Let’s travel together.

„Myślałam, że tylko połamie ci ręce i nogi, a on cię zabił” – Honor ważniejszy niż życie

0
16- letnia Aqsa, była muzułmańską nastolatką, pragnącą życia, jakie wiedli jej rówieśnicy. Realizację swoich marzeń przypłaciła życiem.
Pakistańska rodzina

Aqsa Parvez wywodziła się z konserwatywnej muzułmańskiej rodziny, która w poszukiwaniu lepszego życia wyemigrowała z Pakistanu. To Kanada spełniła ich nadzieje o pieniądzach, poprawiła jakość życia i dała dostęp do opieki zdrowotnej. Mimo iż nowy świat otworzył drzwi do wielu możliwości, Muhammad Parvez, który przez lata sprawował absolutną kontrolę nad swoją rodziną, nie ustąpił. Ortodoksyjny muzułmanin nadal podejmował wszystkie decyzje, ustał zasady i mówił swoim ośmiorgu dzieciom jak mają żyć. Jego głównym zadaniem było kontrolowanie swoich czterech córek, co robił poprzez zmuszanie ich do zakładania hidżabu. Tradycyjna chusta  jest jednym z najbardziej widocznych znaków rozpoznawczych, strojów kobiet w kulturach islamskich. „Flagowe nosicielstwo islamu”, stanowi ogromną presję dla dziewcząt, tym bardziej, że ich bracia- strażnicy honoru swoich sióstr, mogą swobodnie cieszyć się przyjemnościami młodości.

„Powiedz wierzącym kobietom, żeby spuszczały skromnie swoje spojrzenia i strzegły swojej czystości; i żeby pokazywały jedynie te ozdoby, które są widoczne na zewnątrz; i żeby narzucały zasłony na piersi, i pokazywały swoje ozdoby jedynie swoim mężom lub ojcom, albo ojcom swoich mężów, albo swoim synom lub synom swoich mężów, albo swoim braciom, albo synom braci, lub synom swoich sióstr; lub ich żonom, lub tym, którymi zawładnęły ich prawice; albo swoim służącym spośród mężczyzn, którzy nie są owładnięci pożądaniem cielesnym; albo też chłopcom, którzy nie poznali nagości kobiet. I niech one nie stąpają tak, aby było wiadomo, jakie ukrywają ozdoby. Nawracajcie się wszyscy do Boga, o wy wierzący! Być może, będziecie szczęśliwi!” – Przeczytamy w Koranie.

Zwyczajne ludzkie pragnienia

Po zderzeniu z liberalnym światem, najmłodsza w rodzinie, 16-letnia Aqsa zaczęła przeciwstawiać się zasadom ojca. Wbrew jego woli zamiast islamskiej szkoły średniej, wybrała kanadyjską. Pomimo początkowych trudności w nauce, szybko dogoniła swoje koleżanki, a wkrótce zapragnęła żyć tak jak i one. Nowy kraj, nowi przyjaciele, nowy język, zachodnie ubrania, możliwość studiowania, wolność, sport, teatr i wszystko inne co wcześniej było nie znane, wpłynęło na jej sposób postrzegania własnej religii.

Hidżab

Kolejnym krokiem ku wolności, było odrzucenie żądań ojca co do noszenia hidżabu. Ta decyzja wywołała ogromny konflikt w rodzinie. Kiedy upomnienia stosowane przez rodziców i braci okazały się daremne, słowne groźby szybko przerodziły się w przemoc fizyczną. Obawiająca się o swoje życie Aqsa z pomocą pracownika socjalnego, uciekła w domu i zamieszkała w schronisku. Po spędzeniu w nim kilku dni, wróciła do domu, po otrzymaniu listu od matki, która pisała, że ojciec da jej więcej wolności.

Przez kilka tygodni wszystko układało się poprawnie, jednak temat hidżabu powrócił, a kłopoty zaczęły się od nowa. W końcu Aqsa zdając sobie sprawę z problemów, które na siebie ściągnęła, zgodziła się ponownie założyć tradycyjną chustę. Był to jednak podstęp. Nastolatka nosiła hidżab przebywając w domu, ale ściągała go zaraz gdy znikała z pola widzenia. Niestety jej niecny plan został odkryty co zmusiło dziewczynę do kolejnej ucieczki. Tym razem Aqsa zamieszkała zamieszkała w pakistańskiej rodzinie swoich przyjaciółek. W tym domu panowały znacznie mniej rygorystyczne zasady niż w jej własnym i Aqsa czuła się tam bezpiecznie. Dla jej rodzeństwa, działania Aqsy były szokujące. Świadczyli, że splamiła honor rodziny.

Morderstwo

Rankiem 10 grudnia 2007 r. Aqsa wraz ze swoją przyjaciółką szły na szkolny autobus, gdy zauważyły znajomy, zielony samochód…Za kierownicą siedział najstarszy brat Wagas. Niecałe 20 minut później, dyspozytor numeru alarmowego odpowiedział na zgłoszenie mężczyzny, który wyznał, że właśnie zabił swoją córkę. Kiedy pod wskazanym adresem zjawiły się służby medyczne wraz z policją, Aqsa leżała na łóżku, a z jej nosa płynęła krew. Dziewczynka w krytycznym stanie została przewieziona do szpitala, gdzie zmarła kilka godzin później. Sekcja zwłok wykazała, że została pobita, a przyczyną zgonu było uduszenie.

Wyroki

Muhammad Parvez został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia. Starszy brat ofiary, któremu ojciec zakazał kontaktowania się z policją został umieszczony w areszcie, a rok później oskarżony o morderstwo. Miało to miejsce po tym, jak wyznał, że zabił swoją siostrę, a ojciec wziął na siebie jego winę. 15 czerwca 2010 r. Ojciec i syn przyznali się do winy i obaj zostali skazani na dożywocie, bez prawa do zwolnienia warunkowego do 2028 r. Muhammad zmarł w więzieniu z przyczyn naturalnych w lutym 2017 r. 

Następstwa

Sprawa, 16- latki, będącej ofiarą zderzenia dwóch światów kulturowych, stała się tematem mediów na całym świecie. Islamskie Towarzystwo Ameryki Północnej i Rada ds. Amerykańskich Stosunków Islamskich próbowały ją przyciszyć, klasyfikując jako przypadek, a nie zabójstwo honorowe. Nie pozwoliła na to działaczka Obrony Wolności. Mimo, iż rodzina Aqsy nie pozwoliła na umieszczenie nagrobka w miejscu jej pochówku, Pamela Geller postawiła go przy wejściu do parku w Jerozolimie. Na tablicy widnieje napis: „In Loving Memory of Aqsa Parvez and All Victims of Honor Killings Worldwide”.

W szokującym wywiadzie, matka zamordowanej nastolatki powiedziała

Myślałam, że mąż tylko połamie jej ręce i nogi, ale zamiast tego on od razu ją zabił. O Boże, o Boże…Och, moja Aqsa, powinnaś była posłuchać. Wszyscy próbowali cię zrozumieć. Wszyscy cię błagali, ale nie słuchałeś… Znieważyłaś swojego ojca, sprawiłaś, że stał się nagi. Cała społeczność wytknęła by go palcem, za to, że nie był w stanie kontrolować swojej córki…Znieważyłaś go, a on Cię ukarał

Autor, Dorota Ortakci

This slideshow requires JavaScript.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.