Let’s travel together.

Pisarz bez dłoni – dziwne zaginięcie i niewyjaśniona śmierć hollywoodzkiego scenarzysty.

0
28 czerwca 1997 roku. Nocą, tego dnia Gary Devore wracał ze swojego biura Santa Fe w Nowym Meksyku do domu w Santa Barbara w Kalifornii. Mężczyzna był odnoszącym sukcesy hollywoodzkim scenarzystą i producentem, znanym z takich filmów jak Raw Deal, z Arnoldem Schwarzeneggerem  i Dogs of War, z Christopherem Walkenem.

Gary właśnie ukończył scenariusz do kolejnego filmu, ale ten scenariusz był od pozostałych dzieł Devore. Był pełen zarzutów przeciwko rządowi Stanów Zjednoczonych dotyczących narkotyków i napadów na banki, a wszystko to w kontekście jednej z najbardziej kontrowersyjnych wojen XX wieku – inwazji na Panamę. Devore nigdy nie wrócił do domu. Zniknął, zaginął bez śladu.

Samochód

Dopiero po roku intensywnych poszukiwań, odnaleziono jego samochód spoczywający na dnie akweduktu w Palmdale w Kalifornii. W pojeździe znajdowało się ciało, najprawdopodobniej należące do Gary’ego.

Kalifornijski patrol autostradowy sporządził 158-stronicowy raport, w którym stwierdzono, że był to wypadek: sprawa zamknięta. I mógłby to być koniec tej historii. Ale nie był, ponieważ wielu z tych, którzy znali Gary’ego Devore’a, pozostaje przekonanych, że oficjalne śledztwo było prowadzone w sposób mający zatuszować fakt, że Gary został zamordowany oraz zaangażowania w jego śmierć władz USA.

Szczegóły pracy

Scenariusz Gary’ego, do remake’u filmu o napadzie z 1949 roku The Big Steal, miał być thrillerem akcji osadzonym na tle inwazji Stanów Zjednoczonych na Panamę w 1989 roku i obalenia jej dyktatora, byłego aktywisty CIA Manuela Noriegi. Miał to być debiut reżyserski Gary’ego, a oczekiwania były wysokie.

Gary’emu w jego pracy pomagał jego stary przyjaciel Charles „Chase” Brandon, weteran CIA, kuzyn Tommy’ego Lee Jonesa; także nowa publiczna twarz Hollywood.

Przyjaciel z CIA

Na kilka tygodni przed zniknięciem, Devore dzwonił do swojego długoletniego przyjaciela Brandona, zadając mu pytania dotyczące amerykańskiej inwazji na Panamę, Manuela Noriegę oraz jego udziału w narkotykach i praniu brudnych pieniędzy. Devore oparł scenariusz swojego filmu na tej inwazji i chciał wiedzieć o niej jak najwięcej, aby jak najwierniej odwzorować tamtejsze realia.

„Pamiętam, jak rozmawiałem z nim o reżimie w Panamie i Noriegi oraz o pieniądzach z narkotyków, które Noriega rzekomo przechowywał w sejfach w swoich biurach.” powiedział Chase Brandon. „Od tego momentu trochę odpłynęliśmy i ogólnie rozmawialiśmy o amerykańskich programach antynarkotykowych.” 

Tłumaczenie

Oficjalne wyjaśnienie przyczyny śmierci Gary’ego jako „wypadek” jest z pewnością bardzo twórcze. Według własnych obliczeń policji, aby skończyć w akwedukcie, Gary musiałby jechać z prędkością większą niż 110 km / h, bez włączonych świateł – zostały one celowo wyłączone, jak wykazało dochodzenie – pod prąd, po ruchliwej autostradzie przez około 3,2 km, przez nikogo niezauważony wjeżdżając w jedyną lukę w ciągu betonowych barierek „o szerokości zaledwie 5 m”, a wszystko to bez spowodowania jakichkolwiek uszkodzeń barierek lub samochodu.

„Evel Knievel* w jego najlepszą noc nie mógł tego zrobić” – prycha prywatny detektyw z Hollywood, Don Crutchfield.

Podejrzenia

Według oficjalnych danych, wrak został odkryty podczas śledztwa przeprowadzonego przez specjalistę od wypadków, Martina Lockheeda. Była żona Gary’ego, Claudia Christian uważa okoliczności śmierci za podejrzane: „Moi przyjaciele (z których jeden jest byłym żołnierzem) kilka dni po zaginięciu, zabrali sprzęt na podczerwień do akweduktu, do miejsca, gdzie został znaleziony i nic wtedy nie znaleźli… jesteśmy przekonani, że jego samochód i to ciało zostało tam podrzucone.”

Zaginione… dłonie

W samochodzie Gary’ego brakowało wielu rzeczy: laptopa zawierającego scenariusz „The Big Steal”, pistoletu i amunicji, które zawsze nosił ze sobą podczas długich podróży … oraz jego rąk.

