Let’s travel together.

„Oto dlaczego zasłużyła na śmierć”. Zein i Maria zabili swoją córkę bo uważała się za Amerykankę. „Honor” rodziny Isa.

1

Życie 16-letniej Tiny zostało brutalnie zakończone przez jej rodziców, ponieważ nie popierali stylu życia jaki prowadziła. Co takiego robiła, że ich zdaniem zasłużyła na śmierć? Po pierwsze: chciała być częścią amerykańskiego społeczeństwa, w którym przyszło jej dorastać. Po drugie: spotykała się z chłopakiem, a nawet poszła z nim na bal maturalny. Ale gwoździem do jej trumny – w przenośni i dosłownie – okazał się być moment gdy znalazła pracę na pół etatu w restauracji…

Tina

Palestina Zein „Tina” Isa urodziła się 3 grudnia 1972 roku w Mato Grosso w Brazylii. Jej rodzicami byli Zein i Maria Isa, którzy oprócz Tiny mieli jeszcze 6 dzieci. Ojciec dziewczyny Zein al-Abdeen Hassan Isa był muzułmaninem pochodzącym z Palestyny. Mężczyzna wywodził się z rodziny robotniczej i jako nastolatek poślubił swoją kuzynkę, z którą miał troje dzieci. W latach pięćdziesiątych Zein opuścił Palestynę i swoją rodzinę, aby osiąść w Brazylii, gdzie poznał pochodzącą z Mato Grosso, Marię Matias.

Amerykański sen

Zein przez długi czas nie informował swojej nowej miłości o fakcie, że jest już żonaty i ma trójkę dzieci, a Maria mimo, iż była wierzącą katoliczką, zgodziła się wychowywać ich wspólne potomstwo w duchu islamu. Mimo sprzeciwu rodziców kobiety, para wzięła ślub w 1963 roku, a następnie kilkukrotnie przeprowadzali się z Brazylii do USA i z powrotem. Tina przyszła na świat, gdy rodzina akurat mieszkała w Brazylii. Gdy Tina miała 5 lat, rodzina przeniosła się do Beitin, palestyńskiej wioski położonej w centralnej części Zachodniego Brzegu. W między czasie, Zein stał się naturalizowanym obywatelem Stanów Zjednoczonych. W 1986 roku, rodzina Isa przybyła do St. Louis, gdzie zajmowali się prowadzeniem sklepu spożywczego.

Dziewczyna szybko odnalazła się w nowej kulturze, szybko nauczyła się języka angielskiego (rodzice dziewczyny jeszcze w 1991 roku nie porozumiewali się po angielsku) i po niedługim czasie zdobyła liczne grono znajomych. To oni nazwali ją Tina i tak się do niej zwracano, aż do śmierci. W miarę jak Tina chłonęła amerykański styl życia, jej relacje z ojcem zaczęły się pogarszać. Dziewczyna miała ogromne ambicje: w przyszłości planowała ukończyć akademię lotniczą i zostać pilotem. Miała ku temu realne możliwości, bo jak wspominają jej nauczyciele, była bardzo dobrą uczennicą. To nie podobało się konserwatywnemu Zeinowi.

Chłopak

Co gorsza, dziewczyna słuchała amerykańskiej muzyki popularnej, takiej jak hip hop, R&B i rock. Nawet starsze siostry Isy wyrażały niechęć do jej stylu życia i zgłaszały swoje obiekcje rodzicom. Z upływem czasu było już tylko gorzej. W styczniu 1989 roku, Zein i Maria dowiedzieli się, że ich córka jest zaangażowana w romantyczny związek z 18-letnim Afroamerykaninem Cliffem Walkerem (źródła nie są zgodne co do charakteru ich relacji, według niektórych byli oni jedynie przyjaciółmi). Zein był wściekły. Mężczyzna szczerze nienawidził Afroamerykanów, ponieważ uważał, że to właśnie czarnoskórzy ludzie stoją za atakami na palestyńskich biznesmenów… ​Gdy Tina wbrew swoim rodzicom udała się na bal maturalny ze swoim chłopakiem, rodzina wysłała za nią kilku ludzi, którzy wytargali nastolatkę z sali balowej i odwieźli do domu.

Zepsuty system

Oprócz wielkich ambicji, Tina wykazywała się również dużą odpowiedzialnością. Nastolatka chciała pomóc rodzicom i podreperować domowy budżet i w tym celu, znalazła pracę na pół etatu w restauracji Wendy’s. Jednak państwo Isa nie byli dumni z córki. Oni mieli zupełnie inne wyobrażenie dotyczące jej przyszłości. Widząc jak bardzo dziewczyna wsiąka w ten zepsuty amerykański system, i nie utożsamia się w ogóle z kulturą jej ojca, postanowili wysłać ją do Palestyny, gdzie znaleźli już dla niej męża. Niepokorna nastolatka jednak ani myślała wyjeżdżać z USA. Broniła swojego prawa do decydowania o swoim życiu i nie chciała stosować się do restrykcyjnych nakazów i zakazów islamu. Ona nigdy nie czuła się muzułmanką, nie utożsamiała się z kulturą Palestyny. Tina była Amerykanką (podobnie jak reszta jej rodziny otrzymała amerykańskie obywatelstwo).

