Let’s travel together.

„Nomen nescio”- imienia nie znam. Niezidentyfikowani, zza naszej zachodniej granicy.

0

NN, czyli zaginieni, znalezieni, niezidentyfikowani, Ci którzy po śmierci utracili swą tożsamość. Kim byli?Jaka była ich historia? Gdzie są ich bliscy, rodziny, dzieci, sąsiedzi, współpracownicy, przyjaciele?

Kiedy policja dostaje sygnał o odnalezieniu ciała, przede wszystkim zabezpiecza teren w którego obszarze znajdowały się zwłoki. Wzywany jest lekarz, który stwierdza zgon, policjanci wykonują wstępne czynności sprawdzające, a co najważniejsze zawiadamia się miejscowego prokuratora. Brak dokumentów tożsamości oraz świadków, którzy mogli by zidentyfikować zmarłego, oznacza konieczność przeprowadzenia wielu dodatkowych badań jakimi są:

 • Pobór odcisków palców i analiza z tymi, które znajdują się w policyjnej bazie.
 • Sprawdzenie kodu genetycznego z bazą danych osób zaginionych.
 •  Lekarze badają uzębienie, przeprowadzane są badania radiologiczne.
 • Porównuje się dane medyczne o przebytych zabiegach leczniczych i chirurgicznych.
 • Porównuje się znaki szczególne, w tym blizny i tatuaże.
 • Próbuje się zidentyfikować rzeczy osobiste.
 • Następnie tworzy się portret osoby NN, który będzie mógł zostać udostępniony opinii publicznej.

Decyzję o pochówku osoby bez tożsamości, podejmuje prokurator. Ciało spoczywa na cmentarzu komunalnym, a na skromnej mogile widnieje tabliczka z informacją ” tu spoczywa zmarły NN”. Zmarli Ci, zazwyczaj mają wydzielony osobny sektor na cmentarzu. Poniżej wciąż niezidentyfikowani, z Niemiec- w przypadkach tych osób nie wiadomo jakiej tak naprawdę byli narodowości.

1. W dniu 8 marca 2014 roku mężczyzna zmarł w szpitalu. Przez lata mieszkał- koczował jako osoba bezdomna na ulicy Theodor-Heuss-Platz oraz w okolicy. Mężczyzna w chwili śmierci miał od 55 do 70 lat. Miał 173 cm wzrostu, normalną budowę ciała i ważył 86 kg. Miał dłuższe siwiejące włosy oraz wyraźną łysinę. 

2. Dnia 19 kwietnia 2012 roku ze zbiornika wodnego Spree wasserstraße na poziomie budynku w którym mieszka Angela Merkel- „Am Kupfergraben 6” wyłowiono ciało kobiety. Zmarła była w wieku od 30 do 50 lat, miała 165 cm wzrostu, ważyła 59 kg. Kobieta miała rudawo- brązowe włosy do ramion, a jej szyję zdobił delikatny złoty łańcuszek z prostokątnym złotym wisiorkiem z małym kamyczkiem w prawym górnym rogu i falowanymi literkami. Pomimo szeroko zakrojonego śledztwa nie można było ustalić tożsamości zmarłej kobiety.

Policja kryminalna pyta:

 • Kto może dostarczyć informacji o osobie przedstawionej?
 • Kto może dać wskazówki do wisiorka?
 • Kto nie widział osoby bliskiej podobnej do kobiety ze szkicu, od marca / kwietnia 2012 roku i nie może ustalić miejsca pobytu tej osoby?

3. W dniu 8 kwietnia 2012 roku, nieznany martwy mężczyzna został odnaleziony na ławce w parku w 10117 Berlin-Mitte, Niederlagstr./Werderscher Rosengarten. Mężczyzna w wieku 60-70 lat, prawdopodobnie bezdomny. Nie miał dowodu osobistego ani żadnego dokumentu, który pomógłby w ustaleniu jego tożsamości. Jego ubranie wyglądało jakby szyte własnoręcznie z fragmentów szmatek i ręczników. Kurtka uszyta była z polarowego kocyka. Mężczyzna miał przy sobie dwa drewniane flety. Miał 175 cm wzrostu i ważył 82 kg. Przyczyną śmierci według autopsji był zawał serca.

4. 3 listopada 2008 roku o godzinie 7:00 w  Parku Tiergarten natrafiono na ciało młodego mężczyzny, który popełnił samobójstwo.Mężczyzna miał około 30- 40 lat, 1,85 cm wzrostu, smukłą sylwetka, około 77 kg masy ciała. Miał krótkie, proste, czarne włosy, zadbaną trzydniową brodę, południową urodę. Nosił soczewki kontaktowe.Na ręce miał srebrny zegarek marki  „FESTINA”.

