Let’s travel together.

Niewyjaśnione przypadki zaginięć i zgonów wśród księży. Czy to przypadek?

0

W latach 1982-1984 doszło do dwóch niewyjaśnionych zdarzeń z udziałem katolickich księży zakonu franciszkańskiego w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. 5 sierpnia 1982 roku ojciec Reynaldo Rivera, służący w Cathedral Basilica of St. Francis w Santa Fe w Nowym Meksyku, został zamordowany, a jego ciało znaleziono trzy dni później. Półtora roku później, ojciec John Kerrigan, z Sacred Heart Catholic Church w Ronan, w Montanie, zniknął bez śladu po opuszczeniu piekarni w centrum miasta.

Reynaldo

Reynaldo John Rivera urodził się 29 października1924 w Santa Fe. Wieczorem 5 sierpnia 1982 r. na plebanię przy bazylice zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako Michael Carmello. Mężczyzna twierdził, że jego dziadek umiera w mieszkaniu w pobliżu przystanku w Waldo, i poprosił księdza o udzielenie sakramentu. Ksiądz Patrick Gerard, który odpowiedział na wezwanie, odpowiedział mężczyźnie, że jego wzrok jest zbyt słaby, aby mógł bezpiecznie prowadzić samochód, i poprosił, aby oddzwonił na chwilę. Za drugim razem odebrał Rivera i zgodził się spotkać z mężczyzną i jego dziadkiem. Rozmówca oświadczył, że będzie czekał na Riverę w niebieskim pickupie obok przystanku.

Samochód i zwłoki

Kilka dni później znaleziono ciało Rivery leżącego w błotnistym polu w pobliżu zjazdu Waldo na drogę międzystanową nr 25. Mężczyzna został postrzelony w brzuch i uduszony przy pomocy twardego druta, prawdopodobnie narzędziem zbrodni był wieszak. Jego brązowy Chevrolet Malibu z 1974 roku, został odkryty zaparkowany na przystanku przy drodze międzystanowej nr 40 w pobliżu Grants, jego zbiornik paliwa był pusty. Reczy osobistych należących do księdza nigdy nie znaleziono.

W śledztwo włączyło się Federalne Biuro Śledcze, a specjaliści sporządzili portret psychologiczny osoby odpowiedzialnej za śmierć Rivery; ustalono, że motywem zabójstwa księdza była zemsta. W sprawie pojawiło się dwóch podejrzanych, ale ostatecznie nikogo nie aresztowano.

Kerrigan

John Patrick Kerrigan urodził się 20 stycznia1926 w Butte w Montanie i przez długi czas służył jako kapłan w Plains w stanie Montana. 18 lipca 1984 roku został przeniesiony do kościoła w Ronan. Wieczorem 20 lipca, dwa dni po przybyciu do nowej parafii Kerrigan opuścił piekarnię w centrum miasta. Był to ostatni raz, kiedy był widziany. A jego zaginięcie zgłoszono 21 lipca, kiedy Kerrigan nie pojawił się na mszy.

Samochód i wieszak

29 lipca znaleziono zakrwawione przedmioty i odzież należącą do księdza. Przedmioty leżały porozrzucane wzdłuż południowego brzegu jeziora Flathead, w pobliżu autostrady Montana Highway, około 8 km od Ronan. Wśród tych rzeczy znaleziono między innymi zakrwawiony wieszak na płaszcze. 30 lipca znaleziono pojazd należący do Kerrigana, brązowy Chevrolet Malibu, który stał porzucony w Polson (Montana). W bagażniku znajdował się jego portfel, który zawierał 1200 dolarów, zakrwawioną łopatę i poszewkę na poduszkę. Chociaż ciała Kerrigana nigdy nie znaleziono, uważa się, że został zamordowany.

Podobieństwa

Po zaginięciu Kerrigana, nowojorskie organy ścigania zostały powiadomione o sprawie ze względu na podobieństwa ze sprawą morderstwa Rivery. Podobieństwa między ofiarami obejmowały ich pojazdy, a także sposób w jaki działał sprawca: W obu przypadkach pojazdy mężczyzn znajdowały się w pewnej odległości od miejsca zbrodni i istnieją dowody na to, że przy dokonaniu obu zbrodni użyto wieszaków na płaszcze. Obaj mężczyźni byli kapłanami, którzy należeli do zakonu franciszkanów i oboje mieli około 58 lat w chwili śmierci i zaginięcia (prawdopodobnie śmierci).

Uraz do księży

Organy ścigania dotarły do informacji, że Kerrigan spędził pewien czas w Kongregacji Sług Paraclete w Jemez Springs w Nowym Meksyku, zanim trafił do Montany. Zgromadzenie to było miejscem gdzie duchowni leczyli swoje chore dusze z powodu uzależnień, depresji lub niewłaściwych zachowań seksualnych. Chociaż diecezja przyznała, że Kerrigan spędził tam prawie rok, nie ujawnili przyczyny.

Nie znaleziono żadnych dowodów na to, że Kerrigan i Rivera znali się osobiście. W listopadzie 1984 roku porucznik Gilbert Ulibarri, oficer policji w Santa Fe, stwierdził, że ma „przeczucie”, że te dwie zbrodnie były ze sobą powiązane i prawdopodobnie zostały popełnione przez „szaleńca, który ma uraz do księży”. Pomimo podobieństw w obu sprawach Eric Lucero, detektyw policji stanowej w Nowym Meksyku, w 1992 roku podkreślił, że „nie ma żadnego związku” między zabójstwem Rivery a zaginięciem Kerrigana.

Czarna lista kościoła

Dwa dni po zaginięciu Kerrigana, 31-letni nauczyciel Curtis Holmen zaginął z Missoula, i jego pojazd został znaleziony opuszczony około 40 mil (64 km) od miejsca, w którym odkryto ciało księdza. Chociaż nie było dowodów łączących oba zaginięcia, brat Holmena publicznie podkreślał, że mogą one być ze sobą powiązane ze względu na niewielką odległość oraz ram czasowych. Holmen nigdy nie został odnaleziony.
W 2015 r. kilkaset osób wniosło zbiorowy pozew przeciwko diecezji w Helenie w związku z nadużyciami seksualnymi, po czym diecezja opublikowała listę 80 członków duchowieństwa, którzy byli podejrzani lub zamieszani w wykorzystywanie seksualne nieletnich. Kerrigan znalazł się na tej liście.

Nierozwiązane

W 2020 roku Brian D’Ambrosio, autor książki Montana Murders: Notorious and Unsolved, ujawnił w podcaście o tej samej nazwie, że ponad 35 lat później,  otrzymał dostęp do notatek sporządzonych przez detektywa w sprawie Kerrigana. D’Ambrosio przyjął alternatywną teorię opartą na tych notatkach, która zakłada, że możliwym jest by Kerrigan zainscenizował miejsce zbrodni i upozorował własną śmierć (być może nawet z pomocą diecezji) po to by uciec od odpowiedzialności za swoje przestępstwa.

Sprawa śmierci Reynaldo Johna Rivera i zaginięcia Johna Patricka Kerrigana pozostaje do dnia dzisiejszego nierozwiązana.

This slideshow requires JavaScript.

Autor: KaMa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.