Po protestach Wendy, żony zmarłego, policja odkryła kości dłoni na tylnym siedzeniu pojazdu oraz w mule na dnie samochodu, ale nie znaleziono zdeformowanego małego palca Gary’ego, który potwierdziłby tożsamość ciała.

Wciąż niezadowolona Wendy, ​​zleciła drugą sekcję zwłok dr Davidowi Poseyowi (w asyście dr Roberta Byrda), ale twierdzi, że ich raport nigdy się oficjalnie nie pojawił i od tego czasu, kobieta znajduje się w stanie zawieszenia, niepewna nawet, czy odnalezione ciało należało do jej męża.

Raport koronera

Udało się dotrzeć do fragmentów raportu, w którym Posey stwierdza, że ​​ciało rzeczywiście należało do Gary’ego Devore’a. Potwierdził również zaskakujące pogłoski, że kości dłoni dostarczone przez władze mają ponad dwieście lat.

Posey zgodził się z pierwotnym orzeczeniem koronera, że dokładna przyczyna śmierci jest „nieokreślona”, ale z domniemaniem „zabójstwa”.

Helikopter

Odkrycie pojazdu Gary’ego zostało przerwane przez kolejną dziwną akcję – nad głowami poszukujących pojawił się nieoznakowany czarny helikopter. Incydent został przypomniany przez Mike’a Burridge’a, ówczesnego oficera informacji publicznej w Departamencie Szeryfa w Santa Barbara: „Kiedy kończyliśmy popołudniową sesję poszukiwań, stałem obok kamerzysty z ogólnokrajowej sieci [CNN], a on postukał mnie w ramię i zapytał: – Hej, czy to wasz helikopter? Burridge spojrzał w górę i zobaczył zbliżający się z dużą prędkością helikopter, wyglądało to tak, jakby podążał nisko nad ścieżką akweduktu.„To nie nasze! może od was?” „Nie” odpowiedział kamerzysta „nie mamy takiego helikoptera.

Kolejna zagadka

Gdy helikopter zwolnił, Burridge zobaczył „kogoś siedzącego z tyłu, kto robił zdjęcia”. Gdy kamerzysta zwrócił się w jego stronę i zaczął nagrywać, helikopter wystartował z dużą prędkością i zniknął. Helikopter nie miał żadnych oznaczeń, nie miał numeru na ogonie, a wszyscy w helikopterze mieli na sobie ciemne ubrania. Dużo można było zobaczyć gołym okiem, obiekt było tak blisko… „To oczywiście wzbudziło podejrzenia, co do cholery? kto był w tym samolocie?”.

Tajemniczy Anderson

Co dziwniejsze, następnego dnia Burridge odebrał telefon od mężczyzny o nazwisku „Anderson”, który przedstawił się jako oficer prasowy Sił Powietrznych. Według Burridge’a, „Anderson powiedział, że oni [Siły Powietrzne] otrzymywali wiele zakłóceń radiowych z tego obszaru w [Bazie Sił Powietrznych Edwards] ¦, więc wysłali załogę, aby to sprawdzić.” W ten sposób wyjaśniono obecność tajemniczego śmigłowca. Wkrótce jednak pewna agencja medialna dowiedziała się o incydencie i postanowiła zadzwonić pod numer „Andersona”, który podał im Burridge. Jak się okazało, nie było takiego numeru. Zdziwiony Burridge postanowił zasięgnąć informacji bezpośrednio w Air Force Public, które miało być odpowiedzialne za akcję z helikopterem. Odpowiedź brzmiała: „Nie, nigdy nie słyszeliśmy tego nazwiska [Anderson] i nie wiemy, o czym mówisz.”

Podejrzany przyjaciel

To nie była jedyna ślepa uliczka, którą Burridge kroczył podczas śledztwa w sprawie śmierci Devore. W dalszych zeznaniach „potwierdzonych przez Wendy i jej przyjaciół” opowiada, jak „Chase” Brandon z CIA pojawił się w domu Wendy zaledwie kilka dni po zniknięciu jej męża i zamknął się w biurze Gary’ego. Gdy przyjaciel Wendy, obecny w ich domu, wszedł do tamtego pokoju, zobaczył Brandona pochylonego nad komputerem Gary’ego. Wkrótce potem odkryto, że z komputera zniknęły wszystkie wyniki badań przeprowadzonych przez Gary’ego i wcześniejsze szkice scenariusza „The Big Steal”.

FBI uspokaja

Zaniepokojony działaniami Brandona, Burridge postanowił zadać mu kilka pytań. Jednak Departament Szeryfa „miał problem w komunikowaniu się z tą osobą [Brandonem], ponieważ nie odpowiadał na ich telefony ani listy.” Poirytowany Burridge zwrócił się do FBI o pomoc, które zgodziło się przesłuchać Brandona. Do przesłuchania doszło w kwaterze głównej CIA w Langley w Wirginii i rozmawiano o wydarzeniach, które miały miejsce w domu Wendy. Po zakończonych przesłuchaniach FBI poinformowało Burridge’a, że ​​nie ma potrzeby kontynuowania śledztwa.

