Let’s travel together.

Para zamordowana w 1976 r. ZIDENTYFIKOWANA

0

Sumter Jane i Jock Doe, byli parą, która w sierpniu 1976 roku została zamordowana, a ich historia była jedną z najbardziej znanych w Sumter Country w Karolinie Południowej. Przez 45 lat spoczywali w grobach oznaczonych NIEZNANY/NIEZNANA, a ich rodziny przez cały ten czas żyły w bolesnej niewiedzy.

Egzekucja

We wczesnych godzinach porannych 9 sierpnia 1976 r. Pewien mężczyzna usłyszał strzały, które rozległy się gdzieś w pobliżu jego domu, ale pomyślał, że to kłusownicy. Później, tego samego dnia, kierowca podróżujący swoją ciężarówką odkrył dwa ciała, leżące tuż przy drodze krajowej. Mężczyzna i kobieta zostali zamordowani w sposób przypominający egzekucję; oboje zostali zastrzeleni, a rany postrzałowe mieściły się na plecach, klatce piersiowej i szyi. Młoda para nie miała pieniędzy, ale śledczy uważali, że mogli być zamożnymi obcokrajowcami, którzy padli ofiarami kradzieży samochodu, ponieważ byli zadbani i ładnie ubrani. Początkowo sądzono, że byli rodzeństwem, ale wykluczyły to późniejsze badania DNA.

Próby

W celu identyfikacji, detektywi sprawdzili każdy trop, łącznie z próbą zidentyfikowania ich poprzez odciski palców i numer seryjny, który znajdował się na zegarku mężczyzny. Zapisy dentystyczne mężczyzny i kobiety, opublikowano w krajowych rejestrach dentystycznych, w sprawę zaangażowano także urzędników Interpolu, amerykańskich śledczych i władze imigracyjne. Przypadek ten opisano także w popularnym programie Unsolved Mysteries, ale mimo tych wszystkich działań nie udało się ustalić kim byli ci ludzie.

Narzędzie zbrodni

W grudniu 1976 r. Kierowca ciężarówki – George Henry został zatrzymany przez policję w Karolinie Północnej ponieważ prowadził auto pod wpływem alkoholu. Mężczyzna miał w posiadaniu pistolet z porysowanym numerem seryjnym. Mimo, iż ktoś próbował ukryć pochodzenie broni, testy balistyczne wykazały, że z tego właśnie pistoletu zamordowano tych dwójkę młodych ludzi. George twierdził, że otrzymał pistolet w prezencie, a nim wszedł on w jego posiadanie, broń miała zostać skradziona przez grupę mężczyzn. George przeszedł testy na wykrywaczu kłamstw i nie udało się ustalić kto był pierwszym właścicielem broni.

CHARAKTERYSTYKA: John Doe miał na palcu 14- karatowy, złoty pierścionek z napisem „JPF”. W kieszeni spodni nosił paczkę zapałek, które zostały wyprodukowane w Ameryce. Ubrany był w koszulkę z napisem „1975 IMSA” (International Motor Sports Association). Ta koszulka była sprzedawana tylko podczas wyścigu Florida Sebring. Niektórzy spekulowali, że John Doe mógł mieć związek z wyścigami IMSA. Podczas weekendu, w który para została zamordowana, na torze Talladega Motor Speedway odbywały się właśnie te wyścigi. Mężczyzna mógł mieć około 27 lat,  miał oliwkową cerę, brązowe włosy, oczy i charakterystyczne, krzaczaste brwi. Prace dentystyczne, które miał wykonywane sugerowały, że był osobą o wysokim statusie społeczno- ekonomicznym.

Kobieta była młodsza od swojego towarzysza. Mogła mieć 18-25 lat. Jej cera również była oliwkowa. Miała niebiesko- szare oczy i dwa charakterystyczne pieprzyki na lewym policzku. Zarówno jak jej partner była bardzo zadbana z wyjątkiem niedepilowanych nóg. Miała naturalne, bardzo długie rzęsy i w pełni wykończone prace dentystyczne. Nigdy nie była w ciąży, ani nie miała żadnych pooperacyjnych blizn. Na palcach nosiła trzy srebrne pierścionki. Ręcznie wykonana biżuteria była pochodzenia meksykańskiego lub indiańskiego. Tak jak jej partner nie miała na sobie bielizny.

Teorie

Najpowszechniejsza teoria głosi, że para była zamieszana w przemyt narkotyków lub przestępczość zorganizowaną. Charakter zbrodni był równoznaczny ze sposobem w jaki morduje mafia. Kilka lat później odkryto, że przemyt narkotyków szerzył się w szeregach wyścigów IMSA. W latach 80 kilku zawodników IMSA zostało skazanych właśnie za przemyt narkotyków. Byli oni częścią wielomilionowej organizacji przestępczej, która przemycała tony narkotyków do Stanów Zjednoczonych. Na tym niewielkim obszarze, w pobliżu którego znaleziono zwłoki, miała miejsce również olbrzymia lokalna korupcja. Kilku wybitnych biznesmenów i polityków zostało uwikłanych w co najmniej trzy morderstwa na wynajem. Schematy te dotyczyły m.in. lokalnego prezesa banku i burmistrza. Przed zamordowaniem pary miał miejsce jeszcze incydent – zaledwie kilka mil od feralnego miejsca, został zabity w bardzo podejrzanych okolicznościach szef policji.

James i Pamela

Przez dłuższy czas, ciała pary były trzymane w domu pogrzebowym, w trumnach ze szklanymi wieczkami. Mimo, iż do miasta ściągały tłumy, nikt nie był w stanie zidentyfikować tych młodych ludzi. Wyznaczono nawet nagrodę w wysokości 3 tysięcy dolarów za informacje.

21 stycznia 2021 r. Biuro Szeryfa Hrabstwa Sumter i Projekt DNA Doe ogłosiły tożsamość mężczyzny i kobiety, których ciała odkryto 9 sierpnia 1976 r. Są to James Paul Freund i Pamela Mae Buckley.

Pan Freund urodził się w 1946 roku w Fitchburgu w stanie Massachusetts. Później przeprowadził się do Lancaster w Pensylwanii, gdzie skończył szkołę. W chwili morderstwa miał 30 lat, zaś Pamela 25 lat. Oboje nie byli widziani przez około osiem miesięcy przed śmiercią, a śledczy wciąż próbują ustalić ich związek. Podejrzewa się, że poznali się podróżując autostopem.

Po wpisaniu w Google Sumter Jane i Jock Doe, zdjęcia pośmiertne pary

Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.