Let’s travel together.

Odnoszący sukcesy DJ odpowiedzialny za morderstwo z 1992 roku

0

Piękna wewnątrz i na zewnątrz, 25-letnia Christy została opisana przez przyjaciół jako zawsze pozytywna i optymistyczna. Bardzo troszczyła się o rodzinę, przyjaciół i uczniów, których uczyła w szkole podstawowej w hrabstwie Lancaster w stanie Pensylwania. W zamian była kochana i uwielbiana przez każdego, kogo spotkała. Christy mieszkała w trzypokojowej kamienicy ze swoją współlokatorką. Populacja w tym czasie wynosiła około 16 000 i pozostaje podobna do dziś. Obszar ten znany jest jako kraj amiszów w otoczeniu społeczności rolniczych i pól. 20 grudnia 1992 roku Christy spędziła wieczór, przygotowując się na nadchodzący dzień w szkole: przygotowywała prezenty świąteczne dla uczniów szóstej klasy i pisała listy do każdego z nich. Od dzieciństwa aspirowała do roli nauczyciela, a nawet ćwiczyła, dając lekcje dwójce rodzeństwa. W wieku 25 lat Christy żyła życiem, o którym marzyła jako młoda dziewczyna. Niestety, to życie zostało jej odebrane w najbardziej brutalny i nikczemny sposób, jaki można sobie wyobrazić. 

21 grudnia Christy obudziła się w poniedziałek, gotowa na nadchodzący tydzień. Współlokatorka wyszła już do pracy, kiedy Christy przygotowywała się do wyjścia o zwykłej porze 7:45. Ledwo udało jej się wyjść na zewnątrz, kiedy została złapana i wepchnięta z powrotem do mieszkania. O 9 rano, gdy miał się rozpocząć dzień szkolny, uczniowie czekali na nią w klasie. Zaniepokojony faktem, jej nieobecności, dyrektor wielokrotnie do niej telefonował, jednak nikt nie podnosił słuchawki. Ponieważ dom Christy był blisko szkoły, dyrektor postanowił sprawdzić co się stało. Kiedy przybył do domu, drzwi były lekko uchylone. Kiedy je otworzył, stanął przed okropnym widokiem Christy leżącej martwej na podłodze. Została pobita, uduszona i była naga od pasa w dół. Prezenty dla jej uczniów były rozrzucone wokół jej martwego ciała. Miejsce zbrodni niewiele zdradzało o zabójcy Christy. Nie było śladu przymusowego wejścia, a Christy została pobita przedmiotem pochodzącym z jej domu. DNA w postaci nasienia zostało odkryte na dywanie i na samym ciele ofiary.

W latach po zabójstwie poczyniono niewielkie postępy w poszukiwaniu jej zabójcy. Opis podejrzanego został udostępniony publicznie, a także opis samochodu potencjalnego podejrzanego. Nie pojawił się żaden trop. Policja przesłuchała ponad 1500 różnych podejrzanych. Rodzina Christy cierpiała, nie wiedząc, kto mógł tak okrutnie zabić ich córkę i siostrę i dlaczego. W 2007 roku, zdecydowany utrzymać pamięć Christy przy życiu i zachęcić ludzi do kontynuowania rozmów na jej temat, młodszy brat Christy, Vince, kazał umieścić  billboard przy Route 30 w hrabstwie Lancaster, prosząc o wszelkie informacje o tym, co stało się z Christy tego strasznego dnia. W 2009 roku założył także stronę swojej siostry na Facebooku, gdzie ludzie mogli dzielić się wspomnieniami o niej i wszelkimi informacjami dotyczącymi tej sprawy.

Po latach napiwków i tropów idących donikąd śledczy zmagali się z tym, gdzie dalej prowadzić dochodzenie w sprawie morderstwa Chirsty. W marcu 2017 r.oku odjęli decyzję o kontrakcie z Parabon NanoLabs, firmą specjalizującą się w fenotypowaniu DNA, która jest technologią stosowaną do przewidywania wyglądu osobnika na podstawie jego sekwencji DNA. Śledczy wysłali próbki nasienia. Do listopada 2017 roku Parabon przedstawił przybliżone zdjęcia tego, jak wyglądałby zabójca Christy w wieku 25, 45 i 55 lat. Ponieważ były to tylko przybliżenia, nie wzięły one pod uwagę czynników środowiskowych, które mogłyby wpłynąć na wygląd osoby. Śledczy z hrabstwa Lancaster zaczęli upubliczniać fotografię w nadziei, że ktoś rozpozna tę osobę. W maju 2018 roku Parabon przesłał sekwencję DNA zabójcy Christy do bazy danych GEDmatch, która porównuje sekwencje DNA w celu znalezienia potencjalnych krewnych i przodków danej osoby. Bazy danych takie jak GEDmatch są otwarte dla publiczności, ponieważ każdy może dobrowolnie wysłać swoje DNA, a następnie sekwencja zostanie dodana do bazy danych. Można go następnie wykorzystać do różnych celów, takich jak np budowanie drzew genealogicznych i w tym przypadku, pomoc w dochodzeniach kryminalnych. Bardzo szybko znaleziono istotne dopasowanie. Osoba, której DNA pasowało, była krewną zabójcy Christy Mirack. 

Po 26 latach od zbrodni śledczym udało się zawęzić poszukiwania do jednego mężczyzny, 49-letniego Raymonda Rowe, który mieszkał zaledwie 4 mile od miejsca, w którym mieszkała Christy w chwili jej morderstwa, i miał 24 lata w 1992 roku. Rowe w rzeczywistości był niewielkim celebrytą w okolicy. Był DJ-em zarówno w małych, jak i dużych klubach w okręgu Lancaster i miejscach, takich jak Chameleon Club, który organizował imprezy taneczne w piątki z udziałem do 800 osób, którym to on zapewniał muzykę. Nosił pseudonim DJ Freez i był właścicielem własnej firmy Freez Entertainment. Prowadził także własną „szkołę DJ-ską” i wypożyczalnię sprzętu dla DJ-ów.

Dowody dostarczone przez Parabon dotyczące udziału Rowe’a w morderstwie nie były wystarczające, aby go skazać. Trzeba było pójść o krok dalej. 31 maja mężczyzna grał jako DJ w lokalnej szkole. Tajniacy poszli na to wydarzenie  obserwując go podczas występu. Gdy wydarzenie dobiegało końca, a Rowe przygotowywał się do wyjścia, wyrzucił butelkę z wodą i gumę do żucia, które policjanci odzyskali po jego odejściu. Butelkę i gumę zabrano do laboratorium i przeprowadzono na nich badania kryminalistyczne. Stwierdzono, że DNA na przedmiotach pasowało do tego, które znaleziono w mieszkaniu Christy. W rzeczywistości szanse na to, że to nie był on, to 1 na 200 octylionów . Po 26 latach policja hrabstwa Lancaster mogła dokonać aresztowania.

W poniedziałek 25 czerwca 2018 roku Raymond Rowe został aresztowany i nie został uprawniony do zwolnienia za kaucją. W trakcie procesu przyznał się do winy i mimo okazanej skruchy dostał dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego. 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.