Niewyjaśnione zgony i tajemnicze zaginięcia na Uniwersytecie Indiana: Ostatnia impreza Lauren Spierer.
Dwa dni temu minęło 10 lat od chwili, gdy w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła dwudziestoletnia studentka Uniwersytetu w Indianie. Lauren Spierer zaginęła po nocnej imprezie, w drodze powrotnej z mieszkania kolegi do swojego akademika. Przez 10 lat nie pojawił się żaden obiecujący trop odnośnie tego, co tak naprawdę wydarzyło się rankiem 3 czerwca 2011 roku.
Lauren
Lauren Spierer urodziła się 17 stycznia 1991 roku w Scarsdale w stanie Nowy Jork jako córka Charlene i Roberta Spierer. Lauren była atrakcyjną, wesołą, młodą Amerykanką z dobrego domu, która studiowała na Uniwersytecie w Indianie (Indiana Uniersity, IU) kierunek textiles merchandising (związany z modą, stylem i tekstyliami). Spierer była aktywną członkinią społeczności żydowskiej w IU i ostatnią przerwę wiosenną spędziła w Izraelu sadząc drzewa z inicjatywy Żydowskiego Funduszu Narodowego.
Kilroy
3 czerwca 2011 roku, 20-letnia wówczas Lauren wybrała się ze znajomymi do pubu Kilroy Sports Bar w Bloomington. Zanim jednak do tego doszło, około godziny 00:30 Spierer opuściła swoje mieszkanie w akademiku w towarzystwie przyjaciela, Davida Rohna. Następnie Lauren i David udali się do mieszkania ich znajomego, Jaya Rosenbauma, gdzie spotkali Cory’ego Rossmana, sąsiada Rosenbauma. O godzinie 1:46 grupa przyjaciół udała się do wspomnianego już wcześniej pubu Killroy, gdzie pili alkohol. O godzinie 2:27, pijana Lauren opuściła lokal w towarzystwie Cory’ego Rossmana. W pubie zostawiła swój telefon komórkowy i buty na obcasie. Trzy minuty później dotarli do mieszkania Lauren, a gdy już prawie byli na miejscu spotkali po drodze innego studenta imieniem Zach Oakes, który widząc pijaną Lauren spytał czy może w czymś pomóc. Chwilę później doszło do awantury między pijanym Rossmanem a Oaksem, w efekcie czego Rossman został popchnięty przez Zacha i się przewrócił uderzając głową w ziemię. Rossman później stwierdzi, że ten cios pozbawił go pamięci na resztę wieczoru.
„W porządku, zajmę się tym”
O 2:42 kamera CCTV zarejestrowała Lauren i Cory’ego wychodzących z akademika. Jak się później okaże, Spierer nie dotarła do swojego mieszkania. Nagranie z monitoringu pokazuje, jak Spierer potyka się i przewraca, a Rossman pomaga jej wstać i wychodzą z budynku. Kilka minut później postronna osoba była świadkiem, jak Lauren siada na schodach i odchyla się do tyłu, uderzając głową o betonowy stopień. Odgłos uderzenia był na tyle głośny, że zaniepokojony świadek zapytał dziewczyny czy wszystko w porządku. Według świadka, Rossman powiedział wtedy: „W porządku, zajmę się tym”, a następnie para ruszyła w dalszą drogę. Świadek odprowadził pijanych studentów wzrokiem i widział, jak kawałek dalej Lauren upada na twarz na ulicy. Poziom jej odurzenia sprawił, że dwudziestolatka nie podniosła nawet rąk, by zamortyzować upadek. Kilka kroków później upadła po raz trzeci. Wtedy Rossman wziął Lauren na ręce i się oddalił.
Współlokator
2:48 – Po opuszczeniu terenu akademików, Lauren została zarejestrowana przez kamery, gdy wchodziła w alejkę biegnącą między College Avenue a Morton Street. Kamery bezpieczeństwa zamontowane na pobliskich domach pokazują, jak wychodzi z zaułka o godzinie 2:51, a następnie kieruje się w stronę pustej parceli. Na tej drodze znaleziono później klucze i torebkę należące do Spierer. Lauren i Cory dotarli w końcu do jego mieszkania, a współlokator Rossmana, Michael Beth widząc kolegę w tak złym stanie (Cory przewracał się i wymiotował na dywan) zasugerował, że powinien położyć się do łóżka. Beth następnie próbował przekonać Spierer, aby ona również położyła się spać, ale ta miała powiedzieć, że chce wrócić do swojego mieszkania.
Do domu
O godzinie 3:30 Beth zadzwonił do swojego sąsiada, Rosenbauma, prosząc, by ten zajął się Lauren. Beth powiedział, że Spierer próbowała go namówić aby udał się z nią do jej mieszkania i razem z nią napił się alkoholu. W końcu poszła do mieszkania Rosenbauma, a wtedy ten zdzwiony spytał o siniaki na jej twarzy, które prawdopodobnie powstały podczas upadku na chodnik. Lauren jednak powiedziała, że nie wie co było przyczyną tych obrażeń. Dziewczyna wykonała z jego telefonu dwa połączenia, między innymi do Rohna i innego kolegi, ale żaden z nich nie odebrał, a ona nie zostawiła im żadnej wiadomości.