Dziewczyna musi umrzeć

Odrzucenie przez Tinę tradycji kulturowych ojca tak bardzo zdenerwowało Zeina i Marię, że postanowili się jej pozbyć. Najważniejsze było aby zachować twarz i honor. Niedługo przed tragedią, Zein zadzwonił do kogoś oznajmiając, że musi zabić swoją córkę, ponieważ zniszczyła ona honor rodziny Isa. Dziewczyna musi umrzeć, postanowił ojciec, a matka nie protestowała.

Państwo Isa byli coraz bardziej sfrustrowani zachowaniem 16-letniej Tiny, w związku z czym wszczęli postępowanie w sprawie usunięcia ich córki ze szkoły. Chcieli aby dziewczyna uczyła się w domu. Ich działania nie przyniosły jednak oczekiwanego efektu ze względu chociażby na ich brak znajomości języka angielskiego. Siostra dziewczyny wypowiadała się o niej nazywając ją dziwką i twierdziła, że Tina nie zasługiwała na to, aby żyć. Mówiła o tym nawet przy pracowniku opieki społecznej.

5000 dolarów

Wieczorem 6 listopada 1989 r. Zein Isa zadzwonił pod 911, aby zgłosić, że jego córka nie żyje. Mężczyzna twierdził, że tego dnia Tina wróciła do domu późno w nocy i zażądała od niego 5000 dolarów. Gdy ten odmówił, córka zaatakowała go nożem. Zein, ze strachu o swoje życie, wyrwał nóż z rąk Tiny i dźgnął ją nim osiem razy. Historia Zeina nie miała jednak nic wspólnego z prawdą. Policja, prokuratura i sąd dobrze o tym wiedzieli, ponieważ istniały niezaprzeczalne dowody świadczące o tym, że to nie Tina była napastnikiem.

Historię opowiedzianą przez mężczyznę podważały między innymi ustalenia lekarza sądowego, który wykonał sekcję zwłok. Obrażenia i rany na jej ciele wyraźnie sugerowały, że została napadnięta i próbowała się bronić. Przyjaciele Tiny z Roosevelt High School powiedzieli policji, że Tina bała się Zeina i Marii. Dziewczyna miała im powiedzieć, że jeśli stanie się jej coś złego, powinni powiedzieć policji, że zrobili to jej rodzice. Ale najmocniejszy dowód w tej sprawie został udostępniony sądowi przez FBI.

Dowodowa kopalnia złota

Jak się okazało, FBI umieściło urządzenia nagrywające w mieszkaniu rodziny Isa przy 3759 Delor Street, ponieważ podejrzewali, że Zein należał do Abu Nidal, grupy terrorystycznej, która rzekomo planowała wysadzić izraelską ambasadę w Waszyngtonie. To co ujawniło FBI, detektyw z wydziału zabójstw w St. Louis, Mike Guzy nazwał „dowodową kopalnią złota”.
Była to siedmiominutowa taśma audio, na której dokładnie słychać co działo się tamtej nocy w domu rodziny Isa. Agenci federalni nie mogli uratować Tiny, ponieważ nie monitorowano nagrania w czasie rzeczywistym.

Pierwsi tłumacze, którzy podjęli się przetłumaczenia całości nagrania na język angielski, usłyszeli mieszankę trzech języków angielskiego, arabskiego i portugalskiego. Nie dokończyli oni swojej pracy, ponieważ byli zbyt przerażeni krzykami Tiny. Nie byli w stanie kontynuować.

Dzisiaj w nocy umrzesz

Nagranie ujawniło, że konfrontacja zaczęła się od kłótni Marii z Tiną o jej styl życia, po czym Zein ogłosił „dzisiaj w nocy umrzesz” i dźgnął ją siedmiocalowym nożem do trybowania, podczas gdy Maria przytrzymywała córkę. Podczas ataku Tina błagała matkę o pomoc, ale ta kazała jej się zamknąć.

Okazało się również, że wbrew twierdzeniom Zeina, Tina nie zażądała od rodziców 5000 dolarów. Oprócz taśmy, na której nagrane były ostatnie słowa i krzyki Tiny, FBI dysponowało nagraniami telefonicznymi, podczas których Zein rozmawiał ze swoimi starszymi, zamężnymi córkami, które zachęcały do ​​brutalności w stosunku do nastolatki. Siostra Tiny, Soraia Salem, lat 24, zasugerowała przykucie dziewczyny i zamknięcie w piwnicy, a następnie wynajęcie płatnego zabójcy, który miałby pozbawić życia jej siostrę. Inna z sióstr, Fatima Abdeljabbar, powiedziała, że ​​Bóg powinien sprawić, by Tina „zasnęła i już się nie obudziła”.