Zmarły w chwili znalezienia nosił następujące ubranie:

 • Kurtka outdoorowa oliwkowa, marka „B- TRIBE ” z lustrzanym napisem, rozmiar XL.
 • Niebieska kurtka dżinsowa, marka „WRANGLER”, rozmiar XL.
 • Niebieska bluza z kapturem, marka „DINA MODE „, z nadrukiem „FBI Special New York City Department”, rozmiar L.
 • Czerwona podoszulka, marka „GHETTO COLOR2”, z żółtym napisem producenta, rozmiar XXL.
 • Niebieskie dżinsy, marka „COLLIN’SG: 21”, rozmiar W36 / L33.
 • Brązowe męskie buty, marka „CREEKS”, rozmiar 42.

5. 1 czerwca 2004 roku, przechodnie odkryli zwłoki unoszące się na wodzie w kanale Teltow.  Mężczyzna był w wieku od 45 do 60 lat, miał 170 cm wzrostu, szczupłą sylwetkę, ciemne blond, siwiejące włosy, krzaczaste brwi, niebieskozielone oczy, oraz zarost. U prawej ręki mężczyzna nie miał połowy środowego palca. W dochodzeniu prowadzonym przez policję wykluczono udział osób trzecich.

W chwili odnalezienia mężczyzna ubrany był w:

 •  Niebiesko-zielona kurtka marki „New fast”, rozmiar 24.
 • Beżową koszulę marki „Schiesser”, rozmiar 39.
 • Biały podkoszulek, majtki od kompletu, białe skarpetki.
 • Szare spodnie, marki „Finnegan”, rozmiar 24 z czarnym skórzanym paskiem.
 • Brązowe buty marki” Great HLBlak , rozmiar 41.

6. Dnia 16 czerwca 2001 roku około godziny 5:20, 46- letni policjant w Kreuzberg, został poważnie zraniony nożem przez nieznanego napastnika. Podczas obławy policyjnej, napastnik sięgnął po skradzioną policjantowi broń i strzelił sobie w głowę. Zginął na miejscu. Mężczyzna nie miał przy sobie żadnych dokumentów.Miał od 25 do 35 lat, 183 cm wzrostu, szczupłą budowę ciała, ciemnobrązowe, krótkie włosy. Mężczyzna miał na sobie szary sweter z golfem, czarną skórzaną kurtkę, granatowe dżinsy Levis 501, czarne trampki marki „Puma” i ciemnobrązową czapkę bejsbolówkę, oznaczoną „Wile E”. Miał przy sobie pęk kluczy oraz paczkę papierosów.

7. 19 grudnia 2000 roku o godzinie 20:25, mężczyzna ze szkicu położył się na torze platformy D stacji kolei S-Bahn Charlottenburg. Zabił go nadjeżdżający pociąg. Mężczyzna w wieku 50-60 lat, miał 1,80 cm wzrostu, szczupłą budowę ciała siwe włosy, oraz wąsy. Oczy szarawo- niebieskie. Ubrany był w brązową skórzaną kurtkę, rozmiar 54 Shearling, beżową-czarno-czerwoną koszulę w kratkę rozmiar 50 marka Berluci, koszulkę z niebieskimi paskami, rozmiar 38, czarne spodnie oraz czarne skórzane buty” Portland „rozmiar 44. Miał także zegarek „Seiko” na srebrnej bransoletce.

8. 17 maja 2000 roku o godzinie 10:30 w Berlinie z Kanału Teltowskiego, niedaleko mostu Buschkrug, wyłowiono zwłoki mężczyzny w wieku 55-60 lat. Mężczyzna miał 1,72 cm wzrostu, 70 kg wagi, dłuższe siwe włosy, brodę i oczy koloru niebieskiego. Jego cechą szczególną była dwu centymetrowa blizna na grzbiecie lewej dłoni, oraz dziesięcio centymetrowa blizna na podbrzuszu po stronie prawej. Zmarły był ubrany w niebieskie dżinsy Levis Strauss 501, szary T-shirt Eagle, czarne sportowe buty z nylonu, czarny skórzany pasek firmy Viga ze srebrną klamrą, którą przymocowano do paska za pomocą drutu. Nosił srebrny zegarek kwarcowy od firmy Image. W kieszeniach spodni miał dziesięć miniaturowych baterii, czerwoną plastikową zapalniczkę i srebrny klucz imbusowy.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.