnis utrzymywała bliski kontakt z głównym śledczym w tej sprawie. „Dzwonili i rozmawiali z nim co tydzień”. Z czasem kontaktowali się już rzadziej, dbając aby policja nie zapomniała o sprawie ich syna.

Ku zgodzie wszystkich zaangażowanych w sprawę Teja, Reva mówi, że „to niewyobrażalne, że młody człowiek i jego samochód mogą tak po prostu zniknąć”.

Samobójstwo

Informacje ta temat zniknięcia Teja są bardzo skąpe, ale generalnie panuje zgoda co do tego, że prawdopodobnie mamy do czynienia z przypadkiem popełnienia samobójstwa przez młodego mężczyznę. Rozmowa Teja z matką na kilka tygodni przed jego zniknięciem – mówiąca o jego niepewności co do jego przyszłości – wskazuje, że Tej przeżywał trudny okres. Chociaż nie wiadomo, dlaczego Tej przestał uczęszczać na uniwersytet, jego nieobecność mogła być oznaką, że przechodził przez depresję, a fakt, że nie powiedział nikomu o tym, że przerwał naukę, wskazuje na możliwe poczucie wstydu lub próbę uniknięcia rozczarowania bliskich. Chociaż jego rodzice nie wywierali na niego presji związanej z aspiracjami zawodowymi, a raczej zachęcali go do wybrania własnej ścieżki życiowej, mógł naturalnie obawaić się reakcji rodziny.

Samobójstwo wyjaśniłoby również zaginięcie samochodu. Gdyby wjechał do zbiornika wodnego, prawdopodobnie jego samochód nie zostałby znaleziony podczas zwykłych poszukiwań na lądzie.

Dlaczego?

Chociaż w 2016 roku w Victorii doszło do znacznej liczby samobójstw (624 według raportu Australian Bureau of Statistics „ Causes of Death, Australia, 2017 ”), warto zauważyć, że śmierć w wyniku wjechania do zbiornika wodnego była dość rzadką metodą odebrania sobie życia.

Tej też nigdy nie wydawał się szczególnie zdenerwowany ani załamany. Utrzymywanie swojej dwuletniej nieobecności na uniwersytecie w tajemnicy mogło wskazywać na talent Teja do ukrywania swoich emocji, jeśli jest to konieczne, ale przy tak wielu znajomych twarzach wokół niego dziwne jest, że nikt nie zauważył żadnych zmian, choćby subtelnych, wskazujących na skłonność samobójczą.

Zamiary Teja, aby wziąć udział w urodzinowej kolacji ojca, również zaprzeczają teorii popełnienia samobójstwa przez Teja. Dlaczego miałby mówić swoim rodzicom, żeby czekali na niego przed wyjazdem na kolację, skoro nie planował powrotu? Był podekscytowany kolacją, a jego rodzice zauważyli, że przegapienie tak ważnego dla niego dnia było do niego niepodobne. Dlaczego wybrałby akurat tę noc na samobójstwo?

Ucieczka

Tej nie miał żadnych znanych powiązań z Healesville. Chociaż istnieje tam kilka głębokich zbiorników wodnych, były przecież tego typu obszary bliżej domu Teja, w Burwood East. Dlaczego Tej miałby podróżować godzinę drogi do miejsca, którego zupełnie nie znał, tylko po to, by popełnić samobójstwo?

Inna powszechna teoria głosi, że Tej opuścił swoje życie w Burwood, aby rozpocząć nowe, z dala od rodziny. Możliwe, że podjął pracę, w której nie można go było wyśledzić, zniszczył telefon i zamieszkał w okolicy Healesville.

Jednak ta teoria również ma kilka słabych punktów. Gdyby Tej planował uciec, prawdopodobnie wypłaciłby część swoich oszczędności, aby zapłacić za jedzenie, benzynę i inne artykuły pierwszej potrzeby do momentu zarobienia pierwszych pieniędzy. Przypomnijmy, że jego konto bankowe było zupełnie nietknięte. Nie zabrał ze sobą żadnych dodatkowych ubrań ani innych niezbędnych rzeczy. Jest również bardzo prawdopodobne, że samochód Teja lub on sam zostałby już zauważony, przez kogoś, kto mieszkał w okolicy.

Interesy

Inną teorią poruszoną w Internecie, szczególnie na stronie Reddit, jest to, że Tej mógł zaangażować się w coś niebezpiecznego, np. w handel narkotykami. Do dziś nie wiadomo co robił w czasie, kiedy rzekomo spędzał w szkole. Możliwe, że wpakował się w narkotyki z braku perspektyw po porzuceniu studiów, lub, że porzucił studia po to aby zająć się narkotykami.  To może wyjaśniać, dlaczego nie powiedział nikomu, że opuścił uniwersytet. Jego podróż do Healesville można również wytłumaczyć nielegalnymi działaniami, ponieważ mógł mieć w planach spotkać się z dilerem w tamtej okolicy.

Jednak znowu są pewne problemy z tą teorią. Ani jego rodzina, ani przyjaciele nigdy nie zauważyli, aby Tej wyglądał, jakby był pod wpływem jakichkolwiek nielegalnych substancji. Wręcz przeciwnie, opisywano go jako godnego zaufania i punktualnego, wracającego do domu o 16:00 każdego dnia. Nadal pracował w Officeworks, stawiając się na każdą zmianę.

Ofiara

Ostatnia teoria jest taka, że ​​Tej mógł paść ofiarą przestępstwa. Podczas ostatniej obserwacji Teja, nie udało się jednoznacznie potwierdzić czy w rzeczywistości był rzeczywiście on kierował samochodem w stronę skrzyżowania Maroondah Highway / Green Street. Co ciekawe, dotarcie do Healesville zajęło mu 1 godzinę i 40 minut, a dotarcie do niego, nawet przy dużym natężeniu ruchu zwykle zajmuje mniej niż godzinę. Co w takim razie robił Tej w ciągu tych czterdziestu minut? Być może zatrzymał się po drodze i natknął na złodzieja samochodu, który później odjechał jego samochodem?

Tej został opisany jako przyjazny, pomocny człowiek i nigdy nie zgłoszono, aby miał jakiś wrogów, którzy mogliby chcieć wyrządzić mu krzywdę.

Zaginięcie Teja do dnia dzisiejszego pozostaje tajemnicą. Jego rodzice, Reva i Jayant, nigdy nie stracili nadziei na znalezienie Teja i nadal współpracują ze śledczymi i organizacjami d.s. osób zaginionych.

Bliscy i policja apelują: jeśli masz jakiekolwiek informacje, które Twoim zdaniem mogą mieć związek ze zniknięciem Teja, zadzwoń do Crime Stoppers pod numer 1800 333 000.

This slideshow requires JavaScript.

Autor: Kasia Magierska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.