Oto dlaczego zasłużyła na śmierć

Wszystkie te nagrania zostały puszczone w sądzie podczas procesu rodziców zamordowanej nastolatki. Obrońcy apelowali o ich wyłączenie, jednak sędzia pozwolił ławnikom i wszystkim obecnym ich wysłuchać. Proces trwał rok, a
wyjaśnienia państwa Isas dotyczące tego, co stało się z Tiną, można podsumować jako naprzemienne tłumaczenia „oto dlaczego zasłużyła na śmierć” oraz zaprzeczanieale tak naprawdę jej nie zamordowaliśmy”.

Jak się okazało, ​​rodzina Isa posiadała pewne aktywa w Pakistanie, więc możliwe, że siostry Tiny chciały się jej pozbyć zamiast dzielić się z nią majątkiem. A może wolność Tiny sprawiła, że ​​stały się zazdrosne, ponieważ one same były uwięzione w pełnych przemocy małżeństwach. Siostry zgodnie zaprzeczały przed sądem jakoby rozmowy na temat zamordowania Tiny miały kiedykolwiek miejsce.

Zgiń córko!

Rodzina utrzymywała, że Tina była agresywna i groziła rodzicom, a jednocześnie ławnicy usłyszeli nagrany głos Zeina, który podczas ataku na swoją córkę krzyczał „Zgiń, moja córko, umrzyj”.
Obrońca Dan Reardon twierdził, że w przeszłości Tina zaatakowała Zeina tasakiem do mięsa i kopnęła go w chorą nogę. Natomiast adwokat Marii twierdził, że jego klientka próbowała chronić Tinę, a cała jej wina polegała na tym, że „poślubiła Zeina Isę”. Podczas procesu Maria powiedziała sędziemu, że jej córka była lekceważąca w stosunku do rodziców i że ani ona, ani jej mąż „nie powinni płacić swoim życiem za coś, co [Tina] zrobiła”.

„Wiele złych rzeczy zostało uczynionych w imię religii chrześcijańskiej i w imię islamu. Nie jesteśmy tutaj, aby obwiniać islam lub kulturę islamską. Jesteśmy tutaj, aby winić tych ludzi”  powiedział prokurator Joyce-Hayes, wskazując na oskarżonych. Ława przysięgłych obradowała przez niecałe cztery godziny, po czym wróciła z wyrokiem skazującym.
Zein i Maria Isa zostali skazani na karę śmierci przez śmiertelny zastrzyk.

Ofiara męża i społeczeństwa

W 1993 roku Zein Isa na krótko stanął w obliczu kolejnego aktu oskarżenia dotyczącego planowania ataku terrorystycznego. W rzeczywistości alternatywna teoria dotycząca morderstwa Tiny zakłada, że ​​głównym motywem Zeina było uciszenie najmłodszej córki, ponieważ wiedziała zbyt dużo o jego działalności w Abu Nidal. Ostatecznie wycofano te oskarżenia, ponieważ mężczyzna nie miał już praktycznie żadnej szansy na wydostanie się z więzienia.
I na szczęście stan Missouri nie musiał długo płacić za utrzymywanie Zeina. Jego stan zdrowia pogorszył się w celi śmierci. W 1997 roku władze przeniosły go do Boone Hospital Center, gdzie funkcjonariusze pilnowali go 24 godziny na dobę. Tydzień później zmarł.

W 1997 r. kara śmierci Marii została zmieniona na dożywotnie więzienie, ponieważ sąd orzekł, że jej brutalność powinna być rozpatrywana oddzielnie od jej męża. Zięć Marii, Azizz Hamed, nazwał ją „ofiarą męża i społeczeństwa”. Maria zmarła w więzieniu  z przyczyn naturalnych w wieku 70 lat, 30 kwietnia 2014 r.

Amerykanizacja

Tina Isa została pochowana na cmentarzu Sacred Heart we Florissant w stanie Missouri. Rodzina celowo nie poinformowała mediów o pogrzebie, aby mieć pewność, że w spotkaniu wezmą udział tylko członkowie rodziny, lokalna społeczność palestyńska i znajomi z Beitin. Nie chcieli również, aby Cliff Walker był obecny podczas pogrzebu. Agenci FBI z ukrycia monitorowali przebieg ceremonii.

Tina Isa zginęła po swoim pierwszym dniu w pracy w restauracji Wendy’s. Aby zapewnić jej bezpieczeństwo, do domu odprowadził ją Cliff. Niestety jednak, prawdziwym zagrożeniem dla dziewczyny był właśnie jej dom, a dokładnie ludzie, którzy dali jej życie. Ojciec zadawał jej sześć ciosów w klatkę piersiową, które uszkodziły jej serce, płuco oraz wątrobę. Po zapadnięciu wyroku, sędzia Charles A. Shaw stwierdził: „Kultura nie jest usprawiedliwieniem dla morderstwa.”

W wyniku tej sprawy niektóre palestyńskie rodziny mieszkające w USA odesłały swoje dzieci z powrotem do Palestyny, aby uniknąć amerykanizacji…

This slideshow requires JavaScript.

Autor, KaMa.

1 komentarz
  1. BM mówi

    Religia pokoju i miłości.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.