Zdaniem Rosenbauma Lauren opuściła samotnie jego mieszkanie o godzinie 4:30. Była to prawdopodobnie ostatnia potwierdzona obecność Lauren Spierer. Dziewczyna szła boso, ubrana w czarne legginsy i białą koszulę. Kilka godzin później chłopak Lauren, Jesse Wolff wysłał jej wiadomość, na którą mu odpisał pracownik baru, informując go, że telefon należący do jego dziewczyny został znaleziony w barze kilka godzin wcześniej. Zaniepokojony Wolff zgłosił zaginięcie Lauren na policję.
Święta
Rodzice dziewczyny obwiniali jej znajomych o zaginięcie córki. Twierdzili, że nieświadoma niczego Lauren została odurzona jakimś narkotykiem, a następnie zgwałcona i zamordowana. Jednak wszyscy, którzy widzieli ją tamtej nocy zostali poddaniu badaniu na wariografie i przeszli je pomyślnie. Okazało się wtedy, że Lauren nie była taka święta jak twierdzili jej rodzice i dość często zdarzało jej się sięgać po różnego rodzaju narkotyki. Wtedy też pojawiła się teoria, że Spierer tamtej nocy przedawkowała, a jej towarzysze przerażeni odpowiedzialnością jaką może to za sobą pociągnąć, postanowili pozbyć się jej zwłok.
Państwo Spierer pozwali Rossmana, Rosenbauma i Betha za zaniedbanie i narażenie ich córki na niebezpieczeństwo, poprzez niedopilnowanie by pijana Lauren dotarła bezpiecznie do domu. Sąd nie zgodził się jednak z zarzutami rodziców i odrzucił ich wniosek.
Przypadek?
W oparciu o pewne tropy, w sierpniu 2011 roku policja przeprowadziła dziewięciodniowe przeszukiwanie wysypiska śmieci Sycamore Ridge w Pimento w nadziei na znalezienie jakiś śladów dziewczyny. W poszukiwaniach wzięły udział Departament Policji Bloomington, Departament Policji Uniwersytetu Indiany oraz FBI. Do maja 2013 śledczy otrzymali 3060 wskazówek dotyczących zniknięcia Lauren.
W kwietniu 2015 roku policja w Bloomington ogłosiła, że bada możliwy związek między zniknięciem Spierer a morderstwem innej studentki IU, Hanny Wilson. Wilson zaginęła 24 kwietnia 2015 r., po wizycie w pubie Kilroy, tym samym samym, który odwiedziła Spierer w noc jej zaginięcia. Wilson była ostatnio widziana, jak wsiadała do taksówki przed pubem i odjechała. Jej ciało znaleziono następnego ranka w hrabstwie Brown. Miejscowy mężczyzna o imieniu Daniel Messel został aresztowany za jej morderstwo po tym, jak w pobliżu ciała Hanny znaleziono jego telefon komórkowy. W lipcu 2015 roku, śledczy doszli do wniosku, że te dwa przypadki nie są ze sobą powiązane i wszelkie podobieństwa między nimi są przypadkowe.
Wagers
28 stycznia 2016 r. FBI i inne agencje policyjne przeszukały nieruchomość przy 2900 Old Morgantown Road w Martinsville, około 20 mil (32 km) na północ od Bloomington. Według oświadczenia wydanego przez FBI, śledczy „podążali za wskazówkami i tropami prowadzącymi do hrabstwa Morgan w sprawie zniknięcia Lauren Spierer”. Nieruchomość ta miała związek z Justinem Wagersem, który w chwili zaginięcia Lauren mieszkał tam wraz ze swoją matką i ojczymem. Wagers był już wcześniej oskarżony o napaść na kilka miejscowych kobiet.
Śledczy przeszukali posiadłość z pomocą psów tropiących, które w pewnym momencie złapały trop. Podczas przekopywania posesji nie znaleziono jednak niczego istotnego. Pojawiło się jednak coś co mogło się okazać istotne dla śledztwa. Policja odholowała stamtąd białego pickupa należącego do Wagerów. Dlaczego mogło to być ważne?
Biały pickup
Bowiem, na kilku nagraniach z kamer znajdujących się na drodze, którą pokonywała ten nocy Lauren widać jadącego wolno białego pickupa. Co prawda, policja ustaliła tożsamość właściciela identycznego samochodu, a następnie go przesłuchała. Uznano jednak, że nie jest on powiązany ze sprawą. Gdy jednak zdjęcie trafiło do sieci, internetowi detektywi stwierdzili, że na pace samochodu widać kobietę w białej bluzce i czarnych spodniach. Czy możliwe, że była to Lauren? Czy możliwe by tym samochodem kierował Wagers?
Na te i wiele innych pytań nie znaleziono do tej pory odpowiedzi. Sprawa zaginięcia Lauren Spierer jest jedną z najgłośniejszych w Stanach Zjednoczonych i zyskała miano dobrego przykładu syndromu zaginionej białej kobiety, zjawiska, w którym media nieproporcjonalnie nagłaśniają przypadki zaginięć, które dotyczą młodych, białych kobiet z wyższej klasy społecznej, pomijając zaginięcia kobiet innej narodowości lub wywodzących się z niższej klasy społecznej.
Inne artykuły z tej serii:
Niewyjaśnione zgony i tajemnicze zaginięcia na Uniwersytecie Indiana: Ostatnia podróż Jill Behrman.
Autor, KaMa.