Let’s travel together.

„Nomen nescio”- imienia nie znam. Niezidentyfikowani, zza naszej zachodniej granicy.

0 5 365

NN, czyli zaginieni, znalezieni, niezidentyfikowani, Ci którzy po śmierci utracili swą tożsamość. Kim byli?Jaka była ich historia? Gdzie są ich bliscy, rodziny, dzieci, sąsiedzi, współpracownicy, przyjaciele?

Kiedy policja dostaje sygnał o odnalezieniu ciała, przede wszystkim zabezpiecza teren w którego obszarze znajdowały się zwłoki. Wzywany jest lekarz, który stwierdza zgon, policjanci wykonują wstępne czynności sprawdzające, a co najważniejsze zawiadamia się miejscowego prokuratora. Brak dokumentów tożsamości oraz świadków, którzy mogli by zidentyfikować zmarłego, oznacza konieczność przeprowadzenia wielu dodatkowych badań jakimi są:

 • Pobór odcisków palców i analiza z tymi, które znajdują się w policyjnej bazie.
 • Sprawdzenie kodu genetycznego z bazą danych osób zaginionych.
 •  Lekarze badają uzębienie, przeprowadzane są badania radiologiczne.
 • Porównuje się dane medyczne o przebytych zabiegach leczniczych i chirurgicznych.
 • Porównuje się znaki szczególne, w tym blizny i tatuaże.
 • Próbuje się zidentyfikować rzeczy osobiste.
 • Następnie tworzy się portret osoby NN, który będzie mógł zostać udostępniony opinii publicznej.

Decyzję o pochówku osoby bez tożsamości, podejmuje prokurator. Ciało spoczywa na cmentarzu komunalnym, a na skromnej mogile widnieje tabliczka z informacją ” tu spoczywa zmarły NN”. Zmarli Ci, zazwyczaj mają wydzielony osobny sektor na cmentarzu. Poniżej wciąż niezidentyfikowani, z Niemiec- w przypadkach tych osób nie wiadomo jakiej tak naprawdę byli narodowości.

1. W dniu 8 marca 2014 roku mężczyzna zmarł w szpitalu. Przez lata mieszkał- koczował jako osoba bezdomna na ulicy Theodor-Heuss-Platz oraz w okolicy. Mężczyzna w chwili śmierci miał od 55 do 70 lat. Miał 173 cm wzrostu, normalną budowę ciała i ważył 86 kg. Miał dłuższe siwiejące włosy oraz wyraźną łysinę. 

2. Dnia 19 kwietnia 2012 roku ze zbiornika wodnego Spree wasserstraße na poziomie budynku w którym mieszka Angela Merkel- „Am Kupfergraben 6” wyłowiono ciało kobiety. Zmarła była w wieku od 30 do 50 lat, miała 165 cm wzrostu, ważyła 59 kg. Kobieta miała rudawo- brązowe włosy do ramion, a jej szyję zdobił delikatny złoty łańcuszek z prostokątnym złotym wisiorkiem z małym kamyczkiem w prawym górnym rogu i falowanymi literkami. Pomimo szeroko zakrojonego śledztwa nie można było ustalić tożsamości zmarłej kobiety.

Policja kryminalna pyta:

 • Kto może dostarczyć informacji o osobie przedstawionej?
 • Kto może dać wskazówki do wisiorka?
 • Kto nie widział osoby bliskiej podobnej do kobiety ze szkicu, od marca / kwietnia 2012 roku i nie może ustalić miejsca pobytu tej osoby?

3. W dniu 8 kwietnia 2012 roku, nieznany martwy mężczyzna został odnaleziony na ławce w parku w 10117 Berlin-Mitte, Niederlagstr./Werderscher Rosengarten. Mężczyzna w wieku 60-70 lat, prawdopodobnie bezdomny. Nie miał dowodu osobistego ani żadnego dokumentu, który pomógłby w ustaleniu jego tożsamości. Jego ubranie wyglądało jakby szyte własnoręcznie z fragmentów szmatek i ręczników. Kurtka uszyta była z polarowego kocyka. Mężczyzna miał przy sobie dwa drewniane flety. Miał 175 cm wzrostu i ważył 82 kg. Przyczyną śmierci według autopsji był zawał serca.

4. 3 listopada 2008 roku o godzinie 7:00 w  Parku Tiergarten natrafiono na ciało młodego mężczyzny, który popełnił samobójstwo.Mężczyzna miał około 30- 40 lat, 1,85 cm wzrostu, smukłą sylwetka, około 77 kg masy ciała. Miał krótkie, proste, czarne włosy, zadbaną trzydniową brodę, południową urodę. Nosił soczewki kontaktowe.Na ręce miał srebrny zegarek marki  „FESTINA”.

