Let’s travel together.

O tym jak Wrota Niebios pochłonęły 39 ludzkich istnień. Niebezpieczna sekta Marshalla Applewhite’a.

1

Heaven’s Gate (Wrota Niebios) to grupa religijna założona w 1974 roku. Swoją niechlubną sławę zyskała po tym jak 26 marca 1997 roku, policja odkryła ciała 39 członków grupy, którzy popełnili zbiorowe samobójstwo.

Grupa została założona przez Marshalla Applewhite’a oraz Bonnie Nettles i łączyła elementy wierzeń chrześcijańskich oraz tak zwaną religię UFO. Siedziba organizacji znajdowała się w San Diego, a jej członkowie wierzyli, że Kosmiczni Bracia Królestwa Niebieskiego, którzy rozpoczęli proces ewolucji na Ziemi, wrócą, by włączyć do swoich szeregów najbardziej zaawansowane duchowo jednostki.

Pojemniki na duszę

Według ich wierzeń, dwa tysiące lat temu członkowie Królestwa Niebieskiego doszli do wniosku, że część ludzkości rozwinęła się już na tyle, by niektórzy z nich mogli służyć jako tzw. „pojemniki” na duszę. Jednym nich był Jezus, który na polecenie swojego Ojca opuścił swoją niebiańską postać i przybył na Ziemię, by przejąć ludzkie ciało. Ojciec Jezusa jest najstarszym członkiem Królestwa Niebieskiego. Jezus przejął  ludzkie ciało, w momencie chrztu.

Bo i Peep

Zanim Marshall Herff Applewhite zwany potem Bo stał się guru swojej grupy, był nauczycielem muzyki i śpiewakiem operowym. Jego prawa ręka Bonnie Nettles, nazwana Peep lub Ti, początkowowo była pielęgniarką. Para poznała się w 1972 roku w szpitalu psychiatrycznym, do którego Applewhite trafił na własne życzenie. Po śmierci swojego ojca Marshall przeżył poważne załamanie nerwowe, a w efekcie stracił pracę i popadł w długi. W tym czasie zainteresował się literaturą fantastyczno-naukową i ufologią, co zbliżyło do siebie pacjenta i pielęgniarkę, ponieważ ona podzielała jego zainteresowania, a ponadto znała się na astrologii.

Rozwój

Para założyła grupę w roku1974 roku, a rok później liczyła ona dwudziestu członków. Bo i Peep przekonali swoich wyznawców, aby porzucili swój majątek i przenieśli się do Kolorado, gdzie miał na nich czekać statek kosmiczny. Uważali, że „aby kwalifikować się do członkostwa na wyższym poziomie, ludzie musieliby porzucić wszelkie przywiązania do planety”. Oznaczało to, że wszyscy członkowie musieli porzucić wszystkie cechy charakterystyczne dla ludzi, takie jak rodzina, przyjaciele, seksualność, indywidualność, praca, pieniądze i majątek. Applewhite zalecał członkom grupy abstynencję seksualną, a mężczyzn zachęcał do dokonywania kastracji.

Komputery i Internet

Gdy się okazało, że statek kosmiczny się nie pojawił, Heaven’s Gate się rozpadła. Peep zmarła w 1985 roku na raka, a po jej śmierci Marshall znalazł nową grupę wyznawców. Kilka lat później sekta zaangażowała się w prowadzenie przedsiębiorstwa komputerowego. To dało guru możliwość tworzyć i rozpowszechniać nagrania, w których opowiadał o opuszczeniu Ziemi przez członków sekty. Członkowie grupy z wykształceniem informatycznym zajmowali się prowadzeniem strony internetowej sekty.

Hale-Bopp

Pod koniec marca 1997 roku, pod przewodnictwem guru, grupa 39 ludzi popełniła zbiorowe samobójstwo. Ludzie Ci  uważali, iż śmierć sprawi, że przeniosą się oni do obcego statku kosmicznego, ale aby do tego doszło, członkowie grupy, czyli tzw. Wybrańcy musieli porzucić swoje ciała fizyczne. Applewhite wmówił swoim wyznawcom, że ewakuacja miała rozpocząć się wraz z nadejściem komety Hale-Boppa, a w ogonie komety mieli się znajdować Kosmiczni Bracia.

Ofiary

Wśród ofiar znajdowało się  21 kobiet i 18 mężczyzn, w wieku między 26 do 72 lat. Cały ten samobójczy proces trwał trzy dni i miał charakter rytualny, podczas którego jedni pomagali innym odbierać sobie życie. Samobójcy pili sok jabłkowy, a następnie drinka, w skład którego wchodziła wódka z fenobarbitalem, a następnie zakładali na głowę plastikowe worki. Wszystkie ofiary były ubrane w czarną odzież i buty sportowe firmy Nike, a górną część ciała zakrywał fioletowy całun.
Przy samobójcach znaleziono ich dokumenty, a ich rzeczy były spakowane spakowane do toreb. Każdy samobójca miał w swojej kieszeni jeden banknot pięciodolarowy oraz kilka ćwierćdolarowych monet.

Załoga Ti

Tuż przed masowym samobójstwem witryna grupy została zaktualizowana o wiadomość: „Hale – Bopp zamyka Heaven’s Gate … Nasza 22-letnia służba na planecie Ziemia w końcu dobiega końca -„ ukończenie ”Ludzkiego Poziomu Ewolucyjnego. Jesteśmy szczęśliwie przygotowani do opuszczenia „tego świata” i udania się z załogą Ti. „

Wiadomość o 39 zgonach w Rancho Santa Fe zmotywowała do popełnienia samobójstwa przez 58-letniego mężczyznę mieszkającego w pobliżu Marysville w Kalifornii. Mężczyzna ten zostawił notatkę datowaną na 27 marca, w której oświadczył: „Lecę na statek kosmiczny z Hale-Boppem, aby być z tymi, którzy zrobili to przede mną.”

Kolejne ofiary

Co najmniej trzech byłych członków Heaven’s Gate ostatecznie zmarło w wyniku samobójstwa w miesiącach następujących po masowym samobójstwie. 6 maja 1997 roku Wayne Cooke i Chuck Humphrey próbowali popełnić samobójstwo w sposób podobny do tego, jak zrobiła to grupa. Cooke zmarł, ale Humphrey przeżył. Inny były członek, James Pirkey Jr., zmarł w wyniku samobójstwa 11 maja. Humphrey, który przeżył swoją pierwszą próbę samobójczą, ostatecznie zabił się w Arizonie w lutym 1998 roku.

Dwóch byłych członków, Marc i Sarah King z Phoenix w Arizonie, nadal prowadzi stronę internetową grupy, która obecnie zawiera obszerny fragment dotyczący masowego samobójstwa oraz jego przyczyn.

This slideshow requires JavaScript.

Autor: Ka Ma.

1 komentarz
  1. Ola mówi

    Ciekawym materiałem są nagrania członków sekty z pożegnaniami. Byli wręcz podekscytowani perspektywą odejścia…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.