Kolejne pytania

Co Brandon robił w biurze Gary’ego? Naprawdę chciał poświęcić chwilę na wspominanie starego przyjaciela, jak wyjaśnił wtedy Wendy? Może prowadził własne dochodzenie w sprawie zaginięcia, mając na uwadze, że często to właśnie bliska rodzina jest najbardziej prawdopodobnym podejrzanym? A może usuwał poufne informacje, które dostarczył Gary’emu na temat działalności CIA w Panamie?

Niepokój Gary’ego

Według Wendy, Gary był „bardzo zaniepokojony swoimi badaniami w Panamie, zwłaszcza z powodu testów broni w USA i rzekomego prania brudnych pieniędzy.” Kiedyś powiedział jej, że Stany Zjednoczone użyły nielegalnej broni laserowej do zniszczenia autobusu pełnego panamskich cywili, a następnie zakopali ich ciała w nieoznakowanych grobach. Do dziś Wendy ma przed oczami swojego męża, który siedzi w swoim słabo oświetlonym biurze, nietypowo pochylony nad biurkiem, z głową w dłoniach: „Im głębiej spojrzysz, tym brudniej się robi”, powiedział wtedy Gary.

Co dalej?

„Nic się nie zmieniło” – powiedział sierż. Mike Burridge, rzecznik Departamentu Szeryfa Hrabstwa Santa Barbara. „Myślę, że jeśli jest coś wyjątkowego w tej sprawie, to to, że po całym czasie śledztwa i całym zainteresowaniu mediów, jakie otrzymała, nie ma żadnych dowodów, które wskazałyby nam jakiś kierunek śledztwa – i to jest niezwykłe”.

Przyjaciel Devore, Brandon utrzymuje, że Gary padł ofiarą złodziei samochodów. Jego zniknięcie i prawdopodobna śmierć to po prostu straszna rzecz, z którą trzeba się pogodzić” – powiedział Brandon. „Według mnie, logicznie myśląc, to co przytrafiło się Gary’emu, to to, że jechał nowym, głośnym, efektownym Fordem Explorer z wszystkimi możliwymi udogodnieniami i jest to pojazd, o którym stróże prawa powiedzą, że był gratką dla złodziei samochodów. . . . Mam wrażenie, że Gary był jedną z tych osób, których spotkało straszne i tragiczne zrządzenie losu. Po prostu padł ofiarą ludzi, którzy chcieli jego samochód ”.

Dociekliwy Brytyjczyk

Ta potencjalna tajemnica morderstwa, wraz z dziwacznymi szczegółami, zwróciła uwagę brytyjskiego naukowca Matta Alforda, który poświęcił kilka lat na śledztwo w sprawie zniknięcia Devore’a.  Od 2008 roku Alford spędził lata gromadząc wszystkie wiadomości, filmy dokumentalne, raporty FBI oraz inne pliki i źródła, dzięki którym mógł poskładać w całość tę dziwaczną historię. Wendy Devore opowiedziała Mattowi, jak agenci CIA, DOD, NSA i FBI, w tym Chase Brandon, przewijali się w tej sprawie w pierwszych dniach po zaginięciu jej męża. 

Oprócz Wendy, sprawa ta nie dawała spokoju również innym, w tym agentowi Garyego, którym był Michael Sands. Matt Alford skontaktował się z Michaelem i przeprowadził z nim wywiad. Po powrocie do Anglii, po rozmowie z Michaelem Sandsem, dotarła do niego wiadomość, że Sands nagle zmarł w wyjątkowo absurdalnych okolicznościach. Wszedł do supermarketu, podszedł do lady delikatesowej, zjadł małą próbkę mięsa, a następnie padł martwy.

Wszystkie zdobyte przez siebie informacje, Matt zawarł w swojej książce zatytułowanej The Writer With No Hands oraz filmie o tym samym tytule.

Sprawa śmierci Gary’ego Devore pozostawia nas z wieloma pytaniami, na które prawdopodobnie nigdy nie znajdziemy odpowiedzi…

 

*Robert Craig „Evel” Knievel, Jr. amerykański kaskader-motocyklista. Światową sławę Knievel uzyskał w latach 70. XX wieku, kiedy to specjalizował się w akrobacjach i skokach motocyklowych nad autostradami, rzędami zaparkowanych samochodów, zbiornikami wodnymi pełnymi rekinów, skrzyniami wypełnionymi jadowitymi wężami oraz przez płonące obręcze. (źródło, wikipedia)

Autor: Kasia Magierska

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.