Zmarły w chwili znalezienia nosił następujące ubranie:

 • Kurtka outdoorowa oliwkowa, marka „B- TRIBE ” z lustrzanym napisem, rozmiar XL.
 • Niebieska kurtka dżinsowa, marka „WRANGLER”, rozmiar XL.
 • Niebieska bluza z kapturem, marka „DINA MODE „, z nadrukiem „FBI Special New York City Department”, rozmiar L.
 • Czerwona podoszulka, marka „GHETTO COLOR2”, z żółtym napisem producenta, rozmiar XXL.
 • Niebieskie dżinsy, marka „COLLIN’SG: 21”, rozmiar W36 / L33.
 • Brązowe męskie buty, marka „CREEKS”, rozmiar 42.

5. 1 czerwca 2004 roku, przechodnie odkryli zwłoki unoszące się na wodzie w kanale Teltow.  Mężczyzna był w wieku od 45 do 60 lat, miał 170 cm wzrostu, szczupłą sylwetkę, ciemne blond, siwiejące włosy, krzaczaste brwi, niebieskozielone oczy, oraz zarost. U prawej ręki mężczyzna nie miał połowy środowego palca. W dochodzeniu prowadzonym przez policję wykluczono udział osób trzecich.

W chwili odnalezienia mężczyzna ubrany był w:

 •  Niebiesko-zielona kurtka marki „New fast”, rozmiar 24.
 • Beżową koszulę marki „Schiesser”, rozmiar 39.
 • Biały podkoszulek, majtki od kompletu, białe skarpetki.
 • Szare spodnie, marki „Finnegan”, rozmiar 24 z czarnym skórzanym paskiem.
 • Brązowe buty marki” Great HLBlak , rozmiar 41.

6. Dnia 16 czerwca 2001 roku około godziny 5:20, 46- letni policjant w Kreuzberg, został poważnie zraniony nożem przez nieznanego napastnika. Podczas obławy policyjnej, napastnik sięgnął po skradzioną policjantowi broń i strzelił sobie w głowę. Zginął na miejscu. Mężczyzna nie miał przy sobie żadnych dokumentów.Miał od 25 do 35 lat, 183 cm wzrostu, szczupłą budowę ciała, ciemnobrązowe, krótkie włosy. Mężczyzna miał na sobie szary sweter z golfem, czarną skórzaną kurtkę, granatowe dżinsy Levis 501, czarne trampki marki „Puma” i ciemnobrązową czapkę bejsbolówkę, oznaczoną „Wile E”. Miał przy sobie pęk kluczy oraz paczkę papierosów.

7. 19 grudnia 2000 roku o godzinie 20:25, mężczyzna ze szkicu położył się na torze platformy D stacji kolei S-Bahn Charlottenburg. Zabił go nadjeżdżający pociąg. Mężczyzna w wieku 50-60 lat, miał 1,80 cm wzrostu, szczupłą budowę ciała siwe włosy, oraz wąsy. Oczy szarawo- niebieskie. Ubrany był w brązową skórzaną kurtkę, rozmiar 54 Shearling, beżową-czarno-czerwoną koszulę w kratkę rozmiar 50 marka Berluci, koszulkę z niebieskimi paskami, rozmiar 38, czarne spodnie oraz czarne skórzane buty” Portland „rozmiar 44. Miał także zegarek „Seiko” na srebrnej bransoletce.

8. 17 maja 2000 roku o godzinie 10:30 w Berlinie z Kanału Teltowskiego, niedaleko mostu Buschkrug, wyłowiono zwłoki mężczyzny w wieku 55-60 lat. Mężczyzna miał 1,72 cm wzrostu, 70 kg wagi, dłuższe siwe włosy, brodę i oczy koloru niebieskiego. Jego cechą szczególną była dwu centymetrowa blizna na grzbiecie lewej dłoni, oraz dziesięcio centymetrowa blizna na podbrzuszu po stronie prawej. Zmarły był ubrany w niebieskie dżinsy Levis Strauss 501, szary T-shirt Eagle, czarne sportowe buty z nylonu, czarny skórzany pasek firmy Viga ze srebrną klamrą, którą przymocowano do paska za pomocą drutu. Nosił srebrny zegarek kwarcowy od firmy Image. W kieszeniach spodni miał dziesięć miniaturowych baterii, czerwoną plastikową zapalniczkę i srebrny klucz imbusowy.

 

Komentarze
Loading...