Let’s travel together.

Obsesja Lisy. 15-letnia Dunka i jej islamski kochanek zamordowali jej matkę.

0

Kvissel, to malutka wieś w Danii, w gminie Frederikshavn, która w 2014 roku liczyła 412 mieszkańców, . 15-letnia Lisa Borch mieszkała tam ze swoją matką, Tine Rømer Holtegaard; ojczymem, Jensem Holtegaardem i siostrą bliźniaczką. Ze względu na swoje poglądy i zainteresowania, nastoletnia Lisa, w pewnym momencie stała się niezwykle kłopotliwym dzieckiem, a wieść o czynach, których się dopuściła wstrząsnęła duńskim społeczeństwem.

W wieku 15 lat miała już za sobą związek z pochodzącym ze Szwecji islamskim ekstremistą. Po rozpadzie ich związku, dziewczyna poznała 29-letniego Abdullaha, uchodźcę z Iraku. Nastolatka poznała go w pobliskim ośrodku dla uchodźców a ich relacja szybko przybrała romantyczny charakter.

Islamski kochanek

Jens Holtegaard stwierdził, że Borch była „całkowicie bezkrytycznie i entuzjastycznie nastawiona” do imigrantów oraz Państwa Islamskiego. Jej związek z Bakhtiar Mohammed Abdullah stał się przyczyną coraz częstszych i gwałtowniejszych kłótni między nastolatką i rodzicami, którzy – jak się nietrudno domyślić – nie akceptowali partnera córki. Częste kłótnie i napięta atmosfera, doprowadziły do tego, że siostra Lisy wyprowadziła się z rodzinnego domu. Zanim jednak do tego doszło, Lisa Borch pokazała siostrze nóż i oznajmiła, że ​​to właśnie nim zamorduje ich matkę. Wyznanie Lisy nie zostało jednak potraktowane poważnie.

Zabójstwo

8 października 2014 roku. Tego dnia, w domu rodzinnym Lisy była tylko ona i jej matka. Ojczym dziewczyny był akurat na delegacji, a siostra chwilowo nie mieszkała w domu. Tine Rømer Holtegaard zażyła tabletki nasenne i położyła się spać. Gdy zapadła w głęboki sen, do jej sypialni weszła córka uzbrojona w nóż i zdecydowana do wykonania egzekucji. Lisa pchnęła nożem swoją bezbronną matkę co najmniej 20 razy. Ciosy zadała w klatkę piersiową kobiety.

Po zamordowaniu matki, Lisa zadzwoniła na policję, twierdząc, że jej matka została zaatakowana przez nieznajomego „białego mężczyznę”, który zdążył już uciec z ich domu.  „Słyszałam krzyk matki, wyjrzałam przez okno i zobaczyłam uciekającego białego mężczyznę. Proszę, przyjdźcie tutaj, wszędzie jest krew!”

Spokojna i opanowana

Gdy policja przybyła na miejsce, córka ofiary spokojnie siedziała na krześle w salonie oglądając na swoim telefonie filmy na YouTube. Kiedy policja zapytała, gdzie jest jej matka, Borch nie ruszyła się z miejsca a jedynie wskazała palcem w górę.

Policja szybko odkryła, że kobieta nie żyje. Poinformowali o tym Lisę, jednak ta nie wykazywała żadnych emocji, zdawała się być zupełnie obojętna. Reakcja dziewczyny zaniepokoiła funkcjonariuszy, więc postanowili się bliżej przyjrzeć postaci córki.

Obsesja Lisy

Po zbadaniu przez śledczych zawartości komputera nastolatki, odkryto, że Borch, namiętnie oglądała nagrania przedstawiające egzekucje wykonane przez ISIS, w tym ścięcie Davida Hainesa* i Alana Henninga**. Dziewczyna miała obsesję na tym punkcie i w końcu zaplanowała w podobny sposób zamordować swoją matkę. Abdullah nie był obecny w domu nastolatki, kiedy na miejsce przybyła policja, ale został aresztowany na podstawie dowodów kryminalistycznych, takich jak odciski jego palców w sypialni kobiety.

Bezwzględnie

Borch i Abdullah stanęli przed sądem w Hjørring. Prokuratura argumentowała, że ​​czynnikiem obciążającym oskarżonych było chłodne planowanie brutalnego morderstwa na matce Lisy. Wykazano również, że Tine nie miała możliwości się bronić ze względu na zażycie silnych środków nasennych, czego jej córka była w pełni świadoma. Dowiedziono, że para zamierzała wkrótce przeprowadzić się do Syrii i tam dołączyć do ISIS.

W sądzie Borch i Abdullah wzajemnie się obwiniali o zabójstwo pani Holtegaard. Mężczyzna twierdził, że przybył do jej domu już po tym jak nastolatka zamordowała matkę, miał jej tylko „pomóc”. Ale Borch zeznała, że to Abdullah zadawał ciosy. Śledczy byli przekonani o tym, że to Lisa zamordowała matkę, jednak nie było na to jednoznacznych dowodów.

Wyrok

Nie udało się jednoznacznie udowodnić, które z nich zamordowało matkę Lisy; w związku z tym, zarówno Borch, jak i Abdullah zostali uznani za winnych morderstwa. Obrona stwierdziła, że ​​wyrok Borch powinien zostać złagodzony przez jej młody wiek oraz fakt, że była pod silnym wpływem innych, w tym jej chłopaka.

14 września 2015 roku, 15-letnia Lisa Borch została skazana na 9 lat więzienia za zabójstwo matki. Chłopak Lisy, Bakhtiar Mohammed Abdullah, został skazany na 13 lat więzienia, a następnie ma zostać deportowany.

Ojczym nastolatki, podczas wywiadu oznajmił, że nie zgadza się z opinią psychologów sądowych, jakoby Lisa wykazywała psychopatyczne tendencje. Mężczyzna stwierdził, że nastolatka bardzo się zmieniła po spotkaniu z Abdullahem i pozostawała pod jego silnym wpływem. Wyraził również obawy, że w więzieniu Borch ulegnie dalszej radykalizacji.

This slideshow requires JavaScript.

 

*David Cawthorne Haines (9 maja 1970 – ok. 13 września 2014) był brytyjskim pracownikiem humanitarnym, który został schwytany przez ISIS na początku 2013 roku i ścięty we wrześniu 2014 roku.

**Alan Henning (15 sierpnia 1967 – ok.  3 października 2014 ) był angielskim kierowcą taksówki, który został wolontariuszem pomocy humanitarnejBył czwartym zachodnim zakładnikiem zabitym przez ISIS. Zginął przez ścięcie.

 

Autor: Kasia Magierska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.